Chancery: dobré alebo zlé?

Bol som vyzvaný, aby som napísal článok o administratívnom úrade kvôli nezaslúženému opovrhovaniu byrokratickým jazykom, ktorý vyjadrili mnohí autori. Dôvodom tohto postoja je nedostatočné pochopenie zmyslu a účelu úradníka, jeho aplikácie, kde je úrad nevhodný, alebo neschopnosť ho používať. Ako každý nástroj, aj úradník vyžaduje určité zručnosti a skúsenosti. Rovnako ako u iných nástrojov, aj klaster je dobrý v aplikovaných oblastiach a je neprijateľný, napríklad v zábavnom priemysle a politickej propagande.

V článku "10 starých a nových dogiem v copywritingu, ktoré môžu byť spochybnené," Alexander Gridasov volá úrad nevyhnutného zla, zároveň uznáva potrebu úradníka v korešpondencii s úradníkmi.

V nádeji, že stanovisko nie je copywriter, ale úradník sa bude zaujímať o "sebaistého používateľa" čitateľov Texterry, sa pokúsim urobiť niekoľko predpokladov o účinnosti byrokratického jazyka. Predpoklady - pretože v praxi internetových kampaní zameraných na predaj sa klerikál vo svojej čistej forme takmer nevyskytuje, resp. Neexistuje dôvod na jednoznačné závery. Súkromná obchodná korešpondencia sa nezohľadňuje: jej výsledky sú známe len jej autorom a takéto prípady zo zrejmých dôvodov nespadajú do verejného priestoru.

V komentári k tomuto článku som sa pokúsil poskytnúť voľnú definíciu úradníkovi a vysvetliť ho príkladom:

"Pri správnom používaní je to mocný nástroj, ktorý je ostrý na to, aby poskytoval čo najpresnejšie a stručnejšie informácie (tiež umožňuje informácie o kamufláži s rovnakým úspechom). S negramotným použitím, zlou byrokratickou tvorivosťou. „Bojujeme za zvýšenie akademického výkonu.“ Nie som nadšený druhou vetou, ale znak identity je tu irelevantný „Skúšanie“ je individuálny prístup: „Bojujeme za ...“ je kolektívny, rozdiel je základný, ale bez „Prijať opatrenia“ by znel lepšie: „Prijať opatrenia“ - preskúmať problém zo všetkých hľadísk a vyhodnotiť riešenia „Vyskúšanie“ je niečo niekde. „Prijatie opatrení“ je ďalšou lekciou pre tých, ktorí zaostávajú, nové techniky, pomoc silných študentov slabým. "Skúšanie" je abstrakcia, ktorú som "skúšal" v histórii, ale trikrát za rok. "

Ďalej všade: "disciplinárne konanie" nie je rovnaké ako "trest", "odmena" sa nerovná "motivovať", "stimulovať predaj" - opäť abstrakcie. "Predaj sa musí zvýšiť o 20%." Jednoduché a jasné.

Záver je podľa môjho názoru zrejmý.

Pozri tiež: Šťavnatý obsah na suché témy: 5 tipov plus Margot Robbie vo vírivke

Duchovný používa svoj vlastný konceptuálny aparát a pokus nahradiť funkčné termíny epistolary štýlom sa ukáže ako neudržateľný, pretože význam slov nie je totožný. Takže "poriadok na stole" nemá nič spoločné s "organizáciou pracoviska".

Slová majú objektívny význam a vyjadrujú ich s presnosťou blízkou matematickej. V beletrii môže byť táto presnosť zanedbaná (aj keď nie vždy) v prospech emócií. V podnikaní a vláde môže každá nejednoznačnosť viesť k ničivým následkom. Najlepším argumentom v prospech úradníka je jeho použitie v praxi podnikateľského plánovania a investícií. Po desaťročia nebola lepšia alternatíva.

Samozrejme, dôležitá je aj psychológia vnímania, teda prvý predpoklad: autor článku o podnikaní nemá právo používať štýl článku o mačkách. Autor publikácie pre populárnu publikáciu však musí vziať do úvahy požiadavky publika. Tento prístup je na prvý pohľad opodstatnený, ale pravidelné čítanie odborných publikácií ma priviedlo k záveru, že publikum je chápané príliš široko. Preto je druhý predpoklad: použitie úradníka môže vyžadovať vymedzenie obsahu na čisto profesionálne a (podmienene) emocionálne podnikanie.

Aby sme sa vyhli zmätkom štýlov, je užitočné zamyslieť sa nad tým, čo je duchovné a aké je jeho postavenie, a prečo sa so všetkými svojimi nedostatkami naďalej používa v podnikoch, organizáciách, armáde a špeciálnych službách a nakoniec v diplomaciách a vládach. Sú ľudia zodpovední za tieto štruktúry tak primitívni a nevidia "plačúce chyby" úradníka? Možno, že nečítali Nora Gal?

Obsah:

Kancelária v obchodnej praxi ...

... zabudované do obchodných procesov podniku, rozhodovacích systémov a slúžia ako základ pre špecifický štýl myslenia. Byrokrat používa kleriku nielen preto, že je tak prijatý, ale preto, že si myslí o duchovnom. Pri oslovovaní byrokrata je potrebné hovoriť jazykom byrokrata.

Test: Ste riaditeľom stavebnej firmy, napíšte list hlave mesta a ponúknite služby opravy ciest. Úloha: choďte na osobné stretnutie - na to sa musíte vyhlásiť, opraviť informačnú jednotku v hĺbke byrokratického stroja. Za týždeň zavoláte na sekretárku a spýtate sa na osud svojho listu. Karta s registračným číslom, ktoré máte.

Čo hovoríš? Aký štýl používate?

Voľný žargón rozprávania? - jeho zástancovia vždy nazývajú byrokratické zlo. Predpokladám reakciu: "Áno, ten nevie, ako písať - do koša." Infostyle Maxima Ilyakhov ... - možno to bude fungovať a možno nie. Ale nemôžete riskovať. Nemá zmysel riskovať - ​​nevhodné. Ľudia pracovali (nie zadarmo), priniesli do hlavy mesta. Odporúča sa používať kanceláriu.

Pozri tiež: Prečo copywriter nepáči Ilyahov?

(A ak áno: "Bude správne používať kleriku?" - Po prvé, "to bude" samo o sebe nesie sluch. Po druhé, "správne" môžete vyriešiť matematický problém, so zárukou, garanciou - zoznam odpovedí na konci učebnice. " Je to účelné "je to ťažkopádne slovo, ale hovorí o čine v smere cieľa a o dosiahnutí cieľa. Neexistuje žiadna záruka - nemusí to fungovať - ​​ale práve teraz je to to najlepšie, čo môžeme urobiť. Odchýlky odlišujú úrad od slobodného štýlu, ale v nuanciách skutočný význam ).

Dialóg s mladým zamestnancom v procese písania obchodného listu:

- ... môžeme ...

- Je to nemožné.

- Tak ako to povedať?

- Ponúkame.

- Lepšie "opýtajte sa".

- Ponúkame. Iba ponuka! Nežiadame o nič: máme dobrú spoločnosť, kvalifikovaných pracovníkov a inžinierov, vlastné vybavenie. Je to pre nás výhodné - je pre nich výhodné. Navrhujeme vyriešiť ich problém za peniaze. Pretože je tu problém a môžeme ho odstrániť rýchlejšie a lepšie ako iní dodávatelia. Rýchlejšie a lepšie je drahšie. Drahšie prostriedky ... áno vy sami všetko chápete!

„Je to možné“ a „pýtam sa“ - vyhodili ho z obchodného obratu, pokiaľ ide o rovnaké (nie prepojené hierarchické) jednotky. Požiadavka zamestnanca na hlavu je vhodná, ak ide o osobnú žiadosť. Venujte pozornosť rozdielu medzi "osobnou povahou" a "osobnou požiadavkou". "Mám pre teba osobnú požiadavku" - za rozhovor v fajčiarskej miestnosti - niečo, čo nesúvisí s prácou. "Osobný charakter" - v rámci obratu podniku, na priesečníku záujmov zamestnanca a spoločnosti.

- Unavený, vyčerpaný - potrebovať dovolenku aspoň týždeň.

- A ten prípad?

- To je pripravené vziať Frolov. Toto bude zajtra pripravené.

- Pripravte si malú kanceláriu. Potrebujem nadáciu.

Dôvody, Karl!

V kancelárii nie je žiadna "voda", nie je nič "len tak."

Na výčitku úradníka pre blázon formulárov je to isté, ako keby sa anglický (alebo akýkoľvek iný) jazyk považoval za "mršinu" len preto, že väčšina neanglických hovorí s akcentom.

Klerikál pozostáva zo známok a so správnym prístupom funguje ako konštruktor - eliminuje potrebu štýlu každej frázy:

"... Ivanov."

... zhodnotiť možnosti zvýšenia predaja valcovaných výrobkov o 20% (nomenklatúra je pripojená).

Výsledok odovzdania ... do / nie neskôr ako [dátum] ".

Číslo, podpis.

S návrhom objednávky idem do Ivanovu.

- Šéfkuchár dáva týždeň. Máte čas?

Ivanov už o tomto probléme uvažuje. Ak Ivanov cituje núdzovú situáciu, zavolá šéfovi a zistí, ako posunúť termíny. Povedzme, pridajte tri dni - nie v piatok, ale do stredu budúceho týždňa.

Neprechádza - v piatok zasadnutie predstavenstva.

Voličný variant nadobúda účinnosť:

- Šéfkuchár dáva týždeň. Termíny ťažké.

Nie je čo diskutovať, je potrebné vykonať.

Objednávka je pripravená. Na dokumente, poznámka od šéfa: "Frolov má analytika trhu - kontaktujte ho."

Dal som Ivanov do slučky. Teraz musí distribuovať ďalšie úlohy: presunúť niečo preč, volať, varovať, atď. Ivanov možno bude musieť stráviť pár bezesných nocí; možno analytik Frolov je tak dobrý, že mu umožní nájsť riešenia hneď (nepravdepodobné, ale nie vylúčené).

Žiadny "dedko s linkou." Existuje „konečný termín“. "Neskúmajte príležitosti," ale "hodnotiť príležitosti". Od "preskúmať", aby "oceniť", ako zo Zeme na Mesiac. Môžete študovať za hodinu: stiahnuté pár článkov v RBC - tak som už študoval. "Rate" - to je miesto, kde začína skutočná práca. Sadzba - berú do úvahy zdroje, kvalifikáciu predajcov, možnosti poštových služieb. Objasnite prístupy konkurentov. Prekročiť všetko, čo sme urobili - k tomu, čo sme nikdy neurobili.

Pozri tiež: Prečo je čas, aby copywriter prestať počúvať obchodníkov a ísť sa naučiť písať

Týždeň môže byť trochu, ale Ivanov nie je "zelené dieťa". Ivanov požiada osobu z oddelenia IT - potrebuje konzultáciu a dostane ju. Bude mať čas!

- Mimochodom, prečo nemáme jedinú dodávateľskú základňu? - Šéfkuchár.

Druhá ručne napísaná poznámka: „Fedorov by mal predkladať návrhy na štruktúru jednotnej informačnej základne podnikových protistrán“.

Slovami:

- Vyriešte sa s podmienkami, ale neodkladajte.

Viem, čo to znamená: štrnásť dní. Jeho koncepčný aparát, v ktorom "nie je oneskorenie" je znamenie [nie značka, značka je značka so širokou tyčou] umiestnenia zamestnanca, ale aj presný termín. Mám dva týždne.

Len v štruktúre, pretože Fedorov nebude robiť základňu - na ňom bude pracovať takmer tucet špecialistov. Pripravujem objednávku pre seba.

"Stimulovať" (v obchodnom texte spôsobuje ... Dám to mierne - ostré odmietnutie), "preskúmať", "riziko" (ľahké zimnice), "chceme" (môžete mať krásnu ženu) - slová a obraty nového času, nevedome (alebo vedome) manažérov, aby sa vyhli zodpovednosti. Akýkoľvek freestyle je podľa definície nešpecifický. Kancelária je testovaná praxou verejných a súkromných, našich a zahraničných podnikov. Tam, kde je podnik, je kancelária. Kde je verejná správa - administratívna. Financie ... - všetko je jasné, nemôžete pokračovať.

Kancelária na internete

Z pohľadu autorky populárneho čítania je použitie duchovného vzhľadu neodôvodnené. Predpokladám protiargument: "Dovoľte mi! A kto to bude čítať? Koniec koncov, máme populárnu webovú stránku o biznise!" Kľúčové slovo je tu populárne, čo znamená verejné a čiastočne zábavné.

Aby sme odpovedali na túto otázku, snažme sa zaoberať publikom. Tretí predpoklad: prečíta sa úzka cieľová skupina a imaginárny "suchý" text pre ňu nie je prekážkou.

Zlo úradníka je len v neschopnosti používať úradníka, alebo v túžbe skryť benígne informácie, a to jemne: oznámiť fakty, ale klásť dôraz na sekundárne aspekty problému, navrhnúť "rýchle riešenia". V byrokratickom žargóne - "tupá téma" - pochovať v mori papierov. Ale s tým istým úspechom úradník umožní, aby bola otázka čo najkratšia a najpresnejšia.

Ďalší protiargument: "Potrebujeme emócie v texte!"

A nasledujúci predpoklad: emócie v texte pomáhajú popularite textu, ale nepomáhajú predajom, vstupujú do súťaže s beletrií a celým zábavným priemyslom. Zábavný priemysel ponúka viac. Pre opis obchodných prípadov (ak je samotný opis komoditou) je vhodná prispôsobená kancelária. Prispôsobený - mierne nasýtený výrazmi, úzky, zvýrazňujúci predmetovú oblasť, čo naznačuje základ vedomostí čitateľa. Čitateľ bez základu je odstránený - nemá záujem - alebo získava vedomosti ("háčik" pre čitateľa - v potrebe získať ďalšie informácie, zároveň posúdiť jeho úroveň). Čitateľ bez základne mimo strednej Ázie: nebude platiť, jeho prechod cez reklamný odkaz nebude viesť k nákupu tovaru, pretože čitateľ nemá základ bez peňazí. Nie je profesionál. Rovnako ako - jeho jediná mena.

Stratíme v taktike (počet čitateľov), vyhráme v stratégii (kvalita publika). Ale čitateľ chce relaxovať, niekde sa usmiať a smiať sa. Na to existujú ďalšie materiály - nie obchodné prípady.

Úrad je dobrý, len preto, že všetko ostatné je dlhé (písať a čítať), nejasne a nejednoznačne. Ale chcem varovať. Ako som už naznačil, nie som copywriter, ale spotrebiteľ produktov copywritingu, a každý text považujem za dva aspekty: jeho užitočnosť (od aplikovania na zábavu) a jeho komerčnú hodnotu (samotný text, pretože text je tiež komoditou). Moja skúsenosť sa vyvinula v byrokratických štruktúrach - súkromných a verejných, a úradníkov pre mňa - norme, ktorá nemohla ovplyvniť vnímanie textov, dokonca aj tých, ktorí nesúvisia s podnikaním. Tiež sa mi nepáči násilnosť a množstvo alegórií v beletrii (môj obľúbený štýl je lineárny, takmer fotografický popis Hemingwaya). Ako som „relevantný“ pre vaše publikum, samozrejme, záleží len na vás. Dovoľte mi nechať nezodpovedané otázku delimitovania obsahu do biznisu a emocionálne-biznisu v rámci jednej stránky, ale viesť ...

... prípad, ktorý vyvracia názor byrokracie ako "suchého" jazyka "bez emócií"

Kritici úradníka často uvažujú o príkladoch jeho zlého využívania, nevhodných nielen pre populárne stránky, ale aj pre byrokratické aparáty.

Tu je ďalší príklad od Alexandra Gridasova, v ktorom píše o vojensko-priemyselnom komplexe:

"Nočné lety komplikujú zle prispôsobené navigačné zariadenia alebo nezmenené osvetľovacie zariadenia."

Zdá sa, že píše:

V noci je nebezpečné a ťažké lietať, ak zariadenia a osvetľovacia technika nie sú prispôsobené.

Výborný, podľa môjho názoru, prípad, ale nepreukazuje slabosť úradníka, ale prostý fakt, že rozprávanie zlého slobodného ducha nezlepšuje porozumenie textu. Ukazuje sa, dávať-na-dať.

Prečítajte si tiež: Black Copywriting: Ako určite dokončiť publikum pomocou nízko kvalitných textov

"Nie je prispôsobené" - nie je prispôsobené na čo? za čo? nie je upravený kým? Čo je to vôbec - nie je prispôsobené?

Každodenné skúsenosti naznačujú: prácu, ale nie správnym spôsobom. Nemôžete filozofovať a povedať jednoducho: nie je nakonfigurovaný, nie je prispôsobený. Alexander používa „nie prispôsobené“. Znie to dobre s profesionálnym sklonom. Ale prečo nie ísť do konca?

"Osvetľovacie zariadenie [vybavenie, osvetľovacie zariadenia na diskotéke] nie je kalibrované podľa parametrov ... ... a neposkytuje dostatočnú viditeľnosť dráhy na bezpečné štartovanie." Je lepšie? Pre koho píšeme? Pre úzky kruh (a pre koho môže byť táto fráza určená?) Potom pravidlo: „neposkytuje normatívne osvetlenie dráhy“. Všetko! - odborníci pochopili.

Ak je to žiaduce, môžeme model modelovať tak, ako sa vám páči: „podľa množstva parametrov“ (povrchové vnímanie), „podľa kľúčových parametrov“ (trochu viac do hĺbky), môžeme označiť parametre (profesionálne). Môžeme opatrne upozorniť na následky: „zvyšuje riziko núdzovej situácie“ (ešte nie havária, a ďaleko od katastrofy, ale na voľnej nohe). Môžeme konať kategoricky: "vylučuje možnosť bezpečného vzletu." Je to rovnaké ako "lietať nebezpečne"? Nie - posledná fráza, ktorú si predplatiteľ „vezme za hrdlo“: neexistuje žiadna cesta von - je potrebné zrušiť lety a kalibrovať svetlá. Kvôli väčšej presvedčivosti jednoducho hovoríme: „prestať prevádzkovať dráhu č. 2“ (nie je „vhodné“, nie je to na cieľoch, oneskorenie je katastrofa).

„Je nebezpečné lietať v noci,“ ale účastník to vie aj bez našich verbálnych cvičení, ako to vie čitateľ (alebo píšeme pre deti zo základných škôl?) Je čas myslieť si, prečo je jazyk armády a MIC administratívny. Ale "drsné" vojenské - profesionáli. Avšak, non-profesionáli tiež pochopili nás.

Odborníci sa naučili, že zariadenie by malo byť kalibrované - aby sa vytvoril svetelný kužeľ daného uhla, ale nie viac; že existuje štandardné osvetlenie dráhy; a ak štandard nie je splnený - to je veľmi, veľmi zlé ... a nebezpečné - lietadlo môže havarovať. Po kalibrácii je k dispozícii špecialista na kalibráciu a je jasné, kde hľadať zdroj problému. Mimochodom, tu je reklama: na bannere čítame "nastavenie osvetľovacích zariadení ... záruka ... certifikát".

Slová rovnako ako hustota informácií sa znásobila.

Ale zaujíma nás ďalšia otázka: stratil text svoju popularitu? Je text príliš suchý, nezamestnaný? Urobím posledný predpoklad: vzorec „lietať nebezpečne“ sa ponorí do mora podobných textov a „kalibrované“ a „parametre“ vám umožnia prilákať nové publikum so žiadosťou o štýl, ktorý je pre profesionála známy a zrozumiteľný. Ak sú nejaké pochybnosti, môže byť úradník ľahko nariedený dvojicou troch odbočiek v ľubovoľnom „formáte“ - koniec koncov, nemáme oficiálnu poznámku, ale publikáciu na webe a chceme ju sprístupniť a ľahko pre ne-experta čítať. Prispôsobenie úradníka požiadavkám každého diváka sa mi javí ako menej komplikovaná úloha, než tá, ktorá je opačná - napĺňanie konkrétneho štýlu voľným štýlom.

Tak čo sa deje s emóciami? - editor trvá na tom. Утверждаю: грамотный пользователь канцелярита без проблем придаст тексту эмоциональное насыщение. Вот примерный доп к блоку о ВПП: "… при обстоятельствах, близких установленным рабочей группой, в результате столкновения с тепловой машиной потерпел аварию борт [номер] в [название аэропорта] [дата/месяц и год]. Катастрофа привела к гибели 119 человек: 109 пассажиров, 8 членов экипажа, 2 сотрудников аэродромной службы.Zapálenie výbavy kabíny a okamžité rozšírenie požiarneho okruhu vnútri trupu eliminovali možnosť záchrany. "

Prečítajte si tiež: Ako funguje emocionálny obsah v SMM (na príklade populárnych skupín Vkontakte)

Klerikál je cynický, ale je to cynizmus, ktorý umožňuje dosiahnuť daný efekt - viac ako len racionálne „lietanie nebezpečne“. Nie "nebezpečné", a 117 ľudí bolo spálených v hliníkovej krabici z dôvodu chybných svetiel! - vyvodiť závery, súdruha (alebo čitateľa). Prezentácia podrobností o katastrofe s voľným štýlom (s tvrdením o vavrínoch Diny Kunzovej) by sa skôr vystrašila, než by vzbudila záujem.

kritika

Veľkí majstri slova - Korney Chukovsky a Nora Gal - presvedčivo odsúdili papiernictvo. A predsa ... nezabúdajme - dosiahli nepochybnú dokonalosť v iných tematických oblastiach. Nora Gal nepoužíva takú vec ako "účinnosť".

Názor autora je názor osoby, ktorá oceňuje krásu slova, poetiku opisu, pravdivosť dialógu. Úrad pre to nie je. Chancery nie je pre krásu. Poskytnutie rýchleho a správneho rozhodnutia je jediným účelom úradníka.

Penetrácia klerika v žurnalistike a detskej literatúre - problém novinárov a autorov kníh pre deti, ale nie úradníka. Podobne, písanie anglických slov do ruského textu nie je chybou anglického jazyka. Čo je lepšie: outview alebo "externý pohľad"? A "zasvätených"? - ako nahradiť jednoduchý a jasný "zasvätený"?

Toto sa stane úradníkovi a dúfam, že som dal dosť príkladov nedostatku identity medzi slovami, kde je na prvý pohľad táto identita nepochybná.

„Ida odporúča - vždy hovoriť„ ľudsky “. S každým produktom a publikom.“

Počkaj chvíľu ... čo to znamená hovoriť s produktom ako ľudská bytosť? Boh mu žehnaj.

Povedz - áno, ale nepíš.

***

Autor vyjadruje úprimnú vďačnosť Alexandrovi Gridasovovi a redaktorom "VelikaPlaza" za vynikajúce materiály, ktoré slúžili ako dôvod pre tento článok.

A mohli by ste povedať jednoduché ľudské "ďakujem"!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár