Boty z ďalšieho sveta: ako vás neurónové siete urobia nesmrteľnými

25. februára 2015 v App Store sa objavila aplikácia Luka - topánok, ktorý sleduje chute a návyky, a potom odporúča vhodnú reštauráciu alebo kaviareň. Čoskoro asistent asistenta, vyhľadávač správ, hra chat bot boli pridané k hlavnému robotovi. Na jeseň roku 2016 spoločnosť Luka uviedla do prevádzky službu na vytvorenie špeciálneho topánok - presnú digitálnu kópiu osoby, ktorá bude „žiť“ po vás a úplne vás nahradí na internete. Alebo možno nie len na internete.

Život nie je rovnaký bez topánok

Pre Android a iOS bolo vytvorených viac ako 4 milióny mobilných aplikácií. Podľa comScore, užívateľ používa v priemere len 3. Jeden z nich trvá 50% času. Najobľúbenejším typom je poslov. S rastúcou popularitou vývojárov sa zmenili jednoduché chatovacie miestnosti do komplexných ekosystémov, v ktorých sa nachádza horda obsluhujúcich robotov.

Štúdia spoločnosti Imperva Incapsula na rok 2015 uvádza, že 49% celosvetovej webovej prevádzky je výsledkom aktivity topánok. Publikum čínskeho posla WeChat - 762 miliónov ľudí. Boti z tejto aplikácie pomáhajú objednať si taxík, kúpiť vstupenky, rezervovať stoly, hrať hry. A to všetko bez pomoci iných programov. Iba WeChat.

Boti sa učia pomocou umelej inteligencie. Lepšie chápu ľudské požiadavky, častejšie odhadujú abstraktné myšlienky, prispôsobujú sa spôsobu komunikácie konkrétneho používateľa. Programy sú stále viac a viac úspešné absolvovať Turingov test a pri komunikácii sa každý deň podobajú reálnej osobe.

Nerozlišujte od živých

V novembri 2015 sa v Moskve stala tragédia - zomrel zakladateľ zakladacej spoločnosti Stampsy Roman Mazurenko. Blow pre blízkych, neochota prijať, smäd, aby osoba blízko. Priatelia si chceli zachovať spomienku na neho - vytvoriť knihu, spustiť stránku. Yevhen Kuyda, spoluzakladateľ Luky a jeden z tvorcov inteligentného topánok, ktorý hľadal reštaurácie, prečítal nekonečné posolstvá priateľa, poznamenal chyby a frázy, ktoré sú pre neho typické, sa rozhodol, že by sa to mohlo stať základom pre vytvorenie nového, úplne odlišného typu robotov.

TensorFlow

TensorFlow je bezplatná open source knižnica od spoločnosti Google. Je to systém strojového učenia, ktorý spoločnosť Google využíva na vývoj všetkých svojich inteligentných produktov, od rozpoznávania reči až po vyhľadávanie obrázkov alebo automatické titulky v službe YouTube.

Luka použila systém na návrh svojej reštaurácie bot. Na jeho tréning to trvalo 30 miliónov fráz ruského textu. Neskôr namiesto nich stiahli korešpondenciu s Romanom. Robot @Roman, ktorý spočiatku neodpovedal vôbec, sa ukázal ako štandardný suchý odpoveď, keď nevedel, čo povedať, ale študoval a stal sa viac ako človek, ktorý bol v živote.

Digitálny život po smrti

V roku 2014 sa objavil startup Eternime. Toto je neurónová sieť, ktorá zbiera vaše myšlienky, správy na sociálnych sieťach, analyzuje príspevky a páči sa a potom vytvára virtuálny avatar, ktorý vyzerá a funguje presne ako vy. Podľa vývojárov bude takýto avatar žiť večne, umožní ostatným ľuďom ľahšie sa vyrovnať so stratou blízkych, uľahčí prístup k spomienkam. Teraz je služba stále zmrazená v testovacom režime, ale podľa vývojárov, ktorí chcú žiť večne, už viac ako 32 000.

V marci 2013 sa objavila služba LivesOn, ktorá bola podľa vášho želania prijatá na udržanie účtu Twitter. Zostáva na vás, aby ste vymenovali zodpovednú osobu, ktorá môže odstrániť príspevky, ak si myslí, že by ste takýto vtip neuvoľnili.

DeadSocial. Ďalší spôsob, ako predĺžiť život po smrti. Na rozdiel od predchádzajúcich projektov to nie je bot, nie neurónová sieť alebo umelá inteligencia. Ak chcete žiť večne, musíte vopred pripraviť texty a fotografie, ktoré budú zverejnené na sociálnych sieťach po smrti. Ak chcete začať tým, že napíšete rozlúčkový list, pridelíte zodpovednú osobu, ktorá aktivuje strašidelný účet, a to je všetko - vaši príbuzní a priatelia uvidia, ako uverejňujete memy z iného sveta.

Štúdium DeadSocial. Na otázku "Ak niekto zavrie zomrie, je pre vás dôležité, aby ste aj naďalej videli jeho účet" 69% odpovedalo áno.

Už dnes sa nazhromaždili dostatočné zdroje na vytvorenie a rozvoj takýchto služieb. Sociálne siete znásobujú účty ľudí, ktorí už nebudú môcť reagovať na správy. A niekto by to naozaj rád.

Z psychologického hľadiska je to normálne. Ako sa odlišuje účet sociálnej siete od zarámovanej fotografie a chatovací bot sa líši od starého videa vo filme? Predtým sme si objednali portréty a pamiatky a teraz digitálne kópie ľudí, ktorí sú nám blízky.

"Čierne zrkadlo"?

Bot @ Roman spôsobil zmiešané reakcie. Niekto poďakoval, niekto pobúrený. Niekto si spomenul na epizódu britského televízneho seriálu "Čierne zrkadlo", kde dievča komunikovalo s inteligentným programom, ktorý nahradil mŕtveho priateľa, a potom dostal jeho presnú fyzickú kópiu, do ktorej naložili inteligentného topánok. S najväčšou pravdepodobnosťou je to ďalší krok, pretože vytvorenie presnej fyzickej kópie, ako je pre mňa, je jednoduchšie ako opakovanie spôsobu myslenia. Desivé.

Terapeutický účinok? Je to možné. Bot dostane múdrejší. Teraz má prístup k rozsiahlej databáze fotografií, ktoré používa ako odpovede, a vývojári nahradili selektívny model generatívnou neurónovou sieťou. Ak predtým @Roman jednoducho vybral vhodné odpovede z už existujúcich textových blokov, teraz je program schopný kombinovať vety a tvoriť vhodnú odpoveď sám, pričom zachováva spôsob a štýl komunikácie románu.

replika

Ďalším krokom pre vývojárov spoločnosti Luka je nová služba Replika. S ním môžete vytvoriť vlastnú presnú digitálnu kópiu. K tomu je potrebné sa zaregistrovať, zadať meno budúceho topánok a komunikovať s ním pomocou SMS správ. Robot sa od vás bude učiť, kopírovať slovnú zásobu a štýl komunikácie. Môže tiež použiť informácie o vás zo sociálnych sietí.

Topánok by mal byť váš asistent, ktorý si môže rezervovať reštauráciu, kúpiť vstupenky, zúčastniť sa rutiny a existujú po tebe po smrti, V súčasnosti je služba v pohotovostnom režime, ale už do 6 mesiacov sľubuje začiatok. Teraz môžete zaregistrovať miesto na testovanie beta. Mínus - komunikácia v ruštine ešte nie je k dispozícii. Či už z globalizácie angličtiny, a možno z neschopnosti robota pochopiť logiku ruskej duše. ☺

Raz raz zomrieš

A ja, a raz nebudete. Na internete však bude veľa textových správ, príspevkov, komentárov a ďalších digitálnych informácií. Tam bude viac pokročilých služieb, ktoré môžu vás nie je tieň, ale presné digitálne kópie. Príbuzní budú mať myšlienku "ale nie tak urobiť." Možno je to spôsob, ako znížiť traumu, ktorú smrť stále spôsobuje spoločnosti. Spôsob, ako prežiť ťažké časy bezbolestne. Hlavnou vecou nie je prežívať ilúzie a pochopiť, že je to robot, a nie zázrak, ktorý sa vrátil k životu.

A nechať humbuk okolo topánok Mazurenko osobne mi pripomína čierne PR za propagáciu novej služby (radi by sme si uctili pamiatku, neboli by sme ju zverejnili, aby sme nezískali veľa negatívov), samotný precedens dáva dôvod myslieť. Všetky tieto obrázky, melódie a texty, ktoré sa neuróny iba naučia vytvárať, všetky tieto jednoduché akcie a algoritmy sú len prechodnou fázou k plnohodnotnej náhrade osoby.

Čo bude robiť okrem komunikácie s mŕtvymi? Môžete byť schopní predať svoje kópie a pracovať v niekoľkých spoločnostiach naraz, alebo budete môcť znásobiť sami a nie je potrebné najímať zamestnancov. Napríklad Sberbank už implementuje algoritmus Iron Lady, topánok, ktorý namiesto živého zamestnanca bude komunikovať s dlžníkmi. Toto nie je záznamník, ale skutočný hovorca, ktorý učí nové slová, vie, ako identifikovať emócie na konci linky a konať podľa situácie. Bude to bežná prax? Som si istý, že áno, ale pozrime sa - výsledok nie je ďaleko.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár