Rádiová reklama: ako vyniknúť bielym šumom

Páči sa mi písať skripty pre reklamy v rádiu. Ale keď pošlem odpoveď z resumé na voľné miesto, v odpovedi často dostávam nejaké smiešne podmienky pre spoluprácu. Niekoľkokrát narazila na hrubosť, ak chcela zmeniť tieto podmienky v jej prospech.

V poslednej diskusii o podmienkach klient nedávno vysvetlil všetko:

Teraz s nimi úzko spolupracujeme, za prijateľných podmienok, a som rád, že môžem získať spätnú väzbu od manažérov:

Všeobecne platí, že kolegovia, zdieľanie skúseností.

Sprievodca nebude veľmi krátky, ale informatívny.

Zapol sa, išiel.

Najdôležitejšia vec

Prvá vec, ktorú musíte jasne pochopiť, je to, že rozhlasová reklama má časomeračstvo. Dĺžku textu určí on a len on. Tu v týchto, dokonca 10 sekúnd, musíte investovať maximálne množstvo informácií. A to je zaujímavé.

Ak chcete šíriť svoje myšlienky na papier - tvorba rozhlasovej reklamy nie je pre vás.

Miesto //hronomer.ru pomôže zostať v rámci. Niekedy v ňom píšem okamžite.

Hlavná - choďte do toho!

Poslucháč musí jasne pochopiť, čo od neho chcete. Na začiatku videa aspoň tezisno hlas:

 • Kto? Názov spoločnosti;
 • Čo? Čo ponúka;
 • Prečo? Prečo to poslucháč potrebuje?

V piesni, v veršoch, v dialógu - aspoň urobiť nejaké spätné vyletí a niesť informácie.

Bez odlišných TZ - výsledok xs

Platí pre všetky aspekty života. Neváhajte a požiadajte o vyplnenie stručného prehľadu. Šetrite čas, nervy. Sám a zákazníkom. Je pravda, že píšete a máte k dispozícii iba takéto informácie:

Požiadal som o dokončenie TZ. Pri tej práci sa zastavil. A potom sa ukázalo: "Nábytok Ruska pre vás v novom roku" ...

Aké stručné, také a kreatívne

Čo potrebujete vedieť, aby ste mohli vytvoriť vysoko kvalitné video:

 • Názov spoločnosti, Ako ju doslovne vo videu nazvať. Nie je právne LLC "Kalinka", ale skutočný - "Pohrebný úrad" Red Tree ";
 • sféra aktivita, Napíšu vám "Zrelé melóny": zľavy v celom rozsahu 70%. "A vy si myslíte, že je to obchod so zeleninou alebo intímne;
 • Načasovanie valčekov, Každá sekunda vzduchu sú peniaze. Zadajte, koľko sekúnd je zákazník ochotný zaplatiť;
 • Cieľové publikumpre ktorý je film navrhnutý. Myslím si, že tu nie je potrebné vysvetľovanie: pod akým typom Strednej Ázie píšeme tento štýl;
 • Čo musíte povedaťna čo sa zamerať. Čas je krátky, zákazník vie lepšie, čo chce najprv zdôrazniť. Možno sa akcia začína, alebo sa zmenil čas;
 • Želá si hlas: m alebo f, možno - farba, nálada;
 • Želá si štýl: striktne, komicky, informatívne, "k piesni", dialógu, vo veršoch atď.;
 • Adresa, telefón, internetová stránka: požiadajte, aby sa v TOR uviedli len tie súradnice, ktoré by sa mali uviesť vo videu. Ak v meste odberateľa je názov ulice a okresu hovorovo skrátený a potrebuje ho - uveďte ho;
 • Hodiny spoločnosti, Špeciálne pre stravovacie služby a obchody. Nie je užitočné - nie je to desivé, ale ak je to potrebné a nie - opýtať sa znovu na dlhú dobu;
 • Webová stránka organizácie, Alebo zdroj v sieti, kde môžete získať viac informácií.
Zákon o reklame. Učte sa a používajte. Tam sú niektoré body, ktoré musia byť uvedené vo videu, a momenty, ktoré by sa mali vyhnúť. Prečítajte si ju. Každý autor, copywriter, novinár, nehovoriac o obchodoch, PR manažéroch atď. - Každá osoba, ktorá je aspoň nejakým spôsobom spojená s reklamou, je povinná poznať federálny zákon o reklame. Aby sa nenahrádzali sami a nenahradzovali zákazníka.

To by malo stačiť na vytvorenie dobrého filmu. Existujú však špeciálne prípady. Ďalšie otázky vznikajú - opýtajte sa hneď. Nie je potrebné dúfať v ruský "možno", a potom prepísať s myšlienkou: "Bliiin, ako som sa cítil."

Teraz o kreatíve

Pre seba, už dlho som sa pravidlo: nie ste si istí - nepíšte. Týka sa to faktov aj výrazov. Myslíte si, že veta je pokrivená, príliš bežná alebo iná nie taká? Tak to je. Myšlienka sa vkradla - nahradila.

Aby sa predišlo efektu "znovu vytvoreného" - nepotrebujete ďalšie kudrlinky. "Učiť sa angličtinu nezabaluje kožušinu vo vašich spodných nohaviciach." Uisťujem vás, že klient to neocení. Pri výbere medzi červeným krokodílom lietajúcim cez fialovú oblohu a jednoduchým informatívnym videom si klient zvyčajne vyberie druhý.

Aj keď, osobne, niekedy pridávam do listu s priradením svoje "červené krokodíly". Na podporu duchovného impulzu. Stalo sa to, koordinujte ich. Ale v navrhovaných variantoch by mala byť vždy aspoň jedna, ktorá je plne vhodná pre všetky položky TK.

Jedno video - jeden produkt

Nesnažte sa napchať klobúky, med a včely do jedného valca. Poslucháč by mal byť jasný, čo inzerujete, a to, čo sa od neho vyžaduje. "Škola cudzích jazykov vás pozýva na kurzy angličtiny a nemčiny. Hľadáme aj čistejšie." Zlé platí, ale zmysel - nie.

Psychologický fakt: ľudia si spomínajú na poslednú vetu. A potom, ak je im to jasné. Dostane jazyková škola nových zákazníkov? Ťažko. Len ak je veľmi horúci. Ale čistejší, s najväčšou pravdepodobnosťou nájde.

Prirodzene, na miestach nie je potrebné nič meniť. Potrebujete urobiť dve oddelené videá. Potom to bude zmysel.

Jednoduchosť je kľúčom k úspechu

Propagačné video by malo byť napísané v jednoduchom jazyku. Sparkle slovník inde. Poslucháč by mal myslieť len na to, ako potrebuje navrhovaný produkt. A nie o tom, čo je pridružené alebo transcendencie.

Zákazník. Always. Práva.

Aj keď nie je správne.

Ak to klient urobil tak, že text znehodnotil, je potrebné povedať, že odpad by mal byť okamžite získaný. Vždy bojujem za každú čiarku. Zvlášť ak si je istá, že je na svojom mieste. Existujú adekvátne zmeny, ktoré už existujú. Ale ak vidíte, ako zákazník vykopá dieru pre seba, určite o tom povedzte. A ospravedlniť.

Spravidla sú všetci ľudia primeraní. Hodne vysvetliť - pridať úctu k sebe. A dôvera. Ak tomu nerozumiete - povedz mi, že vplyv reklamy bude malý. A nie ste na vine.

Prispôsobte sa štýlu zákazníka

Ako dlho nie je možné dohodnúť sa na texte jedného zákazníka? Opýtajte sa hodiť videá, ktoré už súhlasil. Spravidla, noví zákazníci sotva nájdu chybu s dobrými textami. Tam sú zmeny, ale 99,9% povedať. Ale "plné" zákazníkov - môžu a "odbočiť z brány" dať. Len preto, že ...

A také, stačí sa pýtať opatrne: čo sa im páči? Uistite sa, že urobíte rovnaký štýl, ale lepšie. Potom vám bude dôverovať av budúcnosti bude ľahšie pracovať a bude sa vytvárať vernosť vašim textom.

Básne a piesne

Predtým, ako začnete čítať ďalej, vráťte sa k položke o kreatíve. Tu je všetko, čo je napísané, 100% použiteľné. a navyše:

 • Rezne ucho - prepíšte! Opakujem, ale je to veľmi dôležité;
 • Rytmus. Nie je veľa poetických veľkostí. Vyberte, ktorý z nich tentoraz píšete a nasledujte ho. Na riadok na riadok. Udatenets do udvenetsu. Ak píšete veľa (uznávané publikum) básne s "rozbité" veľkosť - prosím, napíšte tu. Ale ak ste si nevšimli žiadny talent pre nezrovnalosti v rytme, text bude s najväčšou pravdepodobnosťou neohrabaný. Správna. A spočítajte rytmus! Uistite sa, že je všade pod stresom;
 • Rhyme. Nebudem učiť zbožnosť. Bude to trvať míle písmen. Len si pamätajte, že je Google, ktorý sa môžete opýtať, s ktorým sa správne slovo rýmuje. Neodkladajte rovnaké slová medzi sebou a uistite sa, že váš rým nepoškodzuje rytmus. Pre zvyšok je veľa učebných materiálov;
 • Skladieb. Ak budete mať hotovú melódiu a uložíte na ňu nové slová, spievajte ich pod priloženou melódiou pred odoslaním zákazníkovi. Pozrite sa, či sú čiary ploché. Sú tam príliš dlhé alebo príliš krátke frázy, či sú emócie všade. Pamätajte - ak áno, potom sa dobre. "Aby tak" nechali ostatných robiť.

tautológia

Pohroma mnohých autorov. Nezáleží na tom, čo píšete. Je potrebné, aby tie isté slová nestáli spolu. Prakticky na akúkoľvek frázu môžete nájsť podobný význam, ale bez tautológie. Zároveň je možné v rádiovej reklame zopakovať s organizáciou názov organizácie, hlavnú činnosť alebo adresu. Na zlepšenie zapamätania. Len to nepreháňajte.

Predpísať role

Napíšete scenár. Zapíšte si, kde sa akcia koná, čo je počuť v pozadí, čo hovoria postavy. Ak sa rozhodnete, že video je prečítané hlasom prezidenta, označte to. Klient sám by nemal hádať, čo ste mysleli.

Pre každého účastníka dialógu vypíšte zoznam emócií, s ktorými hovorí. Každý hlas - zafarbenie a intonácia. Ak sa klient rozhodne inak, nechajte ho. Musíte však prezentovať svoju víziu úplne. Dostanete za to zaplatené.

Počet možností

Tu prísne na základe dohody. Osobne mám v hlave niekoľko scenárov a všetko posielam zákazníkovi. Sme si istí, že sme zasiahli cieľ - pošlite ho. Hlavná vec, opakujem: medzi vašimi možnosťami filmu by mala byť vždy aspoň jedna, ktorá plne zodpovedá TK.

prémia

Nebojte sa komunikovať so zákazníkmi. Blahoželáme im k dovolenke, zdieľame emócie o práci. Buďte pozitívni, potom bude vaša práca plodnejšia a objednávky - viac. Ľudia radi pracujú s tými, s ktorými sú schopní komunikovať. Vytvorte pre nich tento komfort!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár