Grafy a grafy pre články: ako vytvoriť a kde získať informácie

Ilustrácie - najprv si ich všimnete. Akýkoľvek text je vnímaný lepšie, ak pridáte graf, gif alebo obrázok. Pre obrázky je dosť fantázie, schopnosť nájsť asociácie a prístup k fotografickým zásobám alebo archívom s chladnými databázami. Pre grafiku, musíte pochopiť základy vnímania. Potrebujeme vedieť, ako si vybrať potrebné informácie, ako ich mozog rýchlo asimilovať a ako je výhodné prezentovať hlavnú vec.

C čísla zaujímavejšie

Či už sa rozhodnete písať, čísla robia text informatívnejším. Dostupnosť presných údajov v článku ukazuje jeho odborné znalosti. Nepíšte približne - približne milión zdrojov overených informácií. Tu je 10 oficiálnych otvorených zdrojov, ktoré sa nehanbia odvolávať sa na článok:

 1. Federálna štátna štatistická služba. Oficiálne informácie o všetkých oblastiach spoločnosti. Archivované údaje z roku 2001.
 2. Štatistika stránky. Referenčný zdroj Goskomstat. Články, tabuľky a analýzy takmer vo všetkých odvetviach - od cestovného ruchu a vzdelávania až po kriminológiu.
 3. Štatistická databáza ruského hospodárstva. Sekcia stránok Vysokej školy ekonomickej. Pravidelne zasielajte informácie o stave ruskej ekonomiky.
 4. Štatistika ruského vzdelávania.
 5. Portál právnych štatistík. Miera kriminality, sociálny portrét kriminality, kriminalita v regiónoch a oveľa viac chutné.
 6. World Fact Book je referenčná kniha, ktorú pravidelne vydáva CIA. Ale nehľadajte počet pristátí cudzincov alebo jedného z prezidentov - človeka podobného cyborga. Oficiálne údaje sú obmedzené na základné politické a ekonomické informácie pre krajiny sveta.
 7. Národné štatistické úrady. Odkazy na oficiálne štatistiky všetkých krajín sveta. V angličtine.
 8. Prístup k údajom OSN. Obsahuje 35 databáz a 60 miliónov záznamov.
 9. Počet. Alebo množstvo niečoho tam. Napríklad mravce na svete alebo bohovia v náboženstvách.
 10. Údaje o teroristických útokoch, mimoriadnych udalostiach a iných katastrofách. Všetko na webe Globálne incidenty.

Pozri tiež: Hot alebo nie: 15 služieb pre vytváranie tepelných máp

Keď je informácia plná, nepíšte čísla do textu na plátne. Tabuľka je už dobrá, ale ešte lepšia - jasná ilustrácia. Mozog je ľahšie vnímať a chápať informácie v tejto forme, plus - významnú úsporu miesta a času. V ére, keď sa extra veta, epiteton alebo prídavné meno považuje za odchýlku od normy, je lepšie neriskovať a okamžite znížiť všetko na plány.

Čísla však možno použiť aj rôznymi spôsobmi. Nemôžete sa obťažovať a vybrať si prvý diagram, ale môžete sa postarať o čitateľa a vytvoriť krásny a jasný plán. Aby ste to dosiahli, musíte poznať niektoré funkcie vnímania vizuálnych a grafických informácií v mozgu.

Ako vidíme

Naše oči a mozog čítajú informácie z vesmíru úplne inak ako fotografia alebo videokamera. Zariadenie zaznamenáva celý obraz, čo umožňuje pixely a uhol snímania. Keď sa pozriete na zábery, ktoré zapadajú do 180-stupňovej panorámy, pozornosť sa v danom čase zameriava na segment 2-3 stupne. Prečo sa zvyšné oblasti javia rozmazané? Zasahovanie do veci saccade.

Saccades - rýchle, simultánne, striktne koordinované pohyby očí jedným smerom. Nahrávky vyzerajú ako vertikálne, rovné, tenké čiary.

Ak je vyjadrená v ľudskom jazyku, sakáda je krátky pohyb očí medzi dvoma bodmi fixácie. Takmer všetky pohyby očí užívateľa na mieste sú sakadické. Čím viac bodov fixácie, tým viac práce nervový systém robí, tým viac informácií musíte zapamätať. To je jeden z dôvodov, prečo nie je možné vyrezať všetko na hlavnej stránke stránky alebo na prvej vstupnej obrazovke. Dokonca aj keď máte čo povedať.

Pozri tiež: Technológia sledovania očí, alebo Aké služby analýzy webu vám nedajú

Ale späť k našim "ovciam". Celé predstavy pomáhajú vidieť sakoly. Rýchle pohyby vytiahnu časti obrazu zo všeobecných informácií, zostavia ich a vytvoria ilúziu, že vidíte celý obraz. Čím viac bodov fixácie a sakád je ťažšie. Toto je hlavný dôvod, prečo sa naučiť, ako urobiť grafiku jednoduchou a informatívnou. Alberto Cairo, prednášajúci na univerzite v Miami, píše podrobnejšie o zložitosti takéhoto vnímania vo svojej knihe Funkčné umenie. Tu je, ako ilustruje proces vnímania informácií.

Neobývame na náhodných miestach, ale zdôrazňujeme si určité priority - pohyb, svetlé farby, miesta neobvyklého tvaru. Tieto funkcie sa nazývajú odlišne. Mám rád - primárnych atribútov, Pretože mozog ich najskôr spracúva - ešte predtým, ako vytvorí jeden obraz.

Jednoduchý príklad s kontrastnou farbou.

Alebo pozícia.

Alebo veľkosť.

Žiadna mágia, všetkým je jasné, logika je na úrovni prvého školského päťročného plánu, ale z nejakého dôvodu sa v prípadoch a prezentáciách stále stretávajú majstrovské diela podobné grafu binárnych možností.

Pozri tiež: 15 chýb web design, ktoré vydesiť návštevníkov webu

Schopnosť nájsť a správne identifikovať primárny atribút je najdôležitejšou schopnosťou vytvoriť efektívne a efektívne grafy a grafy. Ako to funguje v praxi?

1. Vyberte typ rozvrhu bez zhonu

Vyberieme potrebné stĺpce v Exceli, robíme "tyts" v histogramoch, je pripravený. Použil som preto grafy pre väčšinu mojich článkov. Scott Berinato - autor knihy Good Charts - by mi dal taký dobrý vzostupný postoj. Hovorí, že pred budovaním diagramu sa musíte spýtať, či skúmame alebo jednoducho deklarujeme.

Ak vyšetríme, špecifické údaje nemusia byť. Napríklad pri plánovaní obchodných procesov. A to môže byť tak veľa, že sa nezmestia do obrazovky - štúdia vzorov v histórii alebo trendy v ekonomike. Tu je vhodné použiť asociácie a metafory, použiť šípky a zložitú štruktúru na experimentovanie. Ak je plán, že sme dali publikum pred tým, potom sme zjednodušiť dáta, zdôrazniť hlavnú vec a študovať cieľové publikum dobre. Je logickejšie používať známe obrázky a formáty grafov.

2. A opäť o cieľovej skupine

Opäť, ale nie celkom o tom. Kniha Harvard Business Review Press uvádza, že je dôležité určiť, v akej fáze av akej forme sa bude vzťah medzi Strednou Áziou a vašou ilustráciou uskutočňovať na kreslenie. Bude to prezentácia, na ktorej si sami poradíte, alebo obyčajný vytlačený hárok, ktorý možno rýchlo hodiť do najbližšieho koša. Čím kratší je kontakt, tým menej informácií by malo byť, tým jasnejšie je zvýraznenie hlavného obrázku.

Pozri tiež: Cieľové publikum: prečo poznáte svojho klienta

3. Čo teda?

Táto otázka bude znieť presne v mysliach vášho publika, takže úlohou rozvrhu je odpovedať na ňu. Dávajte pozor. Nevykonávajte harmonogram kvôli plánu. Áno, už sme povedali, že figúrky vo forme ilustrácie sú absorbované lepšie, ale ideálne sa utierajú na takej osobe grafické rozprávaniekeď obraz sám tlačí na nejakú myšlienku.

4. A teraz k primárnym atribútom

Graf alebo graf je možné vylepšiť pomocou farby, veľkosti, správneho rozloženia informácií. V Exceli sú grafy automaticky generované s partiou všetkého voliteľného. Ak ich odstránite, kľúčová správa bude jasnejšia. Predstavte si, že musíte vytvoriť prognózu počtu ľudí na planéte. Ak budete riadiť jednoduché znamenie, prvý výsledok, ktorý dostaneme, bude vyzerať takto.

Ak na ňom pracujú 2 minúty, zmení sa na zrozumiteľnejšiu ilustráciu.

Pozrite si aj: Kompletný sprievodca pre Dokumenty Google: všetko, o čom ste nevedeli, ale báli ste sa opýtať

Alebo iný príklad. Zobrazujeme graf klesajúcich ziskov oproti rastu ostatných komerčných ukazovateľov. Čísla sú približné - kvôli príkladu. Je dôležité zdôrazniť skutočnosť, že nie všetko je ružové v kráľovstve. Zvýraznite hlavnú myšlienku.

A ak áno?

Jednoduché veci, ale nie všetky z nich prídu okamžite k nim. Nie je nutné byť chladným dizajnérom, aby bola grafika zrozumiteľná pre každého.

 1. V grafoch a grafoch nepoužívajte viac ako 3 farby. Údaje na pozadí sa zobrazujú sivou farbou. Hlavnými sú jasné farby.
 2. Legenda by mala byť. V grafe alebo v texte musí užívateľ na prvý pohľad pochopiť, ktorý stĺpec alebo riadok predstavujú.
 3. Odstráňte okraje a mriežky z diagramov. Ak nie ste v triede geometrie, nie sú potrebné.
 4. Ak je to možné, odstráňte grafy a legendy z poľa a ponechajte štítky s údajmi priamo v tele grafu.

Bonus: 17 nástrojov pre vytváranie grafov, okrem Excelu

Program

prístup

Formát odovzdávania grafu

vynikať

C registrácia, zaplatená

gif, jpg, png, bmp

Listy Google

S registráciou

html png

Čísla (Apple)

zaplatil

pdf png

Onlinecharts.ru

zadarmo

jpg, png, bmp, pdf

Creately

Voľný na 5 grafoch

jpg png pdf

vismo

zadarmo

jpg png pdf

surový

Bezplatne s registráciou

ntml, png, svq

Chartbuilder

zadarmo

png, svq

Infogr.am

zadarmo

ntml, png

Vizable

Bezplatne s registráciou

png

Plot.ly

Bezplatne s registráciou

ntml, png, svq, pdf

Quadrigram

Bezplatne s registráciou

ntml, png, svq

hodváb

zaplatil

ntml

Qlik Sense

zadarmo

ntml, png, jpeg, pdf

Qlik View

K dispozícii je bezplatná verzia

ntml, png, jpeg, pdf

Illustrator

zaplatil

png, jpeg, pdf, svq, eps, bmp, ai

Google grafy

zadarmo

ntml, svq

Highcharts

Bezplatné pre nekomerčné použitie.

ntml, svq

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár