Ako autor na voľnej nohe, aby si prácu v agentúre a nie zlúčiť po prvom projekte

Slobodné povolania sa na burzách unášajú skôr alebo neskôr do neutrálnych vôd. Je to desivé, chamtiví podvodníci zákazníkov a neznáme webové desktopy - neoceňujú prácu s copywritingom a snažia sa ísť všetkými možnými spôsobmi na hrboľ niekoho iného. No, nie, chlapci, pozrime sa na situáciu rozumne. Bratia sú všade: medzi zákazníkmi a umelcami. Stačí si vybrať správne. Ako? Rozvinúť vnútorný talent a myslieť aspoň pár krokov vpred. V skutočnosti je všetko jednoduché.

Ja sám som copywriter a vedúci tímu na plný úväzok a vzdialených autorov na veľkej internetovej agentúre, a preto som na oboch stranách triezvo vnímal situáciu ako „zákazníka-performera“. Počas uplynulého roka naša spoločnosť výrazne zvýšila množstvo práce a mnoho vzdialených zamestnancov bolo vybraných, dobrých a nie tak dobrých. Na základe mojich skúseností s hľadaním autorov vám chcem povedať, ako to je a nemala by sa správať na voľnej nohe s potenciálnym klientom, aby sa spolupráca uskutočňovala a bola vzájomne prospešná. Agentúry majú svoje špecifiká, vo všeobecnosti sú však tieto odporúčania aplikovateľné priamo na prácu s podnikom.

Je skvelé pracovať s agentúrou! Nie

Je to len, že sú tam vysoké požiadavky a tvrdé úpravy. Nie je to preplnené, ktorí prijímajú texty so zavretými očami, pretože ničomu nerozumejú a nikdy. Tu je celý tím ponorený do biznisu každého klienta - ide o veľké rozpočty a povesť. Ak sa to nezľakne, potom to stojí za to vyskúšať.

Veľká internetová agentúra s reprezentatívnym zastúpením v regionálnych a federálnych centrách môže ponúknuť voľnej nohe možnosť dobrej spolupráce. Štúdiá milujú outsourcing, pretože je lacnejšie ako štát, nefunguje podľa štandardu 5/2 od 9 do 18 a môže mať veľké sumy na víkend. To je veľmi cool, pretože klient je otvorený 24/7. Na druhej strane je však nezávislým rizikom riziko, nie vždy dobrá kvalita výrobkov, nízka úroveň zodpovednosti za výkon a súvisiace náklady. Verte mi, že aj zákazník sa vás bojí. Bojíte sa, ale stále s vami chce pracovať.

Potrebuje to na voľnej nohe? Áno, bezplatné cookies, kaviarne a súkromné ​​firemné večierky neohrozujú prácu na diaľku. Štúdiá však majú niečo podplatiť autorov:

 • stabilita

Hlavný text má okrem náboru niečo spoločné. Je pre neho výhodnejšie nájsť si jedného dobrého špecialistu, vytvoriť s ním dôveryhodný vzťah a rýchlo sa pripojiť k práci, než aby na deň prechádzal burzu. Urážajúce peniaze sú tiež nerentabilné. Ak však copywriter môže pracovať z času na čas alebo len po západe slnka, 20. deň nepárneho mesiaca, je nepravdepodobné, že spolupráca bude dlhá.

 • prípady

Veľká agentúra - veľkí zákazníci. Takže, môžete písať nielen pre obchod Svetlana Nikolaevna, ktorá vás núti k zarážke, ale aj pre dobre-známy predajcov, bánk, výrobcov, predajcov. Netvrdím, že veľké ryby môžu prísť priamo, ale je to dosť zriedkavé. Takíto klienti zvyčajne prichádzajú do agentúry s rozpočtom na všetkých frontoch - copywriting nie je samoúčelný, ale slúži len ako nástroj na dosiahnutie výsledku prisľúbeného predajom.

 • vývoj

V slušných kanceláriách, oni neudržiavajú starí veriaci sooshnikov, ktoré vyžadujú kľúče na spamovanie a uctievanie slova "buy", a predaj textov nepodlieha spornej normalizácii. Keďže súkromný zákazník môže žiť v hlave švábov, vyhodených obchodníkom so starožitnosťami, ktorých metódy sú zastarané jeho raz pružným bruchom. Pre manažéra je výhodnejšie udržiavať tím skutočných profesionálov, ktorí monitorujú trh a sú pripravení prinášať výsledky, zvyšovať rating spoločnosti, ako šetriť na špecialistoch a degradovať spolu so ziskom. V takýchto podmienkach budete nútení študovať, čítať a sledovať vývoj marketingu obsahu, aby ste mohli platiť za svoju prácu. Navyše, hlava textov bude vždy ukazovať chyby a povie vám, ako to urobiť lepšie.

Keď ste pracovali s dobrým zákazníkom, všimnete si, že ste profesionálne rástli.
 • Oficiálna spolupráca

Mnoho nezávislých spisovateľov práce na zmluvu. To nie je vždy výhodné, pretože niekedy dodávateľ nemá potrebné dokumenty na registráciu alebo žije mimo Uralu a zákazník v Moskve a podpis dokumentu sa mení na preteky kuriérov. Ale určite poviem, že mať zmluvu je lepšia, než mať ju. Pre nezávislého pracovníka je to záruka, že ho nebudú hodiť (dobre, nemali by v žiadnom prípade) a zástupcu agentúry - dôkaz o jeho vážnych zámeroch. Aj keď som nebol v žiadnom zhone, aby som uzavrel dohodu, ale po prvom projekte som pochopil, že už nebudeme pracovať ďalej, ale ten čas sa strávil veľa. Čo povedať, náklady.

 • Nedostatočný filter

Dobrý komunikátor vždy filtruje negatívne a emocionálne výboje klienta a manažérov v štádiu úprav. Nemôžete si predstaviť, aké malé percento komentárov niekedy prichádza k umelcovi. Jednoducho robí korekcie a vracia texty v plnej dôvere, že vo všeobecnosti sú „všetky normy“ motiváciou na úrovni. Práca priamo s klientom, autor niekedy útržky takého lyuley (často nespravodlivé), po ktorom sú len pocit bezcennosti a prázdnu fľašu.

 • Pracovný tok

Dobrý copywriter sú vždy pevne naložené. Pre mnohých autorov sa agentúra stáva hlavným (a niekedy jediným) zákazníkom. Ak je textár spokojný so zárobkami a klientmi - jeho textmi, vždy dostane veľa projektov. Je to výhodné pre obe strany.

Samozrejme, že nie bez:

 • platba

Áno, ceny agentúr budú pravdepodobne nižšie ako to, čo vám ponúkne priamy klient (ak ste na úrovni, ale nie je biednym). Tu musíme pochopiť, že náklady agentúry sú oveľa vyššie ako suma, ktorá je prevedená na výkonného umelca "v rukách". Obsah prijíma a kontroluje správca obsahu (vedúci copywriter), potom redaktor a / alebo korektor, ako aj špecialista, ktorý úlohu zadal. V našej agentúre sú texty kontrolované aj správcami účtov, pretože komunikujú s klientom osobne a môžu počas koordinačného procesu uchopiť "nepríjemné" slovo alebo zastarané informácie už pri poslednej iterácii úprav. I keď, ak ste si istí, že vaše texty sú bezchybné a nevyžadujú si ďalšie overenie, neváhajte požiadať o viac a vydierať ich svojou starostlivosťou voči konkurentom.

 • Žiadna priama komunikácia so zákazníkom.

Zvyčajne sa to deje cez niekoľko ľudí - proces úprav je oneskorený, informácie sa môžu meniť pri prechode z chatu na chat. Mnohí zákazníci dychtia zostať v kontakte s tvorcom obsahu, čo je skvelé, ak sa im podarí pripojiť. Ale nie každý je na to pripravený.

 • Tvrdé lehoty

Copywriter nie je vzlietnuť po lehote splatnosti, ale agentúra má povinnosti voči zákazníkovi. Okrem toho je tu viac ako jeden klient, každý potrebuje mať čas dať kontrolované a opravené texty, takže práca sa vykonáva v režime "mäso" takmer neustále. Zriedka rozdávam horiace úlohy na vzdialené miesto a zvyčajne sa dohodnem na pohodlných termínoch v každom konkrétnom prípade. Ale nie vždy správca obsahu má dostatok rúk a času. Mesačný obrat niektorých agentúr prechádza na niekoľko miliónov znakov.

Vlastne, tu je hlavná vec. Námietky? Poďme ďalej.

Ako hľadá umelca v agentúre

Ak je autor potrebný, potom voľné miesto bude nevyhnutne visieť niekde na hh. A vedúci jednotky priameho písania určite vloží nos do tematickej komunity, prejde cez burzy, pozrie sa na portfólio na voľnej nohe, zanechá príspevok s názvom "Wanted".

Tu teraz poviem dôležitú vec!

Sledujte svoju reputáciu online.

Nemyslím ratingy a hviezdy na burzách. Často pracujem v tematických komunitách, kde moji kolegovia žijú, komunikujú, diskutujú o profilových správach, sťažujú sa na zákazníkov a osud. Príspevky a komentáre k nim, môžete ľahko získať predstavu o hostí, "označiť" špecialistov pre rôzne témy do budúcnosti, naučiť sa veľa užitočných informácií. Osobne mám vlastnú imaginárnu čiernu listinu umelcov, ktorej nikdy neponúknem spoluprácu, aj keď neviem, ako píšu v mojom srdci. A tam sú chlapci, ktorí inšpirujú dôveru v ľudí i autorov - pravdepodobne sa na ne obrátim, ak je to potrebné, alebo im poradím s priateľmi.

Nie, samozrejme, nie každý potenciálny zákazník visí na VK a Facebooku medzi copywritermi. Priamy zákazníci - určite nie. Ale človek zodpovedný za copywriting v štúdiu môže byť. A tu naháňate zákazníkov a rozprávate o chronickej neznášanlivosti termínov, pfff.

Čo rozčúli zákazníka pri hľadaní umelca

Ak hľadáte osobu na konkrétny projekt, potom je táto téma určite uvedená, ako aj požiadavky na dostupnosť relevantných materiálov v portfóliu. Just. Prečítať. Ak existujú príslušné znalosti, ale nebol dôvod na písanie príslušného textu, uveďte to v sprievodnom liste. Ale potom, s najväčšou pravdepodobnosťou, budete požiadaní o vykonanie testu. Ak nespĺňate požiadavky, ale "môžete vyriešiť akýkoľvek predmet," nestrácajte čas ani svoj vlastný čas, ani čas niekoho iného. Agentúry nepotrebujú formálne odpovede - potrebujú primerané a premyslené texty. Pri pohľade na stovky hlúpych odpovedí s ukážkou kópií-vložiť recenzie bez náznaku, že reklama bola čítaná rozzúril.

V každom prípade nedostanete prácu, ale nabudúce systém ukáže, že ste už odpovedali, ale ukázalo sa, že je to nežiaduce.

To isté platí pre odpovede v sociálnych sieťach. Negatívna neschopnosť kandidáta odpovedať na otázky, ktoré sú predmetom záujmu, spôsobuje negatívne. Na získanie potrebných informácií je potrebné vykonať dlhú korešpondenciu. Človek má dojem, že osoba sa buď nezaujíma o prácu, alebo hlúpe. Ani nie je dobré.

Z osobnej skúsenosti:

Na sociálnej sieti som uverejnil veľmi špecifické voľné miesto a požiadal som kandidátov, aby okamžite reagovali s uvedením požadovanej platby a príkladov práce.

Odpovede boli rozdelené do troch skupín:

 1. Krátky príbeh o relevantných skúsenostiach + sadzby + odkazy na príklady práce.
 2. "Som copywriter s 5 rokmi skúseností, budem písať pre vás chutné predaj textov s 100% konverziu, písať v osobnom, súhlasiť". Neexistujú žiadne citácie, žiadne príklady, nič na tému. "Chutné texty" - tak všeobecne, niekto iný píše?
 3. "A povedz nám viac o práci?" Vnútorný hlas chce kričať. Text práce si niečo prečítal, nie?

Páni, zamyslite sa znova! Dialóg sa samozrejme uskutočnil len s prvou skupinou. Priamy klient môže stále tráviť čas na takýchto pod-autoroch, ale agentúra zlyhá.

Portfólio. Urob to normálne

Jeden copywriter, o ktorého som sa zaujímal, na moju požiadavku ukázať texty odpovedal, že mal portfólio vo svojom laptope, a laptop v opravách, ale môžem si stiahnuť aplikáciu, v ktorej pracoval na obsahu v Appstore. No, ok, to. Nemám jablko gadgets, ale aj keby boli. Vážne? Portfólio by nemalo byť v notebooku, v tablete, v notebooku s výstrižkami z novín. Malo by to byť v online prístupe, teraz to vôbec nie je problém. A o "stiahnutí aplikácie", no, možno týmto spôsobom zvýšil počet stiahnutí?

Portfólio by nemalo obsahovať 1 000+ textov, veľký zákazník nebude strácať čas výberom materiálu, o ktorý má záujem. Je lepšie rozdeliť texty podľa predmetu a priradiť k nim 2-3 najlepšie diela. To je výhodné a umožňuje potenciálnemu zákazníkovi rýchlo nájsť to, čo potrebujú.

Z dvoch rovnako dobrých výkonných umelcov bude práca s najväčšou pravdepodobnosťou prijatá tým, ktorý ušetril viac času zákazníkovi.

Ak sú vaše texty umiestnené niekde, ponechajte odkaz na zdroj - je to lepšie ako nečitateľné snímky obrazovky, plus hádže pár plusy do vašej karmy, ak je zdroj dosť vážny. Proti snímkam obrazovky, ja osobne tiež nemám nič, len musia byť dobrej kvality. Bude užitočné zobraziť svoj blog, ak ho máte. Schopnosť adekvátne myslieť mimo TK je veľmi dôležitým faktorom pri výbere kandidáta. Ale texty publikované pod autorstvom iných, nemusia ukázať, aj keď sú "Wah!" Myslím, že by ste nemali vysvetľovať prečo.

Test, horieť v pekle!

Od testovacích úloh pre mnohých copywriterov rovno bomby. Som tiež spokojný s ľuďmi, ktorí vykonávajú len platený test, a to aj za platbu vopred. Tieto okamžite získať virtuálny kop do zadku a odovzdať. Vysvetlím to. Nemám rád ani písanie voľných textov, ale nepotrebujem to, už tu pracujem. Chcete? Všetko spočíva len na túžbe: ak potrebujete túto prácu, potom strávite hodinu alebo dve, ak nie, potom o čom tu hovoríme? Ste v poriadku so zákazníkmi, zatvorte článok.

Správna testovacia úloha nie je plnohodnotným komerčným textom, ktorý sa potom môže použiť na hodenie copywritera na korisť. Zvyčajne existuje niekoľko úloh na testovanie týchto alebo iných zručností. Test nie je zaslaný všetkým v rade - je to nevhodné. Je jednoduchšie najprv vybrať sľubných kandidátov, potom zistiť ich cenovka, a až potom poslať úlohu tým, ktorí sú vhodné pre tarifu.

Poskytnutie úplného textu pokynov pre skutočného klienta je nesprávne. Po prvé, text je napísaný "izolovane od produkcie" - copywriter nepozná detaily obsahovej stratégie, firemnej identity a preferencií zákazníkov. Po druhé, nikto sa nezaoberá podstatou podniku pre test a text bude tak povrchný, ako je to len možné. 90% autorov prepíše prvú zmienku v danej problematike, je veľmi zarážajúca.

Z osobných skúseností:

Hľadal som umelcov na automobilových témach, a ako test, ponúkané na vytvorenie portrétu Strednej Ázie pre rôzne spotrebiteľské segmenty, navrhnite plán na preskúmanie článku pre konkrétny model a načrtnite na neho pár odsekov, na ktoré bude odkaz na zdroj, kde je podľa môjho názoru copywriter, seo text na danú tému. Tieto úlohy vám umožnia posúdiť, či umelec môže písať v jednom jazyku s publikom a cítiť jeho bolesť, či má adekvátnu predstavu o generálnom riaditeľovi a „chuť“ vo web-písaní. Môžem oceniť štýl a gramotnosť textov v portfóliu.

Desiatky umelcov odpovedali na voľné miesto, mnohí boli pripravení na test, 95% práce bolo úplne hovno. Stojí za to platiť? Nemyslím si. Ale stojí za to zaplatiť 5 percent dobrých copywriterov, s ktorými teraz úspešne spolupracujeme.

Teraz často robím bez testov, so zameraním na vnútorné pocity po rozhovore s autorom. Niekedy je naozaj možné vidieť perlu. A to je úžasné!

Nehádam sa - hodil som veľa. Hovorím len o svojich skúsenostiach. Ak k vám prišiel nový podozrivý zákazník, ktorý požiada o napísanie plnohodnotného "pracovného" textu s podrobným TK, môžete mu poslať napríklad snímku obrazovky. Ak chcete posúdiť úroveň textár, to je dosť, ale pre osobné použitie nebude presne dotlač to. Alebo aspoň to zadolbatsya. Nuž, nebudete tak urazený. IMHO, freelancing je vždy riziko: ak je vyhliadka lákavá, venujte čas. No o to užitočnejšie ako sledovanie show.

Koľko? platba

V dlhodobom horizonte vždy vyslovte cenu, za ktorú ste ochotní pracovať. Ak sa autor hanbí a podceňuje cenu tak, aby nevystrašil zákazníka, potom je vysoká pravdepodobnosť, že za mesiac alebo iný nízky príjem sa utopí nadšenie, kvalita klesne a pravidelní zákazníci budú tlačení späť o jednorazové drahé objednávky.

Ak ste naopak úmyselne nadhodnotili cenu svojich služieb, pripravte sa na vysoké nároky na vaše texty. Agentúra má vidličku v cenách, pri ktorých sa spolupráca ukáže ako prospešná. Ak je limit prekročený, musí to byť odôvodnené. Žiadni blázni tam nepracujú - ak vaše texty nestoja za to, nikto neprekročí.

Neexistuje žiadny koncept zlej alebo dobrej ceny - pre každého umelca je to jeho vlastné. Existujú copywriteri s nafúknutým cenovkou a nafúknutým egom, ktorí vedia, ako šikovne písať a strihať, prečítať si znova všetky bestsellery, ale ich texty sú tak hlúpe ako bláznivosť a logika prezentácie materiálu na úrovni angažovaného humanistu.

Existujú autori s nízkym ratingom na burzách a prijateľnou cenovkou, ale s vlastným štýlom autora, rozvinutým výhľadom, neinteligentným vnímaním reality a netradičným myslením.

Dôrazne vyzývam všetkých autorov, aby dodržiavali jeden princíp. Vyjadril cenovku n / 1 000, potom dobre napíšte na túto sadzbu. Nikto vás núti pracovať lacnejšie, než chcete. Dostali ste prácu - súhlasili ste. To znamená, že vám táto cena vyhovuje a ste pripravení poskytovať vysoko kvalitný obsah. Filozofia "O akej kvalite môžeme hovoriť za takú cenu?" viesť k chudobe a profesionálnej degradácii.

Prečo agentúra nie je výhodné hodiť

A prečo? Agentúra musí vykonávať prácu včas a s vysokou kvalitou. Dobrí umelci stoja za svoju váhu v zlate a na záver s nimi neustále spolupracovať znamená získať silného a nezávislého zamestnanca v banke oddelenia. В агентствах и веб-студиях слишком большой поток клиентов, чтобы заказывать по одному текстику у разовых исполнителей. Да и экономия сомнительная - время проверяющих выйдет дороже.

Как платят

Деньги в агентствах обычно выплачиваются раз-два в месяц (где-то чаще), предоплата не предусматривается. Договор составляет юрист - документ стандартный. Менять пункты под определенного исполнителя никто не будет. Vždy požiadajte o pripravenú predbežnú revíznu zmluvu, aby prvá platba nebola prekvapením. Ak sú platby oficiálne, potom môže byť zadržaná daň z príjmu.

Podmienky úspešnej interakcie

1. Buďte primeraní. Ak píšete dobre a viete, ako predávať čokoľvek slovami, ale je strašne ťažké komunikovať, nerobte žiadne nepríjemné zmeny v zásade, argumentujte so zákazníkom na maličkosti, bude si päťkrát premýšľať pred tým, než vám dá prácu. Samozrejme, že budú počúvať vaše odborné stanovisko, ale ak je klient v rozpakoch slovo "smoothie", potom vaše argumenty nezaujímajú nikoho. Stačí napísať "koktail", obdobie.

2. Dodržiavajte termíny. Ak niektorý z textárov pracujem s čítaním tohto článku, určite sa dohodnú, že som vždy flexibilný, pokiaľ ide o termíny. Ak nemáte čas, potom vás aspoň varovať - ​​ukázať úctu a umožniť zákazníkovi mať čas nájsť iného umelca.

Pravdepodobne som urobil chybu viac ako raz, čo dávalo druhú a dokonca tretiu šancu copywriterom, ktorí porušili termíny a zmizli v zabudnutí. A môžem úprimne povedať, že by ste to nemali robiť. Dodržiavanie termínov - buď tam, alebo nie. Niekedy sa úroveň neprimeranosti výkonných umelcov prevráti a sadnú si na hlavu. Dodržujte vždy dohodnuté termíny.

3. Dodržujte požiadavky TK. V 9 prípadoch z 10 som vrátil texty na revíziu, pretože požiadavky TOR nie sú splnené. Hoci je napísaný v ruštine v bielej farbe. Aby ste sa tomu vyhli, jednoducho porovnajte hotový text na každej položke v štádiu čítania. Vždy sa pýtajte, či je niečo nejasné, alebo vidíte zjavnú chybu v probléme. Odborník, ktorý si stanovil úlohu, nemohol maľovať niektoré nuansy kvôli tomu, že sa príliš hlboko nezachytil do procesu tvorby obsahu.

Mal som prípad, keď linky šli do seo-textov, a textár predstieral, že si nevšimne, a ľavotočivé kľúče sú naklonené do úplne nevhodného textu. A tak niekoľkokrát. Zjavný nezmysel a krátkozrakosť umelca, ktorý potom všetko prepracoval. Nie, no, ale čo, to je napísané v TZ! Môžete ísť na princíp. A potom - na obr.

4. Do predmetu ponorte a skontrolujte fakty. Nie je potrebné maľovať - ​​stačí to urobiť.

5. Nevyrezávajte výhovorky. Profafiled, upravený, nevidel list - hovoriť priamo, ospravedlnenia nikomu neuložil. Neexistujú žiadne beznádejné situácie, ale nespadnete do očí zákazníka.

6. Úpravy vykonajte pokojne. Často počujem názor, že zákazník je neadekvátny, nedal konkrétne špecifiká, ale žiada, aby všetko prebral. Poviem ako copywriter, ktorý pracuje s textami iných ľudí - niekedy je naozaj zbytočné robiť úpravy. Text môže byť úplne zlý: od začiatku do konca. Zákazník má menej času a trpezlivosti, takže nevytvára body, ktoré mu nevyhovovali. Pri práci s webovým štúdiom však zdieľate kontaktnú osobu, ktorá dokáže transformovať zákaznícky odpor na štruktúrované úpravy. Len ich uložte a neberte si ho do srdca. Nie všetky tvoje texty sú zlé, práve tento nie je zastrelený. Stáva sa to.

7. Nedávajte prácu outsourcingu. Ak chcete chytiť zväzky a distribuovať im copywriting priatelia, je to posledné, čo robiť, ak plánujete dlhodobú spoluprácu. Autorov štýl je vždy viditeľný, takže dobrý editor vždy "spáli" falošný. Bol si si istý a tvoj priateľ nebol. Teraz máte pochybnosti.

8. Buďte v kontakte. Bez ohľadu na to, aký je váš rozvrh, agentúry pracujú v štandardnom režime. Preto, ak sa dostanete do kontaktu len v noci a urobíte zmeny za tri dni, bude pre vás nepohodlné pracovať s vami. V ideálnom prípade - byť v kontakte s poslami v režime prevádzky vášho zákazníka. Nie je potrebné prelomiť sa s novými „Transformers“ a spustiť ich, aby ste mohli okamžite vykonať úpravy, ale môžete oznámiť, že ste dostali úpravy a budete ich môcť urobiť napríklad do 17 hodín.

Možno je to všetko, čo som vám dnes chcel povedať. Priatelia, ďakujem vám za to, že ste zvládli túto longrid. Milujem dobrých autorov a chcem, aby sa stali viac. Napíšte s dušou, nepíšte odpadky. Prajem vám, aby ste našli dobrého zákazníka, s ktorým budete na rovnakej vlnovej dĺžke!

Zanechajte Svoj Komentár