Ako objednať technický text a nie štruktúrované mesto ... s obrázkami

Dokonca aj technicky spôsobilý copywriter môže zkaziť úlohu tak, aby nebolo čo opraviť. Sám viem. Ľahšie prepísať.

situácie:

 • Spoliehate sa na predajný text o produkte a získate materiál s podrobnými a zbytočnými technickými vlastnosťami publika.
 • Objednať hlboké preskúmanie pre profesionálov a získať povrchný popis pre masy.
 • Čakanie na článok so spoľahlivými technickými informáciami a získanie textu nie je o tomto produkte. O tom vôbec nie.

A textári posielajú namiesto inštrukcií, textov pre produktové karty namiesto opisov kategórií a oveľa viac namiesto toho, čo je potrebné. Ako sa tomu vyhnúť? Poslať autorovi podrobnú úlohu, v ktorej budú nielen požiadavky, ale aj rady.

Zostavenie podrobného výkazu práce si vyžaduje určitý čas, ale urýchľuje písanie, kontrolu, úpravu a revíziu textu. A pomáhať copywriter (a kompetentné TK je skutočná pomoc), vám v prvom rade pomôcť sami.

Poskytnite materiály na prípravu

Vyhľadávanie informácií môžete zveriť autorovi, ale to bude trvať dlhšie. A kde je záruka, že výkonný umelec nájde presne tie údaje, ktoré potrebujete uviesť v texte? Nedostatok počiatočných informácií a chýb pri vyhľadávaní je istým spôsobom, ako sa objaví text „nie o tom“. Áno, v tomto prípade všetka vina pripadá na plecia autora, ale kto vráti stratený čas?

Pravdepodobne nájdete technickú dokumentáciu, ktorá nie je v sieti. A pripravený zoznam odkazov na materiály, články a videá na túto tému. Ak chcete riešiť túto databázu, bude to trvať veľa času, a dokonca aj nájsť informácie v otvorených zdrojoch na vlastnú päsť a nie sa zmiasť - trikrát viac.

Vzorový text bez ďalších informácií.

nastavenia: opíšte tuky pre debnenie Emulsol-M, jeho rozdiely od Emulsol A, výhody.

Zdá sa, že je to jednoduchá úloha, ale keď copywriter hľadá informácie o mazivách série "M", nájde iba bežné frázy. Nástroj je nový, v sieti zatiaľ nie sú žiadne informácie. Copywriter buď osloví zákazníka pre detaily (a to je najlepšia voľba), alebo sa pokúša písať nezávisle. V druhom prípade dostanete niečo také:

"Emulsol M debniace mazivo - nová generácia separačných prostriedkov. Kompozícia má najlepšie vlastnosti a obchádza predchodcu Emulsol A v rozsahu prevádzkových teplôt, kombináciu viskozity a tekutosti. Ale čo je najdôležitejšie, Emulsol M je menej toxický. Výrobok sa skladá z minerálnych olejov s prísadami na vytvorenie. pevný film na povrchu bez tvorby kaluží kvapaliny v horizontálnej rovine, zloženie nereaguje s betónovou zmesou, povrch je hladký, bez cudzích inklúzií a špecifického zápachu ov.

Uvidíme sa Copywriter pracoval s obvyklými technickými vlastnosťami bez vysvetlení a rád. Z textu je výhoda - ukazuje, že nastali dôležité zmeny. Ale je to vodnaté, bez špecifík. Z opisu je jasné: rad "M" je lepší ako rad "A". Ale prečo?

Poďme sa teraz pozrieť na text, ktorý by mohol pochádzať od textára, ktorý má úplné informácie:

"Vývojári verzie Emulsol vzali do úvahy nedostatky doterajšieho zloženia a vytvorili univerzálny prostriedok, ktorý je vhodný na aplikáciu na kovové, drevené, plastové a preglejkové debnenie. Zoznam zmien v zložení a vlastnostiach maziva:

 1. Minerálne oleje: 85% (v predchádzajúcej verzii - 60-80%). Lepšia priľnavosť k povrchu kovových foriem. Retenčný čas filmu na zvislých plochách sa zvýšil dvakrát a dosiahol 12 hodín.
 2. Myelike aktívne látky: 10% (v sérii A - až 35%). Zvýšil sa čas separácie na frakcie - konečná kvapalina si zachováva homogenitu až 7 dní po príprave roztoku.
 3. Pridaná prísada, ktorá znižuje priľnavosť k betónu. Forma sa ľahko odstraňuje, povrch výrobku zostáva suchý a čistý.
 4. Pridaná prísada, ktorá zabraňuje korózii kovových foriem. Životnosť debnenia v priemere stúpa o 3-4 krát.

Výsledkom je, že nový Emulsol M uľahčuje extrakciu hotových dielov, nepoškodzuje povrch, chráni materiál debnenia a zachováva vlastnosti 2-3 krát dlhšie ako prototyp.

Podrobnosti vylepšili popis, zrozumiteľnejšie. Copywriter bol schopný rozšíriť materiál, štruktúrovať ho. Takáto práca je však často možná len s úzkou spoluprácou so zákazníkom. Napríklad v prípade emulzií (to je takmer reálna situácia) je takmer nemožné nájsť informácie o vplyve kompozície na vlastnosti. Ani o starom dátovom nástroji nestačí, ale porovnať ho s novým nie je vôbec nič. Tieto informácie poskytne len výrobca. Majitelia zriedka uverejňujú pokyny a popisy na webe. Nájdite pár minút a podeľte sa o svoje znalosti s umelcom!

Údaje, ktoré budú určite užitočné pre textárov:

 1. Základné GOSTs, TU, akékoľvek existujúce normy pre výrobu (použitie) tovaru. Mimochodom, je tu samostatný príbeh s TU (technické podmienky) - táto časť dokumentácie je vždy po ruke s výrobcom, ale neponáhľajú umiestniť TU na webové stránky. Preto v sieti technických podmienok pre konkrétny výrobok (najmä nový) niekedy jednoducho neexistuje.
 2. Súvisiace GOSTs, TU, SNiP a ďalšie. Napríklad pri písaní textu na obrábacích strojoch, stacionárnych priemyselných zariadeniach a dieselových generátoroch by nebolo zbytočné uvádzať požiadavky na miestnosť, hrúbku základu v miestach inštalácie zariadenia, výkon ventilácie, požiadavky na napájanie a požiarnu bezpečnosť.
 3. Výkresy, návody, brožúry, návody, školiace materiály, videá. Vizuálne ukázať prácu a detaily znamená urýchliť vzhľad vhodnej verzie textu na stránke.
 4. Váš popis produktu alebo služby vlastnými slovami. Osobný názor má väčší vplyv na výsledok ako iné materiály. Pravdepodobne chápete tému a môžete podrobne povedať o účele, zariadení a vlastnostiach produktu. Priložte komentár a svoju vlastnú víziu predmetu úlohy.

Pri odosielaní podrobných informácií a dodatočných informácií uložíte čas na kopírovanie a čas na kontrolu. Autor okamžite začína štúdiom spoľahlivých údajov a nie vyhľadávaním kúskov pravdy na internete.

Ukážte, ako potrebujete a ako písať technické texty pre svoj zdroj.

Máte vlastnú víziu „dobrého“ textu. Zdieľajte ho s interpretom. Len nevyhnutne - s podrobnosťami. Ak napríklad na úlohu použijete príklady dobrých textov, ukážte, čo sa vám v nich páči. V opačnom prípade môžete získať dva rôzne zobrazenia na jeden text:

Vezmite prosím na vedomie - v niektorých ohľadoch súhlasia názory autora a zákazníka, ale zvyčajne v textoch vidíme niečo vlastné. Príklady toho, ako písať, nie sú pochopené ešte horšie - odpovede sú dvakrát zriedkavejšie. Aby sa predišlo nedorozumeniam, povedzte copywriterovi, čo presne sa vám páči a čo sa vám nelíbí.

Chcete dostať text s normálnou štruktúrou prvýkrát? Strávte 5 minút na návrhu tejto časti TVZ vo forme obrázkov s vysvetleniami (ako v príkladoch uvedených vyššie) alebo ako odkazy na stránky s komentármi:

Pozrite sa na plán, ktorý copywriter pracuje alebo poslať svoje vlastné

Plány pre stránky v jednom štýle - prvý krok k vypracovaniu vlastnej redakčnej politiky. To je veľmi užitočné pri vytváraní viacstránkových technických zdrojov. Takéto texty vyzerajú profesionálnejšie, stránky stránky sú rovnakého typu a vyzerajú ako časti veľkého encyklopédiového dokumentu. Príklady plánov technických textov:

I. Základný plán pre popis komplexných technických produktov

 1. Úvod. Stručná informácia o produkte, rozsahu, účele, úlohách.
 2. Princíp činnosti. Popis procesov a zákonov, metódy kontroly.
 3. Technické údaje. Rozmery, hmotnosť, výkon atď.
 4. Opis výrobku. Vzhľad, použitie. Vizualizujte produkt, použite príslušné porovnania.
 5. Možnosti vykonania. Dodatočné vybavenie a vybavenie na riešenie rôznych úloh, práca v špeciálnych podmienkach.
 6. Dodávka, montáž, inštalácia, pripojenie, uvedenie do prevádzky.
 7. Informácie pre objednávku. Podrobnosti o registrácii, platbe, dodacej lehote.

II. Základná línia na opis kategórií

Štruktúra je podobná, ale už nejde o produkt, ale o skupinu výrobkov. Tu sú stručné opisy položiek alebo sa uvádzajú ako príklady jednotlivých produktov:

 1. Úvod. Stručné informácie o účele, rozsahu a úlohách, ktoré riešia produkty skupiny.
 2. Opis všeobecných princípov činnosti a rozdielov medzi výrobkami skupiny. Píšeme konkrétnejšie, aby návštevník pochopil rozdiel ešte pred štúdiom každého produktu.
 3. Špecifikácie s príkladmi. Niekedy opisy s dlhými zoznamami produktov používajú príklady s minimálnymi, maximálnymi a priemernými charakteristikami.
 4. Informácie o výbere tovaru. Povzbudiť návštevníka, aby preskúmal a porovnal kategórie podrobnejšie, alebo sa obrátil na zástupcu spoločnosti na konzultáciu.

III. Základný opis technicky komplexnej služby

(napr. riadenie pripojenia, certifikácia personálu, vývoj projektu, diagnostika zariadení)

 1. Úvod. Informácie o využívaní služieb: aké úlohy rieši, v ktorých oblastiach sa používa.
 2. Opis požiadaviek na objekt.
 3. Opis metodiky a teoretické zdôvodnenie služby.
 4. Zoznam zariadení, prístrojov, nástrojov a technických nástrojov, ktoré sa používajú v priebehu servisu.
 5. Postupnosť činností.
 6. Regulačné dokumenty.
 7. Informácie o objednávaní služieb.

Podobné šablóny možno vytvoriť pre každý typ textu, ktorý sa používa na stránke. Plán pomáha štruktúrovane kŕmiť materiál, odstraňuje heterogénny obsah stránok a uľahčuje prácu s textármi.

Zadajte, pre koho je text napísaný

Toto všeobecné odporúčanie pre všetky texty aplikované na technické články sa stáva ešte dôležitejšie. Návštevníci stránok s technickými textami sú rozdelení do 3 skupín:

 1. Nováčikovia. Zhotovujeme materiály pre ľudí zvonku jednoduchým, s povinným vysvetlením termínov a príkladov.
 2. Skúsení užívatelia. Návštevníci, ktorí už čiastočne preštudovali otázku a majú záujem o detaily. Pre toto publikum zahrňte do textu viac technických charakteristík, popisov, výpisov, metód aplikácie a ďalšie užitočné informácie.
 3. Profesionáli. Odborníci nepotrebujú vysvetlenie zrejmých vecí, oceňujú odborné znalosti a užitočné informácie v komprimovanej forme.

Napíšte jeden technický text pre začiatočníkov, skúsených používateľov a profesionálov nebude fungovať. Áno, nie je to potrebné - zvyčajne sa na stránke zhromažďuje len jeden typ publika. Zistite, ktorý z nich urobíte, upravte základné textové plány a uistite sa, že písacím pravidlám napíšete textárovi.

Uveďte účel budúceho materiálu

Pre vás je účel textu zrejmý, pre textára - nie vždy. Technickým textom môže byť popis produktu alebo služby (predajná alebo informačná), materiál pre brožúru, inštrukcie, revízia.

Príklad priradenia materiálu:

Text opisujúci predhrievač Binar-5C.

Stránka, na ktorej bude text umiestnený: //mysite.ru/razdel/podogrevatel-binar-5c.

Text bude umiestnený pod ohrievačom. V spodnej časti stránky - ceny za rôzne modifikácie. Text potrebuje stručný návod na inštaláciu a používanie.

Použite šablónu na kompiláciu textového editora TK

Hotová šablóna nič neunikne pri príprave úloh.

To je to, čo je žiaduce zahrnúť do textu TOR:

 1. Materiály na prípravu. Hlavné a súvisiace GOST, ISO, TU, SNiP. Pripojte výkresy, pokyny, odkazy na video. Pridajte materiály so stručným popisom produktu vlastnými slovami.
 2. Príklady textov. Uveďte príklady zlých a dobrých textov s komentármi.
 3. Rozloženie textu. Skontrolujte obrys textu, na ktorom bude textár pracovať, alebo ponúknite vlastnú šablónu.
 4. Cieľové publikum. Zadajte, pre ktorú kategóriu návštevníkov sa text zapisuje. Správne vyhodnotenie prípravy čitateľa pomáha vybrať štýl prezentácie.
 5. Účel materiálu. Zadajte cieľovú stránku, úlohy, ktoré má text vyriešiť.

Nestrihajte náladu

Dokonca ani podrobný popis práce nezaručuje, že text pri prvom pokuse bude vyhovovať všetkým parametrom. Fáza revízií a revízií prebieha v 90% prípadov práce s technickými textami. Najmä ak zákazník nie je ľahostajný k osudu projektu.

Chyby v technických textoch sú zvyčajne spojené s nedostatočným ponorením do témy - súhlasíte s tým, že po niekoľkých dňoch prípravy nie je možné problém podrobne preštudovať. Preto konečné odporúčanie k technickým textom zákazníka - podrobne špecifikovať všetky nedostatky. Pre uľahčenie použite ten istý dokument: zvýraznite a komentujte predmetné body a potom odošlite materiál na revíziu.

Takýto prístup k zostavovaniu TZ a práca s technickými textami si vyžaduje viac času ako stručné objednávky a nie menej stručné odmietnutia. Ale čas nie je zbytočný: dostanete kvalitnú možnosť (okamžite alebo po malej revízii) av prívesku - autora, ktorý je už oboznámený s vašimi požiadavkami a nabudúce bude text písať rýchlejšie a lepšie.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár