5 príkladov ocenenia crowdfundingu

Materiál pripravila Natalia Ignatenko, PR manažérka crowdfundingovej platformy Planeta.ru.

Crowdfunding (alebo kolektívne financovanie) je často zamieňaný s charitou, ale slová „dary“ a „darcovia“ sa týkajú energických davových kampaní hudobníkov alebo vážnych podnikateľských projektov. A je to nesprávne: ľudia dostávajú odmenu za účasť v davovej kampani; hoci ide o kolektívne financovanie, ale nie bezdôvodné. Poviem vám, prečo potrebujete odmeny v projektoch crowdfundingu, ako prísť so zaujímavým zoznamom bonusov a zostať v čiernej farbe.

Stručný prehľad o crowdfundingu

Crowdfunding je kolektívna spolupráca ľudí („sponzorov“), ktorí financujú projekty iných ľudí alebo organizácií pomocou davovej platformy. Finančné prostriedky sa môžu zbierať na rôzne sociálne významné účely.

Crowdfunding nie je internetový obchod, kde sa vybraný produkt môže doručiť nasledujúci deň. Distribúcia diel prebieha až po úspešnom ukončení davovej kampane.

V Rusku sa pre predobjednávky pôvodne používal crowdfunding. Priemysel inšpiroval ... pirátstvo. Hudobníci sa rozhodli, že môžu prilákať fanúšikov, aby vytvorili albumy, ktoré by si objednali budúce nahrávky v davových kampaniach. Toto win-win: skupiny dostali peniaze na nahrávanie albumov a ich fanúšikov - CD s vysoko kvalitnou hudbou (a dokonca autogramy alebo iné "buchty" z idolov).

Ponúkam päť životných hackingov, čo výrazne zjednoduší vynájdenie zoznamu odmien.

Život hacking číslo 1. Zľava

Ako predobjednávka funguje crowdfunding nielen v kreatívnych projektoch. Ste vynálezca a hľadáte finančné prostriedky na vytvorenie skvelého gadgetu? Skvelé, dať sponzorom možnosť byť prvý, kto využije svojho vynálezu. Chcete otvoriť kaviareň? Pozvite členov davovej kampane na šálku kávy so špeciálnym dezertom. Prítomnosť finálneho produktu v zozname odmien výrazne zvyšuje šance davového projektu na úspech - automaticky garantuje, ako to bolo, že budete plniť svoje záväzky.

V crowdfundingu si ľudia objednávajú tovar, ktorý ešte neexistuje. Vo fáze vývoja verili sponzori vo váš produkt, čo je logické ponúknuť ich za atraktívnejšiu cenu. Tak napríklad tvorcovia mestského batohu Neosafepack, davová kampaň, ktorá je stále v plnom prúde.

Môžete ponúknuť užívateľom nielen produkt so zľavou, ale aj samotnú zľavu na nákup tovaru z davovej kampane. Ak počas trvania projektovej aktivity potenciálny sponzor nemá potrebnú sumu (koniec koncov, akýkoľvek davový projekt nie je nekonečným potešením), potom po ukončení kampane bude sponzor schopný využiť zľavu a získať produkt.

Život hacking číslo 2. Ceny od partnerov

Pri výpočte finančného cieľa projektu je potrebné zohľadniť náklady na odmeny, ktoré ponúkate. To môže byť uvedený na nulu v niekoľkých smeroch. Prvou možnosťou je spamovať zoznam ocenení s prázdnym nápisom „Thank you“, ktorý je v tomto prípade synonymom slova „nothing“. Tak-tak win-win.

Lepšie použiť druhú metódu: ak nemáte čo ponúknuť na podporu projektu, požiadajte o pomoc svojich priateľov. Prísť s odmenami pre sponzorov je zábavnejšie a lacnejšie s nimi, pretože priatelia môžu ponúknuť bonusy sami. Akné robí cool drevené ikony. Masha pletie rukavice Spock a bývalí spolužiaci kreslia originálne pohľadnice. No, rozumieš. Len to nepreháňajte: je pravdepodobné, že sa dav premení na veľtrh. Nezabudnite, v centre - váš nápad, takže by bolo skvelé, keby boli odmeny spojené s ním. Mimochodom, pre cudzincov pre takéto odmeny v dave projekt môže tiež byť riešená.

Požiadajte malé spoločnosti o produkty a služby na podporu vášho projektu. V najhoršom prípade dostanete len odmietnutie a s priaznivým súborom okolností vo vašom projekte budú vynikajúce veci, ktoré vás nebudú nič stáť.

Pre podnikanie, takáto spolupráca nie je dobročinná: takto získavajú spoločnosti budúci zákazníci. Ak si niekto kúpil nejaký produkt alebo službu v davovom projekte a on mal všetko rád, vráti sa. Ak má projekt sociálnu orientáciu, potom spolupráca priaznivo ovplyvní dobré meno spoločnosti. Umiestnenie lotov do projektu je tiež v určitom zmysle reklamy. Kampaň sa bude pozerať na všetky druhy ľudí, ktorí narazia na zmienku o značke alebo vidieť jej logo, ak sa rozhodnete zdieľať v popise. Bonus: ak je možné dohodnúť sa nielen na poskytovaní dávok, ale aj na oznámení týchto častí na informačných zdrojoch značiek, diváci projektu sa automaticky zvýšia.

To je presne to, čo sociálny podnikateľ a zakladateľ Charity Shop Charity Shop Daria Alekseeva. Dievča úspešne zavŕšilo dve crowdfundingové kampane, ktoré s ich pomocou zozbierali takmer 600 tisíc rubľov. Predtým, ako každý z nich spustil, Daria urobila pozitívny príspevok na Facebooku, kde výslovne napísala, že tajomstvo úspešnej triedy crowdfundingu odmeňuje za účasť na projekte a požiadala priateľov, aby podporili svoje projekty zdrojmi. Charitatívny obchod nielenže predáva oblečenie a poskytuje ho tým, ktorí to potrebujú, ale aj recykláciu, takže v davových projektoch ekolabity vyzerali veľmi logicky: ekologická stolová hra, domáce koberce, ekologické tašky, atď. tvorí zoznam odmien za crowdfunding, ktorý ponúka ako jeden zo svojich kurzov tri triedy na prípravu na skúšku. Kurz bol nadobudnutý doslova bezprostredne po umiestnení do projektu.

Život hacking číslo 3. Razvirtualization

Nehmotné odmeny ťa nebudú nič stáť, ale sú to oni, ktorí motivujú sponzorov, aby sa zúčastnili na Vašej kampani druhýkrát, alebo na informačnú podporu. Pozvite sponzorov na produkciu, ochutnávku, v zákulisí predstavenia, majstrovskú triedu, foto prechádzku alebo len na pitie čaju. Takže od štart-up na internete sa stanete offline priateľ pre užívateľa, a tiež mu predstaviť nové poznatky, dojmy a emócie. Foto reportáž alebo emocionálny príspevok o dojmoch sponzora zo stretnutia s autorom davového projektu a čerpacích schopností pomôže pri propagácii projektu a pripojí priateľov nového priateľa k procesu.

Napríklad, keď Quartet Theater zozbieralo finančné prostriedky na nové vystúpenia, umelci ponúkli fanúšikom zaujímavú partiu - možnosť hrať futbal proti Quarte I tímom siedmich alebo ôsmich ľudí. Lot kúpil za 150 tisíc rubľov. Samozrejme, čím viac slávnych a zaujímavých je autor projektu, tým viac účastníkov kampane bude pripravených poskytnúť možnosť osobného stretnutia, ale aj keď ste (ešte) superstar, nezanedbávajte, vrátane takých stretnutí v zozname ocenení.

Život hacking číslo 4. Originalita - druhé šťastie

Ak nemôžete ponúknuť niečo vážneho ako bonus pre sponzorov, môžete vždy mať originalitu. Veľmi dôležité je umiestnenie projektu. Pamätajte: musíte inšpirovať publikum a spôsobiť jej pozitívne emócie, túžbu vytvoriť a spoločne zmeniť svet k lepšiemu. Nemusíte prosiť, nezhromažďujete veci so svetom (toto dôležité pravidlo sa týka aj autorov charitatívnych projektov, ktoré využívajú crowdfunding) - prezentujete svoj projekt, na ktorom ste dlhodobo pracovali a na ktorý môžete byť právom hrdí. Preto dávajte prednosť niečomu originálnejšiemu bezdôvodnému "Low bow" lotu.

Chcete príklad? Charitatívna nadácia "Stvorenie" získala peniaze na bábiku na rast mravcov, ktorá je symbolom nadácie. Budúca postava Nadácie "Stvorenie" doslova "roztrieštená" a ponúknutá sponzorom kampane, aby ju zozbierali po častiach: niekto dostal fúzy, niekoho - škoda, niekto - oči. Samozrejme, že časti mravca zostali na mieste, ale všetci sponzori dostali jasnú predstavu o tom, čo presne ich peniaze pôjdu, a davová kampaň bola veľmi dobrá.

Život hacking číslo 5. Dozirovannost

V projekte by malo byť veľa odmien, ale je logické, aby sme nepriviedli všetky výhody, ktoré ste pripravení ponúknuť na podporu projektu. Začnite s 7-10 bonusmi, odlišnými v nákladoch a obsahu, a pridajte nové v priebehu projektu, ktoré sa zhodujú s niektorými udalosťami, nezabudnuteľnými dátumami alebo sviatkami. Ďalšie bonusy môžu byť zaujímavé pre pochybovačov, ako aj pre usporiadanie už lojálnych členov davovej kampane na spätný nákup. V každom projekte je novinový blok, ktorý je potrebné aktualizovať počas davovej kampane. Pridanie nových položiek do projektu je len skvelá informačná stránka.

Anton Dolin, redaktor kultového časopisu Art of Cinema, niekoľkokrát týždenne do svojho projektu pridal dary od známych predstaviteľov filmového sveta. V projekte boli odmeny za každý vkus a peňaženku: od osobného poďakovania na internetovej stránke časopisu za 150 rubľov až po záštitu nad číslom 150 tisíc. Knihy, permanentky na filmové projekcie, prehliadky setu a majstrovské kurzy renomovaných kameramanov a scenáristov - časopis má mnoho priateľov, ktorí ho chceli podporiť. Niektorí fanúšikovia časopisu žartovali, že by oznámili crowdfunding, aby sa zúčastnili na projekte financovania davového davu a akvizície konkrétnej časti. Ako výsledok, Valley podarilo zbierať viac ako tri a pol milióna rubľov. Vyťažená kampaň sa stretla s 1 607 ľuďmi, pričom 1 869 bolo získaných - to znamená, že sa na projekte zúčastnilo viac ako dvesto užívateľov.

Záverečná práca:

  • Sponzori podporujú projekty crowdfundingu pre odmeny. Často je to jeden z motívov účasti v davovej kampani.
  • Odmeny v projekte sú trojakého typu: bezplatné, služby, tovar.
  • "Ďakujem" nefunguje. Ak chcete upriamiť pozornosť na bezdôvodné odmeny, zaujmite originalitu.
  • Ak chcete upozorniť na služby a produkty v projekte, vezmite všetko, čo môžete získať od priateľov a partnerov.
  • Ponúknite na podporu projektu nielen váš budúci produkt, ale aj zľavu na jeho nákup.
  • Premýšľajte vopred o tom, ako dodáte materiál sponzorom.
  • Pridajte nové odmeny v priebehu projektu.
  • Pred spustením projektu, podpíšte s nákladmi na každú odmenu v projekte a profitujte z jeho realizácie v projekte.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár