Evgenia Kryukova: "Obchodná literatúra je zriedka užitočná"

Vedúci marketingového oddelenia spoločnosti Texterra, Evgenia Kryukova, bol vypočutý pre on-line magazín Samovov. V ňom hovorila o svojej ceste v marketingu a skúsenosti s písaním knihy "100 + hacky pre internet marketingu."

Iba prax, len hardcore

- Eugene, povedz nám o svojej kariére. Ako ste prišli na obsahový marketing a Texterra?

- Prišiel som do Texterry hneď po inštitúte na konci roka 2012. Nikdy predtým som nepracoval, v copywritingu a marketingu neboli žiadne skúsenosti. On je učiteľ angličtiny a francúzštiny podľa vzdelávania, a ani nepočul o tom, že ľudia podporujú webové stránky na internete pred vstupom do Texterra. Mal som záujem o voľné miesto, dokončil som testovaciu úlohu (potreboval som napísať krátky článok o tom, ako si vybrať správne žalúzie), krátky rozhovor, skúšobné obdobie - a ja som na pozícii copywritera.

O pol roka neskôr, riaditeľ spoločnosti Texterra Denis Saveliev navrhol, aby som sa stal obchodníkom. Potom sme nemali marketingové oddelenie a stal som sa prvým zamestnancom v ňom. Ako pochopil, že by som mal zaujať túto pozíciu, neviem :) Možno som videl potenciál. A v zásade som sa nemýlil - marketing ma fascinoval natoľko, že som mu venoval obrovské množstvo času a webová stránka Texterra sa stala mojou vlastnou.

- Ako bola vaša kniha vytvorená, ako súvisí s vašou profesiou a prácou?

- Elektronická verzia knihy "100+ hacky pre internetový marketing" bola vytvorená mnou vo februári 2016. Konkrétne hovorím „stvorený“, a nie „napísaný“, pretože to nie je naozaj kniha v obvyklom zmysle slova. Toto je súhrn článkov a spravodajcov, ktoré som spolu so svojimi kolegami písal štyri roky. Prirodzene, veľa vecí muselo byť prepracovaných a prepracovaných v ňom, ale toto nie je jedinečné dielo, ktoré som napísal od nuly. Kniha sa však stala hitom. Od jej zverejnenia uplynuli takmer 2 roky, ale stále vidím jeho repost v sociálnych sieťach.

- Eugene, povedz pre čajové kanvice, o čom je tvoja kniha?

- Toto je súbor odporúčaní pre propagáciu na internete. Tipy sú napísané v jednoduchom jazyku a sú rozdelené do tematických blokov:

 • ako a prečo vytvárať vysoko kvalitný obsah,
 • kde hľadať nápady na obsah,
 • ako vytvoriť blogové príspevky
 • zoznam služieb na vytváranie neobvyklého obsahu,
 • ako propagovať (podporovať) obsah,
 • ako ho optimalizovať pre vyhľadávače
 • tipy na zvýšenie predaja
 • tipy na implementáciu e-mailového marketingu,
 • tipy na podporu v sociálnych sieťach,
 • odkazy na užitočné materiály.

Po prečítaní tejto knihy budete môcť pochopiť, ako to stojí za to, aby ste teraz postupovali na internete: čo funguje a čo nie, čo by ste mali venovať pozornosť a čo by ste nemali robiť. Najdôležitejšie však je, že ste inšpirovaní novými myšlienkami a môžete ich riadiť pokynmi.

- Kto je cieľovou skupinou publikácie?

- Cieľová skupina knihy je veľmi široká. V skutočnosti to bude zaujímavé pre tých, ktorí sa už pohybujú na internete, ktorí len plánujú, a dokonca aj pre tých, ktorí o tom nikdy neuvažovali. Magická sila „100+ hackerov“ je, že naozaj tlačí na konanie. Máte webové stránky, alebo nie, na tom nezáleží. Po prečítaní budú vaše ruky česanie a začnete sa zaujímať o internetový marketing, aj keď to pre vás nebolo zaujímavé. Počas dvoch rokov elektronickej verzie knihy som videl, ako to odporúčali v sociálnych sieťach podnikatelia, učitelia, fotografi, ženy v domácnosti a mnohé iné. Ako vidíte, čitateľstvo je pomerne široké.

Menej vody - viac mäsa!

- Aké je tajomstvo úspechu knihy, ako si myslíte?

- V knihe "100 + hacky pre internet marketingu" zhromaždené praktické skúsenosti našej spoločnosti. Každý zo 100 tipov je podporovaný prípadom a príkladmi. Má takmer žiadne "vodné" a banálne odporúčania. Iba prax, len hardcore :) A to je to, čo ju odlišuje od väčšiny kníh o našom predmete.

Ak ste niekedy čítali knihy o internetovom marketingu, podnikaní alebo rozvoji vlastnej spoločnosti, určite súhlasíte s tým, že mnohé z nich sú skôr „vodnaté“. Často sa stáva, že som si prečítal knihu a ani nemôžete povedať: čo som z toho využil? Pravdepodobne teraz zavolám veľa negativity, ale stále hovorím: keď čítam knihu Michaela Stelznera Marketing obsahu: Nové metódy prilákania zákazníkov do internetu (bestseller od medzinárodne uznávaného experta), bol som veľmi sklamaný. Očakával som, že sa naučím veľa užitočných žetónov na vytváranie obsahu a víťazných sympatií publika, ale neboli v knihe. Namiesto toho boli nejasné porovnania a metafory a takmer nulové špecifiká. Možno to bolo to, čo ma podnietilo ďalšie knihu. Tiež o obsahu, ale iným spôsobom.

- Ako dlho pracujete na materiáli?

- Napriek tomu, že kniha je kompiláciou už napísaných textov, jej vytvorenie mi trvalo asi 2 mesiace. Najprv bolo potrebné zozbierať všetok materiál a rozbiť ho na zmysluplné bloky. Potom upravte, kde potrebujete - aktualizovať informácie a obrázky, niekde - úplne ho prepísať. Plus čas pre rozloženie. Od samého začiatku som sa rozhodol, že budem robiť sám, bez problémov s dizajnom. Aby bolo čo najjednoduchšie a najrýchlejšie. Tak sa to stalo. Kniha bola zostavená v Power Point, potom uložená vo formáte PDF v orientácii na šírku. O niečo neskôr, keď ho používatelia stiahli a ohodnotili, urobili to v knihe (pre čitateľnosť na mobilných zariadeniach). A potom vo formáte epub, ale ja som sa už viac nezaoberal týmto, ale jedným z našich správcov obsahu.

Mimochodom, často som sa pýtal, ako urobiť knihu v programe Power Point, tak som o tom napísal newsletter. Prečítajte si, ak máte záujem.

Vytlačené na žiadosť čitateľov

- Vydali ste knihu vo vydavateľstve alebo ste práve zverejnili na stránke?

- Obaja, a to :) Najprv sme na našom blogu vydali e-knihu a distribuovali ho zadarmo výmenou za repost. Dali nám skvelé výsledky. Ale táto mechanika má niekoľko úskalia - som o nich podrobne písal v prípade vc.ru.

Potom sme e-knihu z webu vymazali a uzavreli dohodu s vydavateľstvom Alpina Publisher.

"Prečo ste sa rozhodli vytlačiť knihu?"

- Z niekoľkých dôvodov:

 • Čitatelia to už dlho žiadali, pretože pre mnohých je vhodnejšie mať podobnú knihu. Urobiť záložky. Označte dôležité veci ceruzkou. Rezavé stránky. Vôňa ... Chápem ich :) Už vás unavujú e-knihy, a niekedy naozaj chcete vyzdvihnúť svoj obľúbený objem (bez ohľadu na to, aký žáner) a ísť čítať v parku, v lese alebo vo vašej obľúbenej kaviarni.
 • Od zverejnenia elektronickej verzie knihy (február 2016) je väčšina informácií zastaraná. Aktualizovali sme text, vyzdvihli nové príklady a obrázky. Profesionálni redaktori a korektori pracovali na knihe, takže je teraz ideálny aj z hľadiska štýlu a gramotnosti :)
 • Tlačená kniha je príležitosťou na získanie autogramu a dobrých prianí autora. Pre niektorých je to dôležité.

- Máte spokojnosť s vykonanou prácou?

- Kniha výrazne posilnila povesť našej spoločnosti, umožnila nám zvýšiť návštevnosť a počet potenciálnych zákazníkov. Prvýkrát, keď som zozbieral recenzie od čitateľov na rôznych stránkach, urobil screenshoty a uložil ich do špeciálnej zložky s názvom "Recenzie", ale potom sa stali toľko, že som sa vzdal tejto činnosti :) Môžete si prečítať niektoré recenzie a recenzie na tejto stránke.

- Dajte odporúčania novým autorom. Kde začať, čo venovať osobitnú pozornosť?

- Mám len jednu radu - ak si želáte, sadnite si a urobte to. Skôr ako začnete, povedzte všetkým svojim priateľom a kolegom, že ste sa rozhodli napísať knihu a pomenovať presný čas doručenia prvej verzie. To robí si slovo a prejsť, keď chcete prestať. Mal som také obdobie. Ešte viac ako raz :) Pretože písanie knihy (aj keď je to kompilácia takmer hotových materiálov) je rutina, a to pneumatiky. Nájdite si podnet na to, aby ste prešli a urobili to. Možno je to najdôležitejšie poradenstvo. Zvyšok bude nasledovať :)

- Ďakujem, Eugene. Kde nájdem a prečítam vašu knihu?

- Môžete si kúpiť knihu "100 + hacky pre internet marketingu" práve teraz na stránkach vydavateľstva Alpina Publisher a po chvíli - v populárnych online kníhkupectvách. Vezmite prosím na vedomie: vymazali sme e-knihu z našej stránky. Teraz ho možno kúpiť len za peniaze. Pri kúpe papierovej verzie, elektronickej - ako darček.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár