Partizánsky marketing je účinnou náhradou za tradičnú reklamu.

Reklama už nie je motorom obchodu. Je načase, aby sa táto skutočnosť považovala za samozrejmosť. Zaplavila všetko okolo a namiesto záujmu teraz spôsobuje len podráždenie. Počuli ste o takomto termíne ako o „bankovej slepote“? Ide o fenomén, keď osoba ignoruje nielen bannery, ale aj akékoľvek iné prvky pripomínajúce reklamu. Tak, teraz takmer všetci užívatelia internetu majú túto funkciu. A v reálnom živote, v zásade, to isté - usilovne sa vyhýbame akýmkoľvek prejavom reklamy, či už je to film v televízii alebo oznámenie v rádiu.

A čo je zaujímavé: predtým, než sa tento odpor neprejavil. Zvlášť, keď sa práve začala objavovať na modrých obrazovkách sovietskych občanov. V tom čase to ešte nebolo otravné, ale naopak to spôsobilo skutočný záujem. Čo môžem povedať? Presvedčte sa sami a predstavte si, aké emócie sovietska žena v domácnosti zažila pri pohľade na túto reklamu na novú elektrickú panvicu:

Ako sa vám páčia špeciálne efekty? A tieto ústa-zalévání riadu sa točí okolo? Samozrejme, teraz takáto reklama spôsobuje len úsmev. Aj keď by sa hrala v televízii tak často ako iná moderná reklama, úsmev by čoskoro zmizol z našej tváre.

Čo je morálkou tohto príbehu? Dnes už tradičné reklamné metódy nefungujú. Obchodníci sú nútení hľadať zaujímavejšie a nenápadnejšie spôsoby, ako prilákať zákazníkov. Preto chceme v tomto článku hovoriť o gerilovom marketingu.

Čo je gerilový marketing?

Koncept „partizánskeho marketingu“ (z anglického gerillového marketingu) zaviedol slávny americký inzerent Jay Levinson v roku 1984, keď vyšla jeho prvá kniha s rovnakým názvom. V ňom podrobne opísal nízko-nákladové reklamné metódy pre malé podniky a presvedčených čitateľov, že aj pri malých rozpočtoch je možné dosiahnuť vynikajúce výsledky. A hoci definícia partizánskeho marketingu v ňom nebola uvedená, výraz získal veľkú popularitu a inzerenti ho aktívne využívali. Možno to je to, čo ovplyvnilo vznik nestabilnej terminológie. Výraz „partizánsky marketing“ znamená dve rôzne veci:

  1. Nízkorozpočtový a neštandardný marketing (bolo to o ňom, o ktorom hovoril Jay Levinson vo svojej knihe)
  2. Skrytý marketing (keď spotrebitelia nevedia, že sú vystavení reklame)

Povedzme si o každom z nich podrobnejšie.

Nízkorozpočtový marketing v Levinsone

Hlavným rozdielom medzi partizánskym marketingom podľa Levinsona a konvenčným marketingom je, že zahŕňa lacné a hlavne nezvyčajné metódy prilákania klientov, na ktoré priemerný človek nemôže vždy sám prísť. V podstate ide o použitie originálnych vizitiek, kreatívnych brožúr, etikiet, pohľadníc a, ako hovorí Alexander Levitas (jeden zo študentov Jay Levinson), "triky, triky a triky, ktoré sa dostanú k zákazníkom predtým, ako vaši konkurenti urobia."

Tri hlavné príznaky partizánskeho marketingu:

  • lace
  • neobvyklé
  • virálny

Čo ešte potrebujete vedieť o partizánskom marketingu. Levinson verí, že čím viac pozornosti vaša kampaň pritiahne, tým lepšie. Na tento účel odporúča posielať originálne správy na najneočakávanejších miestach av najneočakávanejšom čase. Zároveň sa musíte cítiť dobre o svojej cieľovej skupine (poznať jej záujmy a potreby), venovať veľkú pozornosť vytváraniu dizajnu a byť pripravený na to, že správa môže trvať veľa času, kým sa rozšíri. No, v zásade celá teória. A teraz ideme priamo k príkladom.

Príklady nízkorozpočtového marketingu:

1. Nálepky

Nádherný príklad použitia lacných samolepiek sa môže pochváliť Petrohradským markízom Garden of Flowers. Reklamný slogan znie: "To je to, čo je žena schopná, zbavená pozornosti!".

2. Zavesenie dverí

Teraz táto technika nespôsobuje žiadne prekvapenie, ale skôr, keď ju Jay Levinson prvýkrát navrhol, vytvoril boom.

3. Vizitky

Kreatívne vizitky sú ďalším skvelým spôsobom, ako pritiahnuť pozornosť potenciálnych zákazníkov.

4. Balíky

Dokonca aj jednoduché balíčky môžu slúžiť ako vynikajúca platforma na prejavenie fantázie.

5. Záložky

Rozložením svojich kreatívnych záložiek do kníh a časopisov o relevantných témach môžete prilákať vážnu pozornosť potenciálnych zákazníkov.

6. Tričká

Starý, ale stále účinný spôsob.

7. Kreatívne promótory

Organizátor rozdáva letáky, ktoré čítajú: „Príďte do zoo, kým k vám príde zoologická záhrada.“ T

8. Lavice a stoličky

9. Capes u kaderníka

Nápis na mysu hovorí: "Dobrý účes sa nedá urobiť bez hlavy."

10. Iné originálne médiá

Samozrejme, že sme neuviedli všetky techniky partizánskeho marketingu, pretože, ako sa hovorí na Západe, čokoľvek môže byť reklamným médiom. Domnievame sa však, že vyššie uvedené príklady postačujú na pochopenie účinnosti tejto metódy v porovnaní s tradičnou reklamou.

A teraz prejdime k druhému významu pojmu "stranícky marketing".

Skrytý marketing

Niekedy partizánsky marketing znamená skrytý marketing, typ reklamy, v ktorej spotrebitelia nechápu, že ide o reklamu. Pri nahlasovaní informácií dochádza prostredníctvom umelo vytvorených diskusií, pripomienok, spätnej väzby atď. Fóra, blogy, sociálne siete, oblasť komentárov takmer všetkých stránok a dokonca aj jednoduchá ulica môžu byť použité ako platformy pre skrytý marketing.

Nedávno uskutočnila spoločnosť Sony Ericsson veľmi zaujímavú kampaň na propagáciu nového modelu telefónu, do ktorého sa zapojilo 60 aktérov. Čo robili? Len sa opýtali okoloidúcich, aby si ich zobrali na telefón a medzi časom hovorili o jeho zásluhách.

V tomto, možno, je hlavnou výhodou skrytého marketingu - spotrebiteľ nevidí úlovok a vníma informácie poskytnuté ako osobné skúsenosti toho istého spotrebiteľa ako on. Niekto si myslí, že táto metóda je nečestná a nemorálna, ale osobne s tým nevidím nič zlé, pretože ak sú prínosy skutočné, tak prečo ich nepriviesť k osobe nenápadným spôsobom, ktorý je pre neho vhodný?

Ako implementovať partizánsky marketing na internete?

To možno vykonať dvomi spôsobmi:

  1. Vytvorte lacný vírusový obsah. Mohlo by to byť užitočné e-knihy, chytľavé video, vtipný obrázok, alebo neobvyklé podcast. Hlavná vec je nebáť sa experimentovať, účtovať za výsledok a ukázať maximálnu kreativitu. Ach jo, zabudli na najdôležitejšiu vec - zahrnúť výzvy do akcie vo vašom materiáli. Táto položka je povinná. Bez nej je všetko úsilie zbytočné.
  2. Použite skrytý marketing, ako je uvedené vyššie. Urobte to opatrne, aby používatelia nemali podozrenie, že robíte reklamu.

záver

Partizánsky marketing vo všetkých jeho formách je skutočne efektívna zbraň, s ktorou môžete prilákať nových zákazníkov a ľahko jazdiť na ďalšej vlne popularity. Použite túto metódu, ukážte predstavivosť, neľutujte čas a úsilie. A určite uvidíte výsledky. Veľa šťastia!

Čo odporúčame pre gerilový marketing:
  • Jay Conrad Levinson "Guerrilla Marketing: Jednoduché spôsoby, ako získať veľké zisky pri nízkych nákladoch"
  • Jay Conrad Levinson, Al Lautenslager "Marketing partizánov za 30 dní (Návod)"
  • Jay Conrad Levinson "Guerrilla Creativity: Vytvoriť Marketing Virus"

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár