Trolling vedecky: previesť nenávisť na predaj

Profesionálni obchodníci radšej žijú na svetlej strane sveta. Sú vždy zdvorilí, správni, humánni a tolerantní. Myšlienka, že reklama môže uraziť niekoho, alebo horšie, obťažuje, zvyčajne ich desí. Nie, v tomto prístupe, samozrejme, existuje zdravý rozum: dobrý, čestný a spravodlivý, Luke Skywalker určite porazí všetkých nepriateľov ... ale postavy nenávideného Dartha Vadera sú oveľa lepšie vypredané.

Prečo je zlo tak príťažlivé? Prečo je nemožné odtrhnúť sa od publikovania trolov z froté siete (a je to lákavé dokončiť užitočný článok o marketingu deň po zajtrajšku)? A je možné použiť nejakú taktiku trollov v marketingovej stratégii, aby celý svet proti vám nebral zbrane? Poďme na to.

Varovanie! Informácie z článku používajte opatrne. Autor nenesie zodpovednosť, ak vás všetci nenávidia.

Teória provokácie

Čo je teda provokácia? Je to vždy nesúlad toho, čo sa očakáva a platí. Nevinné provokácie spôsobujú smiech. Mimochodom, ak sa chcete stať provokatérom na plný úväzok, pestujte si zmysel pre humor: bez neho v našom podnikaní nikde. Veľké provokácie spôsobujú zúrivosť. Čím silnejší je rozpor, tým viac emócií.

Hranica medzi hnevom a smiechom je veľmi tenká. V opačnom prípade by sme nemali čierny humor, urážlivé vtipy a anekdoty o Židoch (alebo Chukchi, či Američaniach), blondína, ľudí s nadváhou, ľudí so zdravotným postihnutím ... pokračovať v zozname. Pre akýkoľvek vtip je niekto urazený. Preto vtipy v reklame sú zvyčajne prísne overené, dôstojné a nevýrazné, ako napríklad film 0+.

Prečo potrebujete troll? Prečo nie je naďalej zdvorilý a správny?

Pretože je to nudné. Problém užitočného obsahu spočíva v tom, že na to, aby ste ho mohli študovať, musíte vynaložiť určité úsilie. Čím menej užitočný a tupejší je obsah, tým väčšia je pravdepodobnosť, že užívateľ bude rozptyľovaný novou sériou "Game of Thrones".

A ľudia radi zažívajú emócie. Bez ohľadu na to, čo je pozitívne alebo negatívne. Je to všetko pekné. Ale negatívne emócie obchodníci sa tak bojí viac. Ten, kto nás núti cítiť emócie, sa nám zrazu stáva veľmi dôležitým. Ten, kto chce vášnivo uškrtiť, je hlavnou osobou v našom živote na ďalších päť minút.

Zvláštna výška prichádza, keď sa troll náhle ospravedlní alebo urobí pre vás niečo príjemné. Tento pocit sa nazýva katarzia. A zdvorilosťou a správnosťou nikdy nedostanete klienta, aby ho zažil.

Negatívne emócie sú zručne využívané autormi kníh a televíznych seriálov. Čo cítite, keď séria končí na najzaujímavejšom mieste? Anger? Sklamanie? Toto sú negatívne emócie. Ale sú to tí, ktorí ťa skočia v očakávaní pokračovania.

Okrem toho provokácie dávajú niekoľko buchty.

 • Boj proti rozptýlenej pozornosti. Zavolajme rýľ. Neexistuje žiadna rozptýlená pozornosť. Je tu nuda, zbytočný obsah a množstvo ďalších materiálov, v prospech ktorých si môžete vybrať. Z trollingu obsahu sa nestáva užitočnejším, ale s nudou pomáha presne bojovať.
 • Vylučovanie z celkovej hmotnosti. Suchý informačný štýl je dobrá vec, ale úplne rovnaký pre rôznych autorov. Malá časť provokácií vám umožňuje vytvoriť si vlastný štýl.
 • Zvýšený záujem. Trollovia sú zaujímaví. Musíte byť šaolinský mních z ôsmej úrovne, aby ste odišli z trollovej stránky a dostali ju z hlavy.
 • Zvýšte odborné znalosti. Áno, napodiv, kvalifikovaný a jemný provokatér vyzerá ako expert v očiach čitateľa. Zvlášť ak je naozaj expert.
 • Rozbiť vzor na klienta. Spoiled zákazníci sú zvyknutí na skutočnosť, že každý je zaneprázdnený s nimi a snaží sa zabrániť ich každej túžby. Keď sa s ním nielen neobťažujete, ale okamžite vás upozorníte, že sa nebudete rozprávať, zrazu náhle začne vážiť vašu polohu.
 • Zvýšenie predaja. O tomto podrobne nižšie.

Kto iný v podnikateľskom svete používa provokácie

Marketing používal provokáciu od nepamäti. Dokonalým príkladom je Bill Thinks '"Bill Small". V ňom autor nielen hovoril o výhodách svojho produktu, ale aj skrotil konkurentov a kupujúcich, ale urobil to tak nenápadne, že by sa nikdy nikomu nedalo žalovať. Mimochodom, tento text spolu s ilustráciou nazývajú mnohí autoritatívni autori najúspešnejšou reklamou 20. storočia.

Existujú však príklady a oveľa agresívnejšie provokatéri. Najúspešnejší z nich nenávidia polovicu sveta. To nebráni Donaldu Trumpovi zostať prezidentom Spojených štátov a miliardárom.

Mnohé spoločnosti tiež používajú provokácie ako základ svojej marketingovej stratégie: napríklad „Burger King“ alebo „Aviasales“

Ale prirodzené prostredie sieťových provokatérov sú blogy. Približne 100% populárnych bloggerov sú plnohodnotnými trollmi. Ale firemné blogy môžu o takejto popularite len snívať. Mnohí sieťoví provokatéri sú navyše pomerne úspešní podnikatelia: Artemy Lebedev, Ilya Varlamov.

Existujú ľudia, ktorí úspešne provokujú z dôvodov, ktoré sú mimo ich kontroly. Príkladom takejto osoby je fyzik Stephen Hawking. Z dôvodov správnosti nemôžem pokračovať v tejto téme, ale navrhujem, aby ste si spomenuli aspoň jedného veľkého fyzika našej doby bez Wikipédie. Ide o to, že nie sú. Jednoducho sa nestanú mediálnou osobnosťou.

Mimochodom, aký je rozdiel medzi terry troll a úspešným provokerom? Trollovia sú zlí a všetci ich nenávidia. Provocateurs sú dobrí a všetci sú (takmer) obdivovaní. Vážne, trollovia nevedia, alebo nechcú kontrolovať negatívnu reakciu, ale marketingoví provokatéri vydávajú negatívne a zároveň prinášajú čitateľom hmatateľný prínos.

Ak si spomeniete na osobu, ktorá s odvážnymi vyhláseniami skutočne zničila jeho povesť a zničila jeho obchod, potom napíšte do komentárov. Takých ľudí nepoznám. Zvyčajne najhlasnejšie mediálne škandály sú nútené autorom ospravedlniť sa a odstrániť publikáciu. Prirodzene, nie je to tak, keď autori porušili zákon: skutočne to môže byť vážne následky.

Mimochodom, povesť spomínaného Donalda Trumpa trpí nielen slovami, ale aj činmi. Ak nechcete, aby vás všetci nenávideli, potom sa nepokúšajte stavať múr na hranici vašej krajiny a nezakazovať im vstup migrantov.

Ako nestratiť reputáciu a zákazníkov

Nebojte sa, nebudete schopní stratiť to, čo nemáte.

Ale vážne, mali by ste reálne zhodnotiť rozsah vášho podnikania. Ak nie ste vlastníkom nadnárodnej korporácie, veľkej banky alebo leteckej spoločnosti (a nie prezidenta Spojených štátov), ​​potom sa nemusíte báť vážneho mediálneho škandálu. Pretože ste všetci ľahostajní. Bez ohľadu na to, čo hovoríte, hlavné médiá vás nebudú zaujímať. No, ak sa náhle zaujímate, potom napíšte na svoj účet obrovské marketingové víťazstvo - kde inde by ste takúto reklamu dostali?

To isté platí pre zákazníkov. Nikto sa nezjednotí v skupinách venovaných bojkotu vašej spoločnosti, nikto nezačne hashtag # nenávidieť firmu. Maximum, ktoré vás čaká, je niekoľko ľudí, ktorí od vás nikdy nič nekupujú. Na jednej strane je to smutné. A na druhej strane - aká je konverzia na vašich stránkach? 10%? 20? 40 (wow!)? To znamená, že medzi vašimi divákmi väčšina ľudí od vás nikdy nebude nič kupovať. A musí byť úprimne pripustený.

Aj keď sa vám náhle podarí vyvolať hlasný mediálny škandál, potom jediným prípadom, keď by ste mali byť naozaj opatrní, je, ak sa vaše akcie obchodujú na burze. Na výmenu hráči nie sú tak dobrí s humorom.

Ale v skutočnosti negatívna reakcia na vyhlásenia na internete nie je vždy taká veľká, ako si myslíte. Tí, ktorí obdivujú váš vtip, budú vždy viac ako tí, ktorí sa vzbúria.

Minúta rasizmu. Zdroj: Aviasales Facebook Page

Najviac provokatívny post "Aviasales", ktorý porazil rozvody Angeliny Jolie a Brada Pitta, spôsobil hlasný mediálny škandál. Niektoré hlavné médiá o ňom písali, spoločnosti hrozili bojkotom a mnohými problémami. Viete, koľko má tento príspevok na Facebooku? 1,3 tis. A dislayk - len 44. Mierne viac ako 3%.

A neplette si: zákazníci, pobúrení vašimi službami a zákazníkmi, pobúrení Vašou reklamou - to nie je to isté. Slová sú len slová. Dokonca aj keď sa klient dostane inde, bude to vyzerať takto:

No, nakoniec sa môžete vždy ospravedlniť. Nezabudnite sa len obávať tlaku na slobodu prejavu.

Predaj trolling

House pre predaj trollingu: "Musíte byť dosť užitočný na to, aby ste boli odpustení za všetko" (autor nemôže ručiť za presnosť citácie). Mimochodom, sledovali by ste túto show, keby bol Dr. House nahradený Dr. Aibolitom?

Prečo pečate a citácie nezvyšujú predaj? Všetci sa im páčia, kvôli nim sú ľudia pripravení dať niečo podobné, ale nie s časťami peňazí. Tu mnohí obchodníci k záveru, že musíte zabudnúť na emócie úplne, a odvolať sa len na zdravý rozum. Ale potom publikum úplne stráca záujem, chcem ho zahriať a poslať pečate. Zdá sa, že kráčame v kruhu.

Nesnažte sa odpovedať na to, čo je pre kupujúceho dôležitejšie - emócie alebo zdravý rozum. O tejto otázke rozbiť kopije od samého začiatku marketingu. Emócie nemožno merať, cítiť, rozložiť a aplikovať na marketingový výskum. Jediná vec, ktorú vieme, je, že existujú. A sú dôležité.

V ideálnom prípade nie sú spoločné spoločné emócie.

Aj keď len ilustráciu technického článku s pečaťami, dostanete lepšie ako konkurenti, ktorí stále ukradnúť fotografie z fotobankami. Čitateľ bude mať prinajmenšom motiváciu čítať až do konca. A nemyslite si, že čitateľ vás nebude považovať za seriózneho experta. Len sa zastaví, aby ťa uvidel.

Provocations sami zbierajú rád (a nepáči), ale nezvyšujú predaj. Integrujte provokácie do vlastných predajných článkov, recenzií a odborných materiálov. Potom zo svojho úsilia vyťažíte čo najviac.

Niekoľko pravidiel pre úspešný troll

 • Provocations a užitočné informácie by mali ísť spolu. Iba v tomto prípade, užívateľ cíti príjemné vzrušenie, a nie zlosť.
 • Troll len na jeho území. Vo svojom blogu máte naozaj právo robiť čokoľvek chcete. A ten, kto ukazuje, ako žijete, sa stáva agresorom.
 • Nepoužívajte troll v komentároch od iných bloggerov. Získajte svoje uši od vlastníka blogu. A bude mať pravdu.
 • Ale v reklame na iných stránkach môžete troll. Majiteľ lokality vedel, čo robí, keď vám predal reklamný priestor. Sám na vine.
 • Neporušujte zákon, Nestojí to za to.
 • Buďte dôslední. Trollovi sú odpustené trollingu aj preto, že každý očakáva, že povedia niečo také.
 • Nebuďte dotieraví. Myšlienka trollingu je, že zákazníci bežia po vás, nie po nich. Nasledujúca časť je však venovaná tejto problematike.

Intrusiveness - Marketing Killer

Intrusívny alebo agresívny marketing nie je trolling. Villains ako všetko, pretože sú silné a nezávislé. A posadnutý predavač s celým svojím vzhľadom dokazuje, aké dôležité je, aby si od neho niečo kupoval. A robí to zhruba, agresívne a mnoho, mnohokrát.

Môžete byť misanthrope (ahoj Dr. House), môžete zakázať každému, kto je trochu neskoro na konci predaja, môžete dokonca požadovať pas a predávať tovar iba tým, ktorí dosiahli 70 rokov. Podporovatelia tohto prístupu budú vždy.

Ale akonáhle začnete troll, prestaňte bežať po zákazníkovi: to bude negovať všetky vaše marketingové úsilie. To, čo sa aktívne rázne stráca, stráca svoju hodnotu.

Zakázané metódy zahŕňajú rušivú reklamu, zobrazovanie rovnakej reklamy jednej osobe niekoľkokrát a všetko, čo sa vám zdá, zodpovedá slovu "posadnutosť".

Druhy provokatérov

Úspešní provokatéri môžu byť rozdelení do niekoľkých typov: od úplných trollov až po ľudí, ktorých by nikto na svete nikdy nenapadlo, že by boli trollovaní. Táto klasifikácia netvrdí, že je vyčerpávajúca, ale je celkom vhodná na výber vlastnej stratégie.

Tuk troll

Toto je len troll. O ňom je všetko na prvý pohľad jasné. Prisahá, alebo neprisahá, ale urazí čitateľov. Hovorí veci nezlučiteľné so zdravým rozumom. Ktorýkoľvek z jeho slov - provokácia.

Tento typ trollingu môže byť účinný, ak ste skutočne úspešný profesionál, ak máte originálny produkt alebo nezvyčajnú teóriu.

Vo väčšine prípadov je však lepšie nezaoberať sa takýmto hrubým trollingom. S neopatrným používaním dosiahnete iba to, že už nebudete braní vážne.

Príkladom tohto typu trollov je blogger Lena Miro (pozrite sa, ako vyzerá predajný článok na svojom blogu) a podnikateľ Herman Sterligov. Sledujte odkazy s opatrnosťou - varoval som vás.

Musíme pochopiť, že bez ohľadu na to, aké nechutné čítať tento typ trollov, sú účinné. Lena Miro je jedným z najpopulárnejších blogerov LJ. A nemecký Sterligov dokáže predať chlieb za 1 650 rubľov za bochník.

Troll Pravda

Ak je prvý typ trollov formou jeho obsahu, pravdou je obsah.

Sú to ľudia, ktorí neváhajú nazývať rýľ rýľ a osvetliť objekty, o ktorých sa ostatní placho držia. V skutočnosti, Pravdorub - celkom pekný charakter. Zaujíma ho jeho absolútna poctivosť. Trolling je, že významná časť čitateľov nesúhlasí s názorom autora, a preto začína holivar.

Ak sa chcete cítiť ako troll tohto typu - uverejnite článok o výhodách glutamátu sodného na webových stránkach žien a potom si vychutnajte, ako budete v pojednávaní žrať s drobami.

Pre štýl nie sú žiadne špeciálne požiadavky. Hlavnou vecou je dotknúť sa chorých a tabuizovaných otázok (počnúc eutanáziou a končiac trollingom v reklame), a nie sa vzdať nevoľnosti. A nemyslite si, že potom sa celý svet proti vám postaví do náručia. Nie všetky. Len polovica. Zvyšok bude páčiť vaša odvaha.

Príkladom tohto typu troll je blogger Ilya Varlamov. Prečítajte si jeho článok o parkovaní. Ak ste vlastníkom auta, potom sa budete cítiť sami, čo je trolling.

dominanty

Zo všetkých spôsobov, ako zahriať publikum, je dominancia najúčinnejšia. Bežné metódy dominancie idú proti všetkému, ako sme zvykli komunikovať so zákazníkmi, ale pracujú.

Extrémne odrody metód dominancie možno nájsť v spôsobe komunikácie lídrov totalitných sekt. Úspešnejšie techniky využívajú úspešných vodcov, učiteľov, koučov. Ale nie v komunikácii so zákazníkmi, z nejakého dôvodu.

Aká je metóda? Pri vytváraní mnohých a veľmi tvrdých a rýchlych pravidiel. V ideálnom prípade by malo byť ťažké stať sa vaším klientom a je ľahké ho zastaviť. Zadajte skupiny klientov, ku ktorým sa dá dostať len na základe faktúry (ahoj "Lepre"), vykonávať predaj výlučne od štyroch do šiestich hodín ráno, zakázať všetkým disentom a vyhlásiť svoj názor za poslednú možnosť. Neustále informovať, že už máte zákazníkov vo veľkom, a vziať nové len vtedy, keď rakovina na horských píšťalkách.

Akékoľvek obmedzenia, dokonca aj tie veľmi závažné, skutočne fungujú a zvyšujú vašu hodnotu v očiach zákazníkov. Hlavnou vecou je okamžite upozorniť zákazníkov na ich existenciu a uviesť, kde je východ. Je to veľmi jednoduché, ale na internete sa tento typ provokácie používa veľmi zriedka.

Príkladom takého provokatéra je blogger evo-lutio. Venujte pozornosť najmä jej štýlu komunikácie s komentátormi. A páči sa im to!

Ivanushka blázon

Jedná sa o úroveň 80 troll. Jeho metódy sú založené na ľudskej viere v zadarmo, ľahké peniaze a jeho vlastný silný intelekt. Zvyčajne, karta ostrejšie a majitelia kasín predstierať, že je blázon Ivanushka. Tí, ktorí píšu články ako: "Osvedčený spôsob, ako podvádzať hracie automaty." Púpava starej dámy Božej, ktorá predáva holandské ruže pestované vo vlastnej záhrade, je rovnakého typu, aj keď s väčšou pravdepodobnosťou tlačí na milosť.

V právnom biznise sa takéto provokácie používajú zriedka: musíte byť veľmi zručným klamárom, aby ste vyzerali ako krištáľovo čestný idiot.

Ako to dosiahnuť? Povedzte o nedostatkoch vášho produktu, spolu s výhodami, opierajte sa o to, že ste ho osobne otestovali (a vyskúšali, nebuďte leniví) a vo všeobecnosti beriete viac osobnej zodpovednosti. Skutočne sa odrádzajú od negatívnych recenzií. Neodstraňujte námietky, ale naozaj sa odradíte. Рассказывайте о своих неудачах. Ведите блог не от лица компании, а от лица конкретного человека, иначе не сработает.

Но этого мало. Иванушка-дурачок должен выглядеть не только искренним, но и неудачливым и фантастически наивным человеком. Тогда у него покупают. Вопреки здравому смыслу.

Примеры провокаций такого типа сплошь и рядом встречаются на сайтах чудо-добавок и чудо-аппаратов. Ale úprimní ľudia sú príjemnejší ako podvodníci ako idioti: nenašiel som jediný príklad. Môžete mi to povedať?

Konečne. Slušní ľudia nemajú troll !!!

Hm. Posielajú spam, používajú tvrdé SEO a snažia sa oklamať "Yandex". A potom zomierajú od hladu, nedostatku peňazí a nedostatku fantázie.

Veľa šťastia!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár