Ako využívajú ego diváci a mienkotvorní vodcovia?

Ponorte sa do prípadových štúdií najhorších marketingových a PR kampaní a prvá vec, ktorá vás zaujme, je obrovské ego ich tvorcov.

Kreatívny riaditeľ propaguje kampaň, ktorú vymyslel, napriek námietkam a návrhom troch jeho kolegov. Generálny riaditeľ je tak spokojný so svojimi osobnými úspechmi, že v mene spoločnosti zverejňuje tlačovú správu o svojom milovanom. Spoločnosť začína firemný blog len písať, ako cool jeho produkty sú (a to, bohužiaľ, je najbežnejší typ firemného blogu).

Ak dovolíte, aby vaše ego riadilo váš marketing a komunikáciu, často sa jednoducho zapojíte do vlastnej propagácie bez toho, aby ste premýšľali o publiku. Zdá sa, že vo svojej reklamnej kampani si dávate medailu za osobné úspechy. Nikto sa o to nestará, ale vyzeráš smiešne. Vaše vlastné ego vážne poškodzuje váš marketing. Vďaka svojim schopnostiam a vedomostiam by ste mohli určite urobiť kampane niekoľkonásobne efektívnejšie ako to, čo práve robíte. Môžete zvýšiť svoju efektivitu tým, že ignorujete svoje ego a chválite ego svojho publika a mienkotvorných vodcov.

Publikum ego

New York Times vo svojej správe o psychológii informácií uvádza, že jedným z kľúčových stimulov pre ľudí na zdieľanie informácií na internete je ego. Používatelia, ktorí zdieľajú informácie, často podvedome sledujú dva ciele:

  1. Ukážte svoju jedinečnosť, Zdieľaním obsahu, ktorý sa im páči, používatelia preukážu svoje preferencie a charakter.
  2. Dosiahnuť sebarealizáciu, Zdieľanie užitočných informácií, ľudia cítia ich dôležitosť a zapojenie do verejného života.

33Cross vykonal rozsiahly výskum a vydal tlačovú správu, v ktorej tiež uvádzajú, že ľudia distribuujú obsah, pričom sa viac riadia svojimi egami. Tak napríklad zistili, že obsah vedeckého predmetu sa rozširuje širšie, ale je čítaný oveľa menej často ako iný obsah.

Súvisia to aj s prejavom ega: "Ľudia milujú zdieľať obsah, ktorý identifikuje ich príslušnosť alebo záujem o konkrétne témy. Nazývame tento typ správania - šírenie informácií o vašom ego."

Ak chcete dosiahnuť ego svojho publika, vytvorte obsah, ktorý im umožní pozitívne sa vzťahovať na svet.

Značka Converse (spoločnosť, ktorá vyrába štýlové tenisky) bola jedným zo sponzorov ročného cyklu festivalov "South by SouthWest" v americkom meste Austin. Táto akcia sa zvyčajne koná v marci a zahŕňa filmový festival, hudobný a interaktívny festival, ako aj konferencie a workshopy.

Počas reklamnej kampane boli návštevníci festivalu pozvaní, aby vytvorili animovaný obraz o ich účasti na pozadí reklamnej steny festivalu. Na vrchu pohyblivého obrazu spoločnosť umiestnila malé logo Converse. Muž dostal úžasný animovaný obraz seba samého, ktorý je prítomný na jednom z najkrajších amerických festivalov a, samozrejme, chcel zdieľať tento obraz so všetkými svojimi priateľmi a známymi. Jeho osobný prospech z tohto obrazu vyrovnal všetky jeho predsudky a pochybnosti z prítomnosti loga Converse na obrázku. V dôsledku toho spoločnosť získala tisíce podielov týchto obrázkov s logom medzi priateľmi a predplatiteľmi účastníkov festivalu v sociálnych sieťach.

LinkedIn tiež hral na ego svojich užívateľov. V roku 2012 sa umiestnila medzi top 1% a 5% najobľúbenejších užívateľov podľa počtu osobných profilových zobrazení za rok 2012 a oznámila im, že údajne vstúpili do klubu exkluzívnych predplatiteľov. Poslali každému takému užívateľovi blahoželanie k e-mailu, do ktorého umiestnili vhodné tlačidlá sociálnych sietí. Spoločnosť dúfa, že osoba, ktorá dostane správu o svojej „volbe“, by sa chcela podeliť o túto „veľkú“ správu s okolím.

Marketingoví pracovníci v sociálnej sieti však vynechali skutočnosť, že v čase tejto kampane bol celkový počet účastníkov 200 miliónov. Užívateľ z top 5% tak zdieľal svoju „exkluzivitu“ s ďalšími 9 999 999 ľuďmi a používateľ z top 1% zdieľal iba 1 999 999 ľudí. Takže stav „favoritov“ bol vyrovnaný veľkým množstvom týchto obľúbených a väčšina ľudí necítila žiadnu zvláštnu výhodu oproti ostatným. A hoci kampaň vyvolala viac otázok, stále zostáva neobvykle pozoruhodná, otravná a nádherne poučná.

Stanoviská Ego Leaders

Lídri verejnej mienky sú odborníci v určitej oblasti, ktorí sú vypočutí menej skúsenými ľuďmi, ktorí sa o tento priemysel zaujímajú. Napríklad Steve Jobs alebo Bill Gates sú lídri v oblasti informačných technológií, celý svet ich počúva. Každý priemysel má svojich odborníkov alebo dominantných odborníkov, ktorých názor je v tomto odvetví významný a cenený.

Aj ten najlaskavejší a úprimný mienkotvorca, ktorého poznáte, sa neustále stará o svoj vlastný prospech a uspokojenie svojich záujmov. To neznamená, že všetci títo odborníci a slávne osobnosti nie sú dobrí ľudia, to znamená, že sú to všetky ľudské bytosti. Rovnako ako všetci ľudia, sledujú svoje vlastné skryté ciele a rovnako ako všetci ľudia majú aj egy. Nezanedbávajte túto skutočnosť. Zahrajte si to.

To môže byť v rozpore s intuíciou, ale často najlepším spôsobom, ako sa dostať do oblasti niekoho vízie, je jednoducho požiadať túto osobu o niečo. Keď sa pýtate na niečo nevýznamné alebo jednoduché, ale je to pre vás dôležité a pre vodcu názorov, je to:

  • Umožňuje mu to dobre
  • Umožňuje mu to vyzerať dobre
  • Dáva mu niečo, čo chce (napríklad, vaša verejná vďaka)

Keď sa spýtate vodcu verejnej mienky, zamerajte sa na to, ako mu to pomôže. Použite prístup, ktorý vám pomôže priniesť výhody z takejto interakcie, ale nespadajú do hrubého lichotenia. Ak expert vydal novú knihu, ktorá vyhovuje témam diskutovaným vo vašom blogu, požiadajte ho o rozhovor (pozrite si, ako ho správne viesť). Ak ste predtým komunikovali s ľuďmi, ktorých rešpektuje, nezabudnite uviesť ich mená v čase komunikácie s ním - to nielen zvýši vašu dôveryhodnosť, ale aj pozitívny vplyv na ego vášho partnera.

Zakaždým, keď zanecháte komentár mienkotvornému vodcovi, uznávate myšlienky a úsilie, ktoré dal do svojej práce. Robte to častejšie a on sa postará o to, aby ste ho podporovali a boli jeho zástancami. Potom sa viac prispôsobí iným spôsobom interakcie a vašim požiadavkám. To isté platí pre malé interakcie v sociálnych sieťach, vrátane zdieľania, odpovedí a tzv. „Potlesku“ (zvýšenie ratingu, rád, pridanie k obľúbeným).

Takmer akýkoľvek materiál môže byť obohatený citáciami a nápadmi vynikajúcich odborníkov a mienkotvorných vodcov. Požičané myšlienky nielenže dávajú materiálnej intelektuálnej rozmanitosti a poskytujú rôzne pohľady na opísaný problém, ale tiež pomáhajú bežným čitateľom zistiť názor uznávaných odborníkov. Okrem toho, odborné citácie, ktoré podporujú vaše argumenty zvýšiť vašu dôveru vo vás. A samotní experti môžu svoje materiály ešte viac zdieľať so svojimi odberateľmi, pretože vo svojich materiáloch ste ich prezentovali v priaznivom svetle.

Použite ego niekoho iného

Správny marketing založený na ego niekoho iného sa nezdá byť vulgárny, cynický ani hlúpy. Je oveľa viac orientovaný na človeka ako marketing, ktorý túto základnú zložku ignoruje. Takýto marketing má obrovský potenciál, pokiaľ ide o interakciu s divákmi a mienkotvornými predstaviteľmi. Stručne povedané, prestaňte si utierať medaily za svoje marketingové úspechy a spievať chvály pre seba, sústrediť sa na to, čo skutočne zvyšuje predaj.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár