Čo je to crowdsourcing a aké výhody to môže dať vášmu podniku?

Môžete vytvoriť mesačnú mieru užitočného obsahu počas týždňa? Ročná sadzba? Možno môžete v jednom brainstormingovom stretnutí rozdať viac ako 800 nápadov? Alebo možno vaše publikum ochotne vytvorí užitočný obsah pre vašu spoločnosť?

Ak ste na tieto otázky odpovedali „áno“, ste oboznámení a pravdepodobne už používate stratégiu crowdsourcingu. Ak ste odpovedali nie, náš článok vám predstaví túto náročnú, ale veľmi účinnú taktiku.

"Spoločná myseľ davu"

Rovnako ako v prípade definície marketingu obsahu je rozsah pojmu „crowdsourcing“ dnes dosť rozmazaný. Podľa jedného z najväčších zdrojov tohto predmetu DailyCrowdSource, crowdsourcing je proces vykonávania práce mnohých umelcov bez akýchkoľvek zmlúv (vo väčšine prípadov online). Aby bolo jasné, stačí uviesť niekoľko príkladov populárnych crowdsourcing platforiem:

 1. Advego.ru je výmena, kde účastníci uverejňujú svoje materiály, predávajú a zdieľajú informácie.
 2. Free-lance.ru je platforma, kde zamestnávatelia hľadajú výkonných umelcov pre trvalú alebo vzdialenú prácu.

V oboch prípadoch zákazník priťahuje obrovské množstvo výkonných umelcov a vyberá najlepšie ponuky na platbu alebo uzatvorenie zmluvy. To znamená, že väčšina konkurenčných platforiem funguje na konkurenčnom základe.

Ako používať crowdsourcing v podnikaní

Crowdsourcing možno použiť na dosiahnutie širokej škály cieľov: riešenie konkrétneho problému, vytváranie obsahu, vytváranie nových nápadov, vykonávanie partnerského hodnotenia atď. Kompetencia ľudí, ktorí sa na projekte zúčastňujú, však nezáleží. Tu je len niekoľko príkladov toho, čo možno urobiť v tejto taktike:

 • Pozvite používateľov vašej stránky, aby sa zúčastnili súťaže o najlepší nápad. Sľúbte víťazovi dobrú odmenu.
 • Požiadajte zákazníkov, aby poskytli spätnú väzbu na váš produkt alebo službu. Udeľujte ceny autorom najlepších alebo najviac kreatívnych.
 • Požiadajte zákazníkov, aby urobili prieskum s otázkami na zlepšenie vašej služby. Ponúknite im niečo na oplátku, ako napríklad malú zľavu alebo bezplatný odborný obsah, ktorý stojí peniaze pre všetkých ostatných.

Fortune 500 spoločností aktívne využíva crowdsourcing činnosti. V roku 2010 sa počet takto dokončených mikroúdajov zvýšil o 496%. Odvtedy sa toto číslo neustále zvyšuje a s najväčšou pravdepodobnosťou nebude dlho.

Aké výsledky možno dosiahnuť pomocou crowdsourcingu

Na prvý pohľad sa môže zdať, že crowdsourcing je príliš komplikovaný na to, aby ste ho mohli spravovať ako súčasť vašej marketingovej kampane. Ale akonáhle pochopíte rôzne typy a formy, ktoré môže mať, určite si to rozmyslíte. S crowdsourcingom môžete:

 • Posilniť angažovanosť publika. Dodávateľ sa zaväzuje vykonať úlohu, vygenerovať nápady, prediskutovať ich s priateľmi, šíriť informácie o spoločnosti a umiestniť výsledok získaný na vašu stránku v jeho mene. Preto sa sám motivuje ku kvalitnému výsledku a stáva sa zástancom vašej spoločnosti. Stratégia Crowdsourcingu zahŕňa zapojenie stoviek podobných umelcov.
 • Zlepšiť súčasné produkty a služby. Informácie získané prostredníctvom crowdsourcingu môžu výrazne zlepšiť váš produkt a mať pozitívny vplyv na rast celého podniku.
 • Zvýšte celkovú reputáciu vašej spoločnosti. Zapojenie veľkého počtu ľudí, ktorí sa aktívne podieľajú na projekte, nepretržite diskutujú o aktivitách vašej spoločnosti a vašich produktoch, vytvára pozitívnu reakciu verejnosti a tiež priťahuje pozornosť médií k vašim aktivitám.

Výhody a nevýhody stratégie

výhody:

 • Crowdsourcing môže byť zapojený do akéhokoľvek priemyslu a podnikania akejkoľvek veľkosti.
 • Hľadaním spätnej väzby od zákazníkov získate veľmi dôležité informácie pre rozvoj vášho podniku, produktu alebo služby.
 • Môžete si vybrať najlepšie nápady, ktoré ponúka veľký počet ľudí a nespoliehať sa na kreativitu jednej osoby alebo jednej agentúry.
 • Platením niekoho jednorazového paušálu za svoje služby si váš rozpočet vážne uložíte.
 • Táto stratégia vám pomôže zistiť, ako si vaši zákazníci myslia.

nevýhody:

 • Trvá veľa času na to, aby sme prebrali obrovské množstvo odpovedí a návrhov od ľudí, ktorí sa chcú zapojiť do vášho projektu.
 • Crowdsourcing vytláča tradičné formy zamestnania, čím ničí pracovné miesta.
 • Môže byť ťažké zabezpečiť logistiku a kontrolu. Záleží na veľkosti priťahovanej skupiny a počte projektov.
 • Existuje riziko, pokiaľ ide o vlastníctvo konečného produktu - všetky obchodné značky, autorské práva a duševné vlastníctvo musia prejsť do vlastníctva vlastníka podniku alebo spoločnosti.

Čo hovoria odborníci o crowdsourcing

„Neustála interakcia so zákazníkmi je nevyhnutná pre každú marketingovú kampaň. Crowdsourcing je skvelý spôsob, ako ponoriť zákazníka do vášho podniku. Neustále diskutujete o tom, ako sa váš produkt používa, ako sa distribuuje a niektorí z vašich zákazníkov sa dokonca podieľajú na jeho vytváraní a tvorbe. Získate tak veľmi produktívny nástroj na rozvoj a udržanie záväzku svojich zákazníkov. “

"Projekty Crowdsourcing sú mimoriadne atraktívne, pretože generujú výnimočné nápady, ktoré sa potom rozbiehajú vo veľkom meradle."

"Mnohé spoločnosti, ktoré v súčasnosti používajú crowdsourcing, používali v minulosti elektronické reklamné stránky na prenájom jediných outsourcerov. Tieto spoločnosti najprv použili crowdsourcing na zníženie nákladov. Potom vedome preferovali crowdsourcing, v skutočnosti zvyšovanie produktivity a zlepšovanie kvality delegovanej práce."

Ako crowdsourcing sa používa pri správe obsahu a inovácii b2b

Rovnako ako v každej marketingovej stratégii, v prvom rade musíte odpovedať na otázky "Ako sa vaša pozícia značky, čo podporuje, čo je jej poslaním?" A tiež „Čo je cieľová komunita znepokojujúca a premýšľajúca?“. V procese práce s publikom a projektom budete neustále dostávať nové údaje a prispôsobovať svoju stratégiu. Odpovede na tieto otázky určujú kľúčové ciele a ciele vašej spoločnosti, ako aj spôsob interakcie so sociálnymi médiami alebo online komunitami na dosiahnutie vašich obchodných cieľov.

Tu je niekoľko veľkých projektov, v ktorých sa crowdsourcing podieľal na stratégii marketingu obsahu.

 • Reklamná kampaň spoločnosti Intel

  Keď spoločnosť Intel, ktorá sa umiestnila ako líder v oblasti inovácií, chcela spustiť novú sériu procesorov, rozhodlo sa využiť crowdsourcing na nájdenie najlepšej reklamnej kampane. Aby vytvorila humbuk a pritiahla pozornosť, súhlasila s partnerom Poptent.net, ktorý bol hrdý na svoju obrovskú 30 000. komunitu tvorcov video obsahu.

  Poptent uverejnil inzerát, v ktorom bolo oznámené, že spoločnosť Intel má v úmysle kúpiť aspoň 2 videá s trvaním 30 až 60 sekúnd. V dôsledku toho účastníci vytvorili viac ako 50 videí. Vybrané materiály boli uverejnené na internom blogu spoločnosti, na YouTube a na stránkach Facebook a Twitter. Spoločnosť vyzvala všetkých užívateľov, aby hlasovali, a najmä ich fanúšikov medzi "technikmi", ktorí aktívne sledujú inovácie v tejto oblasti. Počas sledovaného obdobia blog zhromaždil 500 hlasov a všeobecné hlasovanie v sociálnej oblasti. presiahli 40 000.

 • Kampaň „Napájanie vášho domova“

  GE bola jednou z prvých spoločností v oblasti technologických značiek, ktoré začali používať blogovanie, takže nikto nebol prekvapený, keď do svojich projektov zahrnula stratégiu crowdsourcingu.

  Kampaň „Power Your Home“ bola druhou časťou programu GE na projekte „ecomagination“ - experimentom v oblasti inovácií, kde sa podniky, podnikatelia, inovátori a študenti podelili o svoje najlepšie nápady v oblasti ochrany, správy a využívania energie v obytných budovách. Celkovo približne 70 000 ľudí poslalo viac ako 800 nápadov a zanechalo viac ako 10 000 komentárov.

 • Komunita vytvorená LocalMotors

  Hovorme o prevrate na svetovom trhu s automobilmi. Spoločnosť LocalMotors so sídlom v Arizone (USA) spojila 30 000-člennú komunitu dizajnérov, inžinierov, dizajnérov a iných nadšencov, aby vyvinuli, navrhli a potom predali vozidlá. Ich cieľom bolo s pomocou crowdsourcingu vytvoriť nový automobilový dizajn, organizovať high-tech výrobu a implementovať technológie novej generácie strojárskeho priemyslu do svojich produktov. Získali sponzorstvo od BMW a Siemens, takže táto komunita má každú šancu získať vynikajúci výsledok. Mimochodom, ich promo video:

Ako uspokojiť obrovské množstvo pracovníkov?

Crowdsourcing kampane nie sú pôvodne pre slabé srdce. Najprv sa vám bude zdať, že sa snažíte kontrolovať nekontrolovateľné. Postupom času sa v tomto presvedčení stanete zakorenenými. Či tak alebo onak, musíte mať 2 kvality, aby ste uspeli - celkový záväzok k vašej myšlienke a odvahe.

Nasledujúce tipy vám pomôžu urobiť tento proces čo najpohodlnejším a najúčinnejším:

Buďte v kontakte s ľuďmi. Väčšina ľudí, ktorí sa chcú na takomto projekte zúčastniť, chcú dať. Neustály kontakt s divákmi zabezpečuje ich schopnosť dávať a schopnosť prijímať. Uistite sa, že máte spoločné miesto, kde sa diváci budú môcť spojiť a komunikovať s vami a medzi sebou, či už ide o internú firemnú sieť alebo súkromnú stránku Facebook. Je nevyhnutné, aby sa cítili zapojení.

Počúvajte Hlavnou výhodou crowdsourcingu je schopnosť zdieľať nápady, ale ak komunikácia nie je obojsmerná, môžete si byť istí, že vaše publikum vám bude môcť oznámiť túto nepríjemnú skutočnosť.

Odpoveď. Pred odpovedaním vždy počúvajte. Nemôžete tvrdiť, že počúvate publikum, ak sa necítite počuť. Ak má niekto skvelý nápad, povzbudzujte príspevok tejto osoby. Ak sa vyskytne problém, nájdite najlepší spôsob, ako ho vyriešiť. Nechajte ľudí z vašej komunity pochopiť, že pre vás nie sú anonymnou hmotou.

Buďte čestní. Skrytie akýchkoľvek informácií vzbudí hnev davu, či už ide o vymazanie komentárov, ktoré zanechali členovia komunity, alebo o neustále oneskorené odpovede na aktuálne otázky.

Vcítiť. Keď sa umiestnite na svoje miesto, môžete vidieť situáciu z pohľadu vášho publika. To vám umožní komunikovať s nimi jasnejšie a priaznivejšie.

Crowdsourcing nie je najobľúbenejšou stratégiou marketingu obsahu. Ak však máte dosť odvahy organizovať takúto kampaň, váš marketing môže dosiahnuť radikálne novú úroveň. Možno, že budúci úspešný rozvoj vašej spoločnosti už dozrieva v mysliach vašich zákazníkov a zostáva len v kontakte s nimi a položiť správne otázky?

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár