Technológia Eye Tracking, alebo Čo vám neposkytne služby analýzy webu

Kde mám pre používateľa najdôležitejší obsah? Čo by mal banner vyzerať, aby prilákal pozornosť návštevníkov? Spoločnosť Google Analytics ani spoločnosť Yandex.Metrica nebudú môcť na tieto otázky presne odpovedať. Obe služby umožňujú sledovať správanie používateľov na stránke (pohyby kurzora myši a mnoho ďalších indikátorov), ale to nestačí na určenie toho, čo sú na tejto stránke „závislé“, na čom sa dívali a na čo ich opustili. V dôsledku tejto nevedomosti sú weboví vývojári nútení zistiť svojou „vedeckou metódou“, aká je ich chyba: buď banner je k ničomu, alebo umiestnenie je neúspešné. Tak ako vyriešiť tento nepríjemný problém? S pomocou sledovanie pohybu očí.

Čo je sledovanie očí?

Sledovanie očí (tiež známe ako eytreking alebo okulografia) - ako sa používa na internetový marketing, je technológia, ktorá sleduje a zaznamenáva pohyb používateľského pohľadu na webovú stránku. V Rusku o tom vie veľmi málo ľudí a len málo z nich ho používa. Jeho podstatou je nasledovné: špeciálne zariadenie (tzv. „Aytreker“) rozpoznáva žiaka osoby, určuje miesto, kde je oko nasmerované, a registruje všetky jeho pohyby. Získané údaje sa spracujú a uložia do zariadenia na analýzu a analýzu.

Táto technológia vám umožní určiť:

 • Ako pohodlné a zrozumiteľné je navigačný systém vašej stránky.
 • Ako efektívna je vaša bannerová reklama
 • Ktoré prvky stránky priťahujú najväčšiu pozornosť a ktoré - zostávajú neviditeľné
 • Postup od začiatku zasadnutia po nákup
 • Emocionálna reakcia návštevníka na konkrétny prvok lokality (na základe merania priemeru žiaka)

Ako sa robí testovanie?

Agentúry, ktoré poskytujú túto službu, už fungujú v Moskve a niektorých ďalších veľkých ruských mestách (Google eye tracking a okamžite vidí niekoľko popredných spoločností). Náklady na prieskum sledovania budú závisieť od niekoľkých ukazovateľov:

 • Typ štúdia: testovanie stránky, vykonávanie úloh na stránke, porovnávanie rozloženia dizajnu, skúmanie rozhrania, videa alebo všetkých dohromady;
 • Miesto štúdia: diaľkovo alebo s odchodom na územie zákazníka;
 • Počet subjektov;
 • Potreba odborného hodnotenia výsledkov výskumu špecialistami spoločnosti.

Nakoniec Náklady na testovanie svetelného sledovania sa môžu líšiť od 2 do 50 tisíc rubľov., Pre pohodlie užívateľov, takmer všetky webové stránky spoločností ponúkajúcich túto službu majú kalkulačku, s ktorou môžete nezávisle vypočítať konečnú cenu. Ak máte záujem, môžete porovnať ceny dvoch ruských spoločností, ktoré poskytujú služby pre I-Tracking: "Monitoring" a "TriLan".

Ak máte v pláne používať sledovanie očí pravidelne, možno budete chcieť ušetriť peniaze a kúpiť si vlastné vybavenie. Potom musíte poznať nasledujúce informácie.

Na testovanie budete potrebovať samotný eytreker a príslušný softvér. Schéma prevádzky zariadenia je celkom jednoduchá:

Po nainštalovaní všetkého potrebného vybavenia môžete pristúpiť k samotnému testovaniu. Podľa špecialistov Tobii (najznámejší predajca eytrekkerov po celom svete) sa počet subjektov môže pohybovať od 5 do 15 osôb. Pri absolvovaní testu by subjekt nemal byť ničím rozptyľovaný. Je zakázané klásť otázky a vykonávať akékoľvek cudzie činy.

Proces testovania sa vykonáva v troch fázach:

 1. Kalibračné zariadenia.
 2. Predmet je pozvaný na vykonanie konkrétnej úlohy. Porovnajte napríklad niekoľko produktov prezentovaných na stránke a vyberte si ten, ktorý sa mu najviac páči.
 3. Potom, už v uvoľnenej atmosfére, je potrebné požiadať subjekt, aby vysvetlil dôvod svojej voľby a vykonal s ním „debriefing“.

Pre úplnejšiu prezentáciu vás pozývame, aby ste si pozreli jeden z mnohých videí spoločnosti Tobii, ktoré dokonale demonštrujú celý proces testovania od začiatku až do konca s príkladom analýzy komerčnej webovej stránky.

Úžasné výsledky výskumu eytrackingu

No, poďme sa dostať k najzaujímavejším. Keďže technológia Aytracking je dlhodobo využívaná našimi zahraničnými kolegami, dnes sa nazhromaždilo množstvo užitočných informácií o tom, ako zlepšiť využiteľnosť stránky pomocou nej. Tu sú hlavné objavy, ktoré vás môžu prekvapiť:

1. Pohľad sa pohybuje pozdĺž trajektórie pripomínajúcej písmeno F

Štúdia, ktorú v roku 2006 uskutočnil renomovaný špecialista na rozhrania Jacob Nielsen, našla jednu zaujímavú skutočnosť: ak užívateľ surfuje na internete bez akéhokoľvek konkrétneho účelu, jeho pohľad sa posúva cez monitor pozdĺž konkrétnej trajektórie, ktorá silne pripomína anglické písmeno F.

 1. Po prvé, pohľad sa pohybuje zľava doprava,
 2. Potom sa vráti a skĺzne dolu,
 3. Po tom, opäť smerujúc na pravú stranu,
 4. A nakoniec, ide dole do spodnej časti stránky.

Tu je, ako ho vidí eytreker na "tepelnej mape lokality":

Rada: Vediac, že ​​väčšina návštevníkov bude prezerať vaše stránky a bude sa pohybovať pozdĺž tejto trajektórie, uistite sa, že najdôležitejšie informácie a výzvy na akciu sa nachádzajú v tejto konkrétnej oblasti.

Pozrite sa, ako šikovne tvorcovia webovej stránky Basecamp tieto informácie používali:

2. Zásada „F letter“ nie vždy funguje.

Nielsenov výskum tiež zistil, že keď sa užívateľ dostane na stránku so špecifickým cieľom, zmení sa trajektória jeho pohľadu. Rýchlosť pohybu na stránke sa výrazne zvyšuje, pretože vie, čo tu chce nájsť. V tomto ohľade môže trajektória zraku nadobudnúť rôzne formy.

Rada: Urobte si zoznam konkrétnych cieľov, s ktorými môžu návštevníci prísť na vaše stránky, a snažte sa zabezpečiť, aby ich implementácia nespôsobila ich prácu. Vizuálne zdôraznite tie prvky stránky, ktoré sú pre vás naozaj dôležité. Snažte sa "uľahčiť" stránku odstránením všetkých nepotrebných.

3. Vo väčšine prípadov ľudia reklamy ignorujú.

V roku 2007 Jacob Nielsen zavádza pojem „banner blindness“, ktorý odkazuje na fenomén ľudí ignorujúcich reklamu. Vo svojej štúdii Niels píše: "Dokázali sme, že bannerová slepota skutočne existuje. Používatelia len zriedka sledujú prvky stránok, ktoré sa podobajú reklame, aj keď nie."

Rovnaký záver dosiahli odborníci z Centra užívateľov, ktorí študovali trajektóriu pohybu zraku cez stránky vyhľadávania vo vyhľadávačoch Google a Bing. Výsledky ich výskumu ukázali, že viac ako 70% užívateľov úplne ignoruje kontextovú reklamu umiestnenú na pravej strane obrazovky.

4. Statická reklama je efektívnejšia ako animovaná.

O niečo pozitívnejší postoj k reklame výskumníkov zo spoločnosti Miratech. Počas mnohých testov sledovania očí zistili, že používatelia strávia 6,58% svojho času sledovaním reklamy na internete, čo je podľa ich názoru veľmi dobrým indikátorom. Medzi ďalšie objavy tejto spoločnosti patrili ďalšie zaujímavé skutočnosti:

 • Statická reklama priťahuje používateľov viac ako animované.

V tomto videu môžete sledovať živý dôkaz:

 • Účinnosť reklamy závisí od jej umiestnenia na stránke. Čím je vyššia, tým častejšie sa na ňu pozerá. Ľavé alebo pravé - nezáleží na tom

Rada: Ak používate reklamu, dávajte pozor na jej umiestnenie na stránke, neustále monitorujte metriky a merajte jej návratnosť. Iba v tomto prípade to môže byť účinné.

5. Niektoré prvky otázky stránky priťahujú viac pozornosti ako iné.

Podľa štúdie spoločnosti SEOmoz, ktorej výsledky boli uverejnené v roku 2011, najviac pozornosti používateľov na stránke Google priťahujú nasledujúce prvky:

 • Najlepšie výsledky problému
 • Výsledky lokálneho vyhľadávania
 • Prvý náhľad - zmenšený rám z videa
 • Obrázky tovaru a výrobkov
 • Rozšírené odkazy na stránky (ďalšie odkazy na rôzne časti stránky)

6. Muži sa pozerajú na hrudník, ženy sa pozerajú na prsteň.

Pri práci na zlepšení využiteľnosti lokality by sme nemali zabúdať na rodové rozdiely medzi mužmi a ženami. Nasledujúce dva obrázky vám pomôžu vyvodiť príslušné závery:

7. Niektoré veci nemožno ignorovať.

Pravdepodobne už viete, že ľudia sa takmer vždy pozerajú na tvár, hrudník a oblasť genitálií. To je dobre známy fakt, že inzerenti často používajú. Ale to, čo vám chceme povedať, bude pre vás určite prekvapením.

Verte tomu alebo nie, žiadny človek na svete (ani najodvážnejší a brutálny) nemôže odolať tomu, aby sa pozrel na dôstojnosť nahého Davida. Ako ju používať pri zlepšovaní použiteľnosti stránky, rozhodnete. Faktom však zostáva, že niektoré veci sa jednoducho nedajú ignorovať.

záver

Technológia Lighttracking je jednou z najnovších metód na zvýšenie konverzie webových stránok. Bohužiaľ, v Rusku sa ešte nerozšírila, zatiaľ čo v zahraničí sa táto prax už dlho považuje za samozrejmosť. Pomocou sledovania očí môžete výrazne zlepšiť použiteľnosť stránok a zvýšiť počet zákazníkov. Nie je nutné kupovať drahé vybavenie. Túto službu si môžete objednať v špecializovanej agentúre alebo použiť informácie nahrané našimi zahraničnými kolegami.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár