Čo je empirický marketing a ako ho používať na internete

Econsultancy editor David Moth zahŕňal skok Felixa Baumgartnera z výšky 39 kilometrov do zoznamu najlepších príkladov zážitkového marketingu. V tomto článku sa dozviete, prečo projekt Red Bull Stratos s účasťou Baumgartnera nie je empirickým marketingom, a to napriek všetkému chladnému podujatiu. Dozviete sa tiež, aký je experimentálny marketing a ako ho používať na internete.

Čo je empirický marketing?

Na zodpovedanie tejto otázky je dôležité zistiť, prečo skok zo stratosféry Red Bull Stratos sa na túto koncepciu nevzťahuje. 8 miliónov ľudí nasledovalo skok Felix Baumgartner žiť. Popredné informačné publikácie z celého sveta túto udalosť oznámili, pokryli a analyzovali. Hrdinský čin Skydivera spôsobil, že sa s ním vcítili milióny ľudí a pociťovali ich zapojenie do úspechu. Všetci gauči odvážlivci si museli aspoň sekundu predstaviť sami seba v mieste Baumgartnera a urobili malý krok a obrovský skok.

Red Bull Stratos nie je empirický marketing. Tento projekt súvisí skôr s marketingom obsahu. Red Bull obchodníci vytvorili obsah, ktorý zozbieral 8 miliónov ľudí z obrazoviek a urobil im empatiu s hrdinom. Ale aj ľudia so živou fantáziou a necítili sa blízko tomu, čo cítil Baumgartner, pozerajúc dolu. Inými slovami, ak zavoláte na experimentálny marketing Red Bull Stratos, cieľovou skupinou tejto udalosti bola jedna osoba.

Felix Baumgartner prežil voľný let a doslova cítil, že Red Bull bol inšpirujúci. Na rozdiel od divákov, on a on len získal skúsenosti. Je príliš drahé riadiť kapsulu do stratosféry kvôli jednej osobe?

Empirický marketing je vytváranie väzieb medzi značkou a spotrebiteľmi tým, že im poskytuje emocionálne a intelektuálne pôsobivé skúsenosti. Táto definícia odráža druhý názov posudzovaného konceptu: experimentálny marketing (z angličtiny). skúsenosť - skúsenosti, skúsenosti).

Upozorňujeme, že ide o vlastné dojmy spotrebiteľov, a nie o empatiu pre skúsenosti niekoho iného. Musíte pripustiť, že osoba, ktorá skočila z výšky 39 km, dostáva oveľa jasnejšie dojmy v porovnaní s publikom sledujúcim tento skok z pohovky.

Definíciu empirického marketingu ilustruje kampaň organizovaná reštauračným reťazcom Tim Hortons.

Pasažieri boli pozvaní na návštevu novootvorenej reštaurácie v malom kanadskom meste a zúčastnili sa „Experimentu v tme“. Vstupom do budovy reštaurácie sa návštevníci ocitli v úplnej tme. Čašníci, orientovaní vo vesmíre pomocou prístrojov na nočné videnie, sprevádzali hostí na stôl a liečili ich na kávu. Požiadali návštevníkov, aby ocenili chuť nápoja. Netreba dodávať, že všetkým účastníkom experimentu sa páčila káva?

Zástupcovia Tima Hortona to vysvetlili účinkom zmyslovej deprivácie: keď ľudia boli zbavení možnosti vnímať, čo sa deje s pomocou ich očí, ich schopnosť vnímať chuť kávy sa zvýšila. Neodrážajte emocionálne zapojenie, ktoré poskytlo účasť na experimente.

Príznaky zážitkového marketingu

Môžete jednoducho určiť, čo sa zaoberajú zážitkovým marketingom. Po prvé, osobne sa zúčastňujete akcie organizovanej značkou ako potenciálny alebo existujúci zákazník. Po druhé, akcia je sprevádzaná aspoň jedným z týchto javov: t

 • Prežívate emócie.
 • Cítite niečo neobvyklé. Tieto pocity sú spojené s konkrétnym produktom. Môžeme hovoriť o chuti kávy, o pocite letu, o vôni parfumu, o zmyslovom komplexe účastníka testovacej jazdy pretekárskeho vozidla atď.
 • Vy sami aktívne konáte. Skúste napríklad kávu, otestujte nový operačný systém, choďte na výlet do Afriky.
 • Myslíte, analyzujte, porovnajte. Napríklad účastníci experimentu v tme presne porovnali chuť navrhovanej kávy s nápojom, ktorý používajú každý deň. Účastník skúšobnej jazdy určite analyzuje jazdné vlastnosti nového modelu automobilu.

Znovu si uvedomte, že kľúčovým znakom zážitkového marketingu je vaša osobná účasť na akcii organizovanej značkou. Režiséri televíznych relácií v Latinskej Amerike evokujú emócie publika a majstri pera vám môžu pomôcť cítiť chuť mäsa, ktorú odvážny cestovateľ žerie s nožom. Ale ak ste sami neprešli skúsenosťami, empirický marketing nie je otázkou.

Ako používať empirický marketing na internete

Veľké offline spoločnosti žijú dobre. Po prvé, ich obchodníci vidieť svojich zákazníkov tvárou v tvár. Po druhé, majú veľké marketingové rozpočty. Zostáva to trochu pútavé a organizovať podujatie v rámci konceptu zážitkového marketingu. Vo videu nižšie vidíte, ako Virgin Atlantic zvládla túto úlohu.

A čo malé internetové spoločnosti, ktoré nemajú schopnosť organizovať pouličné predstavenia a poznať svojich klientov iba prostredníctvom e-mailových adries? Nie je nič jednoduchšie, ak obchodníci spoločnosti majú vtip. V tomto prípade chápu, že empirický marketing nie je obmedzený na rozsiahle akcie a experimenty, ale je možné komunikovať so zákazníkom z diaľky.

Nasledujúce nápady vám pomôžu používať experimentálny marketing na internete:

 1. Ponúknite potenciálnym zákazníkom skúšobnú verziu vášho produktu alebo služby. Toto je najzrejmejšia myšlienka, ktorú široko používajú výrobcovia softvéru a poskytovatelia služieb. Podľa rôznych štúdií sú spotrebitelia ochotnejší kúpiť produkt, ak získajú skúsenosti s použitím bezplatnej verzie.
 2. Uskutočňovať vzdelávacie a informačné podujatia. Moderné online služby, ako napríklad služby Google+ Hangouts, vám ušetria možnosť prenajať si izbu alebo ísť na klientov v inom meste. Súhlasím, dobré webové semináre a on-line konferencie, aby účastníci konať a myslieť, a tiež spôsobiť im emócie.
 3. Používajte e-mailové bulletiny ako empirický marketingový nástroj. Pozrite sa, ako obchod s elektronickými knihami Liters robí túto úlohu.

Spoločnosť žiada čitateľa, aby sa podelil o svoje názory na zakúpenú knihu. Je ťažké odmietnuť túto ponuku, pretože recenzie poskytujú bonusové body, ktoré možno použiť na nové knihy. Vytvorenie prehľadu robí zákazníka premýšľaním, analýzou, porovnávaním a prežívaním emócií. Toto je empirický marketing vo svojej najčistejšej podobe.

 1. Hovorili ste niekedy s podporou Amazonu? Typický dialóg s týmito ľuďmi je:
 2. - Dobrý deň, môj Kindle je zmrazený, šetrič obrazovky je stále na obrazovke. Reboot nepomôže, povedz mi, čo mám robiť?

  - Ahoj, Dmitry! Volám sa Vijaya, váš problém rád vyriešim. Ale najprv mi dajte vedieť, aká je vaša nálada?

  -?! Ďakujem, nálada je dobrá. A vy?

  - Oh, som veľmi rád, že ste v dobrej nálade. Veľmi pekne ďakujem za váš záujem o moje. Som v poriadku, dnes je dobré počasie. Váš problém bol vyriešený, reštartujte Kindle a užite si čítanie.

  Teraz ste pochopili, prečo je podpora Amazon považovaná za najvernejší zákazníkom medzi veľkými internetovými spoločnosťami? Manažéri podporných služieb vedome robia všetko preto, aby spotrebitelia zažili len pozitívne emócie. Využite túto skúsenosť na implementáciu empirického marketingu s vašim servisom.

 3. Dajte zákazníkom darčeky. To je ďalší zrejmý spôsob využitia experimentálneho marketingu v online prostredí. Šálka ​​s logom spoločnosti, šesťmesačné voľné používanie programu, pravidelná zákaznícka karta - tieto príjemné maličkosti evokujú pozitívne emócie medzi spotrebiteľmi a obohacujú ich skúsenosti s interakciou so značkou.

Nenechajte sa ponáhľať do stratosféry

Ak chcete používať empirický marketing, nemusíte utrácať peniaze za super drahé projekty a nútiť zákazníkov, aby sa na nich podieľali. Existuje mnoho jednoduchých a lacných spôsobov, ako vyvolať emócie v klientovi, dať mu pocity alebo ho presvedčiť a konať. Použite ich na vytvorenie emocionálnych a intelektuálnych vzťahov so zákazníkmi.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár