Čo je situačný marketing?

Napriek tomu, že sa za posledných niekoľko rokov nahromadilo veľa zaujímavých príkladov situačného marketingu, tento pojem stále vyvoláva množstvo digitálnych špecialistov.

Situačný marketing by sa mal chápať tak, že znamená reakciu značky na konkrétny informačný podnik vo verejnej, politickej alebo inej oblasti, ktorá je relevantná pre cieľovú skupinu a s ktorou môžete propagovať produkt, službu alebo samotnú spoločnosť. Inými slovami situačný obsah znamená, že značka porazí skutočný infolder, Ak je udalosť zaujímavá pre širokú verejnosť, prečo ju nevyužiť v prospech svojej značky?

So správnym prístupom môže situačný marketing:

 • zvýšiť lojalitu cieľovej skupiny;
 • zvýšenie predaja;
 • zvýšiť povedomie o značke;
 • zapojiť účastníkov do komunikácie;
 • zvýšiť pokrytie pracovných miest

Aké udalosti možno použiť pre situačný obsah?

Udalosti na vytvorenie situačného obsahu. Môže byť zaujímavé poraziť vydávanie dlho očakávaného filmu pre vašu cieľovú skupinu, pieseň, video, môžete si vziať niečo zo správ o spoločenských a politických témach (ako to často robí Aviasales) alebo sa pripraviť vopred na kalendár sviatkov.

Uvádzame niekoľko dobrých príkladov:

 • Situačný obsah k vydaniu filmu:

Najmä pre vydanie "Mighty Rangers" TV kanál "piatok" vytvoril supergame.

Užívatelia boli do jednej minúty a pol požiadaní, aby našli pár hlavných postáv filmu a vyhrali ceny.

 • Situačný obsah na ukončenie klipu:

V predvečer muzikálu "Ball upírov", umelci odstránili svoju paródiu na pieseň "Ice is melting".

 • Situačný obsah ako reakcia na novinky:

Počas posledných niekoľkých mesiacov sa Alexej Navalny dvakrát podarilo naliať zelenú farbu do tváre. Prvýkrát k incidentu došlo koncom marca v Barnaul, kde opozičný vodca prišiel na otvorenie svojho sídla kampane. Druhýkrát bol politik na konci apríla preliatý - predtým, ako vystúpil na Global Forum Forum. V dôsledku útokov, Navalny utrpel horieť oči, av tejto súvislosti bol nútený odísť do Barcelony po nejakom čase (podľa povestí - pre liečbu).

Stojí za zmienku, že medzi obchodníkmi existuje veľa kontroverzií o tom, či zahrnúť dovolenku do situačnej agendy, pretože takéto udalosti sú známe vopred. Domnievam sa, že zohľadnenie termínov dovoleniek nie je možné, ale nevyhnutné.

Povedzme, že idete na pizzeriu sociálnej siete av kalendári - "Svetový deň pizze". Prečo nepripojiť túto udalosť a poraziť ju na sociálnych sieťach. Začnite napríklad zaujímavú akciu alebo povedzte pôvodný recept. Alebo vytvorte niečo lepšie.

Kde nájdem informačné návody pre situačný obsah?

 1. Prečítajte si správy

Nech je to pravidlo začať každý deň s najnovšími správami o rôznych témach. Môže to byť buď univerzálne spravodajské médium (RIA Novosti, Republika, RBC, Meduza, Lenta, atď.) Alebo špecializované médiá venované móde (Vogue, Fashion United, atď.), Obchodu a internetu. technológií (Sostav.ru, VC, Habrahabr, atď.) a iných tém, ktoré sú blízke vášmu publiku.

Môžete tiež použiť agregátory správ ("Yandex.News", "Google News") výberom nadpisov, ktoré potrebujete alebo pomocou RSS-agregátorov (Feedly, Inoreader atď.).

 1. Používanie sociálnych sietí

Na Twitteri, na hlavnej stránke vášho účtu, sú vľavo relevantné témy pre dnešok.

"Vkontakte" aktuálne hashtags možno nájsť tým, že pôjdete do sekcie novinky a výberom "Hľadať" kartu. Stránka zobrazuje obľúbené témy.

 1. Na vyhľadanie obľúbeného obsahu použite špeciálne služby.

Napríklad pomocou SmmBox môžete nájsť najobľúbenejší obsah v Odnoklassniki, Vkontakte, Facebook, Pinterest, Twitter, Instagram pre rôzne kategórie (ak v zozname nie je žiadna kategória, ktorú potrebujete, môžete si vytvoriť svoj vlastný).

Služba Popsters vám ukáže najobľúbenejší obsah vo vybratých skupinách a stránkach.

 1. Použite službu BuzzSumo

Ak pracujete so zahraničným publikom, služba BuzzSumo môže byť vynikajúcou alternatívou. To vám umožní sledovať najzaujímavejšie príspevky na Facebooku, LinkedIn, Twitter, Google +, Pinterest. Ak chcete zobraziť obľúbený obsah, stačí zadať vyhľadávací dopyt, ktorý vás zaujíma. Stojí za zmienku, že keďže BuzzSumo je zahraničná služba, hľadanie obsahu v ruskom jazyku je slabé. Ak ste sa však rozhodli použiť ho na vyhľadávanie na internete, nezabudnite v stĺpci „Jazyk“ označiť ruštinu.

Ako vidíte, sledovanie vírusového obsahu a jeho predkladanie pomocou takýchto nástrojov je pomerne jednoduché, stačí ho zviazať so svojou značkou.

 1. Vytvorte kalendár sviatkov

Otvorte ľubovoľný kalendár a vyberte tie sviatky, ktoré by boli zaujímavé pre vašu cieľovú skupinu a súviseli s vašou značkou. Snažte sa tiež pripraviť svoj plán na vydávanie filmov, televíznych relácií a iných podujatí, aby ste si obsah vopred pripravili. Napríklad: dátum udelenia Oscara je známy vopred, v okolí tejto udalosti sú určité informácie (do roku 2017 to bol vtip o Leonardovi DiCaprio), resp. Niečo kreatívne sa dá vopred vymyslieť.

Niektoré tajomstvá úspešného situačného marketingu

 • rýchla reakcia na infopovody;
 • existencia prepojenia medzi situačným obsahom a podnikovými produktmi;
 • kvalitná realizácia myšlienky;
 • jasnosť obsahu pre cieľovú skupinu.

Napríklad, ak si stanovíte cieľ, potom môžete viazať „celkový diktát“ aj na doručovaciu službu služby dodávky potravín:

Ako možno implementovať situačný obsah

 1. Akcia na počesť dovolenky;
 1. Blahoželanie / karta;
 1. Styling kryt;
 1. Stylizácia loga cez avatar;
 1. Stylizácia výrobku;
 1. Štýl pre text;
 1. Hra / Test
 1. nálepky;

Ako vidíte, fantázia je neobmedzená a tento zoznam určite môže ísť ďalej a ďalej.

Ako to neurobiť?

Niekedy nie je nudný text alebo nešikovne spracovaný obrázok vo Photoshope sa stáva častým zlyhaním situačného marketingu, ale neúspešným výberom informačného softvéru alebo banálnym nedostatkom vedomia o SMM boxe. Vynikajúce ilustrácie môžu slúžiť ako príklady pizzerií ​​DiGiorno a Aviasales.

 • DiGiorno

Hovoria, že "bije, to znamená láska." Bol to akt násilia proti jeho neveste, že slávny americký futbalista Ray Rice bol zo svojho tímu vylúčený. Príbeh spôsobil širokú rezonanciu a používatelia začali skutočnú Twitter kampaň na tému domáceho násilia. Postihnuté americké ženy sa podelili o svoje príbehy a sprevádzali ich hashtags #WhyIStayed (#Prečo som vľavo) alebo #WhyILeft (#Prečo som vľavo).

Hashtag rýchlo získal popularitu a dostal sa do trendov Twitter. Marketer pizza DiGiorno sa rozhodol nevynechať príležitosť. Vo svojom tweete napísal: "#WyIStayed, Ty si mal pizzu" ("Prečo si odišiel - mal si pizzu").

Po záplave rozzúrených správ od predplatiteľov si úradník SMM uvedomil, aká bola jeho chyba a ponúkla svoje ospravedlnenie. Takáto nedbanlivosť spochybnila povesť pizzerie.

 • Aviasales

Teraz sa vráťte k téme výberu nesprávneho infopovodu. Vlani v máji kozáci napadli aktivistov Protikorupčného fondu (FBK) na letisku Anapa. V ten istý deň, Aviasales umiestnil príspevok do svojich sociálnych sietí, v ktorých ponúkol kúpiť vstupenky do Anapa, kde "hostia sa stretávajú kozáci".

Užívatelia sociálnych sietí nielenže nebrali vtip, ale aj ho odsúdili. V dôsledku toho: príval negatívnych komentárov a masívne vymazanie aplikácie Aviasales.

Namiesto výstupu

Rýchly rozvoj nových foriem interakcie na internete, najmä v sociálnych sieťach, diktuje nové podmienky - zníženie vzdialenosti medzi spoločnosťou a klientom. Situačný marketing je len jedným z najúčinnejších nástrojov posledných rokov, čo značke umožňuje efektívne riešiť tento problém. Situačný marketing je však vždy rizikom. Riziko, že post nebude "strieľať" alebo naopak spôsobí negatívnu reakciu. Aby sa tomu predišlo, stačí vziať do úvahy niekoľko z vyššie uvedených pravidiel, prepojiť kreatívu a dôverovať svojej intuícii pri výbere udalosti a potom môžete odstrániť krém z akéhokoľvek zaujímavého informačného programu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár