Alcomarketing: ako predať zelený had

Z pochopiteľných dôvodov nie je alkohol pre marketingovú spoločnosť najjednoduchším produktom. Nemôže sa predávať všetkým, nie vždy a nie všade. Zákony týkajúce sa predaja a reklamy alkoholických výrobkov sa líšia v rôznych krajinách a obdobiach. Nie je dokázané, že reklama sama osebe zvyšuje spotrebu alkoholu, ale umožňuje zvýšiť povedomie o určitej značke a lojalite k nej.

Zákony obmedzujúce reklamu na alkohol vytvorila Európska únia v roku 1989:

 • Reklama by nemala byť zameraná na neplnoleté osoby, ani maloletých, ktorí konzumujú alkohol
 • Reklama by nemala spájať konzumáciu alkoholu so zvýšenou fyzickou výkonnosťou alebo zlepšenými vodičskými schopnosťami.
 • Reklama by nemala vytvárať dojem, že pitie alkoholu prispieva k sociálnemu alebo sexuálnemu úspechu.
 • Reklama by nemala predstavovať alkohol ako terapeutický alebo stimulant, ako aj prostriedok na riešenie osobných konfliktov.
 • Reklama by nemala povzbudzovať nadmernú konzumáciu alkoholu, ale aj mierne konzumovať / abstinovať v negatívnom svetle.
 • Reklama by nemala predstavovať vysoký obsah alkoholu ako nápoj s pozitívnou kvalitou.

Internet je pravdepodobne najťažšie regulovateľný v oblasti reklamy na alkohol. Jediné, čo stránky ponúkajú, je údaj o dátume narodenia, ktorý v žiadnom prípade nepotrebujete preukázať.

Reklamný alkohol v Rusku

Reklamný alkohol v Rusku je zakázaný v tlači, v rozhlase, televízii, vonkajších formátoch a na internete. Pokiaľ ide o tieto, ako vždy, výhrady, ale viac o tom neskôr. Pod kategóriou alkoholu v Ruskej federácii spadá "potravinárske výrobky s obsahom etylalkoholu nad 0,5%." Jediným nápojom, na ktorý sa nevzťahuje zákon o reklame, je teda nealkoholické pivo. Je pravda, že výrobca bude musieť HLAVNÉ LISTY napíšte, že v pive 0% alkoholu. To len málo pomáha - zákon sa uplatňuje nielen na samotný výrobok, ale aj na značku ako celok. Jednoducho povedané, slovo „Baltic 9“ nie je možné propagovať, pretože je „deväť“ a „Baltské 0“ - pretože je to „baltické“ ☺

So zákazmi zistil, teraz sa pozrite, ako sa dostať okolo nich.

 • Pivovary môžu propagovať svoje výrobky počas športových prestávok, vrátane tradičného "alkoholického" piva. Technicky to nie je ani obchádzanie zákona, ale úplne povolená medzera.
 • Počul som v rádiu príklad tak jednoduchý ako génius. Možno ste ho počuli. Pointa: dvaja muži diskutujú o stretnutí s priateľmi, jeden z nich sa mi zdal napodobniť hlas postavy Buldakov z "Vlastnosti národného lovu". Diskusia prechádza do ďalšieho obchodu s nápojmi a sortimentom občerstvenia, ktoré je v nej uvedené, po čom Buldakov hovorí: „A čo ryby, je to tam?“. Slovo "pivo" neznie, ale všetko je jasné a zákon nie je porušený.
 • Ak distribútori majú viac ako 18 rokov, môžete rozdávať letáky a distribuovať letáky dospelým.
 • Môžete spam skutočných schránok v verandách domov. Pamätajte si tieto veci na stenách, že?
 • Dáždnik značky. Pointa je uvoľniť iný druh výrobku pod vašou značkou. Značky Alco rýchlo vyskočili na myšlienku, ale teraz je takáto „neplechu“ zakázaná a môže mať za následok obrovské pokuty.
 • Na nočnom vzduchu môžete podporiť domáceho výrobcu a sledovať reklamu vín vyrobených v Ruskej federácii.
 • Inzerovať alkohol, vrátane silných, môžete v miestach jeho distribúcie (wow). Chodíte pozdĺž Auchanu, zdvíhate oči a na obrazovke je vodka. Zdá sa to logické, ale neexistuje spôsob, ako preosiať Strednú Áziu. Akcie s ochutnávkou sa môžu konať aj v notoricky známych distribučných miestach, pokiaľ samozrejme neponúkajú alkohol mladistvým.

Reklama alkoholu v sociálnych sieťach

Z pravidiel Facebook o reklame na alkohol:

Reklama, v ktorej je alkohol ponúkaný alebo uvádzaný, musí spĺňať požiadavky spoločnosti Facebook pre cieľovú skupinu a aktuálne miestne právne predpisy. Upozorňujeme, že reklamy, ktoré ponúkajú alebo uvádzajú alkohol, sú v niektorých krajinách zakázané, vrátane nasledujúcich: Afganistan, Brunej, Bangladéš, Egypt, Gambia, Kuvajt, Líbya, Nórsko, Pakistan, Rusko, Saudská Arábia, Turecko, Spojené arabské emiráty a Jemen.

Pravidlá "Vkontakte", ktorými sa riadi reklama na alkohol:

Je zakázané inzerovať na stránke VK:
3.5. Akékoľvek alkoholické (vrátane piva) a tabakové výrobky, fajčiarske doplnky (vrátane elektronických cigariet), ako aj aplikácie a komunity VKontakte, ktoré propagujú takéto výrobky.

Publikovanie reklám je zakázané, ale môžete viesť skupiny:

Skupina "Voňavý svet" VK:

V komunitách je v skutočnosti možné zapojiť sa do štandardných SMM: propagačných akcií, praktických vtipov, zaujímavých faktov, zábavy. Zdá sa, že tieto obmedzenia existujú, a zdá sa, že sa nemusia obchádzať.

Alkohol a obsah marketing

Alkohol je veľmi vhodný produkt pre KM.

Môžete písať kokteilové recepty pomocou propagovaného alkoholu značky:

A môžete blogovať o párty, produktoch a opäť o kokteiloch:

Budweiser bude učiť pivo.

Alkohol a klasická reklama

Alcobrand evanjelisti tiež propagujú produkty - nielen s prázdnymi fľašami na ulici, ale aj s reálnymi akciami. Napríklad dojemné video pre Johnnie Walker, natočené amatérmi, a premenené na vírusové:

A samotné značky si spravidla vyberajú svoj vlastný štýl, zdôrazňujúc stav, históriu alebo definujú cieľovú skupinu. Nižšie uvádzame niekoľko príkladov, ako inzerovať alkohol krásne a štýlovo bez „oviplokosov“ a združení s bastardmi a ťažkými opicami.

Bacardi

"Sme noc." Slogan je skvelý nielen na to, aby popísal nočné strany, ale aj netopiera, ktorý je symbolom značky.

Nezabudnite na "Bacardi" a jeho dlhú ťažkú ​​históriu:

Bacardi navyše spustila kampaň Champions drink zodpovedne („Champions drink zodpovedne“), ktorej prvou osobou bol Michael Schumacher v roku 2008:

- Pozrite sa na Schumacher na zozname! Zaparkoval som jeho auto.
- Nie, ja!
- Keď idem do baru, moje auto zostáva doma.

William Lawson

"William Lawson" naraz vydal pomerne provokatívnu reklamu na základe "Základného inštinktu" a kiltov:

Značka však stále zdôrazňuje svoju brutalitu, nespokojnosť a škótsky postoj:

Martini

Martini vytvoril obraz pre svetlé a elegantné nápoje pre sofistikované strany:

Hravá reklama s mladým Charlize Theron

George Clooney ako herec zlatého veku Hollywoodu

Video s Monicou Belucci za účasti legendárnej Dolce a Gabbany

Luxusná téma v moderných videách ustúpila, ale nezmizla

Budweiser

Legendárna značka piva vo svojej reklame hovorí o dôležitosti priateľstva na dotykovom príklade koňa a šteňa. #bestbuds sú najlepší kamaráti, perfektne zodpovedajúci tak značke, ako aj jej hodnotám.

Mimochodom, Clydesdale plemeno koní zapojených do reklamy už mnoho rokov je symbolom Budweiser a boli zapojení do ich marketingových kampaní.

Ale video o žriebä, ktorý sa chcel rýchlo stať Budweiserovým koňom a ťahať značkový kočár:

Alebo video o koňovi, ktorý poznal svojho majiteľa o tri roky neskôr:

Vyhlásenie: valce sú veľmi dojemné, úplne slzy, takže pripravte šatku ☺

Čo za čo?

Reklama na alkohol je citlivá záležitosť. Nápoje so stupňom často upadli do hanby - až do úplného zákazu a „suchého zákona“, ktorý však neskončil ničím dobrým a prispel k vzniku mesačného svitu. V „alkoholovom marketingu“ je však tiež možné úspešne propagovať značku, budovať lojalitu, SMM, priťahovať hviezdy a spúšťať sociálne projekty, využívať klasický reklamný a obsahový marketing. Ako si myslíte, že je najlepšie podporovať alco-značky? Podeľte sa o svoje názory v komentároch.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár