6 Obsah Marketingové lekcie z Hobit: Neočakávaná cesta

Pozadie: ako málo známy profesor jazykovedectva sa stal literárnou legendou

Úspech Hobita sa začal náhlym nahliadnutím, prázdnym listom papiera a jednou vetou na ňom napísanou. Stalo sa to na začiatku 30. rokov XX storočia.

Malý profesor na Oxfordskej univerzite dal svoje dokumenty do poriadku, keď bol inšpirovaný. Krátko napísal krátku vetu na papier, ktorý ovplyvnil život samotného profesora a navždy zmenil svetovú literatúru.

Čo je táto veta? "Kedysi tam bol hobit v diere pod zemou," - takto sa začína dlhý príbeh. Koncom roku 1932 bola dokončená. Rukopis čítali priatelia viacerých profesorov, medzi ktorými bol aj ďalší neznámy mladý muž, Clive Staples Lewis.

Elaine Griffithsová, jedna z profesoriek študentov, odovzdala rukopis Susan Dagnell, ktorá pracovala ako redaktorka George Allen & Unwin. Príbeh profesora sa naozaj páčil pani Dagnell. Ukázala rukopis vydavateľovi Stanleymu Anvinovi, ktorý chcel nezávislé hodnotenie tejto práce. Pán Unwin požiadal svojho 10-ročného syna Reinera, aby si tento kus prečítal. Ako sa očakávalo, chlapec by bol potešený po prečítaní rukopisu.

Následný osud práce, ktorú poznáte. Vydavateľ George Allen & Unwin vydali knihu, ktorá sa, samozrejme, volala "Hobbit, alebo tam a späť". A profesori boli menovaní John Ronald Ruel Tolkien.

Hobbit sa stal jednou z najpopulárnejších kníh všetkých čias. Neskôr Tolkien napísal svoje pokračovanie, trilógiu Pán prsteňov. A ak sa niekedy pozeráte na internet alebo zapnete televízor, už ste počuli o premiére filmu "Hobbit".

Pozorní ľudia si mohli všimnúť mediálne hodiny okolo tohto obrázku, ktorý sa objavil šesť mesiacov pred jeho nadchádzajúcim vydaním. Filmový priemysel je schopný vytvoriť nadmerný dopyt po svojich výrobkoch. Používa obsahový marketing, aby pritiahla pozornosť divákov k novým filmom.

Obraz "Hobbit" nebol výnimkou z tohto pravidla. Jeho tvorcovia použili na propagáciu filmu klasické techniky obsahu marketingu. Obchodníci, ktorí pracujú v oblasti e-Commerce, si môžu požičať od autorov stratégií „Hobbit“ pre prácu s obsahom, ktorý zabezpečil úzku pozornosť spotrebiteľov na obraz ešte pred jeho vydaním. Pozrime sa na ne podrobnejšie.

Vytvorte ukážkové prívesy

Prívesy sú jedným z najznámejších nástrojov, s ktorými filmové štúdiá propagujú svoj produkt. Používajú hlavolam, aby publikum chceli vidieť celý film. Režiséri skombinujú v krátkom videu tie najlepšie špeciálne efekty, najzábavnejšie a najkritickejšie momenty obrazu, ktoré ukazujú potenciálnym divákom jeho dôstojnosť.

Prvé prívesy Hobbit sa objavili v januári 2012, takmer rok pred premiérou filmu. Internetoví obchodníci by sa z toho mali poučiť z dvoch:

 1. Pri tvorbe stratégie marketingu obsahu premýšľajte dopredu. Filmový priemysel vytvára mediálny priemer dlho pred vydaním filmov. Tento prístup môžu prijať odborníci v oblasti elektronického obchodu. Napríklad obchodník Jeff Walker uplatnil tento princíp vo svojom „Produktovom štarte“.
 2. Využite ukážky a bezplatné kópie produktu. Claude Hopkins, jeden z priekopníkov reklamného priemyslu, vysoko ocenil hodnotu vzoriek výrobkov. On volal jeden z najväčších bitiek v jeho živote pokusy naučiť obchodníkov používať bezplatné vzorky a samplery. Pán Hopkins poznamenal, že podniky vynakladajú obrovské množstvo peňazí na reklamu. Z nejakého dôvodu však posielajú predajcom zákazníkom bez ukážok. V skutočnosti, korporácie nútia zákazníkov, aby si kúpili mačku v taške. Claude Hopkins bol ohromený slovami podnikového manažmentu o vysokých nákladoch na samplerov a túžbou niektorých zákazníkov získať znova a znova kópie zadarmo. Veril, že presvedčenie spotrebiteľov o vysokej kvalite výrobku s hlavolammi prináša spoločnosti oveľa viac, než vynakladá na distribúciu bezplatných výrobkov.

Myslíte si, že prívesy sa používajú len na podporu nových trhových akcií vo filmovom priemysle? Venujte pozornosť knihy prívesy pre knihy "The Seagull menom Jonathan Livingston" Richard Bach a "Mesto a svet" od G.L. Oldie.

Skúsení obchodníci s obsahom si pravdepodobne všimli, že tieto videá sú ukážkami, nie klasickými reklamami. Tento obsah sa nepredáva. Prebudí záujem cieľovej skupiny o produkt. Cieľom teaserov je práve toto. Pre konverziu záujmu o kúpu a uzatvorenie transakcie musíte použiť obsah iného typu.

Mnohé filmové štúdiá neprestávajú vytvárať filmové prívesy, spoliehajúc sa na rozsiahlejšie propagačné prostriedky.

Vytvorte stránky s ukážkami

Používanie propagačných stránok na propagáciu produktov je bežnou praxou, takže odborníci na marketing obsahu si môžu myslieť, že táto metóda ani nestojí za zmienku. V tomto prípade však nehovoríme o vytvorení predajcov, ktorí by mali zabezpečiť okamžitú konverziu. Filmové štúdiá vytvárajú webové zdroje, ktoré sa líšia od tradičných predajných miest.

Zvážte dve kľúčové charakteristiky stránok teaser:

 • Filmové štúdiá dávajú ľuďom nástroje na zapamätanie si filmu. Napríklad, návštevníci webu si môžu stiahnuť hlavnú hudobnú tému obrázku z webu a použiť ho ako zvonenie. Tapeta na plochu - ďalší nástroj, prostredníctvom ktorého si diváci po dlhú dobu spomínajú na produkt filmového štúdia.
 • Propagačné platformy poskytujú divákom prostriedky na šírenie informácií o produkte. Zvonenia a prívesy sa na ne vzťahujú. Telefónne zvonenia sú v tomto kontexte uvedené dvakrát, pretože vykonávajú dvojitú funkciu. Po prvé, melódia pripomína film osobe, ktorá ho nainštalovala na svoj mobilný telefón. Po druhé, zvonenie pripomína filmový produkt všetkým ľuďom, ktorí ho počujú. To isté platí pre tapety pre desktopy.

Štúdiá nepredávajú lístky do kín a vytvárajú stránky s ukážkami pred vydaním filmov. Pomôžu vám zapamätať si film skôr, ako sa objaví, a tiež povedať svojmu okolí o tomto produkte.

Ako oficiálna stránka filmu "Hobbit: Neočakávaná cesta" pomáha divákom zapamätať si tento produkt a povedať o ňom priateľom? Zvážte niektoré nástroje:

 • Zdroj ponúka na vytvorenie prispôsobených tapiet na plochu pomocou generátora.
 • Škola bojových umení trpaslíkov je zábavná hra, ktorá vám umožní "rozvíjať svoje vojenské schopnosti, aby ste sa mohli primerane stretnúť s nepriateľmi."
 • "Pripojiť" - nástroj, ktorý vám umožní stať sa gnomom alebo hobit s webovou kamerou.
 • iOS aplikácia - aplikácie, ktoré vám pomôžu dostať sa do sveta Gandalf a Bilbo Baggins pomocou iPadu a iPhone.
 • Tajomstvo žalára je samostatná služba, kde sa diváci môžu stretnúť s odporným Gollumom a vyriešiť svoje hádanky.
 • Tajomstvo Stredozeme je ďalšou službou, ktorá predstavuje Tolkienov vesmír potenciálnym divákom.

Môžete tiež nájsť veľa tradičných nástrojov na mieste, ako sú prívesy, tapety, melódie.

Môže každá online predajná spoločnosť vytvoriť reklamné prostriedky porovnateľné s webovou stránkou Hobbit v mierke? Samozrejme, že nie, ale mnohé firmy úspešne zvládajú bez „zachytenia vesmíru“.

Prečo nevydávate bezplatnú aplikáciu pre smartfóny? Alebo by ste radšej vytvorili zaujímavý obsah, ktorý diváci radi zdieľajú na Facebooku a Vkontakte? Nehľadajte mierku, vytvorte reklamnú stránku. Prostriedok by mal potenciálnym spotrebiteľom pomôcť spomenúť si váš produkt a povedať o ňom priateľom, čo sa dá urobiť bez pomoci trpaslíkov, Glum a rozpočtu Warner Bros.

Podporujte vytváranie obsahu o vašich produktoch a službách prostredníctvom prostriedkov tretích strán.

Filmové štúdiá robia všetko pre to, aby tlač, televízia a internetové zdroje čo najviac napísali, ukázali a hovorili o príprave na prenájom filmov. Tlač Junket je jedným z nástrojov, ktorý pomáha médiám písať pozitívne recenzie o budúcom filme. Tlač Junket sa nazýva udalosť, v ktorej tvorcovia filmovej produkcie zhromažďujú novinárov a organizujú pre nich stretnutie s režisérmi, scenáristami, hercami a technickými expertmi, ktorí sa podieľajú na natáčaní. Táto akcia trvá celý deň alebo dokonca víkend.

Väčšina obchodníkov s obsahom je veľmi zaneprázdnených ľudí. Vytváranie vysoko kvalitného obsahu si však vyžaduje sústredenie. Pamätajte však, že články a recenzie vášho produktu, ktoré boli vytvorené a publikované médiami tretích strán, nie sú menej účinným nástrojom na propagáciu projektu, než je váš vlastný obsah. Mnohí spotrebitelia budú s väčšou pravdepodobnosťou veriť stanoviskám tretích strán, s právoplatným uvážením, že ste záujemcom.

Vraciame sa k "Hobbit", môžete vidieť aktívne využitie zdrojov tretích strán tvorcovia tejto pásky. Do vyhľadávacieho poľa jednoducho zadajte príslušný dotaz. Napríklad, pozrite sa na video CNN Money o mužovi, ktorý postavil dom, podobne ako Bilbo Baggins hole.

Bude každý internetový obchod schopný pritiahnuť pozornosť Lenta.ru alebo sa dostať do večernej spravodajskej relácie prvého kanála? Samozrejme, že nie. Vysoko špecializovaný priemysel a regionálne médiá však vždy hľadajú zaujímavé príbehy, ktoré by sa mali použiť. Ponúkať tretím stranám kvalitný obsah, ktorý radi zverejnia. Tým sa zvýši efektivita vašej marketingovej kampane.

Namiesto záveru: sľúbil šesť lekcií

Už ste videli, že filmový priemysel neušetruje finančné prostriedky na rozsiahle stratégie propagácie svojich produktov. Techniky používané v štúdiách na propagáciu filmov môžu diverzifikovať arzenálu odborníkov v oblasti marketingu obsahu.

Zapamätajte si šesť hlavných lekcií, ktoré sa môžu poučiť z marketingových skúseností filmu "Hobbit: Neočakávaná cesta":

 1. Začnite obsah propagácie vášho produktu dlho pred jeho vytvorením a predajom.
 2. Aktívne používajte ukážky a voľné kópie produktu, aby ste prilákali pozornosť divákov.
 3. Vytvorte obsah, ktorý pomôže vašim divákom zapamätať si váš produkt.
 4. Vytvorte obsah, ktorý podporuje šírenie informácií o vašom produkte užívateľmi.
 5. Používajte texty, aplikácie, služby a iné produkty pre obsahové stránky, aby ste sa zapojili do svojej spoločnosti.
 6. Podporujte vytváranie materiálov o vašom produkte médiami tretích strán.

Mimochodom, sledovali ste The Hobbit?

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár