Čo môže dať obchodníkovi. Stručná prehliadka zákona

V Rusku existuje množstvo zákonov, ktoré obmedzujú slobodu prejavu. Ich porušenie znamená vážne následky: od pokút až po trestné stíhanie. Prečítajte si tento článok veľmi opatrne, ak nechcete mať problémy so zákonom.

Prečo toto všetko potrebujem vedieť? Nič nerobím

Všetky informácie na internete sa považujú za verejné vyhlásenie, aj keď takmer nikto nenavštevuje vašu stránku. A za verejné vyhlásenie ste zodpovední. A ak používate internet, potom stojí za to vedieť, ktoré vyhlásenia sú v Rusku zakázané.

Zakázaný obsah je nielen články s krok-za-krokom tutoriály na získanie štátnej moci. Pomerne často sú ľudia pokutovaní a dokonca uväznení za memy, demotivátorov a fotozhaby. Zoberme si, že pre ľudí v administratívnych prípadoch sú pokuty relatívne malé, ale ak píšete v mene spoločnosti, pokuta môže ísť až na milión rubľov.

Ak je obrázok v zozname, jeho autor bol pokutovaný a jeho stránka bola zablokovaná. Zo zoznamu extrémistických materiálov

Okrem toho nemusíte byť autorom obsahu - stačí stlačiť tlačidlo "repost".

Vezmite prosím na vedomie, že existuje taký pojem „pokračujúci priestupok“ - aj keď ste pred mnohými rokmi uverejnili ilegálny obsah, ale stále je k dispozícii, budete považovaný za páchateľa.

Odstránenie obsahu vždy nepomôže. Ak sa militantom podarilo navštíviť vašu stránku, potom sa budú riadiť snímkami obrazovky. Napríklad, ako v tomto prípade, citácia: "Počas inšpekcie pomocou softvérového nástroja - prehliadača Yandex z úvodnej vyhľadávacej stránky spoločnosti Yandex pomocou modelu laserovej tlačiarne značky Canon: LBP 6020, obsah internetových stránok umiestnených na vyššie uvedených e-mailových adresách je vytlačený na 4 stranách. formát "A4" ".

Jedinou možnosťou je teda dobre vedieť, ktoré témy sú v Rusku zakázané, a ak je to možné, nedotýkať sa ich.

Podnecovanie k nenávisti a nepriateľstvu (článok 282 Trestného zákona)

Pokuta vo výške 300 000 až 500 000 alebo až 7 rokov vo väzení.

Čo nemôže. Je zakázané ponižovať ľudí na základe pohlavia, rasy, národnosti, jazyka, pôvodu, postoja k náboženstvu alebo príslušnosti k akejkoľvek sociálnej skupine.

Podľa tohto článku sa vo väčšine prípadov pokúšajú o vyhlásenia na internete (podľa údajov analytického centra Sova v 85% prípadov). Najmä často existujú komentáre, reposty a obrázky na sociálnych sieťach.

Napríklad v Moskve 18-ročný mladý muž rozložil materiály propagujúce nacizmus na VKontakte. Proti nemu bol vznesený trestný prípad. A ďalšia vec: v Perm Krai, pre xenofóbne články na internete, dali miestnym obyvateľom 5,5 roka reálneho života. A ďalšia vec: 17-ročný občan Kirovsk dostal pokutu za videozáznamy vo VKontakte a podnecoval k nenávisti na základe etnicity.

Musíme priznať, že väčšina zakázaných materiálov je naozaj nechutná. Dúfam, že ste na stránku nezverejnili nič podobné. Zo zoznamu extrémistických materiálov

Súdy však bohužiaľ neuvádzajú presne to, čo považujú za trestné. Obsah odsúdených podľa tohto článku však spravidla spadá do zoznamu extrémistických materiálov. Aj pri zbežnom preskúmaní je jasné, že je plná memov a demotivátorov na tému medzietnických a medzináboženských vzťahov. Buďte opatrní. Ani vtip na túto tému by nemal byť.

Samostatný záujem si zaslúži výraz „patriaci do sociálnej skupiny“. Čo to je, zákon nevysvetľuje. Ale podľa precedensu možno chápať, že akékoľvek združenie, ktoré obsahuje viac ako jednu osobu, môže byť všeobecne pripisované sociálnej skupine. 19-ročný Saratov bol odsúdený na povinnú prácu za podnecovanie nenávisti voči sociálnej skupine "prešívané bundy". A v Krasnojarsku bol miestny aktivista obvinený z podnecovania nenávisti voči sociálnej skupine „nukleárni vedci“ po jeho publikáciách na stránke VKontakte.

Nehovorte o medzietnických vzťahoch. Zo zoznamu extrémistických materiálov

Čo môže. Ak vás niekto obťažuje alebo vystraší, môžete o tom písať. Ale používajte správne výrazy av žiadnom prípade nikomu nedovolte, aby diskriminoval, porazil, nieto zabiť. Dokonca ako vtip.

Žiada extrémizmus (článok 280 Trestného zákona) a separatizmus (článok 280 ods. 1 Trestného zákona)

Povinná práca alebo do 5 rokov väzenia.

Čo nemôže. Nemôžete povedať, čo je žiaduce (a ešte potrebnejšie):

  • vykonať štátny prevrat;
  • vykonať teroristický útok;
  • porušovať iné osoby na základe pohlavia, rasy, národnosti, postoja k náboženstvu a príslušnosti k sociálnej skupine;
  • urobiť akúkoľvek časť Ruska nezávislým štátom alebo vstúpiť do inej krajiny;
  • zasahovať do práce štátnych orgánov;
  • financovať extrémistické a teroristické organizácie.

Tieto články sa prekrývajú s predchádzajúcimi, ale prípady, ktoré sa na nich vzrušujú menej. Najčastejšie hovoríme o výzvach na separatizmus. Pamätajte, že odvolanie na zníženie územia Ruska je trestný čin. Nie je to len o Kryme (aj keď v roku 2015 súd odsúdil inžiniera z Tveru na dva roky reálneho života za repost článku s názvom „Krym je Ukrajina“), ale aj o národných hnutiach ruských regiónov. Napríklad v Krasnodare bol aktivista hnutia za federalizáciu Kubanu uväznený na dva roky. A v Burjatsku dostal blogger pozastavený trest a vyzval na zjednotenie mongolských národov.

Čo môže. Vyhýbajte sa schvaľovaniu vyhlásení o extrémizme a terorizme, a najmä aby ste k nim nevolali iných. A pozorne si prečítajte a sledujte, čo ste repost. Autor môže začať abstraktným uvažovaním a končiť výzvami na extrémizmus a separatizmus. A budete vinní.

Odôvodnenie terorizmu (článok 205 ods. 2 Trestného zákona)

Pokuta až 1 000 000 rubľov, alebo až 7 rokov vo väzení.

Čo nemôže. Je zakázané požadovať terorizmus a verejne ho odôvodňovať. Nedá sa povedať, že terorizmus má pravdu, že potrebuje podporu a napodobňovanie.

Nepodarilo sa mi nájsť prípady, v ktorých by som bol súdený za méma alebo fotojab. Najčastejšie odsúdení skutočne schválili terorizmus alebo archív tých, ktorí hovorili. Nerobte to, ak nechcete byť na ich mieste.

Čo môže. Terorizmus nemožno ospravedlniť ako metódu, nie samotných teroristov. To znamená, že psychologické výhovorky ako „bol jednoducho zmätený a dostal sa do zlej spoločnosti“ alebo „bol mladý a presvedčivý“ sa nepovažujú za ospravedlnenie terorizmu.

Rehabilitácia nacizmu (článok 354 ods. 1 Trestného zákona)

Pokuta až do výšky 300 000 rubľov alebo odňatia slobody do 3 rokov.

Čo nemôže. Je zakázané popierať nacistické zločiny overené Norimberským tribunálom a schvaľovať ich. Je zakázané ospravedlňovať hlavných nacistických zločincov. Je zakázané "šíriť nepravdivé informácie o činnosti ZSSR počas druhej svetovej vojny". Je zakázané uraziť pamätné dátumy Veľkej vlasteneckej vojny a znesvätiť symboly vojenskej slávy.

Hovorte pozornejšie v online diskusiách. Zo zoznamu extrémistických materiálov

Rehabilitácia nacizmu je vo väčšine európskych krajín nejakým spôsobom zakázaná. Ale v Rusku len pred dvoma rokmi sa stal trestným činom. Posúdené podľa tohto článku zriedka. K dnešnému dňu existuje len jedno presvedčenie pre tento článok: človek má repost článok odôvodňujúci činnosti Stepan Bandera. Súd teraz zvažuje prípad politického aktivistu z Volgogradu, ktorý uverejnil fotojob s obrazom pamätníka Matky vlasti v brilantnej zelene.

Čo môže. Problém je v tom, že nikto okrem špecialistov nevie, čo norimberský tribunál konkrétne odsúdil. Hoci krátku verziu si môžete prezerať na Wikipédii, aj keď je ťažké si ju zapamätať.

Preto neprekladajte články s alternatívnou verziou Veľkej vlasteneckej vojny. Neťahajte memy za účasti pamiatok a symbolov druhej svetovej vojny a nezdieľajte ich s priateľmi.

Urážanie náboženských pocitov veriacich (časť 1 článku 148 Trestného zákona)

Pokuta až do výšky 300 000 rubľov alebo odňatia slobody do 1 roka.

Čo nemôže. Nanešťastie, zákon nevysvetľuje, aké sú pocity veriacich a čo ich urážka. Iba sa hovorí, že akcia by mala byť verejná, mala by vyjadrovať neúctu voči spoločnosti a cieľom by mala byť urážka.

Tento článok sa používa zriedka: 8 mesiacov v roku 2017 boli odsúdené iba 4 odsúdenia, takže je ťažké posúdiť, čo sa považuje za trestný čin a čo nie.

Najznámejším príbehom je aféra Ruslana Sokolovského, ktorý v chráme nahral video z rybárstva Pokémonov. Podmienečne dostal dva a pol roka. Ďalším príbehom je práca pisára, reposting karikatúry s Kristom na horizontálnom bare, v posilňovni a na tanečnom parkete. Bol pokutovaný 50.000 rubľov.

Čo môže. Nevytvárajte ani neodošlite obrázky, memy, gify a videá, kde sú urážané náboženské symboly a postavy. Nepoškodzujte náboženstvo sami a neregistrujte urážlivé články.

Súčasne si nemiešajte teplé s mäkkým. Nikto vám nezakazuje byť ateistom a kritizovať náboženstvo. Môžete to urobiť nielen v urážlivej forme.

Šírenie extrémistických materiálov (článok 20.29 správneho poriadku)

Trest pre ľudí - od 1 000 do 3 000 rubľov a blokovanie.

Pre spoločnosti - od 100 000 do 1 000 000 rubľov a blokovanie.

Čo nemôže. Nájdete tu zoznam extrémistických materiálov. Problém je, že je veľmi veľký: od septembra 2017 je v ňom viac ako 4 200 materiálov. Okrem toho obsahuje nielen knihy a články, ale aj videá, piesne, memy a demotivátory. Sú medzi nimi úprimne misantropické a sú celkom nevinné. Nemôžu byť umiestnené na vašej vlastnej stránke a nie je možné ich odovzdať.

Zákon nevysvetľuje, ako sa má podľa takéhoto opisu pochopiť, čo je v prípade zablokovania stránky autora. Zo zoznamu extrémistických materiálov

Čo môže. Ak sa vám zdá, že akýkoľvek obsah je podozrivý, vyhľadajte ho v zozname pred publikovaním. Táto metóda však neposkytuje absolútnu záruku: v texte zoznamu nie sú žiadne zakázané súbory, iba ich mená, adresy a slovné popisy. Ako slovný opis na rozpoznanie obrazu, zákonodarcovia nevysvetľujú.

Okrem materiálov, ktoré sa otvorene venujú nenávisti, venujte osobitnú pozornosť náboženským článkom: na zozname je veľa a väčšina prípadov podľa tohto článku sa začína práve z náboženských materiálov. Okrem toho náboženstvo nezáleží: v zozname sú kresťanské, moslimské, budhistické a pohanské materiály.

Preukázanie nacistických symbolov a symbolov zakázaných organizácií (článok 20.3 správneho poriadku)

Trest pre ľudí - od 1 000 do 2 000 rubľov a blokovanie.

Pre firmy - od 10 000 do 50 000 rubľov a blokovanie.

Čo nemôže. Zákon neobjasňuje, čo sa konkrétne považuje za nacistickú symboliku. Ale najčastejšie sa jedná o hákový kríž a znak SS v podobe dvoch zipsov.

Samostatnou témou sú symboly podobné nacistickej svastike: keltský kríž, kolovrat, ľavostranná hákový kríž, atď. Sú tiež zakázané, pretože zákon ich považuje za mätúco podobné hákovým krížom. Nedávno v Orenburgu bol muž potrestaný za tetovanie keltským krížom.

So symbolmi zakázaných organizácií jednoduchšie. Všetky sú uvedené v samostatnom zozname (nie je príliš veľký) s opisom symboliky. Zároveň nie sú zakázané všetky ich symboly, ale iba tie, ktoré organizácie uviedli v zakladajúcich dokumentoch.

Čo môže. Nezverejňujte svastiku ani ako vtip. Hoci Roskomnadzor povedal, že nepovažuje publikovanie za porušenie bez propagandistických účelov, v skutočnosti to nie je vždy brané do úvahy. Napríklad dievča z Burjatska bolo pokutované za mém so symbolikou gramatiky-nacistu, kde sa objavuje svastika.

Buďte opatrní s budhistickou svastikou. S najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať vymáhanie práva otázky, ak jasne uvediete, že ide o otázku budhizmu. Buddhistický hákový zväzok je však bez vysvetlenia nebezpečný: nemožno ho odlíšiť od nacistov. Nedávno, napríklad, fotografia tetovanie so svastikou v Omsku bola pokutovaná miestnym umelcom, budhistom náboženstvom.

Metódy výroby zbraní a výbušnín (časť 5 článku 13.15 správneho poriadku) t

Trest pre ľudí - od 4.000 do 5.000 rubľov a blokovanie.

Pre spoločnosti - od 800 000 do 1 000 000 rubľov a blokovanie.

Čo nemôže. Nemôžete hovoriť o metódach výroby strelných zbraní a výbušnín. Dokonca aj na mierové účely: napríklad ak sa zaoberáte chémiou a pyrotechnikou. Tento zákaz je jednoznačný a nemá žiadny výklad. Jednoducho neuverejňujte takéto informácie.

Protidrogová propaganda (článok 6.13 správneho poriadku)

Trest pre ľudí - od 4.000 do 5.000 rubľov a blokovanie

Pre spoločnosti - od 800 000 do 1 000 000 rubľov a blokovanie.

Čo nemôže. Je zakázané hovoriť, ako vyvíjať, vyrábať a používať lieky. Nemôžete hovoriť o pestovaní narkotických rastlín a výhodách liekov.

Čo môže. V roku 2015 bolo navrhnuté zaviesť nie pokutu, ale trestné sankcie za protidrogovú propagandu. Zákon však neuspel v prvom čítaní v Dume. Zároveň bolo navrhnuté zakázať obraz drog, ale zákonodarcovia čelili technickým ťažkostiam: ako je možné z fotografie pochopiť, že biely prášok je liek, a nie práškový cukor? A čo je charakteristická rastlina - konope, a nie, povedzme, pachira voda, ktorá má veľmi podobné listy? Takže obrázky, najmä tie štylizované, sú stále povolené. Ale iba ak k nim nie sú pripojené vysvetľujúce nápisy, inak je to propaganda.

Podpora homosexuálnych vzťahov medzi deťmi (článok 6.21 správneho poriadku)

Trest pre ľudí - od 50 000 do 100 000 rubľov a blokovanie.

Pre spoločnosti - 1 000 000 rubľov a blokovanie.

Čo nemôže. Je zakázané šíriť informácie „zamerané na vytváranie netradičných sexuálnych postojov medzi maloletými“. Nie je možné povedať, že homosexuálne a heterosexuálne vzťahy sú sociálne rovnocenné. Nie je možné ukladať deťom informácie o homosexualite a vzbudiť ich záujem o túto tému.

Čo môže. Zákon sa vzťahuje len na deti, a preto je ľahké ho obísť - stačí umiestniť ikonu 18+ na prominentnom mieste na stránke a písať o všetkom na túto tému. Zákonodarcovia sa domnievajú, že je to dosť dosť.

Informácie o metódach samovraždy (časť 1 článku 13.15 správneho poriadku)

Trest pre ľudí - od 2 000 do 2 500 rubľov a blokovanie.

Pre firmy - od 40 000 do 50 000 rubľov a blokovanie.

Čo nemôže. Je zakázané podrobne rozprávať deťom o metódach a metódach samovraždy.

Čo môže. Zákaz sa vzťahuje len na deti. Preto sa dá obísť rovnakým spôsobom ako ten predchádzajúci - dajte ikonu 18+. Aj keď v roku 2016 Roskomnadzor vydal odporúčania na opatrné pokrytie samovrážd, ale zatiaľ sa to týka len médií. Pravidelné stránky môžu písať, čo chcú.

Čo ak vás tento článok vystraší

Nemám presné štatistiky, ale absolútna väčšina prípadov, na ktoré som sa pozrel pri zbere materiálu na šaty, sa začala po príspevkoch a pripomienkach vo VKontakte. A to nie je len môj názor.

Rosbaltova publikácia cituje slová Alexandra Verchovského, vedúceho analytického centra Sovej: „Posudzujeme hlavne publikácie na tejto sociálnej sieti, pretože špeciálne služby, aj podľa štatistík, monitorujú túto stránku. Zvyšok sociálnych sietí má drobky. môže byť veľmi jednoduché: aby ste sa úplne chránili, je lepšie nepoužívať „VKontakte“.

Artyom Kozlyuk, vedúci projektu Roskomsvoboda, hovorí to isté o Rosbaltovi: „Záujem E o sociálnu sieť VKontakte“ a nie na Facebooku, vysvetlíme - táto sieť je najobľúbenejšia v Rusku. Tieto informácie sa používajú na vysielanie akýchkoľvek informácií v otvorenej forme, je to práve títo používatelia, ktorých ľahšie odhalí prokuratúra, a navyše je ľahké sa so správami VKontakte stretnúť.

Neviem, aká je pravda v vyhláseniach o spolupráci VKontakte a vyšetrujúcich orgánov. Vo všeobecnosti sa domnievam, že najlepším spôsobom, ako sa chrániť, nie je hovoriť vôbec o týchto témach, alebo to urobiť čo najsprávnejšie. Ale pre poistenie by mohlo stáť za premýšľanie o zmene sociálnej siete.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár