Čo robí vodcov z krízy?

Éra, ktorú sme zadali, má krízový charakter. Svetové centrálne banky na trh prelievajú nové peniaze a snažia sa oživiť svoje ekonomiky. Objem nových peňazí je kolosálny: v boji proti finančnej kríze centrálne banky Japonska, Spojeného kráľovstva, Európskej únie a najmä USA nezastavia tlač. Napríklad v Spojených štátoch sa peňažná zásoba od roku 2008 viac ako strojnásobila. Podľa analytikov je inflácia v Spojených štátoch nevyhnutná na pozadí všetkých vytvorených predpokladov; jeho ofenzíva je len otázkou času.

Rok 2014 pre Rusko nie je ľahký. Centrum pre rozvoj Vysokej školy ekonomickej dáva prognózu 20% oslabenia rubľa pre aktuálny rok. Devalvácia povedie k tomu, že tempo rastu cien prevýši tempo rastu príjmov obyvateľstva.

Odborník jedného z našich klientov z finančného sektora charakterizoval budúcu situáciu lakonicky: „Chlapci, utiahnite si opasky, bude tam PC“.

Samozrejme, ekonomická situácia bude mať vplyv aj na podnikanie: je zrejmé, že rozpočty sa začnú znižovať, počet pracovných miest sa zníži, podnik sa bude snažiť „starostlivo“ prežiť krízový čas a pokúsiť sa znížiť straty na minimum.

Kríza v spoločnosti nie vždy vzniká kvôli nestabilnej ekonomickej situácii. Je vyprovokovaný množstvom vecí, vrátane stavu stagnácie, napríklad nepostrehnuteľného, ​​až kým nezačne pokles ekonomických ukazovateľov spoločnosti. Ale bez ohľadu na povahu krízy, je potrebné, aby titanic úsilie prekonať.

Prečo je kríza rozdielne prekonaná rôznymi spoločnosťami (nezáleží na tom, či pracujú v sektore služieb, vyrábajú výrobky národnej alebo priemyselnej výroby)? Niektorí prechádzajú krízou, ako cez čistiaci téglik, ktorý sa stáva silnejším. Iní ho vôbec neprechádzajú, prestávajú existovať v relatívne krátkom čase, alebo bez prekonania krízových javov vstupujú do obdobia „prežitia“, čoraz viac sa vzdávajú pozícií a pomaly klesajú a nakoniec sa zrútia.

Všeobecne platí, že odpoveď je zrejmá: v časoch krízy sa do popredia dostáva centralizácia vedenia a predovšetkým postava a činy vodcu. Ak analyzujeme históriu veľkých spoločností, ktoré prešli obdobím krízy, obraz je približne nasledovný. Pre spoločnosti, ktoré prekonali ťažké časy a len posilnili svoje pozície po tomto, je typická prítomnosť manažéra, ktorý má niekoľko dobre definovaných funkcií.

Obsah:

  Aké charakteristické črty vodcov pomáhajú prekonať krízu v spoločnosti?

  Vášnivá túžba vytvoriť a ponúknuť lepší produkt a nemenej vášnivú vieru v konečný cieľ transformácie. Aby som to ilustroval, urobím malú odchýlku.

  Nedávno som narazil na videohovor so Stevom Jobsom, zaznamenaný v roku 1995 (Steve Jobs: The Lost Interview). Tento záznam má dosť dramatický príbeh. Pracovné rozhovory pre televízny seriál "Triumf nerdov", ale v projekte používali len malú časť. Film, na ktorom bol zaznamenaný celý rozhovor, sa stratil v polovici 90. rokov a iba nedávno televízny seriál Paul Sung našiel vo svojej garáži kazetu.

  Steve Jobs, The Lost Interview

  Vo videu je mladý, prirodzene oblečený v čiernom roláku, ochotne as úprimným úsmevom odpovedá na otázky novinára Roberta Cringleyho. Keď hovoril o svojom odchode z Apple, zrazu úprimne priznáva, že je pre neho veľmi ťažké hovoriť o ňom, je ťažké, aby plakal a spomínal na ten príbeh.

  To všetko sa stalo dva roky predtým, ako sa Jobs vrátil do Apple, ktorý prechádzal veľmi ťažkými časmi.

  Vo všetkom, čo povedal v tomto rozhovore, je zrejmé: túžba vytvoriť a dať ľuďom najlepší produkt na trhu bola jednou z hlavných podnetov, ktoré mu v roku 1997 pomohli vytiahnuť vyblednuté jablko z krízy.

  Čo, podľa Jobsovho chápania, produkty vytvorené jeho tímom boli odlišné od všetkých ostatných bolo, že boli stvorené „s duchom osvietenia“. Najlepší ľudia s humanitárnym a technickým vzdelaním (ak by neboli informatici, ktorá sa stala ich hlavnou činnosťou, určite by dosiahli úspech aj v iných oblastiach), priniesli do tohto výrobku časticu svojej duše a obohatili ju estetikou z iných oblastí ľudského poznania, odborníkmi na ktoré boli. Jobs úprimne veril - nie, nie to, čo robí niečo veľké, ale to, čo tento produkt prinesieoľudia profitujú z konkurenčných produktov. Táto viera bola vášnivá a neodstrániteľná.

  Bol pozvaný na úlohu záchrancu v skutočnosti 90 dní pred bankrotom spoločnosti. A urobil to neuveriteľné - vytiahol Apple a nakoniec urobil spoločnosť nesporným lídrom na trhu.

  Disciplína. Bez neho je spoľahlivý systém riadenia nepredstaviteľný, bez neho nie je možné podriadiť všetky zdroje spoločnosti jednému strategickému cieľu. Samotná prísna regulácia činností, úplná regulácia zamestnancov manažmentom (to znamená, čo sa nazýva disciplína) v skutočnosti nič neznamená, v tomto zmysle je disciplína len prejavom byrokracie. Zhruba povedané, je dôležité, aby zamestnanec nepracoval prísne do 9.00 a odišiel najskôr o 18.00 hod. Je dôležité, aby pochopil, že počas pracovnej doby musí prinášať maximálny úžitok. Skutočná disciplína je teda predovšetkým sebadisciplína, teda disciplinované myslenie, ktoré vedie k disciplinovaným činom.

  Je takmer nemožné vštepovať disciplínu v nepoddajných ľuďoch, môžete sa pohybovať len jedným spôsobom - najať si disciplinárne osoby.

  Na ilustráciu tejto práce si pripomeňme krízové ​​obdobia z histórie dvoch najväčších amerických bankových spoločností - Wells Fargo a Bank of America. O zrušení štátnej regulácie v bankovom sektore v 80. rokoch. tieto banky reagovali odlišne.

  Wells Fargo vyhral v tejto situácii: spoločnosť bola ešte v sedemdesiatych rokoch, keď Dick Cooley bol v čele spoločnosti, ktorá predvídala, že bankový sektor čelí globálnym otrasom, smerujúcim k výberu najlepších ľudí. Takže spoločnosť začala program "vstrekovania talentov manažmentu". Vynikajúci manažéri boli najatí všade, niekedy dokonca ani na určitú pozíciu. Prenajatí za talent - a našli si miesto.

  Roky vlády budúceho vodcu Karla Reicharda boli obdobím transformácie. Spoločnosť sa však vďaka tomu, že tím už mal špeciálnych ľudí, dokázala reorganizovať bez vážnych následkov. Reichard začal zavádzaním sparťanských podmienok pre vrcholový manažment. Počas dvoch rokov bol plat vrcholového manažmentu zmrazený (a to aj napriek tomu, že Wells Fargo bol pripravený na krízu, zisky v tej dobe patrili medzi najvyššie v celej histórii spoločnosti). Luxusná jedáleň pre vrcholový manažment bola uzavretá, Reichard podpísal zmluvu o dodávke jedál so spoločnosťou, ktorá slúži študentským internátom. Z konferenčnej miestnosti zmizla káva zdarma a izbové rastliny zmizli z kancelárií vrcholových manažérov (zalievanie, myslel si manažér, bolo príliš drahé). Spartánske podmienky, ktoré sa stali súčasťou firemnej kultúry, úplná triezvosť pri posudzovaní situácie v bankovom sektore a jasné pochopenie toho, čo robí, čo hľadá, zabezpečili úspech spoločnosti.

  V tom istom období sa Bank of America správala úplne inak. Vedenie nebolo pripravené zbaviť sa zvyku luxusných charakteristík bankárov ako celku, v čase krízy na trhu. Luxus neopustil ani kancelárie náčelníkov, ani ich hlavy, stále používali korporátne lietadlá a iné „excesy“, bez ktorých to bolo celkom možné. Tri roky (to bolo v polovici 80. rokov), banka stratila 1,8 miliardy dolárov.

  Disciplinované myslenie a činy sú jednou z hodnôt, ktoré vodca v spoločnosti vštepuje, aby dokázal prekonať krízové ​​javy relatívne bezbolestne.

  Pochopenie marketingu spoločnosti. Komunikácia s dnešným publikom sa nedá ignorovať. PR a obsahová marketingová stratégia by mala byť navrhnutá tak, aby získala dôveru publika, vytvorila jedinečný obraz spoločnosti, jej produktov alebo služieb.

  Steve Jobs nebol ani brilantným manažérom v konvenčnom zmysle, ani veľkým programátorom. Jeho najväčší talent, Guy Kawasaki, ktorý spolupracoval s Jobs na Apple, to definoval takto: "Steve bol najväčším obchodníkom všetkých čias."

  Koncom sedemdesiatych rokov, keď spoločnosť Apple začala svoju obchodnú činnosť, Steve Jobs spolu s Mike Markkulou (prvý obchodný anjel spoločnosti) identifikovali pre svoje podnikanie tri základné hodnoty:

  1. Empatia pre zákazníkov
  2. Zameranie sa na niekoľko málo, ale vynikajúco vyrábaných produktov (najlepšie na trhu)
  3. Zavedenie jednoduchosti použitia a vysoká kvalita, a to nielen v samotných produktoch, ale všeobecne vo všetkom: v súlade s týmto princípom, bol vytvorený obal, dizajn obchodov Apple, reklama, tlačové správy boli vyvinuté - skrátka, všetko.

  No a hlavná vec - Jobs sám bol schopný nájsť výrazné marketingové ťahy, a to aj vďaka Apple, neboli to len užívatelia, ale armáda adeptov (super-lojálne naladená na značku fanúšikov). Jeden z týchto skvelých ťahov - v prezentácii MacBook Air, vzal neuveriteľne tenký notebook z jednoduchej papierovej obálky a ukázal ho publiku. Diváci boli potešení.

  Super tenký MacBook Air v jednoduchej papierovej obálke

  Silná kombinácia s skromnosťou. „V živote môžete dosiahnuť čokoľvek, za predpokladu, že to nezáleží na vás, kto dostane vavríny,“ povedal Harry Truman. Je možné, že v neho niekto neverí, ale mnohí „geniálni“ vodcovia boli skôr skromní, dokonca „zdanlivo siví“ ľudia, ktorí sa nesnažili o chválu, o jas. V prvom rade pre nich boli vždy záujmy spoločnosti a pre svoj prospech boli pripravení vypočuť si ďalšie kompetentné stanovisko. Žiadna výnimka a Steve Jobs. Bol dosť skromný v jeho potrebách, a naozaj bol veľmi milý človek, ak nemal žiadnu prácu. Akonáhle záležitosť začala, jeho železo vstúpi.

  Živým príkladom takéhoto silného a "nedôstojného" vodcu je Angela Merkelová. Pravdepodobne sa zdá, že porovnanie politiky s vedúcim spoločnosti bude trochu napäté. Ale v podstate, ak nechcete ísť do globálnych rozdielov, vodcovské kvality v politike av podnikaní potrebujú to isté.

  V histórii povojnového obdobia Nemecka neexistoval žiadny podceňovaný politik ako táto žena s úplne obyčajným „šedým“ vzhľadom, praktickým účesom a dosť nudným šatníkom, dokonca aj bez špeciálneho oratorného talentu. V každodennom živote, Merkelová ide do obchodu v blízkosti domu pre potraviny, nepoužíva parfémy, sa bojí psov, má Audi obchodné auto a osobné Volkswagen Golf. Táto skromne vyzerajúca žena so železom bude na svojej politickej ceste tlačiť na vážnych politických oponentov a úspešne ovláda jednu z vedúcich svetových ekonomík.

  Kto by si myslel, že skromná žena by mohla byť silnou kancelárkou?

  Zdá sa vám, že v povahe Merkelovej vôbec nie je vášeň (a v skutočnosti sme ju zaradili na prvé miesto medzi všetky črty vodcu)? Ale vášeň sa nie vždy prejavuje ako výraz. Veľmi často sa vyjadruje v pragmatickej vytrvalosti. Z tohto hľadiska sa zdá, že Merkelová okrem blahobytu Nemecka a stability svojho hospodárstva nemá inú vášeň.

  Loading...

  Zanechajte Svoj Komentár