Ako používať audio značky: nájdite svoj zvukový podpis

Obchodníci vo veľkej miere využívajú nástroje vizuálneho brandingu. Maľujú kancelárie, tlačiarenské výrobky a balenie výrobkov vo firemných farbách. Logo spoločnosti nie je uvedené na čelo zamestnancov. Reklamy obťažujú nielen televíznych divákov, ale aj používateľov stránok YouTube a iných webových stránok. Súčasne sa najčastejšie uvažuje o audio obsahu všeobecne ao hudbe len ako o pozadí sprevádzajúcom demonštráciu divákov video sekvencie.

Niektoré spoločnosti sa však naučili používať audio obsah ako jeden z hlavných prvkov značky. Tento článok vám povie, ako branding funguje s hudbou a ako používať audio obsah na interakciu s publikom.

Prečo používať audio značku

Obsahový marketing sa neustále vyvíja v nadväznosti na rastúce potreby publika v obsahu a vznik nových príležitostí pre jeho spotrebu. Napríklad asi pred 20 rokmi bolo možné čítať o novinách vo forme mikro-televízorov len vo fantastických dielach, napríklad v slávnom príbehu Kir Bulychev o Alice Seleznevovej. Dnes, s tabletovými počítačmi a smartfónmi, ktoré vám umožňujú sledovať videá a čítať texty doslova na cestách, sa takmer každý stretol.

Vznik nových distribučných kanálov obsahu dodáva obchodníkom obavy. Vidíte, nemali by len používať rôzne kanály na uverejnenie rovnakého obsahu. Odborníci sa stretávajú s potrebou vytvárať obsah, ktorý je vhodný pre stránky, na ktorých je publikovaný. Môžu napríklad publikovať články a recenzie na firemnom blogu spoločnosti. Ale pre publikovanie na YouTube, bude obchodník musieť strieľať video ako prvý.

Internetové zdroje sa v súčasnosti stali multikanálovými platformami na distribúciu obsahu. Po otvorení jednej stránky môžete na nej nájsť text, video, obrázky, zvuk a iné typy obsahu. Prečo existujú videá, na niektorých stránkach nájdete aj hry. Vzhľadom na to môžu obchodníci používať rôzne typy obsahu na komunikáciu s publikom a brandingom, vrátane hudby. A niektoré značky už v tom uspeli. Presvedčte sa sami:

Pravdepodobne ste správne identifikovali výrobcu mimo miesta zvonenia telefónu. A urobili ste to vďaka melódii, ktorá sa stala vizitkou značky.

Ako branding funguje s hudbou

V skutočnosti je hudba jazyk, s ktorým môžete vyjadriť emócie a významy. Cielene využívajúce tento jazyk, môže podnik vysielať svoje hodnoty na publikum, postaviť sa a zdôrazniť výhody. Pozrite sa, ako kultová hudba využíva jedna z najvýznamnejších značiek na ruskom bankovom trhu:

Vedúci predstavitelia banky "TKS" sa rozhodli urobiť pieseň legendárnej rockovej kapely prvkom značky a jej zvukovým podpisom. Nemyslite si však, že pán Tinkov si vybral túto kompozíciu len preto, že sa mu páči a odráža jeho náladu. Nemecký Gref tiež rád spieva so svojimi priateľmi na gitare "Blood Group" a "Changes". Ako však vidíte, jadro publika Sberbank by sotva pochopilo použitie tejto hudby ako zvukového podpisu najväčšej banky v krajine.

Inými slovami, hudobný prvok značky sa musí stretnúť nielen s chuťou svojich majiteľov a top manažérov, ale aj s náladou a očakávaniami spotrebiteľov. Na zabezpečenie tohto stavu urobte malý prieskum:

 1. Určite aktuálnu pozíciu vašej značky na trhu. Ak to chcete urobiť, opíšte svoj podnik, opíšte jeho cieľové publikum, rozdiely od konkurentov. Ak vo svojich reklamných kampaniach používate akúkoľvek hudbu, zvážte, či zodpovedá hodnotám spoločnosti a jej zákazníkov. Premýšľajte o tom, čo chcete povedať zákazníkom, partnerom alebo zamestnancom pomocou hudby.
 2. Vyberte typy a formáty zvukového obsahu, ktoré vaša cieľová skupina s najväčšou pravdepodobnosťou uprednostňuje. Napríklad, podľa agentúry Sixième Son je audio brandingová agentúra, hypotetický kávovar by si mal vybrať hudbu ako prvok brandingu, ktorý spĺňa tieto charakteristiky:

  1. Zmyselnosť, romantika, zvádzanie. Hudba s týmito vlastnosťami sa dá hrať na strunových nástrojoch s výrazným dozvukom zvuku, dychovými nástrojmi, zvýraznenými basmi a tlmenou perkusiou.
  2. Priateľstvo, rodinné pohodlie, zábava. Tieto vlastnosti zodpovedajú hudbe hranej na gitare alebo ukulele, detskému zboru, jazzovým rytmom.
  3. Hedonizmus, sexualita. Hudba, ktorá zodpovedá tejto nálade sa hrá funky.
 3. Opýtajte sa, ako iné spoločnosti vysielajú prostredníctvom hudby emócie a významy, ktoré chcete vyjadriť. Napríklad reklamy Coca-Cola s lepkavou melódiou „Holiday prichádza k nám“ môžu byť určite považované za meradlo hudobno-vizuálneho obsahu, ktorý vyjadruje slávnostnú náladu.
 4. Premýšľajte o zvukoch a melódiách, ktoré najlepšie vyjadrujú hodnoty a záujmy vašej značky a jej divákov. Existuje nejaká hudba, ktorú by ste mohli použiť ako zvukový podpis?
 5. Výber hudobnej skladby, ako ju používať v marketingových kampaniach.

Ako používať audio obsah

Ľudia sa často snažia robiť niekoľko vecí naraz. Je napríklad nepravdepodobné, že by vás prekvapil špecialista, ktorý zároveň dokáže pracovať s dokumentom, počúvať hudbu, korešpondovať s priateľom v službe ICQ a odpovedať na telefonický hovor. Zároveň sa pozornosť človeka rozdeľuje v rôznych pomeroch medzi rôzne úlohy, bez toho, aby sa plne sústredila na niektorú z nich. Táto situácia je charakteristická pre pracovné situácie a každodenný život.

Audiobranding označuje nástroje, ktoré umožňujú spoločnostiam sprostredkovať svoje správy modernému spotrebiteľovi, ktorého pozornosť neustále rozširuje medzi rôzne informačné kanály. Nasledujúce pokyny vám pomôžu používať tento nástroj na zvýšenie povedomia o značke a formovanie imidžu vašej firmy:

 • Vyberte si hudbu, ktorá sa stane zvukovou kartou vašej spoločnosti. Môže to byť existujúca kompozícia alebo hudba vytvorená špeciálne pre vašu značku. Použite ho na navrhovanie marketingového obsahu, ako sú reklamy alebo používateľské príručky. Upozorňujeme, že vaša zvuková vizitka by sa nemala používať iba ako sprievodný dokument na pozadí. Zamerajte sa na významy a emócie, ktoré chcete sprostredkovať používateľom prostredníctvom hudby.
 • Použite znelky a hudobné logo navrhnúť svoj obsah. Ako cinkot môžete použiť výňatok z kusu, ktorý ste si vybrali ako vizitku.
 • Vytvorte a ponúknite spotrebiteľom a zamestnancom firemné zvonenie. Tento nástroj získal popularitu medzi hudobnými skupinami a veľkými spoločnosťami.
 • Použite zvukový obsah na navrhnutie pobočkovej ústredne vašej spoločnosti. Pre vašu značku môže fungovať melódia čakania alebo hudobného doprovodu pre záznamník.

Kto potrebuje hudobný obsah a ako ho používať

Audio obsah sa stal neoddeliteľnou súčasťou mnohých známych značiek, napríklad Coca-Cola, Nescafe, Nokia. Spoločnosti používajú na navrhovanie obsahu hudobné kompozície. Podnikanie zároveň sprostredkováva emócie a sémantické správy pomocou audio obsahu. Klasickým príkladom je spoločnosť Coca-Cola s blížiacou sa dovolenkou.

Po prvé, audio branding je potrebný pre veľké spoločnosti pôsobiace na spotrebiteľskom trhu. Avšak aj malé firmy môžu používať prvky audio brandingu vďaka rozvoju internetových technológií.

Myslíte si, že stojí za to investovať do audio brandingu pre malé a stredné podniky?

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár