[IRL] Sprievodca depresiou, alebo ako som sa stal pacientom na psycho-neurologickom dispenzári a riešil problém (takmer)

Ahoj, volám sa Mitya Dementy, mám generalizovanú úzkostnú poruchu. Dnes budem hovoriť o tomto probléme a mojich skúsenostiach s jeho riešením.

Ako som sa bál a prestal žiť

Všetko to začalo na jar 2013. Po stresujúcej situácii som sa veľmi bál. Prežili hlavne o zdraví: jeho a blízkych. Myslím si, že lekárske vzdelanie a roky práce v nemocnici zohrali svoju úlohu.

S lekárskymi poznatkami, skúsenosťami v oblasti intenzívnej starostlivosti a prístupom na internet si môžete urobiť veľa zaujímavých diagnóz. Počas niekoľkých mesiacov som navštívil rôznych špecialistov, aby som vylúčil niekoľko chorôb.

Všetky vynájdené choroby boli pomerne vzácne, dokonca exotické. Prirodzene, všetky fiktívne vredy boli nevyliečiteľné.

Napríklad som išiel k neurológovi, aby som vylúčil roztrúsenú sklerózu. Dialóg s lekárom vyzeral takto.

- Dobrý deň, zistite, či mám roztrúsenú sklerózu.

- Prečo presne skleróza multiplex?

- Moja matka zomrela na túto chorobu.

- Skleróza multiplex nie je dedičná. Pozrime sa. Si zdravý.

Po návšteve lekára a vylúčení ďalšej vynájdenej diagnózy, to sa stalo jednoduchšie na pár dní. Potom tu bola nová príležitosť na zážitky.

Dve slová o úzkosti: to bolo také silné, že to zabránilo normálnemu životu. Tam boli záchvaty paniky. Opíšte tento stav lepšie príkladom.

Počas prechádzky som musel poskytnúť pomoc a zavolať sanitku pre staršiu osobu. Aká pomoc: posadil sa na lavičku, skontroloval pulz, uistil sa, čakal na sanitku, vľavo. O niekoľko minút neskôr sa vzťahuje: stav divokého strachu, srdcový tep, dýchavičnosť. Aby som sa upokojil, musel som sedieť na lavičke sám a robiť dychové cvičenia.

V lete 2013 som si uvedomil, že so mnou niečo nie je v poriadku a že som sa s problémom nedokázal vyrovnať sám. Obrátil sa na pomoc psychoterapeutovi, s ktorým bol v kontakte už mnoho rokov. Tréningom je psychiater, ale ja som ho poznal ako trénera na holotropné dýchanie a terapiu zameranú na telo. Od tohto špecialistu som prvýkrát počul, že som mal úzkostnú poruchu.

Prihlásený na stretnutie s psychiatrom v regionálnej psycho-neurologickej dispenzári. Do tejto doby som pochopil, že bez liekov nemôžem. Na recepcii lekár povedal, že som mal úzkosť a depresívnu poruchu. Neskôr zmenil diagnózu na generalizovanú úzkostnú poruchu.

Generalizovaná úzkostná porucha: Čo sa deje

Generalizovaná úzkostná porucha (GAD) je duševná porucha, ktorá sa prejavuje úzkosťou. Ľudia s GAD sa neustále alebo pravidelne starajú o rôzne veci: od stavu ich zdravia až po dôsledky barbarského postoja ľudstva k životnému prostrediu.

Dôvody alarmu sú vždy. Ale keď sa situácia vyrieši, nie je to jednoduchšie. Existujú nové dôvody na obavy.

Skúsenosti nie sú jediným prejavom GAD. Existujú aj iné príznaky:

  • Nespavosť.
  • Zvýšená srdcová frekvencia, silné palpitácie.
  • Pocit nedostatku vzduchu.
  • Problémy s gastrointestinálnym traktom (syndróm dráždivého čreva).
  • Chronická bolesť.

Kód GAD podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb MKN-10 - F 41.1. V Spojených štátoch, 3,1% populácie trpí generalizovanou úzkostnou poruchou, podľa internetovej stránky Asociácie pre boj proti úzkosti a depresii. Myslím si, že v iných krajinách je obraz podobný.

GAD je často sprevádzaný záchvatmi paniky a depresiou. Presne povedané, GAD a depresia sú rôzne poruchy. Ale v praxi majú ľudia s úzkostnou poruchou často depresiu a ľudia s depresiou majú zvýšenú úzkosť. Okrem toho, GAD a depresia majú takmer rovnaké liečebné metódy a pravdepodobne rovnaké dôvody.

GAD, depresia a záchvaty paniky sú neurotické poruchy. Samostatnou témou je rozdiel medzi neurózami a psychózami, napríklad schizofréniou. Je to veľmi objemné a zaujímavé, najmä pre špecialistov. Zdôrazňujem dva dôležité body.

Po prvé: neurózy dobre reagujú na liečbu. Neurotické poruchy sú reverzibilné, takže pre osoby s neurózou je dôležité pracovať na vašom probléme a získať odbornú pomoc.

Druhý bod: osoba s neurózou si je vedomá problému alebo sa o ňom môže dozvedieť. Osoba s psychózou si nie je vedomá problému. To dokonale ukazujú tvorcovia filmu "Mind Games".

Dajte si pozor, spojler!

Hrdina Russell Crowe má schizofréniu, ale verejnosť to chápe až na konci filmu. Divák sa pozerá na svet očami postavy. V tomto svete existujú agenti CIA, špióni a matematické šifry, ktoré v skutočnosti neexistujú.

Presné dôvody vedcov GAD nevedia. Etiologické faktory sú akútny stres a environmentálny stres.

Veľmi dôležitý moment! Úzkosť, panika a depresia sa môžu vyskytnúť pri závažných somatických ochoreniach, to znamená pri ochoreniach vnútorných orgánov. Preto je dôležité, aby sa osoba s takýmito problémami poradila s lekárom.

Pýtam sa Santa na antidepresíva, alebo ako som sa liečil

Liečené antidepresívami. Prvá droga sa mi nezmestila, pretože ho chcel neustále spať. Spolu s úzkosťou, pilulky odstránili všetky túžby a motívy. Chcel som ležať na gauči celé hodiny a pozerať sa na strop Austerlitz na oblohe.

Druhý liek prišiel. Počas niekoľkých týždňov prestal všímať slabú ospalosť. Úzkosť a depresia boli preč, záchvaty paniky sa zastavili.

Zmenil lekára: našiel súkromného psychiatra. Lekár napísal recept na tabletky a upravil dávkovanie. Venoval sa aj psychoterapii. Nie je možné počítať s adekvátnou psychoterapiou na psychoneurologickej klinike, pretože lekár počas recepcie nezaplatí pacientovi viac ako 15-20 minút.

Počas terapeutických sedení bola určená najpravdepodobnejšia príčina mojej poruchy. Psychika sa s prácou na intenzívnej starostlivosti nevedela vyrovnať. Tam som videl príliš veľa tragédií, neprejde bez stopy. Lekár porovnal situáciu s posttraumatickou poruchou alebo „vietnamským syndrómom“.

Pil som pilulky o niečo viac ako rok. Niekoľko mesiacov som chodil na terapeutické sedenia.

Predpísať a zrušiť antidepresíva by mal lekár. Z drog idú postupne podľa špeciálnej schémy.

Čo pomáha okrem piluliek

Antidepresíva naozaj pomáhajú. Ale tablety nenahrádzajú prácu na sebe. A sotva ich niekto chce vziať celý život. Nižšie uvádzam veci, ktoré mi pomáhajú žiť bez medicíny, paniky a takmer bez úzkosti.

Buďte fyzicky aktívny
Najlepšie antidepresívum. Ak chcete chodiť, behať, ísť na fyzickú kultúru, sekanie palivového dreva, prehrabávanie v zemi, - každá činnosť pomáha. Takže sme usporiadaní: čím viac sa potíme, tým menej zlých myšlienok a emócií.
Byť v okamihu
Povedomie a zostať tu a teraz odstrániť úzkosť. Myseľ neustále chce vkĺznuť do minulosti alebo budúcnosti, kde žijú skúsenosti. Vrátiť sa do tohto momentu je jednoduchý a komplexný recept na GAD a depresiu.
Spať dosť
Znie to banálne, ale všimol som si problémy, keď idem spať neskoro a vstať skoro. Cítim sa dobre, ak spím aspoň 7 hodín denne.
Zapojte sa
Záľuby sú ďalším silným antidepresívom.
Robte to, čo máte radi
Všetko je tu jasné, nevysvetlím to.

Zoznam ponechám otvorený, môžete ho pokračovať v komentároch.

Čo keď máte úzkosť, depresiu alebo záchvaty paniky?

Namiesto záveru navrhujem návod na konanie. Prvý a najdôležitejší krok: poraďte sa s lekárom. Nie pre psychológa alebo psychoterapeuta bez lekárskeho vzdelania, ale pre psychiatra.

Lekár vás preskúma: porozprávajte sa, požiadajte o vyplnenie dotazníkov alebo absolvujte testy. S najväčšou pravdepodobnosťou lekár predpíše krvné testy na vylúčenie závažných ochorení vnútorných orgánov. Potom Vám lekár ponúkne liečbu. Opýtajte sa svojho špecialistu, čo vám predpíše, koľko piluliek máte vziať a čo môžete robiť okrem tabletiek.

Druhý krok: konzultujte s psychoterapeutom. Má sa to urobiť niekoľko týždňov po začatí liečby. Potrebujete špecialistu, s ktorým sa naučíte pracovať na sebe a na svojich problémoch. Môj názor - psychoterapeut musí byť aj lekárom.

Tretí krok: žiť. Láska milovaný, pracovať na sebe, mŕtvice mačky a psy, robiť niečo užitočné, teraz okamih. Na tomto všetkom, byť zdravý a pokojný!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár