Ako ovládať hlas a pripraviť ho na verejné rozprávanie, nahrávanie videa alebo zvuku

Keď osoba vstúpi na scénu alebo sa objaví na obrazovke, publikum ho vyhodnotí v priebehu niekoľkých sekúnd. Prvý dojem je vytvorený pomocou neverbálnych signálov. Inými slovami, v priebehu niekoľkých sekúnd sa poslucháči rozhodnú, či môžete byť dôveryhodní a či by ste mali počúvať vôbec. Robia to pred analýzou významu a významu toho, čo hovoríte. Vysielajte neverbálne signály pomocou vzhľadu, držania tela, výrazov tváre, správania, oblečenia, doplnkov, hlasu. Z tohto článku sa dozviete, ako ovládať hlas a pripraviť ho na verejné rozprávanie.

Pozri tiež: Ako vytvoriť smrtiacu prezentáciu a úspešne hovoriť s publikom

Ako znie hlas silnej a sebavedomej osoby

Aký by mal byť hlas pre jeho majiteľa, aby urobil priaznivý dojem na publikum? Nižšie sú uvedené špecifikácie:

 • Nízka.
 • Dosť hlasno.
 • Emocionálne farebné.
 • Má príjemnú farbu, bez vád.
 • Riadené, meniace sa podľa situácie.

Venujte pozornosť hlasu hrdinu slávneho filmu na videu nižšie, zodpovedá uvedeným charakteristikám.

Aký hlas môže poslať negatívnym neverbálnym signálom divákovi? Tu sú najtypickejšie funkcie:

 • Vysoká. Všimnite si, že vysoký hlas nie je problém. O neistote osoby hovorí "rozdrvený" hlas, ktorý je generovaný v orofarynxe. V tomto prípade sa časti rečového prístroja umiestnené anatomicky nižšie nepodieľajú na generovaní zvuku.
 • Ticho. Stojí za zmienku, že dobrý rečník môže hovoriť ticho a udržať pozornosť publika. Môže prispôsobiť hlasitosť situácii. Pre neistého človeka je ťažké hovoriť hlasnejšie, pretože časť svalov zapojených do dýchania a generovania hlasu je zablokovaná.
 • Emocionálne chudobní. Ak hovoriaci nemôže vyjadriť emócie hlasom, je zbavený dôležitého komunikačného kanála.
 • Má chyby. Abominácie, skresľujúce zvuky, sipot a iné chyby zvyčajne spôsobujú negatívny dojem. Existujú výnimky z tohto pravidla: čo je Vysotský chrapot.
 • Rigidné. Ak rečník nemôže zmeniť svoj hlas podľa situácie, riskuje, že bude ponechaný bez poslucháčov. Napríklad, keď sa rozprávate s publikom v obrovskej hale, prirodzene sa pokúšate hovoriť hlasnejšie. Ak musíte zadať malé publikum za päť minút a povedať pár slov 10 poslucháčom, musíte naladiť svoj hlas na situáciu.

Všimnite si, ako sa hlas slávneho politika Alexandra Lebeda mení v závislosti od situácie. Na prvom videu, rozhovor, hovorí jeden-to-one s novinárom.

V druhom videu na tlačovej konferencii vo veľkej sále oslovuje skupinu ľudí.

Ako zlepšiť hlas

Charakteristiky ľudského hlasu sú čiastočne determinované vrodenými a získanými črtami anatómie tela. Napríklad, ak máte zakrivenie nosovej priehradky, získané v dôsledku tvrdého boxu v detstve, budete hrýzť, kým nebudete mať operáciu. Ak máte soprán od prírody, je nepravdepodobné, že budete hovoriť verejnými prejavmi v tichom hlase. Môžete však ovplyvniť vlastnosti hlasu, ktoré sú určené fyziologickými vlastnosťami rečového aparátu a organizmu ako celku. Mnohé fyziologické procesy a stavy sú tvorené našou psychikou, takže sú prístupné vedomej kontrole.

Pozri tiež: Ako premeniť nudný text na svetlú prezentáciu

Ako ovplyvniť hlas pomocou držania tela

Ľahnite si na zem, stočte sa a stlačte bradu na hrudník. Povedzte svojej obľúbenej báseň. Funny? Tento prehnaný príklad ukazuje, že postoj ovplyvňuje hlasové charakteristiky.

Ak chcete, aby vaša reč bola presvedčená a presvedčivá, skúste hovoriť, keď stojíte. Ramená by mali byť nasadené a spustené. Chrbát musí byť vyrovnaný a žalúdok uvoľnený. Ak nosíte opasok, pred výkonom ho príliš neťahajte. Ak je to možné, urobte niekoľko jednoduchých cvičení predtým, než prejdete na javisko:

 • Postavte sa rovno a niekoľkokrát zdvihnite ruky po stranách.
 • Rozprestrite si ruky nabok a niekoľkokrát sa objímajte.
 • Usporiadajte ruky nabok a ohnite sa lakte. Niekoľkokrát zatvorte lopatky.
 • Vdychujte vzduch do pľúc a zadržte dych. Nalejte vzduch z hrudníka do brucha. Takže membránu hnetíte a odomknete.
 • Vytočte pľúca plného vzduchu. Výdych so zvukom "a" a ľahko ťuknite na dlaň na hrudi.

Počas cvičenia nerobte náhle pohyby. Dýchajte presne. Tieto cvičenia vám pomôžu pripraviť pľúca, dolné dýchacie cesty, medzirebrové svaly, brušné svaly a membránu pre výkon.

Ako sa pripraviť na rečový aparát

Teraz sa musíte pripraviť na výkon horných dýchacích ciest, hlasiviek, jazyka, svalov tváre a krku. Na tento účel sú vhodné nasledujúce komplexy a dokonca aj samostatné cvičenia:

 • Niekoľkokrát ohnite hlavu dopredu, dozadu a do strán.
 • Mash dolnej čeľuste: otvorte ústa niekoľkokrát čo najširšie, aby žuvanie pohyby, pohybovať čeľusť zo strany na stranu.
 • Vykonajte niekoľko prehĺtaní s úsilím. Mimochodom, toto cvičenie je dobrá prevencia prechladnutia a vírusových infekcií v chladnom období. Keď tvrdo prehltnete, aktivujete krvný obeh v orofaryngu a stimulujete tvorbu slín, ktoré obsahujú ochranné látky.
 • Kašeľ, povedzme pár slov, spievaj dvojicu svojich obľúbených piesní.
 • Úsmev, poslať bozk priateľovi alebo odraz v zrkadle.
 • Vezmite niekoľko dúškov vody. Voda by mala byť pri izbovej teplote alebo mierne teplejšia ako izbová teplota. Príliš studená a príliš horúca tekutina zhoršuje zvuk hlasu.

Počas predstavenia sa snažte udržať na tvári mierny úsmev. Tým sa zabráni podvedomému napätiu svalov tváre, čo negatívne ovplyvňuje hlas.

Ako sa upokojiť pred predstavením

Nie je tajomstvom, že vzrušenie a strach negatívne ovplyvňujú hlas. Ak chcete hovoriť presvedčivo a krásne, musíte sa cítiť pokojne a sebaisto. Aby ste sa na pódiu upokojili, použite nasledujúce pokyny:

 • Vyberte si vopred v hale jednej osoby, ktorá sa vám páči. Môže to byť váš priateľ. Predstavte si, že hovoríte výhradne za neho: pozrite sa na túto osobu, oslovte ho s podnetmi a otázkami.
 • Predtým, ako začnete hovoriť, predstavte sa a stručne uveďte svoje regálie a úspechy.
 • Počas predstavenia sa snažte vzdať sa pod hrudníkom. Motion. Ak je to možné, prechádzka po javisku. Pohyb vás upozorní pevnosťou a dodá istotu.
 • Úsmevu. Usmievajúci sa človek málokedy zotročuje a nie je si istý.
 • Držte niečo v ruke. Môže ísť o laserové ukazovátko, poznámkový blok s rečou, prototyp produktu. Vyhýbajte sa malej pohyblivosti: papier nerozkladajte, nekliknite na tlačidlo pera atď.
 • Nezabudnite, že väčšina z vás chce na vás pľuvať. Ľudia si myslia len o sebe, o ich výhodách, vzhľadu. Tento postoj bude užitočný, ak budete veľmi znepokojení.

Snažte sa vzťahovať na to, čo sa deje s humorom a iróniou. Toto je univerzálny recept, ktorý pomáha riešiť skúsenosti v rôznych situáciách.

Pozrite si tiež: 13 spôsobov, ako zvýšiť návštevnosť vašich webinárov

Hlas pravdy je tichý

Ak ste sa stali uznávanou autoritou vo vašom odvetví, ľudia na seba zapískajú a chytia vaše slová, aj keď hovoríte šepotom. Na dosiahnutie tejto úrovne by ste mali počas prvých vystúpení hovoriť s dôverou a hlasno a váš hlas by mal osloviť publikum. Použite vyššie uvedené cvičenia a odporúčania na rýchlu prípravu na výkon. Upozorňujeme, že tento komplex vám pomôže zlepšiť vlastnosti vášho hlasu, ak ho budete vykonávať podľa plánu.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár