Ako sa správať tak, že v redakcii médií nie ste považovaný za blbec

10 praktických záchranných balíkov pre PR a podnikateľov

Zdravím! Volám sa Victor, päť rokov pracujem ako manažér a redaktor internetových projektov. Minulý rok pracujem v redakcii Sossa.ru.

Štyri roky som pracoval na strane firiem a potreboval som pre ich PR niečo dosiahnuť od redaktorov stránok, organizátorov podujatí a ďalších ľudí na čele. Potom som občas mal otázky: "Prečo nie sú moje listy zodpovedané?" alebo „Prečo neakceptovať moju ponuku?“.

Keď som rok pracoval na mieste, odpovede na tieto otázky sa mi stali jasnejšie. Tie chyby, ktoré som robil, mnoho PR manažérov a podnikateľov stále robí každý deň, snaží sa pritiahnuť pozornosť a povedať o svojich produktoch a službách.

Napísal som niekoľko takýchto chýb a snažil som sa k nim vyjadriť. Moja práca nepomôže stať sa druhou Elenou Torshinou alebo Sergejom Abdulmanovom (ja sám chcem vedieť, kde nájsť magickú pilulku). Dúfam však, že pomôžu trochu vhodnejšie formulovať návrhy pre redaktorov médií, možných partnerov a zákazníkov.

Na trhu je veľa zaháňačov a podivných ľudí a byť adekvátnym je už skôr úspech a konkurenčná výhoda.

Poďme!

Bod 1: Každý má záujem o svoje vlastné problémy.

Economist Editor Denis Law napísal:

"Ľudia nás nemajú záujem ani náš produkt. V prvom rade sa zaujímajú o seba a svoje vlastné problémy. To je to, čo berieme do úvahy pri vývoji nových myšlienok."

Myslím si, že toto je prvá vec, na ktorú by mal človek pamätať, že ponúka spoluprácu iným ľuďom. Je to ťažké - sme sebeckí. Ale musíte túto zručnosť trénovať.

Urobia ponuku - postavia sa na „hlavu empatie“ a trochu premýšľajú: čo je príjemcom vášho návrhu? Ako to pomáha jeho práci alebo životu?

Samozrejme, najlepšie pochopíte pozíciu inej osoby, keď ho navštívite. Tým, že som sa stal redaktorom, lepšie som pochopil, čo chcú redaktori. Snažil som sa najímať stážistov a zamestnancov, dávať im úlohy a kontrolovať výsledok, som sa ponoril hlbšie do života zamestnávateľa.

Ak však teraz nie je možnosť ísť na „mimozemskú kožu“, obvyklá pozornosť a malý životný hack príde k záchrane v nasledujúcom odseku.

Pozri tiež: Ako vykonať odborný prieskum: krok za krokom s príkladmi z našej praxe

Bod č. 2: Vyhľadávač nájde

V skutočnosti, ako zistiť, čo človek potrebuje?

Minimálne si objednajte jeho pásku v FB (alebo v inej sociálnej sieti). Prečítajte si, aké sú jeho pracovné a životné záujmy.

Na mnohých populárnych a populárnych stránkach sa nachádza odkaz "O projekte", "Pravidlá publikovania", FAQ (Otázky a odpovede) a tak ďalej. Neignorujte ich. Zvyčajne zaneprázdnení ľudia píšu tieto stránky len preto, aby si ich prečítali a neodpovedali na 100 500 krát rovnaké otázky.

"Fuuu, kapitán Obviousness," hovorí nespokojný čitateľ. Medzitým, keď píšem tento odsek, prišiel do nášho redakčného oddelenia PR manažér veľkej spoločnosti a požiadal ho, aby mu oznámil, že:

  • dvomi kliknutiami;
  • som na mieste projektu, ktorý potrebuje, skontroloval som;
  • a dokonca Kossy.ru sa nestará.
Pozri tiež: Ako písať text na stránke "O spoločnosti": sprievodca krok za krokom

Bod 3: Žiadosti "Ako s vami spolupracovať?"

Z hľadiska zaneprázdnenej osoby to znie ako "Premýšľajte o PR kampani pre mňa a ja dostanem zisk / plat pre vaše nápady."

Ak prídete s peniazmi a požiadate o niečo, s čím by ste mohli prísť - je to pochopiteľné, ste klient a prídete na službu. Ale ak sa ocitnete pod slobodnými, všeobecnými podmienkami a bez zaujímavej, konkrétnej ponuky, je to jesť čas niekoho iného.

Toto môže byť spochybnené. Pred týždňom ma známi pozvali na verejné prednášky pre študentov a podnikateľov. Predložil som prezentáciu na základe návrhu tohto článku a doručil ho. V sále bol projektový manažér "Beeline", ktorý so mnou jednoducho nesúhlasil.

Poznamenal, že podľa jeho názoru médiá umierajú, ale stále sa snažia niečo si predstaviť od seba, preto predkladajú požiadavky na redpolitiku a formát. A čo keď idete na bloggerov, to sú normálni chlapci, ktorí vám budú slúžiť v najlepšej možnej forme a nebudú sa predvádzať.

Na druhej strane môžem povedať:

  1. V určitom štádiu sa bloggeri tiež zmenia na médiá. Prijímajú zamestnancov, dodávateľov, účtovníctvo, formalizujú a štandardizujú procesy, chodia do výklenku a budujú svoje redpolitiku - to je prirodzený vývoj.
  2. Vezmime si napríklad nie jeden z najväčších telekomunikačných operátorov, ale menšie spoločnosti. Kúsky päťdesiat. Každý má manažérov PR. Týchto 50 PR ľudí príde, povedzme, slávny blogger. A každý hovorí: "Nechajme nejako spolupracovať!".

Ak ide o "volanie zadarmo", potom blogger vyberie najzaujímavejšie ponuky. Na YouTube nemá gumový blog ani kanál - prinajmenšom by sa do neho mali vložiť reklamné pozície, ktoré už boli zaplatené.

A aby sme urobili zaujímavý návrh, stále musíte myslieť a ponúknuť konkrétnejšiu víziu "ako spolupracovať" a "prečo by to malo byť zaujímavé pre vás a vašich čitateľov." Takže sa nič nemení.

Položka # 4: "Informačná spolupráca"

Toto je spravidla peklo. Deň neprebieha, takže 3-5 listov neprichádza "Pozývame vás, aby ste sa stali informačným partnerom N konferencie, tu je zoznam našich požiadaviek na oznámenia, a výmenou budeme dať váš banner."

Podnikatelia a zástupcovia lokalít na to už dlho odpovedali:

- Chlapci, ak máte dobrú akciu, kde plánujete zarobiť peniaze, potom zaplatíte za naše služby. Zamestnancom neplatíme plat.

Dmitry Rumyantsev (spoluorganizátor dobrý konferencia "Severe Petersburg SMM") sa na Facebooku objavila skvelá ilustrácia:

Pozri tiež: Rozhovor s Dmitrijom Rumyantsevom: trendy vo vývoji cielenej reklamy

Bod č. 5: Schopnosť písať abstrakty

Redaktori často posielajú listy s otázkou "Máte záujem o článok na tému N?".

Na pochopenie perspektívy článku však nestačí názov jednej témy Dvaja rôzni autori môžu odhaliť tú istú tému rôznymi spôsobmi: jeden je zaujímavý, druhý je nudný.

Preto musíte pochopiť, čo je "vnútri". Dôrazne sa odporúča uviesť spolu s témou a tézami článku - akýsi "kostra" alebo plán, na ktorom bude všetko držať.

To isté je skvelé pre ponuky spolupráce akéhokoľvek druhu. Ľudia vnímajú svet odlišne a môžu dokonca reprezentovať rovnaké koncepty rôznymi spôsobmi. Preto je lepšie ich špecifikovať.

Písanie abstraktov môže byť ťažké, Vlad Golovach to vysvetlil v knihe "Design užívateľského rozhrania II: umenie umývania slona":

Myšlienky majú nepríjemný zvyk, že sa stávajú jasnými a jasnými, stávajú sa nejednoznačnými a neúplnými (a často protirečiacimi), stačí ich len zapísať. To je vysvetlené jednoducho - aj keď sú stále v hlave, mnohé závery, nehovoriac o protirečeniach, jednoducho nie sú viditeľné. Na papieri sa problémy objavia okamžite.

To znamená, že keď začnete písať plán článku alebo vety, možno zistíte, že myšlienka, ktorá bola napísaná, nie je taká studená. Niektoré fragmenty puzzle sa nehodia.

Ale to je dobré! Možno si stále myslíte.

Trochu horšie, keď pošlete nezaujímavý alebo hrubý nápad editorovi alebo potenciálnemu obchodnému partnerovi.

Položka # 6: Normálna ruština

- Ako si unavený, Kapitán Obvious! - čitateľ mi to znova povie. Problém však zostáva.

Môžete okamžite porozumieť jazykom v listoch a článkoch, čo tento človek píše (a prečo). Keď je jazyk „ťažký“, ozdobený, ako liatinové zábradlia - v polovici prípadov autor jednoducho nemá čo povedať a snaží sa skryť nedostatok používania za hromadou slov.

Univerzálny liek na "ťažký jazyk" - kniha Nory Gal "Slovo živých a mŕtvych", posielanie "Glavred" a praxe.

Pozri tiež: Prečo copywriter nepáči Ilyahov?

Bod č. 7: Prečo sa nebojte otvorenosti

Podnikatelia alebo PR manažéri spoločností sa obávajú, že vo svojich článkoch zverejnia niektoré údaje a zaujímavé detaily. Stáva sa, že prípady sú prísne pod NDA, ale tiež sa stáva, že „Prečo by som mal s niekým zdieľať informácie?“.

Akonáhle som požiadal CMS šéfredaktor časopisu Anatolij Denisov, aby uskutočnil webinár na obsahových projektoch, urobili sme článok založený na webinári. Tu je to, čo povedal Anatoly o otvorenosti:

Nie každý je pripravený zdieľať to, čo je pre nich dobré (alebo to, čo vedia s istotou, že to nefunguje), aby sa nezosilnili konkurenti. Poznám reakciu niektorých čitateľov na niektorých našich autorov: „Ako o tom môžu písať?!“. Majúc na pamäti, že ja ako podnikateľ si môžem vziať všetko, čo napísal iný podnikateľ, implementovať jeho zistenia a ja ho predbehnem, v skutočnosti to tak nie je. A tu mám analógiu - jednoduchú, domácnosť, ale vizuálnu. V mojej rodine bola babička, ktorá vyprážala zemiaky rovnako ako nikto varil. Moja matka a iní príbuzní sa pokúsili prijať jej recept. Stáli vedľa jej babičky, počúvali, strihali, sledovali, ako ošúpala zemiaky, hodila ich do panvice, naliala olej, posypala soľ, snažila sa to všetko zmerať. Príbuzní okamžite za ňou na druhej panvici, ale to nefungovalo. Bez ohľadu na to, ako podrobne a detailne popisujete proces, pravdepodobnosť, že ho niekto bude schopný zopakovať a získať ďalšie výhody, nie je veľká. Otvorenosť vás robí silnejším. Niekto, kto vám pomôže, aby sa stala o niečo silnejšou, ale je nepravdepodobné, že ju zvýši na vašu úroveň - maximum vám umožní priblížiť sa.

Bod # 8: Nespěchajte, aby ste boli kreatívni

Skôr ako niečo super-kreatívne a kreatívne, skúste usporiadať jednoduchý "žiara", kde môžete svietiť bez super právomocí. Napríklad, ak chcete odpovedať na požiadavky novinárov v Press Press.

Čo je užitočné: na tom, ako organizujete prácu s netvorivými a rutinnými procesmi, ako budete pracovať s kolegami na týchto procesoch a "inteligentný" PR priamo závisí.

Ak nie je možné zaviesť jednoduché procesy, potom by sa nemali dotýkať zložitých.

Položka # 9: Agregácia

Opakovane som sa snažil oživiť informačný kanál RSS v starom Readeri, aby ste si mohli prečítať správy z blogov a webových stránok predplatným. Ale keď sa tam za deň nahromadia asi dva tisíce záznamov, dostanem nervóznu tiku a strach z toho, že by som bol pochovaný pod touto lavínou informácií.

Skutočnosť, že v našej dobe potrebujeme kurátorov obsahu, nehovorí prvý rok. Sú to ľudia, ktorí odovzdávajú tok informácií prostredníctvom seba, odtiaľ zachytávajú najdôležitejšie veci a vysvetľujú čitateľom význam určitých správ, udalostí a trendov.

Ak chcete zbierať informácie a interpretovať ich - skúste sa stať takýmto kurátorom. Je celkom možné použiť pre obsahový marketing. Nevyberajte si užitočné knihy pre hráčov SMM už v 100 500 časoch :)

Dobré príklady:

  • Newsletter Maxim Razdobudko "Listy o budúcnosti"
  • Výstupný hymnus do práce: čo vývojári počúvajú
  • Článok vedie, že VelikaPlaza robí.

Bod č. 10: Inteligentné PR

Niektorí autori trpia chorobou "nič písať o". A len priamo robí Pomáha generovať zaujímavé informačné zdroje, a nie ich nasávať z prsta.

Nemyslite si, že "o tom, čo písať." Myslite na „čo sa naučiť“, „ako vyriešiť tento alebo ten problém“ - prídu nápady na články a špeciálne projekty.

Zachránime všetkých. Ďakujem, ak ste si prečítali a máte dobrý deň.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár