Do - a popularita: ako a to zarobiť na sexizme

Internetový škandál o "čerešňovom výkriku" v priebehu niekoľkých hodín oslávil malý bar v Moskve, ktorý sa nachádza v železničnej stanici Belorussky. V "Bad.Bro.Bar" hovoria - neplatili za takú hostinu. Ale s radosťou pohlcujú svoje "vlasové puky". PR komunita im neverí: koncepcia baru sa príliš dobre zhodovala so sexistickým posolstvom. V roku 2016 sa tento škandál na základe sexizmu už stal „tridsiatkou“ v runete. Snáď najvýraznejším z nich boli Aviasales, ktorého hlava odpovedala na obvinenie zo SMM zo sexizmu s headshotom sexuálnej nespokojnosti a neatraktívnosti novinára. Koncom roka 2016 sa Moskovskej úverovej banke podarilo zaznamenať sexistický škandál v histórii Nového roka.

Téma je jasne zaradená do kategórie bolestivých bodov spoločnosti, čo ju na prvý pohľad robí lákavým pre PR manažérov a obchodníkov, ktorí hľadajú citlivejšie nervy od svojich zákazníkov.

História konfliktu s "Bad Bro"

Tím, predtým známy bar "Varka", otvoril "Bad.Bro.Bar" na začiatku decembra 2015. Názov bol vytvorený v súlade s interiérom v brutálnom štýle: obrovský masívny barový pult zdobený lebkou v čiapke; originálne baseballové pálky; nástenné maľby v štýle synov anarchie. Počas roka bar nevykazoval žiadne predpoklady pre škandalózny pokrok.

Dňa 10. decembra 2016 sa na Facebooku objavil príspevok, ktorý obviňoval „Bad Bro“ zo sexizmu a propagandy násilia z dôvodu obrazu uverejneného na pultu, známom ako meme „BBPE“ (porazil ženu na [čeliť]). Za necelý deň sa konflikt zmenil na „svätú vojnu“.

Dňa 13. decembra, o dva dni neskôr a desiatky repostov prvého miesta na stránke Bad.Bro.Bar spoločnosti Facebook, boli stanové markízy nahradené, škandalózna méma patrila „peru“ jedného z barmanov. Ani on, ani administratíva nechceli nikoho uraziť.

14. decembra, po ďalšom dni, sa na stránke baru objavilo oznámenie o podujatí venované už populárnej téme.

Pozri tiež: Normcore Marketing alebo prečo je čas robiť nudné reklamy!

výsledok

Sexistická informačná služba ľahko zdvihla médiá, pre ktoré sú takéto holivary zdrojom živých motívov korenistých dopravných prostriedkov. Takže škandál horiaci oheň bol hojne napojený olejom, benzínom a niečím, čo obsahovalo tvrdé drogy, súdiac podľa titulkov.

Odpoveď v médiách bola reprezentatívna: v prvých dvoch alebo troch dňoch Wonderzine, Lenta.ru, TJ, LIFE, Gazeta.ru napísal o konflikte. Široké pokrytie v tlači spôsobilo, že PR verejnosť podozrela zo škandálu. Najmä preto, že dobre zapadá do koncepcie inštitúcie: čo iného od „zlého brata“ očakávať, ak nie je fúka na tvár v reakcii na neškodnú požiadavku.

Skutočnosť, že akcia nebola naozaj naplánovaná, bola naznačená nedostatkami v absencii formulovaného oficiálneho stanoviska k konfliktu, ako aj pomalých odpovedí (dva dni pred prvou reakciou na jej stránke je neodpustiteľným obdobím pre vopred uvažovaný SMM holivar).

Nárast záujmu o "Bad.Bro.Bar" na sociálnych sieťach možno teoreticky porovnať s výsledkami platenej kampane SMM.

"Nazvať mimoriadne výrazný efekt je ťažké," komentoval SMM špecialista, spoluzakladateľ agentúry DISK Innokentiy Lukina - výsledok bude trvať, s najväčšou pravdepodobnosťou nie dlho. Facebook publikum Bad.Bro.Bar sa rozrástla len o viac ako 200 účastníkov, a obsah angažovanosť sa zvýšila. Takéto výsledky však možno ľahko dosiahnuť pomocou klasickej reklamy. Bez ohrozenia vašej povesti.

Tu sú údaje, ktoré sme dostali od služby Filbi.pro:

„Pre tých, ktorí sledujú trendy, sa obraz z baru nestal novinkou,“ hovorí Innocent. „Tento mém bol v komunite MDK v rokoch 2012 - 2013 a predtým v Dvache. Meme sa používal výlučne ako provokácia, Osobne, tento obraz aj bez súvislostí mi neprispieva k najpríjemnejším pocitom, samozrejme, tento trik propagandy násilia určite nemožno nazvať. vs An Ale v každej kampani musíte jasne vidieť riadok a pochopiť, ako sa dá vypracovať negatívum.Ak to bol môj klient, navrhol by som nahradiť mém podobným (napríklad Batman a Robin).

„Zmysel tohto by sa nezmenil a nespokojný klient by bol spokojný. Chlapci, v ich práci na negatíve, sa vydali cestou„ netolerovania feministov a ľudí bez zmyslu pre humor “. V dôsledku toho nemohli vysvetliť svoju pozíciu autorovi To je neprofesionálne, bez ohľadu na doprovod a názov baru, takže nie je v pohode komunikovať so zákazníkmi.

Pozri tiež: Ako pritiahnuť pozornosť a rozzúriť konkurentov, alebo Škodlivý sprievodca po internete

Nepokúšajte to doma.

Napriek tomu, že sa ukázalo, že prípad Bad.Bro má dobré pokrytie, takáto skúsenosť sa dá nazvať skôr hrozným snom PR ľudí a špecialistov SMM. Takéto konflikty sú zriedkavo spojené s pozíciou značky, vyžadujú extrémnu koncentráciu a kompetentnú protikrízovú PR.

"Aviasales si môže dovoliť používať takéto PR nástroje systematicky a" Bad.Bro.Bar "bez ďalšej podpory PR si verejnosť bude pamätať skôr ako chlapci so zmyslom pre humor pod pásom," povedal. riaditeľ agentúry "PR Partner" Inna Alekseeva, „Toto je náhodná, zvláštna voľba„ vtipu “. Hrubosť a osobné urážky návštevníka nepridávajú body. Celkovo možno povedať, že príbeh vyzerá veľmi škaredo a skutočne sexisticky.

S Inna Alekseeva súhlasí a nezávislý PR konzultant Rosalia Kanevskaya, autorka blogu Mediabitch„Spomenul som si na prípad Bloomingdale - nejakým spôsobom umiestnili reklamu, na ktorú používatelia sociálnych sietí boli pobúrení, že povzbudzuje znásilnenie dátumu. V dôsledku toho sa Bloomingdale ospravedlnil a odstránil reklamu. ktorý je nespokojný s niečím v sociálnych sieťach, ale vo všeobecnosti žartuje o násilí voči ženám v krajine, kde 80% žien niekedy bolo vystavených násiliu alebo násilným pokusom silnejšieho pohlavia nie je vtipné. zmysel pre humor, mužskú estetiku baru môžete vybudovať spolu ďalšie atribúty, alebo aspoň opt pre dialóg na obrázku iný mem (napríklad, obrátil oči v stĺp, Robert Downey, Jr.). Význam zostane, ale bude čerpať pocity neboli ublížiť. "

"V tomto prípade sa zdá, že Aviasales je medvedíkom," pokračuje Rosalie. "A v takých časoch sa zdá, že flash mob, ktorý mi hovorím, nás nič nenaučil."

Prípad "Bad Bro" - vzácna náhoda okolností, ktoré pôsobili v prospech značky. Absencia problémov s hlavným produktom, konkrétnou cieľovou skupinou a pôvodne vhodnou koncepciou zariadenia umožnila baru „ukončiť“ krízu v jej prospech. Je pravda, že stredná Ázia sa nakoniec ukázala byť ešte zriedkavejšou.

Reakcia účastníkov baru v sieti Vkontakte na oznámenie podujatia

Prostredníctvom verejného rozhorčenia sa baru podarilo prepašovať transparenty s USP: so zmyslom pre humor, barmana a manažmentu by mohlo byť zlé, ale hlavný produkt, to znamená pivo, je dobrý.

Pozri tiež: UTP Rehabilitation: od tyzhreklamy k vynálezu

Takáto dohoda je však výnimkou, najmä v HoReCa. Najčastejšie sa plížia ukazovatele popularity na pozadí škandálov - to je skôr katastrofa. Aspoň nedávny príklad reštaurácie "Saperavi", kde hostia odmietli účtovať smartfón. Bez ohľadu na to, ako povzbudzuje majiteľa siete, v skutočnosti sa diskusia zmenila na nepríjemný priebeh: pamätali si, že neprijímajú bezhotovostné platby, diskutovali o kvalite jedál, s ktorými boli problémy.

Častejšie konfliktné prípady jednoducho nefungujú. Zvlášť, pokiaľ ide o obskurní značky. Dokonca aj veľmi sexistické antiky dostávajú len pokojný rozhorčený šepot a usadzujú sa v repostoch jednotlivých aktivistov konkrétnej sociálnej siete, ako aj v niektorých nie veľmi hlasných publikáciách. Ako napríklad tento pokus odhaliť sexizmus v Bielorusku.

Ale ak je „zahnutý“, tak značka nevyjde z vody. Od 13. decembra spustila Moskva Credit Bank video, v ktorom diváci predpokladali sexistické návyky v správaní Santa Clausa. Video bolo obvinené z misogynie (nenávisť, nepriateľstvo, opovrhnutie ženami), vlna rozhorčenia začala 15. decembra.

Už pred škandálom sa PR oddelenia IBC podarilo platiť propagačné publikácie v médiách, v súvislosti s ktorými sa situácia v informačnej oblasti stala absurdnou: „dojemný novoročný príbeh“ v odtieňoch sexizmu, šovinizmu a misogynie. Na rozdiel od „Bad.Bro.Bar“ však PR manažéri banky začali na túto situáciu okamžite reagovať. Tlačová správa bola vydaná s výhovorkami, rokovania začali s verejnosťou. Dúfame, že PR služba bude schopná tento konflikt vyriešiť.

Západné skúsenosti ukazujú, že väčšina obvinení zo sexizmu pre značku alebo osobu je ranou pre reputáciu a veľký problém. Pripomeňme aspoň fyziku misie "Rosetta". Príčinou škandálu v sociálnych sieťach sa stala košeľa a dôsledky - výčitky svedomia, slzy a ospravedlnenia. Z posledných príkladov, prezident Čile, ktorý sa 15. decembra ospravedlnil verejnosti za to, že sa príliš široko usmial, keď bol verejne prezentovaný so sexuálnou bábikou.

Možno, že niekedy pre ruský obchod takáto reakcia sa stane normou. Pre činy, ktoré môžu ublížiť niekomu pocity, sa musíte verejne ospravedlniť. A aspoň sa snažte robiť zmeny nasledujúcimi krokmi.

No, alebo aspoň nie príliš otvorene sa radujú zo skoku do záujmu o značku.

Pozrite si video: NEW HIDDEN UPDATE - CHARISMA, MVP AND POPULARITY IN PUBG MOBILE (Marec 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár