Ako pracovať s textármi. Sprievodca zákazníkom

Škandál v redakčnej - pekelnej dobe jedlík. Autor kričí, že je génius a bude písať, ako chce. Editor kričí, že tu má na starosti a vie lepšie, ako by mal byť. Práca stojí za to. Peniaze kvapkajú. Zákazníci odchádzajú. Pozrime sa, ako zabrániť škandálom a čo robiť, ak už začali.

Čo zákazník

Sekcia „Arhitheum“ v sekcii Artemy Lebedev obsahuje § 181. „Kreatívne nástroje“. Budem ho citovať v jeho celistvosti, pretože je to krátka správa: „Návrhár má nástroj Photoshop a umelecký riaditeľ má návrhársky nástroj.“

Pri tvorbe textov všetko funguje rovnako. Zákazníkom alebo editorom sú autori. A práca editora ... nepoznám názov vašej pozície: možno manažéra obsahu alebo projektového manažéra, alebo niečo iné, ale ak pracujete s textami a autormi, zavolám vám editora.

Povinnosti editora o 80% tvoria teda práce s autormi a iba 20 - z úpravy textu. Preto je schopnosť organizovať prácu copywriterov dôležitejšia ako čokoľvek iné.

Štyri typy projektov

Najprv sa rozhodnite, do akého typu projektu patrí.

Ako sa líšia projekty na vysokej úrovni od projektov na nízkej úrovni?

Požiadavky na kvalitu obsahu.

Pri nízkoúrovňových projektoch sa pozornosť venuje najmä technickým charakteristikám textu: jedinečnosti, obsahu vody, spamu. Autor je povinný mať predstavu o tom, ako SEO funguje, byť schopný pracovať so službami kontroly jedinečnosti, SEO analýzy a testovania gramotnosti.

Pri projektoch na vysokej úrovni je všetko oveľa zložitejšie. Tu je v prvom rade autorova schopnosť myslieť, vyhľadávať a štruktúrovať informácie, doslova spracovávať svoje texty atď. Súbor požiadaviek sa môže líšiť v závislosti od cieľov projektu.

Náhodní a pravidelní autori

Čím vyššia je úroveň projektu, tým viac závisí od autorov. Preto horný ľavý štvorec, projekt na vysokej úrovni s náhodnými autormi, neexistuje v jeho čistej forme. Nenájdete taký počet autorov, ktorí budú schopní produkovať obsah požadovanej kvality. Ak sa pozriete na projekt, ktorý sa umiestni ako platforma v tejto kategórii, môžete vidieť, na čo píše ten istý kruh.

Na nízkoúrovňovom projekte je ľahšie nájsť autora. Ale aj tam je vhodnejšie pracovať s pravidelnými autormi ako s náhodnými. Sú to:

 • predvídateľné v oblasti správania a kvality textov
 • poznať vaše požiadavky
 • lojálni,
 • pochopiť všetko a uľahčiť prácu editora.

Je ťažké pracovať s náhodnými autormi: sú nepredvídateľné. Na druhej strane, ak túto osobu nikdy nevidíte, nemá zmysel budovať vzťahy. Ťažko ohýbať náhodný copywriter je zlé pre karmu, ale normálne pre biznis.

Preto v tomto článku neberiem do úvahy vzťahy s náhodnými autormi. Všetko, čo píšem, sa vzťahuje len na situácie, keď máte záujem o vytvorenie stáleho tímu a nadviazanie vzťahov s týmto konkrétnym autorom.

Tvrdenia autora: tvorivosť a disciplína

Všetky nároky voči autorom sú rozdelené na tvorivé a disciplinárne.

Autor je ten istý zamestnanec ako všetci ostatní. Je povinný dodržiavať firemnú disciplínu, dodržiavať termíny a neudúvať zákazníkov a členov svojho tímu.

Byť tvrdý v oblasti disciplíny je normálny a užitočný. Tu môžete nájsť jasné, jednoznačné a ľahko vysvetľujúce pravidlá. Prečo nedodržať termín? Pretože necháme čitateľa dole, rozbijeme plány dizajnéra a dizajnéra a vo všeobecnosti zvýšime entropiu vesmíru. Je to jasný a vysvetľiteľný zákaz, nespôsobuje rozhorčenie autora.

Je však ťažké kritizovať prácu autora - je to neodôvodnená a nezmyselná krutosť.

Po prvé, je to len škoda. V skutočnosti autori často považujú texty za súčasť seba. Takže, povedať osobe, že píše zle, je takmer to isté, čo ho nazýva tuk v tvári alebo chôdzi podľa jeho národnosti a pohlavia. To neurobíte?

Po druhé, ak je kritické kritizovať prácu autora, môže vyhorieť. Autor by mal byť motivovaný k profesionálnemu rastu a rozvoju. Ak prestane mať záujem o výsledok svojej práce, prestane investovať sto percent do práce. A z toho bude kvalita textov klesať ešte viac.

disciplína

Môže sa zdať, že chránim autorov a vyhlasujem ich svätých. Nie, nie. Ak autor neocení váš dobrý postoj, nerešpektuje vás a porušuje dohody, potom môžete a mali by ste prerušiť vzťahy s ním.

Konstantin Rudov, šéfredaktor blogu Texterra, cituje také dôvody pre porušenie vzťahu s autorom:

 • Autor píše článok z nejakého zdroja a skrýva túto skutočnosť.
 • Zásadne porušuje dohodu bez varovania.
 • Úprimne hrubý v korešpondencii.
 • Z času na čas sa snažia nehanebne propagovať svoje služby v texte.
 • Verejne odmietavo hovorí o publikácii, kde je publikovaná, alebo o ľuďoch, ktorí tam pracujú.
 • Používa odkazy sprostredkovania a zarába peniaze na odporúčania.
 • Neustále vyjednávanie. Ale zvyčajne stačí povedať raz, že buď cena, ktorú účtujem, alebo ju vôbec nezverejníte.
 • Zverejňuje dôverné informácie, hovorí o svojich poplatkoch alebo sa niekde spája osobná korešpondencia s editorom.

Môžete mať iné kritériá, ale keď prestanete pracovať, nevenujte sa emóciám, ale racionálnym argumentom. Ak je prínos autora oveľa menší ako problémy, ktoré vytvára, spolupráca by sa mala prerušiť.

Pamätajte, že môžete dokonca prepustiť kľúčového zamestnanca. Tak napríklad nedávno vstúpil do portálu "Meduza", ktorý prepustil svojho kľúčového reportéra kvôli nezhodám s redaktorom. Okrem veľkého škandálu sa nestalo nič zvláštne.

Ako informovať autora o ukončení spolupráce

Konstantin Rudov: "Bez ohľadu na okolnosti, ktoré k tomu môžu viesť, aj keď je všetko hrozné a vy ste na emóciách, posolstvo o ukončení spolupráce by malo byť čo najkonštruktívnejšie."

Je prípustné písomne ​​sa hlásiť: nie je potrebné volať, alebo najmä na tento účel.

To je tiež dôležité, pretože autor má veľa páky na pomstu: môže vám dať známosť ako zákazník. To môže zlúčiť dôverné informácie, napísať poburujúce typ spätnej väzby v mene užívateľa, alebo komunikovať s užívateľmi v mene správy. A oveľa viac. Preto je potrebné rozchádzať sa priateľsky, bez ohľadu na to, čo sa deje medzi vami.

Navyše, v priebehu času, autor môže rásť a pochopiť, čo bolo zlé, a už sa bude chcieť vrátiť s novou batožinou. Nemali by ste spáliť mosty.

Kritika textov

Mimochodom, je potrebné kritizovať? Možno by ste nemali nájsť chybu u autora, ktorý sa vám páči, aj keď napísal zlý článok?

Nie, je potrebné kritizovať, najmä ak nie ste len zákazník, ale editor. Autori očakávajú od redaktora, že bude benevolentným, ale pozorným a profesionálnym čitateľom, ktorý vždy upozorní na chyby, ktoré autor zmeškal, radil a vyzval. Tak je to.

Dva prístupy k editovaniu

Tvrdý prístup

Editor prísne kontroluje všetky texty. Rozhoduje, čo by mal byť článok: ktorá štruktúra sa má použiť, aké informácie napísať a ktoré nie, ktoré argumenty si vybrať, ako konštruovať vety, ktoré slová si vybrať. Úloha autora je minimálna - robí len to, čo mu bolo povedané.

Tento prístup sa zvyčajne používa pri písaní malých, ale prísne štruktúrovaných textov: novín alebo opisov produktov pre internetové obchody.

Je veľmi ťažké použiť tento prístup pri písaní textov v zložitejších žánroch: eseje, eseje, rozhovory, manuály.

Tento prístup najčastejšie využíva obrovskú redakčnú politiku, ktorá opisuje všetky požiadavky na text vrátane tých najmenších. To uľahčuje prácu editora, ale obťažuje autorov.

goodies

 • Môžete vytvoriť projekt na vysokej úrovni s začínajúcimi autormi.
 • Všetky texty v publikácii sú jednotné.
 • Každý z nich spĺňa chute editora.
 • Autor dáva takýto prístup k nástupu od nováčika k špecialistovi na vysokej úrovni.

cons

 • Editor musí investovať obrovské množstvo sily a energie na premyslenie vecí.
 • Je nepravdepodobné, že profesionálni autori s vlastným zavedeným štýlom pôjdu do projektu.
 • Existuje vysoké riziko častých konfliktov s autormi v dôsledku nadmernej kontroly ich práce.
 • Všetky texty v publikácii ležia na svedomí redaktora, takže je povinný byť špičkovým profesionálom.
 • Sloboda autorov v projekte je minimálna, veľa z nich buď vyhorí a odíde, alebo začnú pociťovať silný stres. Záleží na charaktere. Mnohí ľudia radšej pracujú na vzore, než sa snažia vymyslieť niečo vlastné.
 • Tvrdý prístup a obrovské množstvo požiadaviek musí byť niečím kompenzované, inak autori nebudú mať motiváciu pracovať s vami. Náhradou môže byť možnosť školenia, vysoké poplatky alebo prestíž vašej stránky.

Kreatívny prístup

S tvorivým prístupom sa editor viac spolieha na autorov. Ak to bolo skôr o vertikálnej štruktúre: redaktor rozkazuje, a autor tvrdí, tu je to otázka spoločnej tvorivej práce.

Editor opravuje drobné chyby autora a poukazuje na veľké. Ale on sa usilovne vyhýba chuťou a umožňuje autorovi, aby mal svoj vlastný názor a svoj vlastný štýl, ak nie sú v rozpore s redakčnými štandardmi a nie sú v rozpore s pravidlami ruského jazyka.

goodies

 • Umožňuje vytvoriť dobrý vzťah s autormi.
 • Tento prístup je dobré využiť pri práci s odborníkmi.
 • Autori s potešením zistili, že stránka obsahuje vlastnú prácu, a nie tie, ktoré boli napoly opravené editorom.
 • Články na stránke sa líšia v úrovni a štýle (to je plus a mínus súčasne).

cons

 • S nováčikmi nebude fungovať. Nevyhnutne musia striktne upravovať svoje texty.
 • Články sa budú líšiť v úrovni a štýle.
 • Niektoré texty sa nemusia páčiť editoru.

Perfektný prístup

Ideálne pre flexibilitu. Hard prístup zabíja profesionálov, ale nováčikovia naopak zvyšujú nad ich úroveň. Takže predtým, ako začnete pracovať, objektívne zhodnotiť úroveň autora.

Ako kritizovať článok

Poznámka. Nižšie uvádzam metódy, ktoré VelikaPlaza využíva pri svojej práci s autormi. Nie sú univerzálne ani všestranné a netvrdia, že sú titulom konečnej pravdy. Robíme to. Tieto techniky poskytnú maximálny účinok, ak máte projekt na vysokej úrovni, vytvoríte si stály tím a použijete metódu úpravy kreatívneho textu.

vkusovschina

Pamätajte, že úlohou editora je vytvoriť dobrý text s autorom, a nie ho zbaviť jeho tvorivej slobody. Preto dajte autorovi právo na vlastný názor a vlastný štýl.

Stanovisko autora je možné zmazať a zmeniť len vtedy, ak je v článku nevhodné, a nie ak s ním nesúhlasíte. Napríklad príbeh o politickom postavení autora v článku o marketingu je sotva vhodný. Tu ho môžete požiadať, aby odstránil zápach.

Ak sa vám to zdá kontroverzné, požiadajte autora, aby ho potvrdil. Možno má silné dôkazy. Pozor na také veci.

Malé veci

Trivia sú gramatické chyby, syntax, nesprávny dizajn, atď. Vo väčšine prípadov nemá zmysel oznamovať takéto veci autorovi. Nevykonal konkrétne preklep a jeho poznanie mu nepomôže: nabudúce bude znova zapečatený.

Áno, editori pracujú na opravách chýb sú veľmi nepríjemné. Autori sú však týmito vecami silne urazení:

Kedy efektívne hlásiť malé chyby

 • Autor často robí chyby na rovnakom mieste. Je zrejmé, že nevie ako napraviť.
 • Veľa chýb. Autor nie je oboznámený s pravidlami ruského jazyka, ale význam jeho článkov je dobrý.

Keď je to neúčinné

Keď je chyba zjavne vykonaná nepozornosťou.

Ako riešiť chyby bezbolestne

 • Popíšte niektoré bežné chyby vo svojom blogu alebo redakčnej politike bez toho, aby ste uviedli, kto ich urobil.
 • Povinní autori používať systémy gramotnosti. Napríklad "ortogram" alebo "ORFO".

Kritizovať text, nie autora

Nahlásiť dôležité veci bez toho, aby ste sa stali osobnými. Globálne chyby sú dôležité: článok sa netýka toho, čo sa vyžadovalo, falošných faktov a nespoľahlivých zdrojov, nedostatku dôležitých informácií. Všetko, čo vyžaduje vážne spracovanie materiálu. Vskutku, takéto veci by mal riadiť sám autor.

Kritizovať text nie je lepšie vo forme chybového hlásenia, ale vo forme konštruktívnych návrhov.

„Tento odsek sa ukázal zle. Existuje príliš veľa nespoľahlivých vyhlásení a vo všeobecnosti to nie je presvedčivé,“ nestojí za to povedať.

"Pridať odkaz na zdroj informácií" - tak lepšie.

Kedy efektívne kritizovať

Keď vidíte vážnu chybu a chcete pomôcť autorovi opraviť ju.

Kedy kritizovať je neúčinné

Text vám vôbec nevyhovuje. Je zrejmé, že kritika nemá zmysel. V tomto prípade je najjednoduchšie a najhumánnejšie odmietnuť autora bez akýchkoľvek úprav. Malo by sa to však robiť len vtedy, keď je článok príliš povrchný.

Ako bezbolestne kritizovať

Najlepšie je stručne kritizovať. Účinnosť kritiky sa znižuje, keď sa dostávate do nadmernej výrečnosti. Namiesto toho, aby sa pokúsil opraviť chybu, autor berie urážku vo forme vyhlásenia a dostanete škandál od nuly.

Mnohí veria, že autor musí byť najprv chválený, aby sa znížila ostrosť kritiky. No, ja neviem. Budete sa cítiť lepšie, keď budete počuť niečo v duchu: „Vidím, že ste odviedli skvelú prácu a ocenili ste ju, ale ukázalo sa, že to je na hovno, takže všetko prebrať“?

Povedzte autorovi, čo má opraviť v článku - to je najúčinnejší prístup.

Vyhnite sa hodnoteniam

Fráza "text pre stupeň C" a "najlepší text, ktorý som videl" môže rovnako viesť k škandálu.

Negatívne hodnotenie urazí autora. Pozitívna je časovaná bomba. Bude to fungovať, keď budete musieť kritizovať autora. Je veľmi urazený. Ako to, vždy chválil, a teraz si nadávať? Najväčšie škandály vznikajú práve na tomto mieste.

Poznámka. Konstantin Rudov: "Považujem za prípustné vyjadriť svoj osobný emocionálny dojem z článku. Môžem napríklad povedať, že článok je v pohode, bez špecifík. Niekedy je však možné uviesť, že autor má svoje silné stránky, ak existuje podozrenie, že ich má. neviem.

Nebuďte škodlivý

Echidizmus je kvadratická kritika, dobrý spôsob, ako to urobiť ako urážlivý. Ak je to možné, udržujte s vami dôstojnosť a správne kritizujte texty iných ľudí.

Nekritizujte verejne

Verejná kritika je dobrým vkladom pre škandál. Počúvanie komentárov v prítomnosti niekoho iného je dvojnásobne urážlivé. Okrem toho nemusíte vedieť, aký vzťah existuje medzi členmi vašej redakčnej rady. Zrazu sa navzájom nenávidia? Potom verejná analýza článku bude niekto soľ na rane, a niekto - dôvod na slávu.

Raz som pracoval v redakcii, kde raz týždenne, v piatok, celý tím diskutoval o materiáloch publikovaných za posledných sedem dní. Boli demontované, hodnotené, kritizované. O tri mesiace neskôr musel byť experiment zastavený: skončil dvoma prepusteniami, jedným zlomeným nosom a dvadsiatimi štyrmi škandálmi.

Kedy verejne kriticky kritizovať

Keď máte vzdelávací projekt a je dôležité nielen získať dobré texty, ale aj robiť chyby, aby ste sa naučili všetkých členov redakčnej rady.

Keď je to neúčinné

Vo všetkých ostatných prípadoch.

Ako to urobiť bezbolestne

Neuvádzajte, kto je autorom textu kritizovaný. Anonymita odstraňuje všetky nedostatky verejnej kritiky.

Počet vylepšení

Neodosielajte text na revíziu viac ako dvakrát alebo trikrát. Nie je to len, že autori sa na to hnevajú. Aj keď je to dôležité. Jednoducho strácajú svoj ekonomický zmysel spolupracovať s vami.

Aj keď za tento článok zaplatíte niekoľko tisíc, ale zmeníte autora na dva týždne s úpravami, potom cena za hodinu jeho práce dramaticky klesne.

Je výhodnejšie, aby napísal malé a lacné texty pre menej náročného zákazníka, než aby s vami pokračoval v práci.

Ak aj po troch vylepšeniach vám text nevyhovuje, je zbytočné pokračovať v práci s autorom.

Texty s podpisom a bez podpisu

Toto je veľmi dôležitý bod. Nepodpísané texty sú vo Vašom vlastníctve. А вот тексты с подписью автора остаются на его ответственности. Они влияют на его репутацию и мы не знаем, в каких обстоятельствах они могут всплыть. Например, когда Светлана Алексиевич получила Нобелевскую премию по литературе, ей припомнили статью, написанную сорок лет назад.

Ale je to jedna vec, ktorá je zodpovedná za to, čo ste naozaj napísali, a ďalšiu vec z iniciatívy editora.

Ak chcete niečo pridať do článku s podpisom alebo ho výrazne znížiť - požiadajte o povolenie.

To isté platí pre vážne zníženie - o 20% alebo viac. Vážne skresľujú význam textu. V zásade, aby sa ušetril čas, text môže byť mierne obmedzený bez povolenia. Ale ak čas trpí, opýtajte sa. Takže nemusíte veci ďalej triediť.

Ak sa autor pýta, odpovedzte

Aj keď má veľa otázok, venujte čas na odpoveď. Aj keď sú otázky hlúpe, stále pokojne odpovedzte. Základné otázky nie vždy znamenajú, že autor je začiatočník a vo svojom podnikaní nič nerozumie. Možno len zodpovedne odkazuje na svoju prácu.

Ako odhadnúť náklady na text

Noví redaktori majú často problémy s kalkuláciou nákladov na článok. Navrhujem tri možné metódy, ale posledný sa mi javí ako najefektívnejší.

 • Súhlasíte s cenou autora. Všetko je jasné a bez urážok.
 • Platíte štandardnú cenu za článok. Toto je veľmi jednoduchá metóda, ale neberie do úvahy veľkosť textu ani hĺbku materiálu. Autor nemá žiadnu motiváciu písať viac a lepšie.
 • Cena každého textu sa vypočítava individuálne. Je to najťažšia, ale aj najspravodlivejšia metóda. Tu môžete povzbudiť autora k podrobnému a kvalitnému materiálu. Ak chcete zaviesť takúto metódu, nastavte určitú sumu pre počet znakov a vykonajte prirážku, ak autor napísal podrobný a kvalitný text. Nie je to také ťažké, ako sa zdá.

Ďalším dôležitým kritériom na rozlíšenie projektu na vysokej úrovni od projektu na nízkej úrovni je rozpočet. Neviem o jednom prípade, v ktorom by niekto mohol vytvoriť projekt na vysokej úrovni s malým rozpočtom. To je možné len vtedy, keď sami napíšete články, alebo urobíte nejaký spoločensky významný projekt, kde ľudia píšu ako dobrovoľníci, alebo máte obľúbený projekt, kde môžete písať pre PR.

Ak je autorovi vyplatená rovnaká suma ako zarobí kvalifikovaný odborník vo svojom regióne, bude to stimulovať ho k tomu, aby písal texty ako profesiu, usiloval sa o profesionálny rast a zlepšovanie kvality práce.

Ako pochopiť, že je čas, aby autor zvýšil poplatok

Existujú dva typy faktorov: etické a ekonomické.

Hlavným ekonomickým faktorom je inflácia. Nezabudnite pravidelne indexovať poplatky.

Ďalším ekonomickým faktorom je KPI autora. Redakčné rady významných publikácií niekedy používajú takýto systém hodnotenia efektivity autorov (je to skôr podmienené - hovoríme o kreativite).

 • Počet materiálov za jednotku času. Čím viac môže autor písať bez straty kvality, tým lepšie.
 • Názory, reposty a komentáre sú dôležitým, ale nie jediným faktorom. Pamätajte si, že provokatívne články, zoznamy článkov, smiešne články a materiály viacerých ďalších typov, podľa definície, budú viac populárne ako hlboké analytické materiály. Ak sa sústredíte len na toto, potom čoskoro skĺznite na úroveň žltého lisu.
 • Trvanie úpravy. Čím menej článku musíte upraviť po autorovi, tým lepšie.
 • Počet vynikajúcich článkov autora. Hlboké, dobre vyvinuté, stúpajúce nad všeobecnú úroveň.
 • Počet výrobkov nízkej kvality. Čím menšie, tým lepšie.
 • Lehoty. Ak ich autor pravidelne prerušuje, odstráňte skóre.
 • Erudícia a vzdelávanie autora. Povedzme, že ak je autor schopný písať manuály aj analytické články, potom si jednoznačne zaslúži extra bod.
 • Možnosť výberu tém. Ak sa autor stal odborníkom na tému, o ktorej píše, môže si sám vyzdvihnúť hlbokú a nebanálnu tému, potom ho pridať viac bodov.
 • Skutočné chyby. Ak autor informácie dobre kontroluje a nevykonáva závažné vecné chyby, potom si zaslúži ďalšie skóre.

Určite počet bodov pre každú položku nezávisle v závislosti od toho, čo považujete za najdôležitejšie.

Môžete sa riadiť etickými úvahami. Ak sa vám páči spôsob, akým autor píše, a nie ste pripravení sa s ním zúčastniť, potom zvýšiť jeho platby, ak sa spýta.

Kto by mal odpovedať na pripomienky

Ak je komentár k dispozícii na vašom blogu, potom by mal niekto komunikovať s čitateľmi. Najlepšie je, ak je autorom textu. Vie lepšie ako ktokoľvek, o čom písal, a dokáže komunikovať s čitateľmi. Diskutujte o tejto otázke s autorom. Najlepšie je ho okamžite upozorniť, že komunikácia s čitateľmi je súčasťou jeho povinností.

A ešte niekto by mal vykonávať funkciu moderátora a chrániť autora pred trollmi. Ak tak neurobíte, blog sa čoskoro zmení na odpad. Svoje práva môžete dať autorovi sám, ale je lepšie, ak je to niekto z pravidelných redakčných pracovníkov: autor môže príliš kriticky reagovať na kritiku a potom budú čitatelia pred ním chránení.

A nepripájajte sa k pripomienkam tých zamestnancov, ktorých práca nesúvisí s komunikáciou so zákazníkmi. Aj keď sa zdá, že programátor je lepšie odpovedať na otázku o programovaní a ilustrátorovi - o ilustrácii. Nerobte to. Toto nie je ich zodpovednosť. Nezastavujte ľudí v práci. Programátori kód, ilustrátori maľovať, obchodníci a textári vyladiť jazyky na internete.

Zodpovednosť za zdieľanie

Zodpovednosť za chyby v texte pred zverejnením leží na autorovi. Po - na vás. Takže ak si všimnete chybu po uverejnení textu, potom nie je viniť autora - to je vaša chyba.

Buďte opatrní so službou Dokumenty Google

Zatvorte prístup autora v čase úprav alebo vytvorte kópiu dokumentu a vykonajte v ňom zmeny. Nepremieňajte úpravy do reality show.

Autori môžu brať bolestivo na skutočnosť, že vládnete textu, ktorý ich stál takú snahu. A nemusia byť prijaté. Záleží na osobe.

Ale strih je intímny proces. Nemali by ste s ním zasahovať. Najmä autor.

Je lepšie robiť všetko na oplátku. Autor píše - robíte komentáre - autor riadi text - znova si ho prečítate. Nikto nikoho neobťažuje a počet konfliktov má tendenciu byť minimálny.

Samozrejme, môže to byť tak, že autor sa bude držať a nebude sa na ňu pozerať. Nemali by ste sa na to spoliehať: bude potrebovať vôľu, ako mnícha Shaolin.

Mal by som zaviesť redakčnú politiku

Stojí za to. Tento dokument výrazne uľahčuje prácu editora. Ale nekladú na ňu príliš veľa očakávaní.

S najväčšou pravdepodobnosťou budú autori ťažko zapamätať si veľký dokument. A veľký počet požiadaviek ostro odrádza ich motiváciu pracovať.

Prečo červená politika funguje dobre pre Maxima Ilyakhov? Pretože práca s ním je veľmi prestížna a veľa platí. Autori sú odhodlaní dosiahnuť publikovanie za každú cenu, aj keď musia vydržať veľa vylepšení a študovať desiatky strán pravidiel.

Prečo to funguje zle pre všetkých ostatných? Pretože nič nebráni autorovi pľuvať na vaše požiadavky a nájsť miesto, kde by platili viac a nájsť chybu s menej.

Na druhej strane redpolitik výrazne uľahčuje prácu editora. Nemôžete vysvetliť stokrát to isté, ale jednoducho poslať autorovi, aby si prečítal dokument. Rozhodnite sa sami. Ak chcete predstaviť redpolitiku, potom začnite s malým dokumentom, ktorý je ľahko čitateľný a zapamätateľný, a v ňom sa uvádzajú len tie najdôležitejšie požiadavky.

Pravidlá pre tvorbu redakčnej politiky nájdete v článku "Ako udržať autorov v šeku alebo 59 otázok pre redakčnú politiku."

Mal by som byť priateľmi s autormi

Ťažká otázka. Na jednej strane je jednoduchšie pracovať s priateľmi. Máte úplnú lásku a porozumenie. Dobre si rozumiete a oceňujete svoje priateľstvo.

Na druhej strane, museli ste niekedy vystreliť svojho priateľa? Krič na neho, náročný na výkon práce? Povedz mu o rozpočtových škrtoch? Neodporúčam - najnepríjemnejšie zamestnanie.

Najlepšie je komunikovať priateľským spôsobom, ale len o práci. Jemne zložte akékoľvek diskusie o rodine, záľubách a všetkom.

Otázky o tom, či ísť s autorom na dátum, ako zmeny ovplyvňujú chuť boršč a kto dostane deti po odmietnutí zverejniť, v tomto článku nebudeme brať do úvahy.

Konečne. Prečo musíme počítať s pocitmi autorov?

Šetrí čas, napodiv. Správny a úctivý prístup k autorovi vám umožňuje sústrediť sa na prácu a udržiavať dobré vzťahy v akejkoľvek situácii, skôr ako sa neustále rozptyľovať pri riešení drobných konfliktov v domácnostiach.

Tento článok nie je o neustále nosia s autormi. Nie o oddaní sa všetkým ich túžbam. Nie, že všetci autori sú veľmi zraniteľní. Ide o to, ako byť efektívnym editorom, udržiavať obsah stránky na správnej úrovni a udržiavať dobré vzťahy v tíme.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár