Tvorba obsahu alebo marketing: čo je dôležitejšie?

Ak často komunikujete s malými deťmi, pravdepodobne ste si všimli jednu pozoruhodnú schopnosť. Deti môžu riadiť jednu dospelú osobu do slepej uličky. Napríklad, čo by ste povedali zvedavému trojročnému človeku, ktorý sa pýtal, kto by vyhral boj medveďov a žralokov? A prečo v animovanom seriáli "Tom a Jerry" mačka naháňa malú myš a naša mačka Leopoldová naopak trpí chuligánmi? Ukazuje sa, že obchodníci sú trochu ako deti. Oni tiež vedia, ako sa pýtať otázky, ktoré vás urobia pauzu na zamyslenie. Čo si myslíte, že je dôležitejšie - tvorba obsahu alebo marketing? Pozrime sa spoločne na túto otázku.

Marketing je dôležitejší

Zakladateľ marketingovej agentúry Social Triggers Derek Halpern považuje propagáciu obsahu za dôležitejšiu ako jeho tvorba. Pán Halpern dokonca použil slávny Paretov zákon na vizuálne vysvetlenie optimálnej rovnováhy času na vytvorenie a distribúciu obsahu. Podľa experta by značky mali vynaložiť na vytvorenie obsahu 20% času a 80% času na obsahový marketing.

Paretov zákon je univerzálny princíp, podľa ktorého človek získa 80% výsledku s pomocou 20% úsilia, pričom zvyšných 80% úsilia prináša len 20% výsledku. Tento zákon je široko používaný v ekonomike, manažmente, sociológii a ďalších oblastiach.

Pán Halpern vysvetľuje potrebu vynaložiť štyri pätiny prostriedkov na propagáciu obsahu tým, že mnohí blogeri jednoducho nebudú schopní tvoriť svoje vlastné publikum, ak nebudú neustále a aktívne ponúkať svoje materiály novým zákazníkom. Ide predovšetkým o mladé stránky a obchodné projekty. Inými slovami, obchodníci môžu vytvoriť super-kvalitné a zaujímavé obsah, ale to bude bez povšimnutia bez ďalšieho marketingového úsilia.

Znalec poradenskej spoločnosti Convince a Convert a autor najpredávanejšieho marketingu Youtility Jay Beyer sa čiastočne stotožňuje s názorom Derek Halpern. Podľa jeho názoru, každý kľúčový nasledovník blogu ho raz navštívil prvýkrát. Až po prvej návšteve sa stal aktívnym čitateľom, komentátorom a kupujúcim. Jay Beyer tvrdí, že každý projekt začína pracovať bez publika a získava ho prostredníctvom marketingového úsilia.

Na druhej strane, AT & T obchodník Thunder Bean tvrdí, že strávi asi 12 hodín týždenne marketing svojich firemných blogu a len 3 hodiny týždenne na vytvorenie nových materiálov.

Obsah je dôležitejší

Obchodný konzultant a autor populárnych kníh o marketingu Mark Schaefer verí, že značky musia stráviť 100% času na vytvorenie vysoko kvalitného obsahu. Podľa pána Schaefera samotné publikum nájde zdroj s relevantnými a zaujímavými informáciami, ak splní svoje potreby. Čitatelia potom budú obsah distribuovať sami, odkazujúc naň a odporúčajú sa v sociálnych sieťach.

A podľa vedúceho poradenskej firmy Wunderroot Steve Parks, obchodníci potrebujú používať len moderný CMS, aby nemysleli na obsahový marketing. Podľa experta sa už populárne „motory“ pre blogy a portály, vrátane WordPress, Drupal, Joomla a ďalších, môžu považovať za nástroj na propagáciu obsahu. Prispôsobujú materiály rôznym distribučným kanálom, zverejňujú ich podľa harmonogramu, informujú vyhľadávače a agregátory o vzhľade nových materiálov a stimulujú sociálne zdieľanie.

Tento prístup funguje dobre, pokiaľ ide o blogy slávnych ľudí, miest a verejných slávnych značiek, autoritatívne informačné zdroje. Napríklad, prečo by mal Oleg Tinkov tráviť čas marketingu svojho účtu Twitter, keď viac ako 100.000 účastníkov okamžite replikuje všetky svoje správy?

Pravda je uprostred: obsahový marketing je správny prístup

Značky musia tráviť čas a zdroje na vytváranie a propagáciu obsahu. Podnikanie si jednoducho nemôže dovoliť vytvoriť 10, 20 alebo 150 kusov obsahu a potom sa zamerať len na jeho propagáciu. Informácie sú stále zastarané a vyžadujú aktualizáciu, menia sa potreby publika, niektoré udalosti sa dejú okolo. Za týchto podmienok nemôže byť obsah statický. Napríklad príručka pre výber smartfónu, napísaná v roku 2013, nebude v roku 2014 pravdepodobne relevantná.

Na prilákanie nových čitateľov musia obchodníci využívať rôzne kanály distribúcie obsahu. Nie je to však možné len s niekoľkými materiálmi v redakčnom portfóliu. Značky musia vytvárať rôzny obsah pre rôzne cieľové skupiny, zohľadňovať špecifiká stránky, na ktorej je materiál publikovaný, aktualizovať obsah v súlade so súčasnou situáciou na trhu. To si vyžaduje značné úsilie a neumožňuje podniku zapojiť sa výlučne do propagácie obsahu.

Na druhej strane, značky, samozrejme, nemôžu ignorovať marketing obsahu. Neexistuje statický stav podniku - môže rásť alebo degradovať. Preto sa aj dobre známe bloggeri alebo popredné spoločnosti neustále snažia rozširovať publikum a prilákať nových čitateľov.

Každá značka musí nájsť svoj optimálny pomer času stráveného na tvorbe a marketingovom obsahu. Relatívne povedané, nie je to 80 až 20, ako v zásade Pareto, ale 50 až 50. Okrem toho by sa tento pomer mal neustále meniť v závislosti od aktuálnych úloh podniku.

7 krokov k marketingu obsahu

Niektoré značky a blogeri môžu vytvoriť dobrý obsah, ale nemôžu prilákať dostatok čitateľov alebo zákazníkov. Nasledujúce tipy pomôžu úspešným tvorcom obsahu premeniť sa na rovnako úspešných obchodníkov s obsahom:

  1. Prispôsobte obsah stránke, kde bude uverejnený. Zvážte potreby a záujmy publika zdroja. Nezabudnite na vzorce správania, návyky a dokonca požiadavky svojich čitateľov.
  2. Dbajte na to, aby vaše publikum ľahko konzumovalo váš obsah. Zvýšte čitateľnosť textov, poskytnite možnosť sledovať vaše video používateľom, ktorí nemajú prístup k vysokorýchlostnému komunikačnému kanálu. Myslite na čitateľov, ktorí potrebujú občerstvenie - nechcú stráviť viac ako päť minút na vašom materiáli. Nezabudnite na ľudí, ktorí potrebujú podrobné manuály a analýzy. Sú pripravení venovať hodiny na vaše stránky.
  3. Vytvorte titulky vrahov, ktoré čitateľom venujú pozornosť vášmu obsahu.
  4. Použiť fotografie. Vizuálny obsah dokonale priťahuje pozornosť potenciálnych čitateľov.
  5. Optimalizujte obsah pre vyhľadávacie dotazy používateľov. Pokúste sa na jeden materiál odpovedať na jednu otázku zákazníka.
  6. Zaskrutkujte tlačidlá zdieľania sociálnych sietí na stránku. Mnohí čitatelia by radi odporučili váš obsah priateľom, ale sú príliš leniví na kopírovanie odkazu a manuálne ho publikujú vo svojom profile. Tlačidlo zdieľania vám to umožňuje urobiť jedným alebo dvoma kliknutiami.
  7. Stimulovaním kľúčových účastníkov stimulujte aktivitu publika. Samozrejme, mladé projekty nemajú len kľúčových, ale aj bežných nasledovníkov. Keď však váš projekt má svoje vlastné publikum, môžete ľahko identifikovať jeho najaktívnejších a najcennejších zástupcov.

Ešte neviem, čo je dôležitejšie - tvorba obsahu alebo marketing? Nehľadajte jednoznačnú odpoveď na túto otázku, nie je. Skôr budete rýchlo nájsť víťaza v boji medveď a žralok. Každý projekt by mal venovať pozornosť vytváraniu a propagácii obsahu. V jednej fáze existencie projektu budete musieť venovať pozornosť marketingu, na druhej sa musíte sústrediť na tvorbu kvalitných materiálov. Toto je obsahový marketing.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár