35 kníh o mozgu a psychológii, ktoré pomôžu pochopiť seba a zákazníkov

Nie je možné vytvárať a predávať služby a produkty bez znalosti fungovania mozgu a psychológie. Na lepšie pochopenie témy som urobil výber kníh, ktoré vám spôsobia nenapraviteľné výhody. Knihy sú vhodné pre začiatočníkov i profesionálnych obchodníkov, podnikateľov, koučov, psychológov, produktových manažérov a učiteľov.

Je to dôležité! Názor na knihy je subjektívny a nemusí sa zhodovať s vašou. Akékoľvek diskusie v pripomienkach sú vítané.

Obsah:

Knihy o mozgu

"Mozog klame! Tajomstvo mozgu. Poznáme mozog - ovládame sa", Svetlana Kuzina, "AST", 2011

A čo: aké typy ľudskej pamäte sú (vizuálne, sluchové, kinetické atď.), ako zmeniť charakter a pohľad na svet s pomocou ich tréningu.

názor: Prečítajte si túto knihu najprv, ak ste predtým nečítali knihy o mozgu. Je ľahko čitateľné, neobsahuje vedecké termíny, ktoré nemožno interpretovať. Pomôže to prehodnotiť metódy sebazlepšovania, pozrieť sa na nový tréning.

Najlepšie "Ak si nepamätáme 95% nášho života, znamená to, že boli naplnení prázdnymi udalosťami a zbytočnými informáciami, z ktorých nás zachránila pamäť samotná."

"Mozog a návrh", Vladimir Bekhterev, "AST", 2015

A čo: o hypnóze, pseudovedeckých teóriách, hystérii a schizofrenikách, myslení. Kniha obsahuje desiatky kazuistík, klasifikáciu manipulácií vedomia a pokus pochopiť fenomén sugestívnosti.

názor: Bekhterev je ruský neurológ, ktorý žil v XIX-XX storočia. Informácie nie sú zastarané, ale jazyk je ťažký - pocit, že čítate Tolstého, iba Tolstého psychiatra. Ak hodíte lichotivé frázy, potom informácie sú úžasné: pochopiť, ako vložiť manipuláciu do reklamy a zistiť, kde s vami manipulujú. Možno po tomto náhle prestanete byť s niekým priateľmi.

"Každý vie, že v divadlách, kostoloch a iných preplnených stretnutiach stačí povedať slovo oheň! Spôsobiť celú epidémiu strachu alebo paniky."

„Mozog a duša: Ako Nervová aktivita formuje náš vnútorný svet“, Frit Chris, Corpus, 2014

A čo: o vedomí, základných funkciách mozgu, ľudských reakciách na vonkajšie podnety.

názor: vhodné na povrchové poznanie schopností mozgu. Naivné, filozofické - autorove dohady sú málo zaujímavé, na rozdiel od príkladov a kazuistík. Nie je to slovo o duši - len o vedomí (ktoré zodpovedá pôvodnému názvu, ale nie o jeho preklade). Uviedol citácie pre vzdelávacie projekty.

"Naša predstavivosť je úplne kreatívna. Nerobí predpovede a neopravuje chyby. V našich hlavách nič nevytvárame."

"Mozog a šťastie. Tajomstvo modernej neuropsychológie", Hanson Rick, Eksmo, 2011

A čo: o príčinách utrpenia - ako sa nervový systém správa v rôznych emocionálnych situáciách. Pojmy dobra a zla, spôsoby prekonávania depresívnych stavov sa dotýkajú. Existujú cvičenia na kontrolu sebauvedomenia.

názor: Ideálne pre tých, ktorí veľa pracujú a sú v neustále negatívnych technikách meditácie z kontemplatívnych tradícií, tipy na správnu reakciu na deštruktívne útoky. Pomôže to tiež pochopiť, ako vytvoriť spúšťače založené na strachu, agresii, melanchólii atď. Subjektívne mínusy: druhá časť obhajuje budhizmus - nie každý je blízko.

"Múdrosť je spojená napríklad s problémom voľby, napríklad tým, že sa vzdáva menej potešenia pre viac."

„Mozog a telo. Ako pocity ovplyvňujú naše pocity a emócie“, Beilok Sayen, „MYTH“, 2015

A čo: ako fyzický stav tela ovplyvňuje myseľ a emócie.

názor: zaujímavú knihu, ale často opakuje hlavnú myšlienku. Fakty, výskum, odkazy na profesorské prednášky patria do amerického vedeckého sveta. Vzhľadom na rozdiely v mentalite, by malo byť aplikovanie týchto vedomostí opatrné.

"Čím dlhšie budete žiť v meste, tým vyššia bude pravdepodobnosť, že sa u Vás vyvinie schizofrénia."

"Mozog odchodu do dôchodku. Vedecký pohľad na starších", Aleman Andre, "MIF", 2015

A čo: ako funguje mozog starších ľudí, ako sa líši od mozgu mladých ľudí a detí, aké zmeny v kognitívnych schopnostiach čakajú na každého človeka v starobe.

názor: veľká príležitosť pochopiť, prečo sú staré ženy na lavičkách vždy nešťastné a čo robiť, aby komunikácia s nimi nebola záťažou. Neexistujú žiadne odporúčania pre správne starnutie (okrem dobre známych). Informácie by sa mali použiť na štúdium správania starších ľudí ako spotrebiteľov. Kniha je napísaná v prístupnom jazyku.

„Starší ľudia lepšie chápu, že v tomto živote im prináša radosť, čo znamená, že robia lepšie rozhodnutia.“

"Nábor mozgu. Ako funguje ľudské myslenie a ako vytvoriť dušu pre počítač", Alexey Redozubov, Amfora, 2010

A čo: o anatómii mozgu, formovaní podmienených a nepodmienených reflexov, myslenia, emócií. Prečo ľudia majú rôzne chute, ako humor ovplyvňuje život, mechanizmy jeho formovania, aký jazyk hovorí „mozog“ a čo je interným rečníkom.

názor: najhorlivejšiu knihu, ktorú som čítal za posledných šesť mesiacov. Štýl rozprávania je na niektorých miestach zložitý, na prvých stranách sú známe informácie zo školského biológie. Závery autora vychádzajú z autoritatívnych vedeckých článkov, existujú vlastné nezvyčajné predpoklady. Z minusov - faktických chýb (napríklad o vzťahu emócií a ľudského správania).

"Verejná mienka, propaganda, presvedčenie druhých - to všetko, ak sa nespája s kritickým myslením človeka alebo aspoň tvrdohlavosťou, je odkladané spomienkami, ktoré skôr alebo neskôr tvoria pseudoinštinkt."

"Mozog online. Človek vo veku internetu", Malý Gary, Colibri, 2011

A čo: o vplyve počítačov a prístrojov na ľudí, evolučný skok a pripojenie k digitálnemu priestoru.

názor: Podľa môjho názoru je užitočná časť knihy prvá. V ňom autor hovorí o závislosti vzrušených mozgových ohnísk pri kontakte s elektronickými zariadeniami. Informácie boli užitočné pre závery o niektorých aspektoch prototypov - odvodil som rozloženie prvkov v závislosti od ľudskej odozvy na plochu obrazovky. Druhá časť bola zbytočná.

"Mozog nie je určený na dlhodobé sledovanie informácií prichádzajúcich zo všetkých strán. Nakoniec, dlhé a hlboké ponorenie do digitálneho sveta spôsobí špeciálny druh prepracovania."

"Mozog proti nadváhy", Amen Daniel, Eksmo-Press, 2014

A čo: o chudnutí, na základe práce s ľudskou psychikou. Ako určiť typ vášho mozgu a vybrať cvičenia a diéty, berúc do úvahy jeho vlastnosti.

názor: Kniha je zvedavá pre obchodníkov a produktových manažérov - opona tajomstiev o myšlienkach straty ľudí je pootvorená. Existujú testy na určenie typu mozgu, postoja k životu a zdraviu. Naštvaný reklamným systémom (klinikou), pánom Amenom, históriou pacientov - ich úspech sa odohráva, ja osobne nemám žiadnu vieru v takýto bezmračný proces straty hmotnosti.

"Mnohí ľudia sú odsúdení na neúspech vo svojom úsilí, pretože hľadajú okamžité potešenie bez toho, aby vôbec premýšľali o budúcnosti."

"Posilňovače mozgu. Ako sa naučiť efektívne premýšľať pomocou techník z rôznych vied", Nisbett Richard, vydavateľ Alpina, 2018

A čo: ako sa naučiť kriticky myslieť, kontrolovať akcie a rozumieť klamstvám.

názor: opäť nesúlad názvu a obsahu. V knihe nerovnováha v sociálnej psychológie, nájdete odpovede na otázky: ako analyzovať získané informácie, vidieť kauzálne vzťahy, aby sa zabránilo logické chyby. Neexistujú však takmer žiadne sľúbené metódy (niekoľko známych sa nepočíta), ale zaujímavé historické informácie sú hojné.

"Z piatich ľudí, s ktorými trávite väčšinu svojho času, ste uprostred."

"Buyológia: vzrušujúca cesta do mozgu moderného spotrebiteľa", Lindstrom Martin, Alpina Business Books, 2013

A čo: ako sa mozog chová pri nakupovaní, prečo ľudia závisia od značiek. Čo robia obchodníci, aby prilákali pozornosť zákazníkov, potrebujú používať sexuálne podtóny, demonštráciu zlých návykov v reklame.

názor: Budem úprimný - čítať len pre začiatočníkov v marketingu alebo public relations. Ste si istí, nájsť veľa faktov a osvedčený výskum, pochopiť, ako robiť reklamu. Pre starých časov nebude nič nové.

"Každý marketingový výskumník je teraz krížom medzi vedcom a veštcom: musí správne a rýchlo zhodnotiť situáciu a potom ju krásne uviesť do prijateľného príbehu."

"Budha, mozog a neurofyziológia šťastia. Ako zmeniť život k lepšiemu. Praktický sprievodca," Mingyur Yonge, Orientaliya, 2015

A čo: o meditácii a jej účinkoch na mozog. Ako začať precvičovať povedomie o tom, čo dá a ako táto prax ovplyvní mentálne schopnosti človeka a jeho emocionálny život.

názor: Páčilo sa mi ľahké a úplné prijatie vedy. To je dôležité, pretože autor je skutočný budhistický mních. Posilňuje všetky zistenia výskumom, nepredstavuje osobné predpoklady ako pravdu, čo naznačuje, že nie je možné nájsť dôkazovú základňu. Kniha je tak emocionálne pokojná, že cítite úplné ponorenie pri čítaní - zdalo sa, že keď som čítal, ja sám som meditoval.

"Začal som chápať z objektívneho vedeckého hľadiska, prečo praktizujúci skutočne pracujú: tieto pocity obmedzenia, úzkosti, strachu a iných vecí sú len nervové búrky. V podstate sú to návyky. A všetky zvyky môžu byť odstavené."

"Pozorný mozog. Vedecký pohľad na meditáciu", Siegel Daniel, "MYTH", 2015

A čo: ako sústrediť myseľ na dôležité veci a dosiahnuť uspokojenie, uplatniť prax meditácie. Na štruktúru mozgu, myslenie, emocionálnu sféru ľudského života.

názor: neexistuje meditačná technika, skôr vedecká analýza meditácie ako koncept. Odporúčam zahrnúť kritické myslenie a výrazy Google, ktoré sa zdali podozrivé. Sám autor sám predstavil niektoré koncepty a neexistuje ich vedecké zdôvodnenie ich účinnosti.

"Výhodou pádu je, že život sa stáva príjemnejším, vzrušujúcim, vzrušujúcim, flexibilným a fyziologicky zdravým. Zvedavosť? Nie. Stávame sa" len "zvedavými, otvorenými, prijímajúcimi a dokonca milujúcimi."

"Hormóny šťastia. Ako trénovať mozog na produkciu serotonínu, dopamínu, endorfínu a oxytocínu", Braining Loretta, "MYTH", 2016

A čo: o hormónoch, emóciách, návykoch.

názor: Autor sa snaží priblížiť čitateľa do sveta pozitívnych emócií a trvá na vylúčení negatívnych. To každému rozumnému človeku sa bude zdať nelogické: neexistujú žiadne zlé emócie, neexistuje žiadny vývoj a skúsenosti. Zaujímavosťou je krok-za-krokom plán na uvedenie života do poriadku - selektívna technológia skutočne pomôže stať sa flegmatickejšou.

"Keď sú očakávania nahradené sklamaním, zažívate silný nával kortizolu."

"Hra. Ako to ovplyvňuje našu predstavivosť, mozog a zdravie," Brown Stewart, "MYTH", 2015

A čo: o hre, ako zdroj pre samoštúdium, analýzu správania a získavanie nových zručností vedomia.

názor: Informácie z knihy sú skvelým spôsobom, ako pochopiť psychologickú a biologickú úlohu hry. Tipy sú vhodné pre rozvoj podnikania, budovanie vzťahov s deťmi a zvieratami. Predtým, než sa ponáhľate do bazéna s hlavou, zvážte, či je hra vhodná pre váš prípad, pretože Stewart riadil výskum v úzkom rámci správania a nebral do úvahy rôznorodosť sociálnych interakcií.

"Ayron predpokladá, že nezvyčajné aktivity zvyšujú hladinu dopamínu v mozgu - neurotransmiter potrebný pre potešenie."

"Súboj neurochirurgov. Ako sa objavili tajomstvá mozgu a prečo by smrť jedného kráľa mohla zmeniť vedu", Kin Sam, Eksmo, 2015

A čo: o prvých pokusoch lobotómie, lekárskych pokusoch a chybách, úžasných pacientov, ktorí prežili poškodenie mozgu a prežili.

názor: úžasná kniha. Príbehy založené na historických odkazoch a lekárskych správach. Kniha je zábavná, jazyk je jednoduchý, jednoduchý a mierne literárny.

"Všetci sme sa narodili s pripravenými neurálnymi obvodmi v dolných oblastiach mozgu, ktoré kontrolujú reflexy, ako je kýchanie, prehĺtanie a zívanie: akonáhle prvé neuróny pracujú, zvyšok ich sleduje ako domino z najmenšieho nárazu. Preto reflexné reakcie u všetkých ľudí všeobecne rovnaké. “

"Paradox šimpanza. Riadenie mozgu", Steve Peters, Eksmo, 2016

A čo: Steve Peters unikátny spôsob inventarizácie pocitov, obnovy zdravia a hľadania zmyslu života.

názor: Pripomína Erica Berna - tí, ktorí si ju prečítajú, budú mať túto knihu rád. Autor odporúča, aby ste sa správali k sebe ak životu vážnejšie, zapíšte si klady a zápory svojich činov, stanovili si cieľ a vnímali negatívne emócie ako „vnútorné zviera“. Tak-tak tipy podľa môjho názoru. Majte na pamäti, že Petersova technika nemá žiadny vedecký základ, o ktorom na stránkach tejto knihy úprimne varuje.

„Ak sa vám niečo nepodarí, nestrácajte svoje nadšenie. Vyučte sa z ťažkostí a určite si zaznamenajte svoj pokrok.“

"Tajomstvo mozgu vášho dieťaťa", Wong Sam, Eksmo, 2012

A čo: ako mozog dieťaťa funguje a rozvíja sa od začiatku vnútromaternicového vývoja, čo má robiť, aby ovplyvnil intelekt budúceho dieťaťa a ako bude súhlasiť s tínedžerom.

názor: čítať, aby ste pochopili, ako pracovať s rodičmi a deťmi. Cieľ bol dosiahnutý - na druhý svet detí a tínedžerov sa otvoril v inom uhle. Prezentácia je suchá, veľa faktov, vrátane neoverených. Je tu pocit, že autor sa žongluje s faktami a snaží sa zaviesť určitú stratégiu vzdelávania. Myslím, že tí, ktorí majú deti, ocenia knihu vyššiu ako ja.

"Päťročný človek, ktorý váži 20 kg, potrebuje denne 860 kalórií a polovica energie ide do mozgu."

"Super Zero. Ako reboot mozgu otvorí vrodený génius", Coulter Di Joy, Eksmo, 2016

A čo: ako používať telo a mozog na to, aby sa stali múdrejšími a odhalenými nevyužitými oblasťami vedomia.

názor: Autor premenil biológiu a fyziológiu a zmiešal základné pojmy fungovania mozgu s jeho vlastnými myšlienkami. Konečným cieľom je, aby sa čitateľ vrátil do prvotnej mysle, pozrel sa na svet očami dieťaťa. Odporúčam knihu aj napriek nedostatkom: Verím, že konkrétny prístup môže fungovať pre ľudí, ktorí často prichádzajú s ťažkosťami pre seba.

"Если вам нужно, чтобы разум был начеку, щелкните языком по нёбу. Исследователи животных обнаружили, что все млекопитающие щелкают языком по нёбу, чтобы привлечь внимание своего молодняка."

"Правила мозга. Что стоит знать о мозге вам и вашим детям", Медина Джон, "МИФ", 2014

О чем: o mozgových hádankách a spôsoboch, ako zlepšiť život.

názor: Pionieri kníh o mozgu sa mu budú páčiť: jednoduché vysvetlenia anatómie, pravidlá sú gramotné a štruktúrované, je ľahké a zaujímavé čítať. Dokonca aj polovica knihy bude určite neistá, a to aj pre neskúsených čitateľov kvôli bežným pravdám - každý vie, že na to, aby ste sa cítili dobre, musíte chodiť viac, ísť do postele a jesť zdravé jedlo včas. A to vôbec nie je tajomstvo.

„Existujú dva spôsoby, ako sa vysporiadať s náročným prostredím: silnejšie alebo múdrejší.“

"Ako nás mozog robí hlúpe veci", Asya Kazantseva, Corpus, 2014

A čo: prečo nám mozog robí hlúpe veci, aké škody spôsobujú alkohol a cigarety nervovým spojeniam a čo robiť s depresiou.

názor: kniha je napísaná v jednoduchom jazyku, veľa humoru - autor nevykonáva výskum, ale iba popularizuje existujúce. Obrázky a titulky sú vtipné. Nepáčilo sa mi, že autor často spomína bývalých chlapcov (nezávidím, ale tieto informácie považujem za nesprávne). Ďalšou nevýhodou: do konca knihy, vášeň znižuje, príbeh sa valí do zbežného príbehu, prestáva držať pozornosť. Posledné kapitoly boli uvedené s ťažkosťami, ale stále sa im páčilo.

"Mozog nemá ústa, takže nemôže jesť sladkosti. Ale môžete byť nútený robiť čokoľvek, čo sa mu páči."

Knihy psychológie

"Psychológia smútku", Sergej Šofov, Rech, 2006

A čo: ako prežiť zármutok so stratou blízkeho, na ktorom mieste sa zármutok z normálneho vývoja vyvinie do patologického, ako pomôcť prežiť stratu.

názor: Reakcie tela na straty u detí a dospelých sa rozkladajú na policiach. Práca s ľuďmi, ktorí zažili zármutok, je ideálne usporiadaná: nech si hovoria o mŕtvych, vracajú ich do reality s vonkajšími podnetmi, bránia pokusu o idealizáciu blízkych, opýtajú sa znova, aby hovorili o momente smrti osoby. Bez týchto vedomostí je ťažké komunikovať s človekom rozrušeným smútok bez ohľadu na to, v akom odvetví pracujete. Osoba v takomto stave môže dobre urobiť hnev v kaviarni alebo pri kúpe skrinky (aj keď uplynulo šesť mesiacov od podujatia) - tieto vedomosti by boli pre mňa užitočné, keď som pracoval v maloobchode.

"Alebo nejaký priemer, veľmi relatívny časový referenčný bod je uvedený. ​​Tak napríklad, je potrebné poznamenať, že prvá reakcia na správu o smrti - šok a necitlivosť - môže trvať od niekoľkých sekúnd do niekoľkých týždňov, v priemere sedem až deväť dní."

"Psychológia kritického myslenia", Halpern Diana, Peter, 2000

A čo: ako sa naučiť kriticky myslieť a neveriť všetkému, čo hovoria.

názor: existuje mnoho praktických cvičení na rozvoj kritického myslenia, ale obsah sám o sebe je kontroverzný - autor kladie osobný názor do centra svojho názoru, skôr ako vedecky dokázané fakty. Tento dojem je pozitívny.

"Reklama je plná všetkých druhov eufemizmov. Možno" papierové uteráky do kúpeľne "a" ženské hygienické potreby "sa zdajú byť atraktívnejšie a žiaduce ako" toaletný papier "a" tampóny "?"

"Psychológia nedôvery. Ako sa nechytiť na háku podvodníkov", Konnikova Maria, "Abeceda-Business", 2016

A čo: o podvodoch a jeho mechanizmoch. Ako podvodníci nútia ľudí, aby splnili svoje požiadavky, prečo je hlava veľkej spoločnosti tiež bezbranná pred nimi, ako osamelý dôchodca zo zadu.

názor: názov nezodpovedá obsahu, ale kniha to nezhoršuje. Sú popísané základné techniky manipulácie, psychológia viery a klasické schémy podvodu. Recepty, ako sa stať obeťou - nie. Inzerenti nájdu niekoľko užitočných hacking života (po analýze teórie) o vplyve na psychiku kupujúcich.

„Keď sme investovali dosť prostriedkov do nášho podniku - peniaze, čas, povesť - stávame sa imúnnymi voči rušivým signálom.“

"Spiritus Animalis, alebo ako ľudská psychológia poháňa ekonomiku", Akerlof George, United Press, 2010

A čo: prečo každodenné rozhodnutia o utrácaní peňazí negatívne ovplyvňujú makroekonomiku, čo robiť na zlepšenie finančnej situácie spoločnosti a každej jednotlivej rodiny.

názor: pre nešpecialistov je kniha komplikovaná. Na jednej strane je dojem pozitívny, pretože iracionálne činy osoby sú opísané vo vzťahu k peniazom (takéto informácie prichádzajú do analýzy cieľových skupín), na druhej strane sú negatívne. Krízové ​​momenty sú zle zverejnené, skúsenosť s ich ukončením je založená len na zahraničnej praxi. Zostáva chytiť národné myšlienky behaviorálnej psychológie.

„Väčšina rozhodnutí - s výnimkou tých najdôležitejších - berieme jednoducho preto, že sa„ zdajú správne “.

"Flexibilné vedomie. Nový pohľad na psychológiu vývoja dospelých a detí", Carol Duke, "MYTH", 2013

A čo: o vnútorných inštaláciách, ktoré pomáhajú dosahovať ciele a žiť šťastný život.

názor: kognitívne teórie o ľudskom správaní, chybách a postojoch k nim, tolerancii a odvahe pri rozhodovaní. Dostatok informácií ako základ: od neho môžete analyzovať správanie druhých a rozvíjať vzorce interakcie. Kniha dáva obvinenie z motivácie.

"Nastavenie rastu pomáha ľuďom vidieť v predsudkoch len názor človeka - a konfrontovať ich, udržať si dôveru v seba a realizovať svoj plný potenciál."

"Psychológia lží. Lež mi, ak môžeš," Paul Ekman, Peter, 2018

A čo: prečo ľudia podvádzajú, ako odhaliť klamstvo a prestať byť dôverčiví. Aké sú formy lži, aké morálne a sociálne aspekty porušujú ľudí, ktorí sú schopní manipulovať mysle druhých.

názor: Dlho som premýšľal, či túto knihu odporučiť, a napriek tomu som sa rozhodol odporučiť pre všeobecný vývoj. V každodennom živote je nepravdepodobné, že by ste použili aspoň 5% čítaného materiálu. Znalosť metód manipulácie nepomôže vyhnúť sa osudu podvádzania, ale možno sa budete držať v ťažkých situáciách tak, aby nebral podvod. Bude to užitočné pre ľudí pracujúcich v sektore služieb.

"Klamár môže byť dobrý - a zlý človek, príjemný - a nepríjemný. Ale človek si vždy zvolí - klamať alebo hovoriť pravdu."

"Hry, ktoré ľudia hrajú. Psychológia ľudských vzťahov", Eric Bern, "Eksmo", 2016

A čo: o životných scenároch a riešení psychologických problémov pomocou ich ukončenia.

názor: ťažké rozprávanie, lepšie čítať ceruzkou. Bern hovorí o vnútornom rodičovi, dieťati, dospelom. Vývoj udalostí v živote závisí od toho, ako vnútorné „ja“ interaguje s okolím v určitom časovom okamihu. Na jednej strane je to klasika psychológie - mnoho praktických myšlienok, úspešné príklady programovania mysle, na druhej strane filozofia a príklady, ktoré nie sú veľmi blízke ruskej realite. Stojí za prečítanie pochopiť svoje vlastné správanie a začať reakciu na zrušenie "deštruktívnych" štátov.

"Scenár (Script) je životný plán založený na rozhodnutí v detstve, podporovanom rodičmi, odôvodnené nasledujúcimi udalosťami a vyvrcholením zvolenej alternatívy."

"Trinity. Buďte viac ako sami", Andrey Kurpatov, "Capital", 2018

A čo: ako komunikovať s ľuďmi v závislosti od spôsobu myslenia, ako vytvoriť efektívne modely reality a vidieť nové príležitosti pre vlastný rozvoj.

názor: nehovoriac, že ​​teória troch typov myslenia je mi blízka, ale kniha stojí za pozornosť. Ak ste sa naučili v línii svojich zákazníkov, potom dostanete nástroje na prácu s akýmikoľvek námietkami. Zaujímavé je popísať fenomén génia, prístupy k sebapoznaniu a sebarozvoju. Napísané ľahko as humorom.

"Sme zvyknutí na rôznorodosť ľudského správania a absolútne si nevšimneme, že v skutočnosti neexistuje" štandard "a každá" norma "je len fikciou."

"Hovoriť život" Áno! "Psychológ v koncentračnom tábore," Victor Frankl, "Alpina non-fiction", 2018

A čo: o sile ľudského ducha, o ceste k pochopeniu cieľa. História rakúskeho psychológa, okolo nacistického tábora.

názor: túto knihu je možné priradiť nesprávne psychologickej časti - to je príbeh psychológa, ktorý analyzuje život v koncentračnom tábore prostredníctvom prizmu akademickej skúsenosti. Mali by ste ho vnímať ako zdroj motivácie, ale ak čítate medzi riadkami, môžete chytiť niekoľko dôležitých myšlienok pre seba-analýzu - prečo je pozitívny postoj taký dôležitý, prečo obhajovať svoje pozície.

"Ľudia zabudli, ako sa radovať. Ukazuje sa, že to bolo ešte potrebné sa naučiť."

"Rieka vedomia", Oliver Sachs, "AST", 2018

A čo: zbierka diel neuropsychológa Olivera Sachsa o štúdiu problémov v rôznych oblastiach vedy.

názor: Milujem Olivera Sachsa a odporúčam prečítať si všetky jeho knihy. V tejto knihe je málo psychológie v otvorenej forme (ale je tu jedna) - hlavne výskum fungovania mozgu a postoj k problémom moderných vied, história objaviteľov ako Darwin, Freud, James. Kniha je napísaná úžasne: mäkká a jednoduchá. Určite čítať rozšíriť obzory.

"Príroda použila aspoň dva rôzne spôsoby, ako vytvoriť mozog, ale v skutočnosti je ich takmer toľko ako vo svete druhov zvierat."

"Všetka psychológia v 50 experimentoch. Pavlovov pes", Adam Hart-Davies, Peter, 2018

A čo: ako sa vyvíjala psychológia, aké experimenty mali vplyv na psychológiu, ako samostatná veda. Čo viedlo k overeniu najnebezpečnejších myšlienok pomocou vedy.

názor: Zaujímavá kniha o tom, ako sa vyvíjala psychológia. Jednoduché čítanie, vtipné miesta. Ak budete čítať v rade, na konci knihy budete gauč odborník ľudských duší, ak budete miešať kapitoly, budete mať len dobrý čas. Odporúčam.

"Zrak, aj keď to môže byť užitočné pre osobu, ktorá bola dlho slepá, ale zároveň môže byť potenciálnym zdrojom utrpenia."

"Príbeh mysle", Michail Zoshchenko, "Pedagogika", 1990

A čo: autobiografia satirik Michail Zoshchenko. Autorka rozpráva o tom, akú vlastnú analýzu vynaložil, aby sa zbavil depresívnych stavov a zlepšil sa.

názor: Musíte si prečítať prvú časť "Pred východom slnka", ale ak ho nenájdete - nebojte sa. Kniha je hlboká introspekcia, príklad toho, ako sa môžete pochopiť bez psychológa a dostať sa z akéhokoľvek deštruktívneho stavu - potlačiť strach, depresiu, hnev alebo agresiu. Je zaujímavý z umeleckého hľadiska aj z hľadiska psychológie.

„Ale kde som sa blúdil?“ Pomyslel som si: „Aký druh psychologickej džungle ma priviedol žobrák, za čo som s vierou išiel s nádejou nájsť príčinu môjho strachu z neho?“ T

"Ľudská psychológia od narodenia do smrti", skupina autorov, "AST", 2015

A čo: učebnica ľudskej psychológie od okamihu počatia až po okamih smrti. Sú ovplyvnené kognitívne schopnosti, behaviorálne vlastnosti, motivácia, koncepcie osobností.

názor: nemali by sme očakávať ideálnu prezentáciu, humor alebo jednoduchosť z knihy - rozprávanie je štruktúrované, suché a zamerané na opis známych princípov psychológie. Odporúčam ho používať ako základnú knihu, po ktorej je možné študovať každú oblasť psychológie do hĺbky z iných zdrojov.

"Duševné procesy pôsobia ako primárne regulátory ľudského správania. Majú určitý začiatok, priebeh a koniec."

"Práca s telom v psychoterapii. Praktický sprievodca", Galina Timošenko, Elena Leonenko, "Inštitút psychoterapie", 2017

A čo: o psychoterapeutických metódach práce s telom na zlepšenie psychického stavu osoby.

názor: Kniha je zameraná na vedeckú komunitu, ale odporúčam ju ignorovať a čítať. Cvičenia na prácu s telom v kontexte psychológie sa dajú ľahko robiť doma, čo úspešne robím niekoľko mesiacov a vidím zmeny v mojom živote a zdraví. Všeobecne platí, že som v podstate ako Galina Timoshenko - krutý a sarkastický psychológ, ktorý v dvoch účtoch vedie osobu k nezávislej analýze problému.

Užite si svoje literárne večery, priatelia!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár