Potrebujem sekciu "Misia" spoločnosti: príklady úspešných a neúspešných misií

V tomto článku sa dozvieme, aké sú poslanie a hodnoty spoločnosti, keď je potrebný takýto úsek na mieste, a kedy v ňom nie je zmysel.

Aké je poslanie spoločnosti

Vezmite definíciu z článku experta na strategickú analýzu R. N. Shamgunova:

Poslaním spoločnosti je zmysel jej existencie okrem zarábania peňazí. Misia je práca, ktorej slúžite. Vytvára hodnoty, presvedčenie a princípy podnikania, odráža účel spoločnosti, jej umiestnenie (na rozdiel od iných účastníkov trhu), určuje úlohu, ktorú chce spoločnosť zohrávať v spoločnosti.

Podsekcia s poslaním sa dá nazvať inak: „Filozofia“, „Anatómia“, „Biológia“, „Značka DNA“, „Hodnoty spoločnosti“ a tak ďalej - pokiaľ ide o predstavivosť marketingového oddelenia.

Variácie k téme:

V knihe sociálneho podnikateľa z Bangladéša, Yunus Muhammad "Vytvorenie sveta bez chudoby. Sociálne podnikanie a budúcnosť kapitalizmu" je konceptom "sociálnej zodpovednosti podnikov". Spája všetky filozofie, misie a pod jednou strechou - to je povinnosť robiť dobro ľuďom a svetu okolo nich, alebo aspoň im neublížiť.

Prečo spoločnosť nepotrebuje misiu

Yunus Muhammad, ktorému som už hovoril a bude v tom pokračovať, hovorí, že moderní spotrebitelia odmietajú služby spoločností s farebným obrazom. Je pravda, že počas prípravy článku som nenašiel žiadne presvedčivé dôkazy o tom, že „negatívne sociálne postavenie značky“ nepriaznivo ovplyvňuje obchodnú výkonnosť. Ak sú takéto štúdie známe, pošlite odkazy v komentároch.

Existuje však dôkaz o opaku. V článku venovanom výsledkom Dieselgate analytik Bloomberg View Leonid Bershidsky tvrdí, že koncern Volkswagen nielenže netrpel environmentálnym škandálom v roku 2015, ale aj zvyšoval jeho účinnosť. Okrem toho, v roku 2015 vznetový motor skupiny Volkswagen vytlačil dlhoročného lídra spoločnosti Toyota z prvého miesta v oblasti predaja vo svete. A podľa najnovších údajov, VAG len zvyšuje výhodu, PR hral len v prospech.

Ďalší príklad: porovnajme hodnotenie najväčších výrobcov kozmetiky od značky Rankings so zoznamami medzinárodnej organizácie PETA, ktorá bojuje za etické zaobchádzanie so zvieratami. Pre všetky TOP-10 vidíme nasledujúci obrázok:

Odmietnutie testovať na zvieratách má komerčný účinok na výrobcov kozmetiky, ktorí sa zaujímajú o úzke publikum aktivistov za práva zvierat. Napríklad pre výrobcu ekologickej kozmetiky Bare Escentual.

Ale pre širšie publikum, tento faktor nezáleží veľa. Krutý, ale pravdivý.

Než sa porozprávate o svojom poslaní so svojimi zákazníkmi, musíte pochopiť jednu vec: poslaním nie je pre zákazníkov, nie pre partnerov a nie pre zisk, je to pre majiteľa podniku osobne. Ak chce sám žiť v „zelenom“ svete alebo že choré deti majú možnosť zotaviť sa, ak je ochotný poskytnúť časť zisku na tieto účely, spoločnosť bude mať misiu.

Náklady na misiu však nie sú rozpočtom na reklamu. Nemôžete očakávať, že investujete určitú čiastku, a potom vypočítajte efektívnosť investícií. To je ekvivalentné skutočnosti, že by som pri vstupe do Magnitu dal žobráka 100 rubľov a potom požiadal o zľavu v obchode. Som tak láskavý, čo ľúto?

Yunus Muhammad hovorí o tej istej veci: niektoré spoločnosti vnímajú sociálne záväzky ako druh reklamy. 1% zisku sa posiela na pomoc chudobným a zvyšných 99% na produkciu, kde sa práca tých istých chudobných využíva v rozpore so základnými pracovnoprávnymi predpismi. Nebuďte tak, buď úprimný aspoň pred sebou.

To však neznamená, že sociálne projekty musia byť skryté a placho pokrčiť ramenami, ak niekto zistí a opýta sa. Sociálne projekty sú čisto biele PR a správna cesta k regionálnym a federálnym médiám. Môžete o nich hovoriť, ale úprimne, bez patosu a pokusov o manipuláciu s ľuďmi. Toto je moje osobné presvedčenie.

Prečo potom potrebujeme misiu?

Ak chcete odpovedať na túto otázku, musíte sa najprv opýtať sami seba:

Komu sa majú držať záväzky?

Sociálne záväzky možno zachovať pre spoločnosť ako celok.

Sociálne záväzky sa môžu konať pred určitou skupinou ľudí.

Sociálne záväzky môžu byť vedené pred vašimi zamestnancami.

Tlačová služba spoločnosti Sela potvrdila, že personálne oddelenie použilo metódy na identifikáciu osobnostných znakov žiadateľov. Ak kandidát neukáže požadované kvality, nebude ho zamestnávať.

Sociálne záväzky môžu byť zachované pre zákazníkov.

Poslanie:

  1. Zvyšuje záujem verejnosti o podnikanie. Logika "Sportmaster" je jasná: viac ľudí chodí na šport - viac kupujúcich športových potrieb.
  2. Priláka zamestnancov, zákazníkov a partnerov s podobnými názormi, chuťou, záujmami. Pred niekoľkými rokmi značka Xiaomi na túto tému pokročila. Výrobca dôsledne vytvoril prostredie ventilátora: počnúc produktovou líniou (princíp "mocného a rýchleho železa za málo peňazí") a končiac oficiálnym medzinárodným fan siteom MIUI.
  1. Stimuluje k vykonávaniu činností, ktoré v budúcnosti môžu viesť k nákupu produktu alebo služby.
  1. Aktivuje emocionálne faktory výberu produktu a služby.

Potrebujem podsekciu s poslaním spoločnosti na mieste

Pochopte správne: charita je skvelá, ale ak na svoju stránku píšete niekoľko domýšľavých, ale bez fráz, nebudete iných presvedčiť, aby sa postarali o svetový mier.

Čítanie tohto, len chcete kričať: "Chlapi, len predávate lopty a bicykle!" Vážne, čo keď váš klient od vás kúpil bežecký pás, išiel niekoľko dní a uvedomil si, že je to pre neho príliš ťažké a vôbec nie športové? Ak by sa nestal energickým, veselým alebo šťastným z nákupu, čo by ste robili? Vezmite si simulátor späť a zaznamenajte kupujúceho na body-pozitívne kurzy?

Menej patosu a abstrakcie, viac odkazov na skutočné záležitosti.

Publikovať listy a potvrdenia verejných organizácií a nadácií

Taxi služba z Petrohradu "Taksovichkof" prepravuje zamestnancov charitatívnych nadácií a verejných organizácií zadarmo. Zástupca akéhokoľvek sociálneho projektu, ktorý potrebuje pomoc s dopravou, môže zanechať žiadosť na oficiálnych stránkach. V podsekcii "Charita" niekoľko desiatok takýchto listov.

Povedzte nám, o akú charitu ide vaše produkty.

Ukážte, ako vaše podnikové procesy zlepšujú životné prostredie

Zdá sa, že tu nie je nič zvláštne. Mnohé nákladné spoločnosti nakupujú autá s plynovými motormi a optimalizujú trasy - je to lacnejšie ako benzín a cestovanie v kruhoch. Ale "Gruzichkof" premieňa svoje princípy v ekologickej rovine a dostáva bonus karme.

Publikovať správy o charitatívnych podujatiach v bloku správ na stránke

Zároveň sa môžete dostať do federálnej tlače.

Nastavte ciele a sledujte ich percento dokončenia.

Ak sa pozriete pozorne, ciele výrobcu krmiva pre domáce zvieratá Purina sa líšia od konkurentov. Rovnako ako z iných veľkých spoločností.

Ale v Purine prišiel na to, ako sa dostať z abstrakcie. Každý cieľ je zobrazený ako percento dokončenia. Napríklad prechod na výrobu bez odpadu je ukončený o 75%.

Ukáž mi, ako riešiť problémy iných ľudí.

Predloženie misie Apple sa výrazne odlišuje od konkurencie. Zatiaľ čo iní hovoria o technológii, inovácii a pohľade do budúcnosti, Apple ukazuje, ako dnes technológia pomáha ľuďom so zdravotným postihnutím.

Vysvetlite, čo znamenajú vaše zásady

Ak chcete napísať v podsekcii s poslaním, že váš podnik je krištáľovo čistý - nie taška cementu na deviatom poschodí ťahať, je ťažšie vysvetliť, čo sa to prejavuje. Dodo Pizza to urobila:

Mimochodom, Texterra má tiež svoje poslanie:

Poslanie spoločnosti je potrebné na mieste, ak sa skutočne zúčastňujete na sociálnych projektoch alebo chcete osloviť zákazníkov, partnerov a budúcich zamestnancov ako ľudí. Ak nie, je lepšie robiť bez nej. Vyzerá to, že sa snažíte utrácať.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár