Pamätáme: ako nezabudnúť na prácu

Prišli ste z dovolenky a zabudli ste heslo na vstup do Windows? Alebo, horšie, pin z bankovej karty? Chýbalo dôležité stretnutie, pretože zabudol dať pripomienku na smartfóne?

Niekedy sa mi zdá, že všetky drobné problémy, ktoré sa plížia k majiteľom malých podnikov a rušia ich najviac premyslené plány, sa objavujú len kvôli našej neschopnosti spomenúť si na veci. Pamäť je veľmi komplikovaná vec, pretože pod mikroskopom sa nedá urobiť, a preto nemožno nájsť uzlík, ktorý v ňom spôsobuje poklesy. Niet pochýb o tom, že zlepšenie ľudskej pamäte môže zvýšiť efektívnosť našej práce a rozšíriť naše schopnosti.

Prvým znakom zhoršenia pamäti je, že začnete opakovať svoje chyby. A to je pre vás nedosiahnuteľný luxus. Existuje niekoľko trikov, ktoré možno použiť na zlepšenie pamäte. Mnoho ľudí si sťažuje na zlú pamäť, ale málokto si uvedomuje, že dobrá pamäť nie je vrodená schopnosť, ale nadobudnutá. Môže byť vyvinutá jednoduchými cvičeniami. Ak máte rovnaké problémy s pamäťou ako všetci ostatní zaneprázdnení podnikatelia, potom vyskúšajte 10 spôsobov uvedených nižšie, aby ste zlepšili pamäť - možno vám pomôžu nielen vám osobne, ale aj celej firme.

Identifikujte hlavný problém

Po prvé, musíte identifikovať príčinu poškodenia pamäte. Existuje mnoho z nich - napríklad nízkokalorická diéta môže viesť k výpadkom pamäte (nesedí niekoľko týždňov na jednej mrkve - okrem získania oranžového odtieňa pleti, neprinesie nič zaujímavé). Nízka aktivita môže tiež spôsobiť problémy s uchovávaním informácií v pamäti (na gauči netrvajú celé týždne, je potrebné ponechať miesto v pamäti, aspoň pre programového sprievodcu). Ale jednou z najčastejších príčin problémov s pamäťou je depresia (alebo osobná kríza). Ľudský mozog musí byť správne regulovaný hormónmi a žľazami, aby mohol pracovať s maximálnou účinnosťou, a keď je depresívny, toto všetko je narušené. Aký je záver? To je pravda, liečba hormonálnej nerovnováhy a odstránenie príznakov depresie môže výrazne zlepšiť pamäť. A tak zabudli na smutné jesenné večery, povzbudili - a pokračovali, pomohli si ich pamäti a svojej práci!

Premýšľajte v obrazoch

Ďalšou veľmi účinnou stratégiou je použitie vizualizácie a myslenia v obrazoch na zapamätanie si dôležitých faktov, detailov a informácií. Naša vízia je jedným z najsilnejších pocitov v tele a na fakty a údaje sa tak ľahko zabúda, pretože nie sú v našej pamäti fixované ako obraz. Namiesto toho, aby ste si zapamätali nákupný zoznam, môžete si napríklad predstaviť každú vec, ktorú musíte kúpiť. Prechádzajúc týmto zoznamom vo vašej pamäti si predstavte presne tú vec, nie jej meno. Rovnakú metódu možno použiť v podnikaní - predstavte si tváre svojich klientov, miesta, ktoré potrebujete navštíviť, a vizuálne znázornenie úloh, ktoré musíte vykonať.

Pochopte, ako súvisia pamäť a alkohol

Skĺzol, spadol, prebudil sa, sadra? Nepamätám si nič ráno po zábavnej noci? Známy prípad! Vzťah medzi kvalitou pamäte a konzumáciou alkoholu patrí medzi prvé veci, ktoré musíte pochopiť. Možno nebudete prekvapení, že zneužívanie alkoholu je jednou z hlavných príčin poškodenia pamäte. Dokonca aj potom, čo vaša pečeň spracovala alkohol a bola odstránená z tela, zvyškové barbituráty negatívne ovplyvnia vašu schopnosť zapamätať si veci. Avšak pozornosť! Na druhú stranu, jeden výstrel alebo pohár alkoholu môže skutočne zlepšiť vašu pamäť, eliminovať rozptýlenie a umožní vám zamerať sa viac na konkrétnu úlohu (iba DPS dôstojníci to nehovoria - nebudú to oceňovať).

Zlepšite svoje fyzické zdravie

Diéta, výživa a fyzická aktivita veľmi úzko súvisia s mozgovými funkciami. Ak máte problémy s pamäťou, mali by ste premýšľať o výhodách cvičenia vo vašom každodennom živote. Nenechajte sa čudovať, keď si uvedomíte, že ľudia, ktorí robia cvičenia dvadsať minút každé ráno, si pamätajú úlohy a informácie oveľa lepšie ako tí, ktorí vedú sedavý spôsob života.

Rozdeľte informácie oddelene

Vynikajúcou technikou, ktorá vám pomôže zapamätať si číselné údaje, je zoskupovanie alebo „fragmentácia“ informácií. Zoskupovanie sekvencií čísel do ľahko zapamätateľných fragmentov je technika, ktorú matematici používajú pri súťažiach na zapamätanie si hodnoty pi. Ak si nepamätáte žiadne telefónne číslo, rozdelte sedem číslic do skupín po dvoch a troch znakoch. Príďte s nejakým vzťahom, ktorý vám pomôže zapamätať si tieto skupiny čísel samostatne.

Prestaňte sa rozptyľovať

Nedostatok pozornosti je jedným z najmocnejších nepriateľov úspešného zapamätania informácií. Ak zistíte, že je ťažké zapamätať si niektoré veci počas dňa, potom sa váš mozog neustále rozptyľuje. Keď vám niekto poskytne dôležité informácie, pokúste sa zamerať na slová, ktoré vám hovoria. Pokúste sa zopakovať informácie o sebe - pomôže vám to zamerať sa ešte lepšie. Jednoducho nezačnite opakovať všetko nahlas a iní vás môžu zle pochopiť.

Zahrajte si vzdelávacie hry

Jedným z najlepších spôsobov, ako zlepšiť pamäť, je hrať hry, ktoré robia z vašej mysle prácu. Krížovky a hádanky dokonale rozvíjajú pamäť. Digitálne krížovky (sudoku) tiež pomáhajú zlepšovať schopnosť mozgu udržiavať dlhé sledy čísel. Varovanie! Piata pamäť GTA sa nevyvíja, vložte joystick!

Odložte gadgets a uchopte knihy

Okrem joysticku odložte všetko ostatné. Aktívne používanie elektronických zariadení je ďalšou príčinou problémov s pamäťou. Faktom je, že všetky naše početné gadgets - smartphony, tabletové počítače a laptopy - eliminujú potrebu aktívne uvažovať (o tom sme podrobne písali v našom článku „9 úžasných faktov o mobilnom marketingu“) - za to nemôžu byť obviňovaní. Aby sme pre vás mohli vytvoriť všetko, čo je v našich silách - v dôsledku toho náš mozog pracuje počas dňa menej. Vzdať sa surfovania na internete vo večerných hodinách v prospech čítania alebo vývoja hier, a vy si všimnete významné zlepšenie vo vašej pamäti.

Priestorová pamäť

Ďalším spôsobom, ako si čarodejníci ľahko zapamätajú veľa informácií, je priestorová pamäť. To je, keď sme spojiť vec, ktorá musí byť zapamätaná s nejakým miestom alebo priestorom. To je jeden z dôvodov, prečo učitelia umiestňujú študentov na určité miesta, keď sa zoznámia s novou triedou. Učiteľ si každý deň na rovnakom mieste všimne tú istú osobu. Môžete si spomenúť na meno kolegu, spomeniete si na miesto, kde ste sa s ním stretli. Možno si spomeniete, že je potrebné vyzdvihnúť balík na pošte, čo predstavuje stavbu pošty vo forme veľkej lepenkovej krabice. No, alebo naopak - ako sa vám páči.

Trénujte svoj mozog ako každý iný sval.

Napriek tomu, že technicky nie je váš mozog sval, musíte ho pravidelne „pumpovať“, aby aj naďalej efektívne fungoval. Zakaždým, keď riešite úlohy, ktoré trénujú vašu myseľ, zlepšujete schopnosť mozgu zapamätať si informácie. Príslovie „opakovanie je matkou učenia“ je veľmi vhodné na optimalizáciu výkonu pamäte.

Týchto desať techník vám pomôže zlepšiť schopnosť vášho mozgu ukladať veľké množstvo informácií, využívať vašu pamäť „naplno“ a dať vášmu podniku dlho očakávaný impulz.

Pamätajte si? Výborne! Vidíte, už to funguje!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár