Ako chrániť obsah autora na webe?

V dnešnej dobe je ťažké preceňovať úlohu obsahu v internetovom marketingu vo všeobecnosti av propagácii webových stránok. Okrem toho sa úloha obsahu nepochybne ďalej zvýši a oveľa rýchlejšie, ako sa nám zdá. Základný vývoj prebieha na križovatke lingvistickej analýzy a matematiky, rýchlo sa zvyšujú nové myšlienky.

V roku 88 sa prvýkrát (na papieri) stanovili princípy pravdepodobnostnej latentnej sémantickej analýzy, ktorá je základom strojového učenia. Dnes je Matrixnet realitou, či to má niekto rád alebo nie. A v "ére Matrixu", ako viete, úloha jedného z faktorov podieľajúcich sa na hodnotení stránok je veľmi vyrovnaná. Obsah sa stáva spôsobom, ako prilákať LF (a nielen LF!) - prevádzku, ktorá je všeobecne dostupná všetkým (aj keď teoreticky, v praxi to nie je ani zďaleka pravda).

To všetko viedlo k tomu, že dnes mnohé spoločnosti začali vážne zapájať sa do obsahu svojich webových kancelárií a hodnotiť výdavky na obsah ako dlhodobú investíciu. Dôležité je, že investície, ktoré sa vyplatia bez ohľadu na zmeny vo vyhľadávacích algoritmoch (vo všeobecnosti je jasné, prečo: veľké množstvo vysokokvalitného jedinečného obsahu je v prvom rade nízkofrekvenčným prenosom a menej trpia zmenami vo vyhľadávacích algoritmoch).

A vyvstala otázka - ako chrániť svoj obsah? Všeobecne platí, že teraz vstal. Ak sa však touto problematikou zaoberali skôr iba účastníci internetového trhu a malá hŕstka najpokročilejších médií (pripomínajúc senzačný prípad Vedomosti proti RBC), dnes sa touto otázkou zaoberajú všetky obchodné spoločnosti, ktorých úspech závisí od návštevnosti vyhľadávania. Počas uplynulých šiestich mesiacov nám telefonovalo v Texterre, agentúre pre tvorbu obsahu, viac ľudí ako predtým. Všetci volali - od majiteľov malých internetových obchodov až po riaditeľov e-commerce veľkých maloobchodníkov. Zavolali s jednou otázkou - ako chrániť svoj obsah, ktorý bol strávený niekedy dosť slušné rozpočty.

Od čoho sa chránime a proti čomu chránime?

Ako mnohí z nás vedia, ukradnú všetko: dizajn, rozloženie, kód, ilustrácie. To samozrejme nie je dobré. Zdá sa, že je potrebné proti tomu bojovať (niekto a z nejakého dôvodu), ale aby som bol úprimný, v tomto nevidím veľký zmysel. Možno môj názor pôjde proti väčšinovému názoru. Stole svoj dizajn? Radujte sa, ste uznaný. Stole svoje fotografie? Áno, nech vidia čo najviac ľudí! Nežiadam nikoho, aby to robil, ale nemôžem odsúdiť. Spravidla je zlodej sám o sebe smiešny, len svojou skutočnosťou krádeže, toto, IMHO, je už dostatočný trest.

Existujú dve základné veci, ktoré ma robia, aby som s zlodejmi textového obsahu zaobchádzal úplne inak. Po prvé: textový obsah ovplyvňuje propagáciu. Existuje priama proporcionálna závislosť: čím viac kvalitného jedinečného obsahu na webe, témy sú vyššie vyhľadávané návštevnosti na nízkofrekvenčných dotazoch (toto je minimum a vo všeobecnosti to už nevyžaduje žiaden dôkaz, ale pohľad je stále viac populárny a Dodržiavam ho, že vysokokvalitný unikátny obsah je dnes schopný zmeniť situáciu v rámci TOP-10 a podľa pomerne konkurenčných požiadaviek). Všeobecne platí, že vysokokvalitný unikátny obsah na stránke (nie „erodovanie“ zároveň téma stránky, ak je stránka úzko tematická) je absolútnym požehnaním.

Po druhé: vyhľadávače, bohužiaľ, nie sú dokonalé, a dosť často nesprávne určujú zdroj obsahu. Tieto dve veci - vplyv textov stránok na rebríček v otázke a nedokonalosť definície zdroja - sú príčinou zla, ktoré vidíme z prvej ruky: jedna stránka (hoci mladá, menej „dôvera“, atď.) Je vložená do obsahu a druhá lokalita kradne a je určený Yandexom ako zdroj obsahu (a preto návštevnosť dostane stránku, ktorú definuje Yandex ako zdroj). Chcel by som hovoriť o boji proti takýmto javom.

Jednoduché kroky, ktoré nikto nevykonáva

Samo-záchrana šibenice v slučke, ako je dobre známe, je nemožná. To je lekársky fakt. Po vstupe na internet nielen ako "surfer", "užívateľ" a "chatter", ale aj ako vlastník internetovej stránky, byť pripravený, že váš obsah bude odcudzený. Najmä, ak máte vysoko kvalitný obsah a trávite veľa peňazí na prilákanie obsahových agentúr alebo novinárov na voľnej nohe. Obsah vám bude odcudzený, a preto nie je možné sa tomu vyhnúť nejakým softvérom. Píšem to pre tých, ktorí si stále myslia (a existuje niekoľko málo), že môžete zakázať kopírovanie textov a ilustrácií z webu pomocou niektorých skriptov.

Jediná prevencia krádeže, o ktorej viem, je ikona autorských práv na každej stránke. Je to skutočne prostriedok prevencie, ale v žiadnom prípade nie je zárukou, že vám text nebude ukradnutý. Znamienko autorských práv, ako viete, nevytvára a neuznáva žiadne ďalšie práva pre vás, je to len vyhlásenie o vašich právach na obsah.

Aké opatrenia by sa však mali uplatňovať po tom, ako sa vaše texty na určitom mieste ponechali bez vášho vedomia?

Prvý, Napíšte list vlastníkom zdroja (najlepšie „bežnou“ poštou na hlavičkovom papieri spoločnosti, v firemnej obálke vašej organizácie), kde oznámite, že zo stránky (alebo stránok) vašej stránky čiastočne alebo úplne skopírujete materiál, ku ktorému patríte, a vy sú ochotní brániť svoje práva pred súdom. Je lepšie nariadiť písanie takéhoto listu právnikom, verte mi, že vedome získajú chlieb.

Banálna rada? Oh áno Ale neveríte, v tomto štádiu môžete vyriešiť väčšinu problémov. V skutočnosti, nie vždy na "ten koniec drôtu" sedí zlý trpaslík, ktorý sníva stiahnuť z vášho webu čo najviac obsahu. Niekedy sa "copy-paste" na stránke konkurenta angažuje, bez vedomia jeho nadriadených, najatého zamestnanca, ktorého úlohou je vytvoriť tento obsah. Niekedy sa prax požičiavania si obsahu jednoducho nepovažuje v konkrétnej štruktúre, najmä za trestnú. Ale také listy, verte mi, veľmi rýchlo a efektívne "obnovte mozog." Hlavnou vecou nie je byť lenivý, ale sledovať "copy-paste" a metodicky im posielať listy.

Druhý, Ak prvý krok nefungoval, potom s podobným listom môžete kontaktovať poskytovateľa hostingu, kde sa nachádza miesto plagiátora. Domáca jurisprudencia s ohľadom na poskytovateľov hostingu (hovoríme to bez hodnoty) je dosť nestabilná a nejasná. V ruskej súdnej praxi sa vyskytli prípady, keď poskytovateľ hostingu bol vyhlásený za zodpovedného za obsah hostovaný na svojich serveroch, pričom existovali prípady, v ktorých poskytovateľ hostingu nebol uznaný za zodpovedného za obsah. A tam boli aj tie, kde bol poskytovateľ hostingu vyhlásený za zodpovedného a odsúdeného na pokutu, ale odvolanie podané na Najvyššom rozhodcovskom súde toto rozhodnutie zrušilo (pripomínajú vec: „Obsah a právo“ proti zaycev.net a Masterhost).

Táto nejasnosť pozície štátu v našom prípade sa obracia v prospech vlastníka obsahu. Oficiálna adresa poskytovateľa hostingu rieši problém - bola opakovane kontrolovaná na vlastnej koži! Hlavná vec je samozrejme text listu. Nemusíte nikoho vystrašiť, nie je potrebné ohrozovať súd. Odvolávajte sa na poskytovateľa hostingu ako na rozhodcu, pričom jasne vyjadrujete svoje stanovisko, že ak budete odvolanie ignorovať, vyhradzujete si právo ísť ďalej v prípadoch ochrany svojich práv. Tu je dôležité, na jednej strane, aby sme nešli príliš ďaleko, na druhej strane - mali by ste mať pocit, že máte právo ísť na súd a byť si istý, že to urobíte v prípade potreby. V prevažnej väčšine prípadov je poskytovateľ hostingu ľahšie vyriešiť otázku, čo sa nazýva „na mieste“ a so svojím klientom.

tretina, Úprimne si želáme, aby vám prvé dva kroky umožnili, aby sa vec nedostala na súdne konanie. Ale ak k tomu príde všetko, potom je potrebné urobiť ďalší krok. A to lepšie vopred. V súdnej praxi existujú určité ťažkosti s preukázaním ich práv na obsah (pripomíname, že označenie autorských práv nie je dôkaz!). Ale existuje taká vec ako doklad o čase vlastníctva, Inými slovami, ak nikto nemôže dokázať skutočnosť, že obsah napísal, súd zváži otázku, kto predtým mal sporný obsah. V tomto prípade súd samozrejme neuverejní dátum zverejnenia na stránke.

Existujú dva spôsoby. Ťažká cesta: vytlačte si materiály na tlačiarni a odneste ich do notára. Notár neoveruje vaše autorstvo, ale čas - keď mu ho priniesli. Inými slovami, vďaka týmto dokumentom budete môcť preukázať na súde, že ste mali sporný obsah k takémuto dátumu. Bude takýto dokument schopný poskytnúť vášmu súperovi?

Druhá možnosť - v podstate rovnaké. Ale ušetrí vám málo času a peňazí strávených na notára. Vytlačte si dokumenty a pošlite ich "obyčajným" (nie e-mailom) v obálke na adresu domov. Hlavná vec: dostať obálku, neotvárajte ju. Zapečatená obálka má opečiatkovanú poštu s dátumami odoslania a prijatia listu. Tieto dátumy budú svedčiť aj na súde vo váš prospech.

Tu, vo všeobecnosti a všetky. Jednoduché tipy? Áno, veľmi. Mnohí o nich už vedia. Ale z nejakého dôvodu, nie každý chce hrať. Medzitým tieto jednoduché kroky dokážu odstrániť väčšinu replikovaného obsahu, ktorý vám patrí z indexu. Pýtate sa a čo robiť s tými, na ktorých tieto jednoduché kroky nebudú fungovať? A nič nerobiť. Mínus karmy nebol zrušený. A pre krádež obsahu karma padá veľmi rýchlo :), verte mi, vieme, o čom hovoríme.

Uvítacia replikácia materiálu s uvedením zdroja.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár