Ako sa dostať do stavu "eureka"

Počuli ste také slovo - eureka? Áno, áno, bol to on, kto bežal nahý pozdĺž Archimédovej ulice, ktorá bola inštruovaná, aby zmerala objem zlatej koruny kráľa Syrakúz - a napriek tomu mala nepravidelný tvar. A koľko ľudí ho kričalo, keď sa zobudil? Áno, nepočítaj sa! Samozrejme, každý si pamätá Mendeleeva. Niektorí stále vedia o nemeckom fyzikovi Kekuleovi, ktorý objavil benzén, keď vo sne videl hada šiestich atómov uhlíka. Dokonca vám môžem povedať o gitaristovi Rolling Stones Keithovi Richardsovi, ktorý spal s gitarou a magnetofónom, aby zaznamenal náhle nočné postrehy. Jedného rána našiel na páske záznam úvodu do budúceho úderu kapely, po ktorom nasledoval polhodinový záznam jeho chrápania. Zdá sa, že ráno večer je naozaj múdrejšie.

Všetky tieto príbehy náhleho nahliadnutia často predchádzali tzv. „Užitočná pauza“ - psychológovia to nazývajú inkubačnou fázou kreatívneho procesu, ktorý nasleduje po informačnom. Stalo sa vám to? Stalo sa niekedy, že sa vám riešenie problému náhle stalo, keď ste o tom vôbec nerozmýšľali - keď ste kráčali, čítali knihy alebo čistili topánky?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo je veľmi užitočné dočasne ustúpiť od problémov. Všetky sú spojené s osobitosťami nášho myslenia. Najprv však definujeme, ako naše myslenie nefunguje.

Mnoho ľudí má dosť zvláštnu predstavu o tom, ako proces myslenia prebieha v našom podvedomí. Veria, že v nás je nejaká armáda drobných šikovných mužov, ktorí hľadajú cestu von zo situácie, keď sme zaneprázdnení niečím iným. Jeden z týchto chytrých mužov nakoniec prichádza s veľkým nápadom, hodí ho do nášho vedomia a - voila! - máme prehľad.

Bohužiaľ, v skutočnosti to vôbec nefunguje. "Užitočné pauzy" sú naozaj užitočné, ale nie preto, že niekto v nás pracuje na otázke, zatiaľ čo my odpočíva, ale z úplne iných dôvodov.

Mozog reštartujte

Naša pamäť je trochu ako autoregistrar flash karta, ktorá zaznamenáva video v kruhu, mazanie starých nahrávok. Samozrejme, veci sú pre ľudí komplikovanejšie, ale myšlienky vo vašej pamäti sa tiež snažia navzájom vynútiť. Keď začnete premýšľať o probléme, niektoré myšlienky sa dostanú do popredia. Všimnite si ich, pretože: a) zapadajú do opisu problému a b) úspešne vytlačia konkurenčné spomienky.

Akonáhle sú myšlienky zachované v dlhodobej pamäti (aby sme tak povedali, že sú uložené dlho), je pre nich veľmi ťažké dosiahnuť vaše vedomie, aj keď majú veľmi dôležité informácie na vyriešenie problému. To je miesto, kde sa tlieskanie na čele vyskytuje so všetkými jeho sila: "Ako som mohol zabudnúť? To bolo na povrchu!" Áno, bolo to veľmi jednoduché - myslíte si, že všetko ležalo na povrchu, ale v skutočnosti chudobný malý nápad sa na tento povrch plazil so všetkou svojou silou, pričom sa dostal z tisícov vašich komprimovaných myšlienok.

Inkubačná doba nefunguje, pretože máte vlastnú armádu malých šikovných ľudí, ktorí sa snažia nájsť odpoveď. Keď sa vrátite z problému a prepnete na niečo iné, pamäť sa reštartuje. Tie nápady, ktoré sa neustále otáčajú vo vašej hlave, vyblednú do pozadia. A tie myšlienky, ktoré boli položené na zadnom horáku, sa postupne stávajú dostupnejšími. Ak znova zmeníte svoje myšlienky na váš problém po "resete", staré spomienky budú mať oveľa väčšie šance dosiahnuť vaše vedomie.

Z iného uhla

Spomienky a myšlienky v našich mysliach sa objavujú asociatívne. Ak si nepamätáte, kde boli kľúče od bytu (ale je to škoda, že im nemôžete volať, správne?), Potom si musíte zapamätať, o čom ste v tom okamihu mysleli alebo o čom rozprávali a čo ste robili. Máme svoje myšlienky spojené so životnou skúsenosťou - premýšľajte o zelenine, a budete si pamätať buď obed alebo zeleninovú záhradu, a nie len obrázok mrkvy z botanickej učebnice. Myslite na diskotéku a budete si pamätať poslednú stranu v klube. Ako to súvisí s vaším problémom? Priamo. Spôsob, akým ho popíšete, priamo ovplyvňuje, aké myšlienky prichádzajú do vašej mysle.

Často, keď chcete nájsť riešenie problému, popisujete ho celkom konkrétne a jednostranne. Zasúvate sa do rámca oblasti, na ktorú sa vzťahuje. Inými slovami, ak sa snažíte objaviť koleso, potom premýšľajte o kolesách, pedáloch a volante. Keď sa však pustíte a odkloníte sa od problému, všetky konkrétne detaily zmiznú a jeho opis sa postupne mení a stáva sa viac abstraktným. Môžete prejsť od premýšľania o volante a pedálov k myšlienke pohybu presunutím úsilia z pedálov na kolesá. Ako sa všeobecné chápanie problému mení, myšlienky a myšlienky, ktoré sa objavujú vo vašej hlave, sa menia. To vedie k pochopeniu.

Úloha intuície

Stáva sa však, že vynaložíte všetko úsilie, aby ste sa na problém pozreli z iného uhla, ale ... nemôžete. Zaseknutý na jednom mieste. V takýchto prípadoch vás užitočné pauzy jednoducho privedú k vonkajšiemu svetu a umožnia vám čeliť obrovskému množstvu vecí, ktoré nesúvisia s vaším problémom. Tu je jeden z týchto náhodných stretnutí a môže viesť k nahliadnutiu. Napríklad Isaac Newton mu na hlavu padol len jablko - a to sa sotva stalo v jeho kancelárii.

Nikdy nemôžete vypnúť svoj mozog na sto percent, a niektorá jeho časť si bude stále pamätať na nevyriešený problém. Takže je to práve táto časť, ktorá bude filtrovať všetky vaše myšlienky a asociácie a pokúsi sa ich vyriešiť. Existuje celkom prirodzené pravidlo: keď máte cieľ, ktorý musíte dosiahnuť, všimnete si veci okolo vás, ktoré vám môžu pomôcť. Napríklad, ak potrebujete poslať list (papierovou poštou - áno, stále existuje!), Potom si začnete všimnúť poštové schránky na ceste do práce, aj keď tam visia už od čias kráľa Pea, predtým ste to nepotrebovali.

Podľa toho istého princípu sa vaše podvedomie bude týkať problému, ktorý si vyžaduje kreatívne riešenie - automaticky to zvýši pravdepodobnosť, že si všimnete niečoho okolo vás, ktoré vám pomôže nájsť cestu von zo situácie. Nemyslíte si, že Archimedes prvýkrát v živote vyliezol do kúpeľa, keď sa rozsvietil? Samozrejme, že nie. Jednoducho upozornil na skutočnosť, že hladina vody v kúpeli stúpa, keď je telo ponorené len vtedy, keď je pred ním nastavená špecifická úloha meraného objemu.

Takže nabudúce uviaznete na jednom mieste - len pauza. Napriek tomu, že v nás nie je žiadna armáda Einsteinov, pracujúca počas odpočinku (a tak by sme chceli!), Prečerpanie mozgu môže byť veľmi užitočné. Kúpajte sa, spajte, vyleštite si topánky - nenájdete inšpiráciu, takže si prinajmenšom prinesiete poriadok. To je tiež užitočné.

Adaptácia Art Markman je hodnota užívania produktívnej pauzy

Pozrite si video: STAV. Jak se snadno dostat do dobrého stavu za 1 minutu (Marec 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár