Pros o otálenie alebo pri odkladaní vecí je prospešné

Otálenie je odklad dôležitých a naliehavých záležitostí, ich nahradenie niečím nepodstatným, ale príjemným alebo veľmi významným, ale nie naliehavým. Že je považovaný za najhoršieho nepriateľa výkonu. Len si predstavte: musíte poslať svojmu obchodnému partnerovi list, ale sedíte v sociálnych sieťach a sledujete fotografie svojho bývalého suseda. Alebo sa musíte urýchlene dohodnúť s dodávateľmi a prečítajte si článok o logistike, ktorý si ospravedlňuje dôležitosť samoštúdia. Výsledkom je, že práca sa oplatí, termín sa blíži a vy ste mučení pocitom viny z vášho stráveného času.

Ukazuje sa však, že táto medaila má inú stranu: často odkladá výhody a otvára dvere úspechu. Aby sme videli jeho výhody, pozrime sa, prečo majú ľudia tendenciu odkladať veci? Podľa J. Ferrariho z Carleton University je až 20% svetových obyvateľov rozptyľovaných cudzími problémami, aby neriešili dôležité úlohy, ktorým čelia práve teraz. Súhlasím, z pohľadu evolúcie vyzerá divne: koniec koncov, každý živý organizmus by sa mal usilovať o svoj vlastný prospech a blaho. Nie je vždy prospešné odkladať urgentný obchod.

Tak prečo maľujeme?

Dôvodom otálenia je záujem mnohých. Niektorí obviňujú nedostatok vôle a porušenie sebaovládania. Iní vidia hlavný dôvod pre lenivosť a neschopnosť riadiť čas. V skutočnosti, odkladanie, v prvom rade, je spôsob, ako sa vyhnúť stresu. Timothy Pichil, autor knihy "Odkladať na zajtrajšok" a profesor na Univerzite v Carletone, hovorí, že ak práca spôsobí strach alebo úzkosť, potom určite nájdete dôvod na jej odloženie. Starobylá časť mozgu uprednostňuje relaxáciu a dopriať si potešenie, aj keď v budúcnosti povedie k problémom.

Podľa psychológov, otálenie je tiež charakteristické pre ľudí, ktorí kladú okamžité potešenie nad dlhodobé ciele. Užívajú si každý okamih života, nesnažia sa nájsť potešenie pri riešení dôležitých problémov, ale vytvárajú ho od nuly. Napríklad, v teplom ísť na pláž miesto práce pod klimatizáciou.

Timothy Pichil identifikuje ďalší dôvod pre odkladanie prípadov - to je rozdiel medzi myšlienkou súčasnosti a budúcnosťou seba samého. Existujete v súčasnom čase a nechcete pracovať a problémy tohto zajtrajšieho chlapca sa vás príliš netýkajú. Je ťažké sa s tým hádať - v skutočnosti túžba sledovať nové video na YouTube práve teraz spôsobuje viac emócií ako neplatené nástroje za mesiac.

Všeobecne platí, že otáľanie nastane, keď iracionálny staroveký mozog dobije racionálnu časť mozgovej kôry. Tí, ktorí ovládajú racionálnu zónu, sa stávajú workoholikmi. A len zriedkaví šťastní ľudia žijú v harmónii, robia správne veci včas a oddávajú sa odpočinku.

Je však práve v strese blížiacej sa lehoty, že evolučná výhoda prokrastinácie je skrytá. Pozrime sa, ako žili starí ľudia: keď je všetko v pokoji a je tu jedlo, môžete spať alebo kresliť maľby z jaskýň. Je mamut nad alebo nepriateľ prišiel? Je čas podnikať: hľadať jedlo alebo utiecť. V moderných ľuďoch tento reflex tiež funguje. Niektorí prokrastinátori sa teda môžu v poslednom momente spojiť a vyriešiť 20 dôležitých prípadov naraz za hodinu, pričom zaplatili len s bolesťou hlavy.

Stres pred termínom možno nazvať prvou výhodou odkladania prípadov. Často sa stáva účinnou motiváciou na vyriešenie problému. Podľa manažéra času Steva McCletcheho vám strach dáva potrebnú energiu - to bola ona, ktorá ešte nebola dosť, keď bolo veľa času a vy ste boli rozptyľovaní inými vecami. Okrem toho, hrôza z konečného termínu vás sústrediť na prácu, vykonávať to lepšie a rýchlejšie ako v normálnom stave.

Tam odkladanie a ďalšie výhody. Koniec koncov, nie vždy vedie k stresu, a niekedy, naopak, pomáha sa mu vyhnúť.

Čo iného je užitočné otálenie?

 1. Zvyšuje kreativitu. Inzerent Shugerman v knihe „Umenie tvorby reklamných posolstiev“ navrhuje nasledovný spôsob „zrodenia“ skvelým myšlienkam - musíte sa trochu zamyslieť nad otázkou a potom dať veci a urobiť niečo príjemné. Táto technika nazýva "inkubačný proces", čo umožňuje nápad dozrieť. Takýto paradox - odklad úlohy niekedy pomáha nájsť najlepšie riešenie. Táto skutočnosť potvrdzuje nielen skúsenosti Shugerman, ale aj vedecký výskum. Jayi Shin, profesorka z University of Wisconsin, požiadala ľudí, aby prišli na štúdium s novými tvorivými nápadmi. Niektorí z nich si hneď po svojom príchode vyložili svoje myšlienky. A druhá skupina najprv umiestnila solitér na počítač - ich nápady boli o 28% kreatívnejšie.
 2. Umožňuje vám riešiť zložité problémy. Psychológ Zeigarnik pred 100 rokmi zistil, že ľudia si spomínajú na nedokončenú úlohu, pretože zostáva v podvedomí. Nie je možné nájsť dobrú cestu zo situácie? Urobte si prestávku a nechajte svoju nevedomú prácu.
 3. Vhodné na vylepšenie a vylepšenie nápadov. Otálenie vám umožní pozrieť sa na myšlienku s čerstvým vzhľadom, vidieť jej nedostatky, nepostrehnuteľné naraz. Tento princíp funguje aj v celosvetovom meradle - vo veľkých podnikoch je oveľa jednoduchšie zlepšiť nápad niekoho iného ako vytvoriť niečo nové od nuly. Vedci Peter N. Golder a Gerard J. Tellis zistili, že 47% priekopníkov na trhu zlyháva a iba 11% súčasných lídrov na trhu bolo vlastne priekopníkmi. Napríklad, Facebook bol spustený po Myspace a Friendster, a Google sa objavil niekoľko rokov po Altavista a Yahoo. Dobrým príkladom je Warby Parker, ktorý predáva body prostredníctvom internetu. Jeho tvorcovia oneskorili spustenie stránky na 6 mesiacov, čo viedlo k problémom so zákazníkmi a investormi. Okrem toho, oni vynechali výhodu bytia prvý, ale oni prišli na to, ako pomôcť ľuďom zbaviť sa strachu z nákupu okuliarov cez internet. Výsledkom bolo, že po štarte sa rozbehol úspešný úspech a prví zákazníci sa dohodli, že čakajú na objednávku na 9 mesiacov. Warby Parker sa odhaduje na viac ako miliardu dolárov a je považovaný za jednu z najinovatívnejších spoločností na svete.
 4. Zmierňuje stres a zvyšuje produktivitu. Dosiahnutie cieľa prácou bez prestávok a čo najviac hodín denne je vynikajúcou voľbou pre robota, ale nie pre ľudí. Profesor Izraelského technologického inštitútu Perez Lavi uskutočnil štúdiu o štúdiu biologických rytmov. Zistil, že zmena v časových intervaloch 90 minút a 20-minútových prestávkach sa takmer zhoduje s prirodzenými biorytmami človeka a dlhodobo pomáha udržať špičku produktivity.
 5. Uvoľňuje čas na dôležitejšie veci. História Georgea Akerlofa, laureáta Nobelovej ceny za ekonómiu, je indikatívna. Po dobu 8 mesiacov nemohol poslať zásielku svojmu priateľovi v USA, ale počas tejto doby dokončil svoje návrhy nominované na cenu. Čo sa stalo, že Akerlof premýšľať a napísať článok "Otestovanie a podanie." Bolo to po nej, že iní vedci sa zaujímali o štúdium fenoménu odkladania prípadov.
 6. Umožňuje vytvoriť niečo nové. Napríklad Henrik Aasted Sorensen, vývojár reklamného blokátora Adblock, napísal zdrojový kód pre neho v roku 2002 ako študent, zatiaľ čo bol rozptyľovaný od prípravy na skúšky.
 7. Pomáha vidieť cieľ - často odkladanie sa stáva prvým zvončekom, ktorý nevykonávate svoj vlastný biznis. V tomto prípade vám odkladanie záležitostí umožňuje objaviť svoje pravé povolanie a zmeniť svoj život správnym smerom.
 8. Podporuje rozvoj stratégie pre budúcnosť. Zakladateľ Amazon.com Jeff Bezos ponecháva dva voľné dni v týždni, aby uvoľnil svoju myseľ a prišiel s novými nápadmi. Niekedy len on sedí on-line, v iných dňoch venuje čas na osobné stretnutie.
 9. Je to spôsob, ako zhodnotiť svoju vlastnú silu a vyhliadky na myšlienku Steve Wozniak, jeden zo zakladateľov spoločnosti Apple Corporation, už dlho odkladá svoje prepustenie z trvalého zamestnania. Pokračoval v práci na plný úväzok ako inžinier Hewlett-Packard jeden rok po vynájdení počítača Apple I. Psychológ Adam Grant tvrdí, že mnohí úspešní ľudia sa obmedzujú na vlastné podnikanie a kombinujú ho s inými vecami, aby znížili riziko - a táto stratégia sa ukazuje byť O 33% efektívnejšie.

Otálenie učí nájsť rovnováhu medzi oddychom a prácou, prácou a osobným životom. Je dôležité nezamieňať si dobrú otálenosť s negatívnym otálením. Niekedy je otálenie spôsobené strachom z úspechu, núti človeka vzdať sa primárnych úloh, ktoré sú prvým krokom k kardinálnym zmenám v živote. Prechod na veľké zárobky a úspech v podnikaní je rovnako stresujúci ako nedostatok peňazí, takže sa podvedome snažíme tomu vyhnúť. Psychológ Denis Waitley napísal: „Otrasenie je strach z úspechu. Ľudia odkladajú veci, pretože majú strach z úspechu, ktorý, ako už vedia, bude nasledovať, ak budú pokračovať vpred. a žiť podľa princípu „raz budem ...“.

Zvyk dávať veci je fenomén s komplexným charakterom. Budete sa musieť dobre pochopiť, aby ste pochopili, ktoré znamenie je „plus“ alebo „mínus“ pre vaše otálenie. A ak odložíte aj tie najdôležitejšie úlohy na neskoršie, využite služby pre samoobslužný upgrade.

Nástroje pre úspešné riadenie času

Osem časových plánovačov a lektorov:

 • RescueTime - Program na sledovanie vašich akcií na počítači. Má tiež online službu, ktorá spracováva údaje a generuje správy. To vám umožní zistiť, čo strácate čas a koľko hodín je zbytočné. Služba je bezplatná, vhodná pre PC a mobilné zariadenia (Apple a Android).
 • Motivovať hodiny - bezplatnú službu na kontrolu času stráveného prácou a oddychom. Umožňuje nastaviť časovač, pripomínajúci oddych.
 • Jednoduchá časová stopa - Rozšírenie prehliadača Chrome. Čas je veľmi ľahké vziať do úvahy s ním: musíte pridať novú úlohu a zapnúť časovač. Aplikácia počíta bežiaci čas, kým ho nezastavíte. Neskôr sa môžete vrátiť k úlohe a obnoviť odpočítavanie.
 • Mind42 - Bezplatná a pohodlná služba určená na systematizáciu údajov a efektívne riadenie pracovného toku. Je založený na technike Mind map, vizuálnej mape obsahujúcej dôležité úlohy.
 • ManicTime - sleduje vašu prácu nielen v internetovom prehliadači, ale aj vo väčšine počítačových programov. To vám umožní nahrávať v najmenšom detaile všetko, čo ste zaneprázdnení počas pracovnej doby, napríklad, ktoré stránky sa otvárajú a koľko času na nich strávite.
 • LeaderTask - vhodné pre PC a mobilné zariadenia, funguje bez pripojenia k internetu. Umožňuje vytvárať úlohy a spravovať ich, plánovať schôdzky a záležitosti.
 • TimeEdition - bezplatnú službu, ktorá zobrazuje, koľko času strávite pri riešení jednej úlohy alebo dokončením jedného projektu. Vyzerá to ako stopky, ktoré sa zastavia hneď, ako prestanete pracovať. Môžete tiež zanechať komentáre na časové obdobia a uložiť informácie.
 • Časovač Pomodoro - Časovač PC, ktorý vám umožňuje nastaviť 25-minútové segmenty tak, aby medzi nimi pracovala päťminútová pauza.

Sedem blokujúcich stránok:

 • Zostaňte sústredení - Rozšírenie prehliadača Chrome môžete nastaviť čas vyhradený na návštevu rušivých zdrojov. Zvyšok časových miest, "chronofágy" budú nedostupné. Ak takéto opatrenia nepomôžu, existuje radikálny spôsob - zablokovať všetky pracoviská, okrem tých, ktoré sú povolené, počas pracovného času.
 • sebaovládania - Bezplatná aplikácia pre Mac OS X, v ktorej môžete vytvoriť čiernu listinu stránok, ktoré si vyžadujú drahocenný čas, a tiež nastaviť obdobie ich blokovania. Pozitívom je, že ak zmeníte názor, tvrdohlavá aplikácia neodomkne stránku ani po reštartovaní počítača alebo jej odstránení. Budete musieť počkať na koniec zámku.
 • Studený moriak - aplikácia pre Windows, existuje bezplatná verzia. Tiež vytvorí zoznam lokalít, ktoré sa majú zablokovať. Ak náhle potrebujete prejsť na uzavreté miesto, keď je aplikácia spustená, budete musieť počítač reštartovať.
 • LeechBlock - rozšírenie pre Mozilla Firefox, umožňuje zadať až 6 sád lokalít a vybrať si pre každý svoj vlastný čas alebo deň blokovania.
 • Choď do práce - Aplikácia pre Google, po jeho inštalácii, stačí uviesť v prehliadači možnosti stránky, ktoré odvádzajú pozornosť od práce. Akonáhle chcete prejsť na zakázané stránky, systém vás prenesie na stránku aplikácie. A tiež vydá obscénnu pripomienku návratu do práce.
 • Produktivita Sova - aplikácia je integrovaná do prehliadača. Umožňuje vytvoriť dva zoznamy lokalít: povolené s neobmedzeným počtom návštev a blokovaním s časom zakázaným. Môžete tiež nastaviť voľné hodiny pre surfovanie po internete bez obmedzení.
 • Anti-Social - Verzia slávneho blokátora Sloboda. Ten úplne odmieta prístup do prehliadača. Ale Anti-Social vám nedovolí ísť len na stránky "čas jedáci". Tieto služby zahŕňajú sociálne siete a e-mailové programy.

Sedem nástrojov na monitorovanie procrastinating zamestnancov:

 • CrocoTime - monitoruje, koľko času zamestnanci trávia v práci a koľko minú na návštevu zábavných zdrojov. V dôsledku toho sa vypočíta pomer efektivity každého zamestnanca a vytvorí sa správa, v ktorej sa uvedie najviac „škodlivých“ stránok.
 • Disciplina.ru - systém, ktorý zbiera informácie o použitých programoch a aplikáciách, ako aj o kontrole času stráveného na pracovisku a spracovania záznamov. Z jej správ môžete vidieť štruktúru pracovného dňa zamestnancov, čo umožňuje optimalizovať podnikové procesy.
 • Planado.ru - kontrola služieb nad zamestnancami v teréne. Ukazuje im jasné pokyny, ako robiť prácu a umožňuje vytvárať fotoreporty, ktoré dokazujú, že problém je vyriešený. Integrácia s mapami Yandex umožňuje sledovať pohyb každého zamestnanca.
 • Pyrus - Systém, ktorý kontroluje dodržiavanie termínov. Umožňuje identifikovať zamestnancov, ktorí nezodpovedajú termínu.
 • Yawara - zohľadňuje pracovný čas v počítači, analyzuje produktivitu zamestnancov, kontroluje používanie rôznych programov a sledovacích stránok. Umožňuje monitorovať plnenie úloh pridelených personálom.
 • OfisMetrika - Jednoduchá služba sledovania času a kontroly navštívených internetových zdrojov.
 • Stakhanovite - špionážny systém pre tých najbezpečnejších supervízorov náčelníkov. Plná kontrola nad pracovným časom zamestnancov, vrátane monitorovania korešpondencie a hlasových rozhovorov na rôznych poslovách. Mobilné ovládanie, odpočúvanie konverzácií a SMS, sledovanie telefónov pracovníkov, ako aj video a audio záznam každého kroku.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár