Východ slnka "Andromeda": čo očakávať od aktualizovaného vyhľadávania "Yandex"

Yandex pokračuje vo výcviku umelej inteligencie. Včera spoločnosť predstavila ďalší vyhľadávací algoritmus "Andromeda", ktorý nahradil "Korolev" (zdá sa, že v Yandexe to bolo vážne odnesené s témou vesmíru). Podobne ako jeho predchodca aktualizovaný vyhľadávací nástroj spracúva sémantické vektory webových stránok, porovnáva ich s vektorom dotazov a zohľadňuje predchádzajúce vyhľadávacie dotazy. Neurónová sieť analyzuje význam požiadavky, "si pamätá" históriu vyhľadávania a poskytuje najvýznamnejšie zdroje v oboch parametroch.

Kurz informatívny

Andromeda pokračuje v nastavovaní kurzu kvality obsahu, ktorý nastavil Korolev. Pri hodnotení sa berie do úvahy nový faktor - množstvo reklamy na stránke. Priorita lokalít bez hromady banerov a hlavolamov (ale to neznamená, že nebudú vôbec). Napríklad, na požiadanie "kde je Eiffelova veža", "Yandex" ponúka nasledujúce stránky:

Ideme na prvé. Reklama je, ale v obmedzených množstvách a nezasahuje do zobrazovaného obsahu.

Aj v aktualizovaných vyhľadávacích značiek sa objavil "Yandex", čo naznačuje spoľahlivosť zdroja. Napríklad štítok „Užívateľská voľba“ potvrdzuje maximálny súlad obsahu na stránke s danou žiadosťou. Jednoducho povedané, v odporúčanom článku určite nájdeme odpoveď na otázku, kde sa nachádza Eiffelova veža.

Yandex testuje funkciu tagov od augusta. Teraz je oficiálne zakorenená vo vyhľadávači.

Nové služby v akcii

Ďalšou črtou Andromedy je, že výsledky služby Yandeks.Znoki, ktorá nie je najobľúbenejšia vo veľkej rodine Yandex, patria do tejto problematiky. Nevyžaduje si konkurenciu so službou Answers @ Mail.Ru, ale vďaka novému algoritmu sa ukázalo, že nie je úplne zbytočné.

Aktualizované vyhľadávanie bude tiež používať novú službu "Yandex. Kolekcie". Umožňuje ukladať výsledky vyhľadávania do kariet, ktoré sú na samostatnej karte. Trochu zložitejšie, ale pre tých, ktorí pracujú s veľkými množstvami dát je určite užitočné.

Ďalšie rýchle odpovede

S aktualizáciou vyhľadávania sa rýchle odpovede stávajú podrobnejšie. Napríklad, na dotaz „Kde kúpiť bundu“, „Yandex“ poskytuje výber internetových obchodov, ku ktorým sú pripojené obchodné chatové miestnosti (relatívne nová funkcia, ktorá umožňuje značkám „chytiť“ zákazníkov priamo vo výsledkoch vyhľadávania).

Je to táto aktualizácia, ktorá robí SEO bolestivé. So zavedením Andromedy získali partnerské stránky Yandexu ešte viac privilégií pri vydávaní a bude nereálne súťažiť s nimi o komerčné otázky.

Ďalšie sklamanie z webmasterov - prevádzka zdrojov zostáva prioritným hodnotiacim kritériom. Podľa komerčných žiadostí o vydanie nesporných veľkých internetových obchodov. Dominujú pri hľadaní vysokofrekvenčných aj strednofrekvenčných dopytov. Napríklad na žiadosť „kúpiť smartfón xiaomi v Ivanovo“ vyhľadávač zobrazí notoricky známe agregačné stránky.

Čo hovoria odborníci

Včera Yandex predstavil aktualizované vyhľadávanie. Podľa zamestnancov spoločnosti bolo k aktualizácii pridaných viac ako 1 000 vylepšení. Najambicióznejší z nich (ako pre používateľov vyhľadávania, tak aj pre vlastníkov stránok) je okamžite zobraziť odpoveď na žiadosť na stránke vyhľadávania.

Po prvé, správa spôsobila komentáre webmaster party v štýle "Pomoc, tyrani zbaviť pohľadu!":

Vyjadrím nepopulárne stanovisko, ale bude to blízko pravde. Každý rok sa každý vyhľadávač pokúsi, aby bol pre koncového používateľa pohodlnejší. Vyhľadávače chápu hodnotu publika. A pod distribúciou tých najprirodzenejších miest spadá celá hodnota:

  1. Boli prví, ktorí našli prázdny výklenok s obrovským dopytom.
  2. Vo výsledkoch vyhľadávania videl „dieru“.
  3. Dali odpoveď, kde vyhľadávač nedal to.

Našiel som viackrát, keď webové stránky s menovými kurzami, rastom aktérov, inými referenčnými údajmi, zbierali milióny návštevnosti. Tieto údaje sa potom zobrazili na stránke vyhľadávania. Ak sa pozerám zo strany používateľa, je pre mňa výhodnejšie získať odpoveď hneď, a nie ísť na stránky s reklamami a hlavolamy. Zároveň mám referenčné miesta a chápem, prečo na ne doprava pravidelne padá.

Problém takýchto lokalít - neprináša pridanú hodnotu. Rovnaké informácie možno získať na stovkách iných stránok. A ak sa užívateľ nezaujíma, kde ho získať, a toto sú základné informácie, a to najmä v prípade, že sa nezmení (napríklad Suvorovov rok narodenia) - skôr či neskôr sa ani nenachádza na stránke vyhľadávania, ale v riadku vyhľadávania:

S tým všetkým by som nepreceňoval možné problémy kvôli všetkým inováciám.

Po prvé, nie je to oznámenie. Všetky tieto inovácie už fungujú. Pracovný rok. Na desiatkach projektov, s ktorými som sa tento rok zaoberal, som nevidel žiadnu katastrofickú stratu prevádzky v týchto krutých časoch. Píšem to ako obchodník a spolumajiteľ niekoľkých internetových projektov.

Budem písať a ako užívateľ sa ani kúzlo nestalo. V tejto téme je stále veľa obsahu s nízkou kvalitou, môžete znova a znova pracovať na kvalite tohto problému.

Po druhé, vždy by mal existovať dôvod na zábavu. Kým kozmická loď plula do Veľkého divadla, ľudia stále pracujú s tými, ktorí sú náchylní robiť chyby:

Po tretie, paranoia o krádeži zlej prevádzky z dobrých vlastníkov webových stránok vlastníkmi stránok Yandex je trochu prehnaná. Rôzne formáty rýchleho doručovania úspešne fungujú v spoločnosti Google (najmä v anglickom jazyku) a mnohí webmasteri to považujú za príležitosť byť na vrchole problému, a to optimalizáciou obsahu predbiehaním starých a dôveryhodných stránok.

Už ste ocenili aktualizované vyhľadávanie "Yandex"? Ako sa meníte?

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár