Ako prechod na online maloobchod zmení internet: všetko, čo obchodníci potrebujú vedieť

„Dnes je jediný deň v živote
Keď všetci nesieme lenivosť v dave.
Tento prvý stupeň slobody,
Ale musíte vziať býka za rohy.
Vyacheslav Butusov

Tento článok bol koncipovaný ako pokus o analýzu systému, mierne za úzkymi hranicami slávnostného "trendu internetového marketingu". Aplikácia výskumu veľkých značiek (Naomi Klein) a prekariátu (Guy Standing) do modernej etapy rozvoja maloobchodu, autorka dospela k neuspokojivým záverom. Priemyselne špecifické rozprávanie o budúcnosti internetu je zbytočné. Online obchodovanie ovplyvnilo záujmy veľkých obchodných reťazcov a teraz sa pripravuje na obnovu internetu pre seba. Prečo?

Kríza nadprodukcie supermarketov

V Európe existuje 21 hypermarketov pre každý milión obyvateľov. Britská nadnárodná sieť Tesco vynakladá 18 miliárd dolárov na nové obchody, pričom od nich dostáva len 1 miliardu dodatočných obratov. Pri tejto sadzbe bude návratnosť dosiahnutá za 100 rokov. Objav nových bodov je nerentabilný.

V USA tento proces išiel ešte ďalej. Na predmestí 4648 (70%) amerických miest sa hromadia hypermarkety Walmart. Sú to susediaci konkurenti: Kroger - 2500, Sears - 1672, a Target - 1792 discounter.

Bezhraničné ruské rozlohy sú takmer vyčerpané. Podľa analytikov Renaissance Capital je v Rusku 632 hypermarketov a zostáva len 353 miest, pretože priemerná hustota obyvateľstva je 20-krát nižšia ako v Európe. 9 vs. 176 ľudí na kilometer štvorcový. Sieťové obchody sú v každej obci. Napríklad sieť "Magnet" je prítomná v 8 200 lokalitách s až 500 000 ľuďmi. V hlavných mestách v pešej vzdialenosti od každej stanice metra sa nachádzajú 3 - 4 hypermarkety.

Medzitým už nie sú kupujúci. Miera pôrodnosti klesá, ale stále viac ľudí žije na slabom dôchodku. Máme 5 ľudí v našej rodine: tri zo 40, najstarší je čoskoro 80 a jeden a len 20-ročný.

Dokážu maloobchodníci čeliť stagnácii? Nie, investori to nedovolia. Keď v roku 2015 spoločnosť WalMart oznámila pokles výnosov akcií, trhová hodnota siete za 20 minút klesla o 19,8 mld. USD. Vo februári 2017 spoločnosť Warren Buffett Berkshire Hathaway predala 11,5 milióna akcií Wal-Mart v hodnote 900 miliónov dolárov. Sieť číslo 1 zostala bez najväčšieho investora a maloobchodníci po celom svete si uvedomili, že vonia ako petrolej.

A na jar roku 2017 sa situácia zrútila. 420 zavrelo svoje predajne módnej siete Bebe a The Limited. 3500 Macy, Sears, Kmart obchody sa pripravujú na uzavretie. Už 14% najväčších amerických maloobchodníkov sa presunulo na dno úverového ratingu. V USA rastie "kríza nákupných centier", 30% z nich môže byť čoskoro zatvorených. Podľa ratingovej agentúry Moody's je situácia v maloobchode v Spojených štátoch 3-krát horšia ako počas Veľkej hospodárskej krízy.

Maloobchodný sektor varí "revolúciu zhora" (revolúcia zhora): priemysel sa nemôže vyvíjať rovnakým smerom a vrcholový manažment popredných spoločností bude musieť uskutočniť významné reformy s cieľom zachrániť príjmy a moc.

Technologické oneskorenie obchodných reťazcov

Maloobchod bol priekopníkom v automatizácii. Prvé predajné automaty sa objavili v VII storočí, teraz na svete existuje viac ako 20 miliónov. Relatívne nízky podiel nákladov však v porovnaní s priemyselnou výrobou viedol k oneskoreniu v obchode. Aj keď robotizácia priemyslu začala v 60. rokoch XX storočia, do roku 2016, 1,6 roboti už pracujú vo svetovej výrobe. Priemyselné roboty zostavujú autá a počítače, spracovávajú kovy a drevo, kreslia a skladujú. Učia sa, rozpoznávajú situáciu a prijímajú vlastné rozhodnutia. A v obchodnej sieti je stále vysoký podiel manuálnej práce, automatizácia ovplyvnila len hotovostné transakcie, účtovníctvo a účtovníctvo zásob.

Výstava EuroShop 2017, ktorá sa konala 5. - 9. marca v Düsseldorfe, ukázala obraz chaotickej ponuky v reakcii na pomalý dopyt. Samohybný vozík Wanzi pletie a desí kupujúcich. Polohovací systém Philips Lighting LED zjednodušuje navigáciu s tabletom, ale znižuje podiel nákupov impulzov. Elektronické cenovky, studená para, dynamické osvetlenie výrobkov prekvapujú a pobavujú, ale netlačia na nákup. Novosť je nepochybná, použitie nie je zrejmé.

Rozsah problémov, ktoré sa nahromadili v maloobchode, si vyžaduje komplexné opatrenia na drastické zníženie nákladov. Robotizácia môže priniesť značné úspory do mzdového fondu.

Drones namiesto skladníkov

V japonských a amerických skladoch Amazon, automatizované vozíky dodávajú náklad od regálov až po miesta nakladania. Pracujú štyrikrát rýchlejšie ako ľudia, zaberajú polovicu priestoru, znižujú prevádzkové náklady o 20%. Rusko nie je ďaleko: na konci roka 2016 boli v okrese Istrinsky a Tver otvorené otvorené robotické sklady pre 50 000 kubických metrov výrobkov a 28 tisíc europaliet. Úspory na mzdách do 400%.

„Obchodné siete, pošta sú prvými kandidátmi na robotizáciu, v tomto segmente je najvyššia ziskovosť zavedenia robotických systémov. Existujú dva scenáre: Po prvé: sedíme a nerobíme nič, zatiaľ čo Američania a Číňania vytvárajú globálne robotizačné spoločnosti v príslušných odvetviach. v dôsledku našej úplnej degradácie prichádzajú k nám a dodávajú systémy na kľúč pre robotizáciu obchodu, dopravy a logistiky, s ktorými ostáva, prudký kolaps trhu práce a pokles príjmov domácností. Takéto systémy začíname vytvárať, v tomto prípade dôjde aj k poklesu príjmov obyvateľstva, ale aspoň okraj ostane v krajine. “ T

Evgeny Kuznetsov, predseda predstavenstva Ruskej spoločnosti rizikového kapitálu

Samoobslužné a roboti namiesto predajcov

Hotové samoobslužné terminály (Self-Checkout, SCO) sú rozšírené: 152 distribučných sietí, 105 000 prevádzkových zariadení v 22 krajinách. Kupujúci skenujú čiarové kódy, vážia zeleninu a hromadné výrobky, platia v hotovosti alebo kreditnou kartou. Namiesto 1 pokladnice so živým pokladníkom je k dispozícii 6 terminálov SCO.

V Nemecku sú samoobslužné zariadenia vybavené 50 hypermarketmi Real / Extra, ktoré sú súčasťou skupiny METRO. V Británii sú samoobslužné pokladne inštalované v supermarketoch Tesco a slúžia 13% nákupov. Wal-mart vedie v USA, kde už v roku 2013 nainštaloval 10 000 samoobslužných pokladní v 1 200 obchodoch. V Rusku sa SCO realizuje v sieťach "Crossroads", "Victoria", "Auchan", "Magnit". Prostredníctvom nich prechádza okolo 25% zákazníckej dopravy.

Medzitým, v marci, vo švédskom meste Viken (Viken), Country Store 2.0 funguje, úplne opustený 24-hodinový supermarket. Vlastníkom supermarketu je miestny programátor Robert Iliason. Vyvinul aplikáciu pre mobilný telefón pre kupujúceho, ktorá slúži ako vstup do obchodu, naskenuje tovar a počíta sa s bankou na nákupy. Amazon testy na opustených zamestnancov opustené nákupné centrum Amazon Go. A v Moskve, na mieste porazených pavilónov, sú nainštalované automatické kiosky „Všetci sami“.

Je to všetko pekné, ale nie dosť. Napríklad v štruktúre výdavkov maloobchodného reťazca retailovej skupiny X5 (štvrťročná správa za rok 2016) predstavujú personálne náklady 7,2% príjmov. A celkové náklady na predaj - 7,6% (nájomné, inžinierske siete, ostatné výdavky). Ak bude zajtra každý predajca, skladovateľ a nakladač skupiny X5 Retail Group nahradený robotmi, spoločnosť bude musieť ešte minúť ročne 76 miliárd rubľov na obchodných plochách.

Možno sa vzdať všetkých predajní a presunúť celý obchod online?

Omnichannel proti obchodným priestorom a predobjednávkovým obchodom

Retailoví hovorcovia interpretujú omni-channel ako marketingovú prax, ktorá integruje online a offline predajné kanály pre zjednotenie cien, rozsahu a služieb bez ohľadu na to, kde sú riešené. Hlavnou hodnotou všestrannosti je však to, že poskytuje úplnú transparentnosť a účtovníctvo.

Tradičný maloobchodný predaj funguje s offline odberateľskými tokmi, presúvaním sa na individuálny predaj len pri pokladni. Omnichannelness zásadným spôsobom mení obchodné procesy obchodných reťazcov, čím robí vzdelávanie príťažlivým, predpredajným a popredajným úplne osobné. Súčasné používanie streamingu a osobného marketingu je nepraktické, takže ak sa zvýši predaj a prehĺbi sa predaj všetkých kanálov, poklesne. Ak je možné predávať prostredníctvom digitálnych kanálov viac a bez časopriestorových obmedzení, tak prečo si udržať obchodné priestory?

Zotrvačnosť nehnuteľností je ťažká. Odpísanie investícií je obrovskou zodpovednosťou a je desivé ju prijať. Ale multikanálové analytické analýzy s číslami dokazujú výhody predajných kanálov, ktoré nie sú zaťažené obchodnými priestormi. Online kanibalizácia sa stane nevyhnutnou a maloobchodníci to urobia sami.

„Pre identifikovaného zákazníka sa dlhodobá starostlivosť a LTV stávajú transparentnými. Ekonomická efektívnosť marketingových ponúk pre takýchto zákazníkov je omnoho vyššia ako„ kobercové bombardovanie “neidentifikovaných zákazníkov so zľavami, špeciálnymi ponukami a reklamou. súvisiace s inventárom. "

Nikita Kocherzhenko, riaditeľ maloobchodného predaja Oracle

Maloobchodníci považujú internet za najdôležitejší problém v roku 2017. Podľa prieskumu Národného združenia účastníkov sieťového obchodu

Uložte dematerializáciu

Kuriérske doručovacie systémy nie sú v rozsahu od internetových obchodov až po federálne siete. Normálna produktivita chodiaceho kuriéra je 15 objednávok denne (25-30, ak je kuriér s autom). A priemerná pokladňa supermarketov ponúka 60 zákazníkov za hodinu, 480 za deň. Jedna pokladňa sa rovná 16 "koňom" alebo 32 pešiakom. Napríklad sieť "Crossroads" pre rok 2015 realizovala 294 miliónov nákupov. To je takmer 805 000 za deň. Takýto tok objednávok by si vyžadoval 27 000 kuriérov s autom, alebo 54 000 pešo. Pre dodanie nákupov len jedna sieť "Crossroads" bude vyžadovať obyvateľstvo malého mesta.

Kým X5 Retail Group testuje systém dodávok pre 2000 zamestnancov, nedostatok personálu nie je badateľný. Začne sa prejavovať v druhom štvrťroku 2017, kedy bude musieť „križovatka“ zabezpečiť dodávku 142 627 obyvateľov juhozápadného administratívneho okrsku. A stane sa problémom, keď sa rozšíri do celej Moskvy a mimo nej.

Ukazuje sa, že nemôžete robiť bez infraštruktúry vôbec. Namiesto toho hypermarkety budú potrebovať nové distribučné siete. Je logické rozlišovať systémy poskytovania pre segmenty s rôznymi úrovňami príjmov. Sú zrejmé tri technologické a jeden organizačný model.

Technológia 1: Pickup z robotického skladu pre chudobných

Všetky zložky tohto roztoku sú široko používané. Počet robotických skladov narastá, v jednej Amazonke je ich 20. Existujú distribučné samoobslužné pokladničné terminály a predajné automaty. Bankomaty na prijímanie platieb nie sú takmer v každej obci. Zostáva integrovať všetko dohromady, upevniť diaľkové predobjednávky a získať rozpočet pre tých, ktorí majú málo peňazí a veľa voľného času. Namiesto 7685 supermarketov v Moskve bude 125 skladov, jeden na okres.

Nevýhodou tohto riešenia je front. Ale nie je pre nich žiadnym cudzincom. Ochrana poriadku bude tiež poskytovať roboti: čínsky AnBot, ruský "Tral Patrol", americký RAMSEE.

Je zrejmé, že na uspokojovanie potrieb najchudobnejšej časti obyvateľstva je najekonomickejšie samo-vyzdvihnutie z robotických skladov.

Technológia 2: postamata pri vchodoch do ekonomickej triedy

Ako poskytovatelia vyriešili problém poslednej míle? Inštalácia rozbočovačov v podkroví. Analogicky budú body nákupu vo vchodoch. V pešej zóne mestského supermarketu sa nachádza 8-10 domov so 4-6 vchodmi. Na pokrytie tejto oblasti stačí nainštalovať 60 postamatov. V Petrohrade je už sieť teleportových domovských postamatov. Okrem balíkov z internetových obchodov dodáva Teleport produkty zo siete Lenta.

Skúmajme zjavné problémy implementácie. Vandalizmus a krádež pomôžu odstrániť riadiace spoločnosti, domorodcov z obyvateľov, videozáznam a alarm. Zjavný nedostatok priestoru, postamaty konkurenčných sietí môže byť rozložený po podlahách. Nedostatok buniek je nepravdepodobný. Ak je na schodisku 40 bytov, v pošte je 96 buniek, 2 bunky na apartmán a 16 v rezerve.

Náklady na inštaláciu, údržbu, bezpečnosť postamat zvyšujú kúpnu cenu. Preto je tento model dodania realizovaný v luxusnom bývaní.

Technológia 3: drony pre majiteľov domov

Masívny prílev bezpilotných kuriérov nemusí čakať. Dokonca aj nové pravidlá americkej Federálnej leteckej správy (FAA) z roku 2016 zakazujú komerčné lietanie z lietania nad ľuďmiv noci a rýchlosťou viac ako 100 míľ za hodinu. Nie je prekvapením, že Wal-mart a Amazonove plány Homeric zostávajú nenaplnené. Vedúci amerického maloobchodného predaja druhý rok čaká na povolenie FAA. Amazon však doteraz urobil len 1 bezobslužný dodávku požiarnej televíznej prijímacej stanice a balíčka popcorn. A začne sa pozerať na robota.

Americkí byrokrati sú ľahko zrozumiteľní. Priemerný obchod Wal-mart navštevuje 21 000 zákazníkov týždenne, 3000 denne. Strašný obraz: 3000 autonómnych robotov letí nad každým mestom. 14 miliónov v celej Amerike. Denne.

Čo sa stane? Napríklad nelietajúce počasie? Nízko nákladové drony sa neodporúčajú prevádzkovať pri teplotách pod -50, A so silným vetrom nepočúvajú kontrolu a strácajú signál. Alebo kde budú droni na 10. poschodí bez balkóna sedieť? Budú droni zaklepať na okná, otočiť sa na balkóny?

A kto a ako bude zodpovedný za vandalizmus? Ľudia s vtipmi a vtipmi diskutujú o tom, ako najlepšie zostreliť drony. Masové myšlienky: od šípov a laserov až po rádiové lietadlá. Zbrane protivzdušnej obrany sú už v predaji. Jediným stlačením tlačidla sú aj mobilné aplikácie rušiace drony.

Lietajúci kuriéri môžu pracovať bez prekážok len na predmestiach a vo vidieckych oblastiach. Inými slovami v rozvinutých krajinách bude dodávka bezpilotných lietadiel prémiovou službou pre majiteľov kaštieľov a statkov, A vo vývoji začne nahrádzať tradičnú poštu. Takže drony čínskeho internetového obchodu JD.com doručujú zásielky na poštách vo vidieckych oblastiach. Ale v Rusku to nebude fungovať, droni budú lietať rovno do farebného kovu.

Organizačná a zdrojová schéma: od Uber po MLM

Zdroje obyvateľstva na čiastočný úväzok sa zdajú byť nevyčerpateľné. V Rusku, mimo trhu práce 61% obyvateľov. Pod hranicou chudoby v Európe je 23,7%. V USA 14%. A to podľa oficiálnych štatistík a bez migrantov. Niet divu, že sprostredkovanie sprostredkovania autopožičovne rastie ako huby po daždi.

Klonovanie modelu Uber sa stalo trendom a výnosným biznisom, do ktorého sa zapája mnoho západných a ruských spoločností. Medzitým prevzatie previedlo konkurenčný systém so všetkými jeho chybami do oblasti služieb a prenájmu. A na lacné zmluvy „zlomkového zamestnania“ sa tieto nedostatky okamžite stali masívnymi a do očí bijúcimi. Čistá cenová konkurencia prirodzene viedla k neplatenému prepracovaniu výkonných umelcov. Jednorozmerný systém hodnotení a hodnotení brzdí formovanie povesti, čím provokuje zhoršený výber George Akerlof.

Výsledkom je, že výkonní umelci začnú diktovať podmienky zákazníkom a sprostredkovateľom. Kuriéri neprijímajú žiadosti zo vzdialených oblastí mesta. Taxikári nechodia do prázdninových dedín. Vodiči žalujú Ubera a žiadajú, aby ich uznali ako zamestnancov na plný úväzok. A severný okres federálneho okresného súdu v Illinois ide s nimi stretnúť a nariadiť Uberovi zaplatiť 84 miliónov dolárov za nadčasy a poplatky za údržbu.

Pre lacnosť "frakčne zamestnaných" zamestnancov musí platiť nízka úroveň kvalifikácie, nedostatok disciplíny a lojality. Náhodní kuriéri stratia, poškodia, ukradnú tovar. Ak chcete získať náhradu škody od nich nemôže žiadna polícia. Peshkariki, Deliverer, Bringo sa s tým už stretli. А московский Instamart, вовсе отказался от уберизованной доставки продуктов METRO. Сервис принимает курьеров в штат и устраивает им 14-дневное обучение.

Уберизация основана на посреднической модели, при которой риски и организационные затраты перекладываются на исполнителей и заказчиков. Построить стабильно работающую сеть сбыта таким образом нельзя Нужна самоорганизующаяся система отбора, оценки, контроля и мотивации. Она есть и готова к использованию.

MLM как аутсорсинг продаж

В мире около 900 компаний многоуровневого маркетинга, из них 150 в России. Oriflame, Avon и "Фаберлик" продают косметику, "Гербалайф" - добавки для похудения, Kirby - пылесосы. Poisťovne spolu s lineárnymi sieťami agentov využívajú viacúrovňové. Za prvé 3 štvrťroky 2016 objem priamych predajov v Rusku dosiahol 87 miliárd rubľov. Tieto transakcie prešli do rúk 3,15 milióna súkromných distribútorov.

Všetci členovia MLM konajú na vlastné nebezpečenstvo a riziko ako podnikatelia. Kupujú tovar za svoje peniaze, inzerujú, organizujú dodávky. Downline poskytuje časť ziskov vyšších "sponzorov". teda úroveň príjmu vo viacúrovňovom marketingu je určená osobnými schopnosťami. Starí "sponzori" budujú siete 15-25 úrovní, vrátane až 100 000 účastníkov. Ak môžete rozrušiť "distribútorov" - budete zarábať dobré peniaze na ich náklady.

MLM na internete je na vzostupe. Multi-level affiliate programy sú rozšírené. Sú dokonca vložené do populárneho CMS: modulu internetového obchodu "1C-Bitrix", zásuvných skriptov pre Joomla a OpenCart. Najplodnejší Internet MLM plemien na križovatke infobusiness a affiliate programov. Viacúrovňový marketing zaplavil sociálne siete, ekologickú dodávku a dokonca aj spravodajské sekcie vyhľadávačov. Vynikajúce úspechy, závisť každého obchodníka.

Multilevel marketing od jeho zavedenia v roku 1945 tvrdí, že je dedičom maloobchodného impéria. Kým predaj maloobchodných reťazcov rástol, mohli ignorovať tvrdé tvrdenia spoločnosti MLM. V čase krízy sa však obchodný model predaja siete javí ako množstvo výhod.

Nepotrebujete náklady na obchodné priestory. Mzdový fond sa vynuluje. Ďalšie KPIs, čím viac pripomínajú sofistikované MLM "marketingové plány" (algoritmy zdieľania zisku medzi účastníkmi siete). Personálne MLM metódy sú testované a implementované personálnymi službami (budovanie tímu, psychologický tréning, mentoring, práca na čiastočný úväzok, stážisti). Napokon je tu rozsiahla personálna rezerva skúsených organizátorov.

„Predaj je osoba, ktorá kombinuje vlastnosti generátora toku klientov a manažéra klienta. Veľa predaja vytvorilo a ukončilo MLM, Od roku 93-98. neexistovali žiadne spoločnosti, ktoré by boli ochotné pracovať s predajom v ich sadzbách, bolo oveľa výhodnejšie obchodovať s akýmkoľvek druhom kecy online - od kníh po liehoviny. Svedomie nemá žiadny predaj. Bola nahradená dávkou. Schopnosť profitovať pri najmenšej príležitosti odlišuje dobrý predaj.

Dmitrij Shakhov, generálny riaditeľ ateliéru "Remarque"

Finančné schémy MLM už vykonávajú niektoré doručovacie služby. Napríklad služba „Dodať“ z roku 2015 ponúka doručenie s výkupom. Kuriéri za svoje peniaze kupujú objednávky z obchodova po dodaní uhradia náklady s peniazmi od zákazníkov.

Jedným slovom pre outsourcing veľkých maloobchodných tržieb vyzerá sieť MLM perfektne. Existujú maloobchodníci, ktorí nechcú míňať peniaze na postamaty a bezpilotné lietadlá, a radšej presúvajú náklady a riziká na subdodávateľov. Je možné, že mazaný predaj nakoniec vyhodí zamestnávateľov z podnikania. Ale to je, keď tam bude!

Na úrovni technológie, schéma vyzerá ľahko bolesť. Účtovný systém maloobchodníka (SAP Hybris, Microsoft Dynamics AX, "1C-Rarus: Shopping Complex") je prepojený s 1,2 ... N back-office MLM sieťami ("MLM-PRO", Flawless MLM, OKsoft). Tieto protistrany majú štatút veľkoobchodných odberateľov, pričom zľavy na výrobky a reklamná podpora.

Namiesto toho, aby na plný úväzok preťažené obchodné oddelenie, tisíce hladných a šialených nadšencov bude loviť kupujúceho. Na stránkach prostredníctvom "cloud konzultantov". V sociálnych sieťach prostredníctvom osobných správ a osobných stránok. V mobilných poslov. Sponzorovi dispečerov budú kontrolovať svoje „štruktúry“ prostredníctvom mimopracovných pracovných platforiem, ako sú Planado alebo Mobifors. A obyčajní "distribútori" sa vyzbrojia chatom "Bitrix24" a neurónovými sieťami OneBox Next. Potom určite nikto neopustí urážku bez nákupu.

Okrem toho, prilákanie nových návštevníkov do „obchodných vesmírov“ distribútorov MLM môže byť veľmi úspešné v I. etape lievika. Súhlasím, oveľa ľahšie nalákať do hry ako doplnky vparivat a vysávače. Ale prečítajte si o tom nižšie.

Samozrejme, budete musieť rýchlo naučiť offline zákazníkov online objednávky. Táto záležitosť je jednoduchá: dohodnite sa s poskytovateľmi internetu a pridajte nákupné aplikácie k firmware smerovačov. Užívatelia mobilných telefónov, ktorí sa distribuujú na telefónoch s predinštalovanými aplikáciami (napríklad „Beeline C201 Black“ s 3G, stojí 579 rubľov v maloobchode).

Herné vesmíry lacnejšie a atraktívnejšie nákupné a zábavné centrá

Maloobchodníci sa snažia premeniť nakupujúcich na evanjelikálov, nasledujúc príklad Disney Store a Virgin supermarketov, ktoré stelesňujú Nike ideológiu „inšpirovaného obchodu“. Ako povedal prezident Nike Thomas Clark, obchod by mal pomôcť predajcom „vybudovať romantický vzťah medzi ich výrobkami a kupujúcim“. V praxi táto ideológia vytvorila nákupné a zábavné centrá ako hybridy zábavných parkov a supermarketov. Napríklad v najväčšom moskovskom centre Aviapark sa okrem 500 obchodov nachádza 17 kinosál, detský zábavný park, 80 reštaurácií, zrkadlový labyrint a akvárium s výškou 23 metrov. Hypermarkety Auchan, Lenta, Metro Cash & Carry sa riadia rovnakým konceptom, umiestnením v kaviarni, herných priestoroch. Je zrejmé, že v hmotnom svete si takéto siete nemôžu dovoliť siete ekonomickej triedy (Magnit, Pyaterochka, Kopeyka).

Prevodom on-line predaja sa maloobchodníci budú snažiť udržiavať angažovanosť značky, „romantické vzťahy so zákazníkmi“. Na prvý pohľad je to náročná úloha. Rozhrania moderných internetových obchodov rodiny Amazon sú založené na modeli interakcie so zákazníkmi. Minimalizujú činnosť kupujúcich a vyvíjajú sa smerom k zjednodušeniu. Čím lepší je internetový obchod, tým chudobnejší je nákupný zážitok. Limitom takéhoto rozvoja je zjednotenie obchodných platforiem s nerozlíšiteľnosťou a úplná racionalizácia správania spotrebiteľov. Medzitým racionálnosť zákazníkov priamo poškodzuje predaj..

Séria globálnych kríz, ktorá začala v roku 2008, už spôsobila masívnu racionalizáciu nákupov chudobných. Nákupy impulzov sú eliminované, voliteľné zníženia. Nevyhnutné nákupy sa uskutočňujú v lacných segmentoch, odkladajú sa až do predaja, realizujú sa po starostlivom rozpočtovom plánovaní a komparatívnej analýze alternatív. Okrem toho, internet dal kupujúcim veľa racionalizačných nástrojov: Yandex.Market a Google.Shopping, nákupné agregátory, kupóny, služby prenájmu, spoločné nákupy, účtovníctvo osobných financií. A hlavným nepriateľom predaja je showrooming aplikácií, ktoré hľadajú produkty z fotografií čiarových kódov, štítkov a krytov. Napríklad Google Goggles.

Rozhrania predajných automatov nie sú schopné vytvárať a podporu emocionálne pripojenie kupujúcich. Viac ako to. Mediálny model (magazín, televízny kanál) kladený na podniky vyhľadávačmi tiež nie je dobrý. Emocionálne uchytenie v tomto modeli vzniká ľahko ak Tento produkt má vysokú mieru retencie. (miera zadržania) sám, Rovnako ako filmy Disney, Panna hudba, Detský svet hračky. Knihy rozprávkového apologistu Dmitrija Sokolova-Mitricha a časopisy info-knihy Maksim Ilyakhov, konečne.

Ak sa produkt neuspokojuje, ale jednoducho uzavrie potrebu, potom sa vôbec nepripojí. Predpokladajme, že klobása je šťastná, vodka je hladová, ale aký druh života potrebujete, aby ste šli do pracieho prostriedku? Pravidelnosť tiež nepomôže. Môžete sa držať po stopách v metre a na frontoch na post, ale už ich nenávidia. Ustanovenia nebudú opravovať ani gobolobyty texty. Hmotnosť kupujúci bude jednoducho ignorovať, ako Elena Torshina pomerne poznamenal.

Nakupovanie vo vnútri Matrixu

Predajcovia potravín, domácich chemikálií, stavebných materiálov a iných „nudných záležitostí“ budú potrebovať online rozhrania, ktoré vytvoria mieru zadržania, vytvoria prílohu. Aby to urobili, musia vyvolať emócie: zapáliť vzrušenie, intrigy, stimulovať ambície, ohromiť, pobaviť, vytvoriť odbyt pre agresiu a odmenu za dosiahnutie rôznych a nepredvídateľných úspechov.

„Väčšina ľudí tým, že používa pojem zákaznícka skúsenosť, znamená vytváranie príjemných, jednoduchých a pohodlných interakcií, čo je presný opak toho, čo skutočne je skutočne jedinečný zážitok. malo by to byť osobné a určite by to nemalo byť výhodné, pretože to znamená menej času stráveného so spoločnosťou.

Joe Pine, spoluzakladateľ Strategic Horizons, autor The Experience Economy.

Tieto požiadavky sú uspokojené počítačovými hrami. Akékoľvek nakupovanie je hra s negatívnym množstvom. Sila a peniaze sa stávajú menej obchodnými. Akonáhle sa ruky vypnú alebo sa peňaženka vyprázdni, kupujúci opustí obchod. Zo všetkých typov rozhraní, iba hry podporujú silné stránky užívateľa a zvyšujú jeho emocionálne pozadie.

Podľa algoritmu na riešenie vynálezcovských problémov Heinricha Altshullera je kríza vývoja systému prekonaná zvyšovaním stupňa ideálnosti. teda Ďalším krokom vo vývoji fyzického nákupného a zábavného centra je virtuálny Disneyland herný priestor s organicky postavenými predajnými miestami.

Kolega Pavel Molyanov v pozoruhodnom článku „Čo sa môžu marketingoví pracovníci dozvedieť od vývojárov hier“ presvedčivo demonštroval rastúce zapojenie používateľov do zavádzania herných prvkov. Avšak príklady, ktoré Pavol neuviedol bezdôvodne, sa týkajú výlučne žánrov pátrania a simulácie. Strelci, stratégie, multiplayerové hry na hranie rolí a arkády nie sú kompatibilné s predajnými automatmi a médiami, ale vedú v hodnotení (napríklad "The Witcher" - hra na hranie rolí, DOOM a Black Mesa - strelci, World of Tanks - arkádový simulátor viacerých hráčov). Herné vesmíry nemôžu byť súčasťou online obchodu. Ale hráči vedia, aké ľahké je nakupovať vo vesmíre hry. Ktorý z nás nekupoval zosilnenie (zvýšenie, zrýchlenie)? Nezaznamenali sa hladiny čerpadla? Nepodali priateľom platené darčeky? Nezmenili ste peniaze v hotovosti za hernú menu?

To nie je vždy cent. Kozmická loď Revenant z EVE ONLINE bola kúpená za $ 9,000, kuriér Golden Baby Roshan z Dot 2 za $ 13,000, kladivo Echo of Rage od Diabla III za $ 14,000.

Chovanie hry je skutočná sila

Potreba hernej reality je skvelá. Podľa výskumnej firmy Newzoo je na svete približne 1,8 miliardy hráčov (24% populácie). Celkový počet ruských hráčov od októbra 2016 je 72 miliónov ľudí (48% obyvateľstva). Podľa Washington Post, takmer 7 miliónov Američanov nedostane prácu, radšej hrať celý deň.

Súťaže hráčov sa zúčastňujú milióny hráčov. Podľa SuperDataResearch je na svete celkovo 134 miliónov cybersportsmenov a 2 milióny v Rusku. Kiberigry uznávané ako olympijský šport, sú vysielané v televízii, napríklad na kanáli "Match TV". Tímy cybersportovcov uzatvárajú zmluvy so športovými klubmi a veľkými inzerentmi (Tornado Energy a tím HellRaisers vo World of Tanks).

Mimochodom, už 3 banky vydali kreditné karty pre hráčov. V roku 2012 Promsvyazbank vydala Angry Cards. V roku 2014 vydala Tinkoff Bank kartu All Games. V roku 2016 - 3 karty Alfa Bank: World of Tanks, World of Warships a World of Tanks Blitz.

Koľko stojí vývoj hier?

Sada nástrojov pre vývojárov hier je ľahko dostupná a lacná. Existujú voľné motory s riadením vývoja (kódovanie). Napríklad Phaser, CryEngine, Turbulenz, Amazon Lumberyar, Libgdx. Existujú aj voľné motory - konštruktéri (bez písania kódu): Construct 2, Corona SDK, GameSalad. Na vytvorenie questov existuje služba Surprise Me. Poplatky za platené platformy sú dosť liberálne. Jednota - od 35 dolárov mesačne, Unreal Engine 4 - 5% zrážky z príjmu nad 3000 dolárov.

Vývoj hier triedy „AAA“ prebieha už roky a absorbuje desiatky miliónov. Half-Life 2 - 40 miliónov dolárov, Halo 2 - asi 20 miliónov, World of WarCraft - 200 miliónov, Call of Duty 2 - 14,5 milióna, Quake 4 - 15 miliónov, Crysis - 17 miliónov. Ruská MMORPG Allods Online - 12 miliónov dolárov.

Ale na druhej strane, jednoduché hry s použitím dizajnérov a hotových riešení môžu byť vytvorené v priebehu niekoľkých dní a dokonca hodín. A rozpočty sú vhodné.

Indie (individuálny) developer mobilnej hry City 2048 strávil na vývoji a propagácii asi 20 000 rubľov. Tím tvorcov prehliadača "Star Wars" strávil na vývoji takmer 500.000 rubľov.

Platy vývojárov hier sú pomerne priemerné. V roku 2016 bol platový strop mobilného vývojára v Moskve 150 000 rubľov a softvérový inžinier herného štúdia - 135 000 rubľov.

Vývojári hier majú kľúčovú výhodu oproti vývojárom internetových stránok vo všeobecnosti a najmä v internetových obchodoch. Hry sú zamerané na B2C trh a jednotlivých hráčov. Zatiaľ čo weboví vývojári zameraní na B2B trh tancovali okolo tvorcov rozhodnutí a vyhrali tendre, herní dev programátori vynikali v uspokojovaní potrieb koncových užívateľov. V čom a uspeli.

Gamifikácia získava uznanie

Spoločnosti sa obávajú straty zákazníkov, väčšinou testujú hernú mechaniku na zamestnancoch. Výsledky výskumu agentúry zamestnanosti "Empire of Personnel" ukazujú: 81% manažérov verí, že hra zvyšuje zapojenie. Zároveň 19% je presvedčených, že gamifikácia otupuje zodpovednosť, odvádza pozornosť od hlavných úloh a uvoľňuje sa.

Kancelársky planktón nie je dobrý na relaxáciu. A kupujúci môžu a mali by byť. V roku 2011 uskutočnil mobilný operátor MTS Red Quest, geolokačnú arkádu založenú na vesmíre Transformers. Viac ako 1 milión účastníkov a 20% zvýšenie predaja tarify. Agentúra Rare Marka spustila v roku 2013 arkádovú hru MINIMANIA na spustenie auta MINI Paceman. 6500 na stiahnutie. V roku 2015 organizoval Affect mobilný quest s rozšírenou realitou „Dostaňte hrdinu do školy“ do „Detského sveta“ pre spoločnosť LEGO. V deň, keď quest prešiel 200 detí. V roku 2015 a 2016 organizovala Tinkoff Bank nákupy Tinkoff Quests zo 7 úloh s finančným fondom. V roku 2015 sa hry zúčastnilo 15 000 klientov, 444 úspešne dokončilo quest. Tržby na kartách sa zvýšili o 40%. V roku 2016 ocenil Burger King zákazníkom prémiových účtov „tankerov“, zlata na hry a tankov IS-6 vo World of Tanks.

Virtuálne vesmíre pre všetkých divákov

Vytvorením herného sveta, scenárov a postáv pod stereotypmi hráčov môžete dosiahnuť emocionálnu náklonnosť aj od tých najzložitejších divákov. A nie je potrebné ísť ďaleko: stačí študovať, čo spôsobuje silné pocity a zhoduje sa s túžbami publika práve teraz.

Začnime študentov, Podľa štúdie spoločnosti Sberbank a agentúry Validata sa ruská "generácia Z" obáva šedého života bez živých dojmov, vášnivo sa obáva verejného uznania, považuje potešenie z krátkodobých radostí za hlavnú vec v živote. Zároveň si vysoko cenia osobné blaho, ale nechcú pri práci namáhať. Vďaka tomu sú mladí ľudia ideálnymi konzumentmi životných náhrad, hier s virtuálnou a rozšírenou realitou (VR a AR). VR okuliare je možné kúpiť aj s vreckovými, ceny začínajú na 20 dolárov a sú lacnejšie. Napríklad kartónová lepenka Google. Teraz VR získava publikum detí v herných kluboch a dospelých v výstavách nehnuteľností.

Zamestnanci generácií Y a Z odmietajú podnikové hodnoty, Mladšie generácie považujú zastarané slogany HR-politrukov za podvod. Pomocou príkladov otcov vidia, ako kariérny rast odmeňuje podnikateľov. Život starých otcov im dokazuje, čo štát poskytuje slušnému starobe. A rovesníci teraz a potom sa sťažujú na sociálnych sieťach, pretože sú potrestaní rubľom pre nedostatok skúseností. Prečo sa potom trápiť, ak sú podmienky podvodu?

"Sú ľudia, ktorí jasne prídu na 10 a odchádzajú na 7 každý deň. V živote nedosiahnu nič. Sú to Akaki Akakievichs. Ak každý človek odíde presne o 19:00, potom si myslím, že sa musíte s touto osobou zúčastniť." je rovný práci, ide len za peniaze.

Oleg Tinkov

Takáto „motivujúca“ rétorika nejako pôsobí na sovietsku generáciu, distribútorov MLM a ľudí na okraji chudoby. Ale generácie Y a Z nie sú pripravené pracovať tam, kde sú vyhodené za odmietnutie odmietnutia. Chcú si teraz užiť život, a nie jesť pre zlého strýka.

V ideálnom prípade je najlepším motivátorom hlad. Ale, bohužiaľ, zamestnávatelia, je nemožné súčasne platiť na úrovni prežitia a udržať dopyt zákazníkov. S pomocou firemných hier musíme školiť mladých ľudí v kúzlach sebaobetujúcej práce a kariérneho rastu. Napríklad reťazec obchodných budov OBI v roku 2015 spustil pre zamestnancov obchodnú stratégiu Retail Manager. 18 000 predajcov Euroset čerpá svojich superhrdinov v hre "Best $ eller", pričom si vymieňa výsledky denného predaja za herné body.

Hmotnostný stereotyp znázorňuje dôchodca ako agresívne konzervatívny, uznávajúci iba televíziu z inovácií. Vidiecke chaty, nezmyselné výlety na dopravu a zhromaždenia na lavičkách sú triedami týchto imaginárnych postáv. Prekvapenie: bolo to dlho a nie pravda.

V Rusku sa každoročne pridáva 1 milión dôchodcov. To znamená, že od začiatku automatizácie v 90. rokoch odišiel do dôchodku 27 miliónov ľudí. Chudoba, a nie senilita, bráni dôchodcom zvládnuť počítač. Самый дешевый ноутбук стоит 15000 рублей, это 1 средняя месячная пенсия, или 3 минимальных.

Главный враг пенсионеров - скука. При возможности они с удовольствием играют в головоломки ("Что за слово?") и викторины ("Сто к одному"). Раскладывают пасьянсы и гоняют шарики. Массовым порядком сидят в фермерских аркадах, таких как "Веселая ферма" или "Счастливый фермер".

Хотя конечно, глупо по примеру Eлeны Maлышeвой пытаться подсадить пенсионеров на шутеры. Notoricky známy Counter-Strike bude mať len dôchodcov parašutistov, iní dôchodcovia majú inú reakciu.

Ak chcete, aby sa dôchodcovia stali aktívnymi hráčmi, stačí im poskytnúť masívny lacný a pohodlný prístup k hrám. Napríklad prostredníctvom firmware set-top boxov a mobilných telefónov.

Kriminalizovaná mládež (jasní chlapci) z problémových rodín a priemyselných predmestí vyznávajú hodnoty sveta zlodejov a vyhlasujú život podľa väzenských „konceptov“. Predovšetkým si vytvorili partnerstvo v pouličných gangoch, lovených krádežami a drobnými lúpežami, ktorí sa presadzovali v bojoch, závislí na bojoch z ruky do ruky. Nikdy nepripúšťajú, že sa mýlia, sú veľmi konzervatívni vo svojich preferenciách, konkrétne si myslia a nemajú predstavivosť. Jasné chlapcov chváliť neznalosť, sledovať prejavy vzdelávania a kultúry ako známky slabosti. Obraz kriminálnej mládeže (Gopnik) je silne mytologizovaný. Hrajú ich Liberálno-demokratická strana, desiatky filmov o nich („Chlapci“, „Gop-stop“), ich hudobné chute slúžia skupiny „Gopota“, Gopnik, „Black GUN Dons“, a.b.i.b.a.s, „OPG“, „Mad Dogs“.

Na základe maximálnej konkrétnosti svetonázoru miluje kriminálna mládež hry, ktoré reprodukujú ich život v mediálnom zrkadle. Napríklad, gangster multiplayer hra Trestné Rusko. Street voľný čas jasné chlapci ľahko zlepšiť tímové hry s rozšírenou realitouale je lepšie to nerobiť. Pretože takýto pokrok bude vychádzať zboku. Ale agresiu môžete nasmerovať v bojových arkádach a postupne zavádzať spoločensky prijateľné vzorce spotreby. Napríklad si zvyknúť na drahé oblečenie. Kúpiť rovnaké Negro "chlapci" Nike Air Max tenisky za $ 95.

Asimilácia migrantov zdá sa to mimoriadne náročné. Faktom je, že v Rusku a vo svete neexistujú silné verejné inštitúcie, ktoré by sa priamo zaujímali o adaptáciu migrujúcich pracovníkov. Zahraniční pracovníci sú na križovatke záujmov veľkých zamestnávateľov (najmä developerov) a národných diaspór. Prvým z nich je ekonomicky výhodná nejednotnosť a bezmocnosť migrantov, druhá sa zaujíma o rast počtu a vplyvu ich izolovaných komunít.

Neprispôsobiví migranti sú bezcenné spotrebitelia. Žijú v poschodových domoch pre 20 ľudí, živia sa rezancami a posielajú svoje zárobky domov svojim rodinám. V roku 2016 vyplynulo z Ruska 33 miliárd dolárov.

Izolácia migrantov ako faktor nestability ovplyvňuje záujmy štátu a ak existuje politická vôľa, je plne schopná tento problém vyriešiť. História má viac ako dve desiatky príkladov úspešnej etnickej asimilácie. Arabizácia Umajjadského kalifátu v 7. storočí rozpustila Aramejcov, Koptov a Feničanov. V 15. storočí španielske kráľovstvo Kastílie a Aragón destilovalo obyvateľstvo Kanárskych ostrovov, Latinskej Ameriky a Filipín. Ľudia v Spojených štátoch prispôsobili 24 miliónov migrantov v rokoch 1880 až 1920.

Nefinančné nástroje asimilácie sú: zmena mena, prechod na titulný jazyk územia, nekompaktná rezidencia, manželstvo. Takže hmotnosť Asimiláciu migrantov možno uľahčiť arkádovými prípadmi (stolová hra „Rusko je krajinou príležitostí“), sieťovými hrami, ako aj hrami na datovanie a manželstvo. Pokročilé diaspóry považujú posledné nebezpečenstvo za vážne. Napríklad tatárska komunita podporuje desiatky zoznamovacích miest medzi tatárskou mládežou.

Vo všeobecnosti sa zdá, že gamifikácia nefunkčných sociálnych skupín je tak príťažlivá, že štipendiá, dôchodky a bonusy budú poskytované iba aktívnym hráčom. V argumente, že je lepšie nechať paru pred obrazovkou, ako putovať po uliciach a hanba narušiť.

Zjavné nákupné gamify pasce

Potenciálny trh pre gamifikáciu maloobchodu je veľmi úzky. Vo svete je 154 obchodných sietí, z toho 84 v Rusku, pričom zlyhanie aj jednotlivých projektov môže narušiť vývojovú trajektóriu. Preto je lepšie hovoriť o budúcich problémoch vopred.

Univerzalizácii. Veľké značky radšej rekvalifikujú miestne publikum namiesto prispôsobenia značky špecifickým špecifikám trhu. Reštaurácie McDonald's a obchody OBI vo všetkých krajinách vyzerajú rovnako. Podobne, maloobchodníci budú v pokušení používať jednotné herné rozhranie pre všetkých kupujúcich a nebudú míňať peniaze na vývoj hier, ktoré sú prispôsobené segmentom. To povedie k strate divákov, pre ktorých hra nie je vhodná. Zvláštnymi prípadmi univerzalizácie budú formálne brandy neskrútených herných motorov s firemnými logami, farbami, fontami, ako aj mechanickým kopírovaním do hernej reality fyzických obchodov (strelec v Pyaterochke, arkádová hra v Magnet). Takéto hry spôsobia len krátky a povrchný záujem a čoskoro budú opustené.

Formálne, mechanické plnenie hry s produktovými ponukaminie je v súlade s logikou hry. Bude to rovnako ako pri banneroch a pop-up oknách na stránkach. Neohrabaná zlosť zmení mnohých hráčov preč, zatiaľ čo tí, ktorí zostanú, vyvinú „bankovú slepotu“.

Kombinácia s hazardnými hrami (online hazardné hry, kasíno), Maloobchodníci môžu byť v pokušení podľa Vulkánskeho príkladu zarobiť peniaze navyše na vzrušenie. To nie je možné urobiť v čele. Od roku 2007 sú online kasína v Rusku zakázané. Ruská spoločnosť nemôže prijímať stávky a platiť výhry prostredníctvom internetu. Na druhej strane nikto nezakazuje prijímanie bonusových bodov do hry a hranie hodnotných cien. Kúpil som, povedzme, čokoládovú tyčinku a zahodil svoju ruletu s cenami: Renault Logan, Henessy Swap, MacBook Pro a 33 roliek toaletného papiera.

Riadenie vývoja voluntaristických hier. Medzi manažérmi obchodných reťazcov určite nie sú žiadni skúsení výrobcovia hier. Chuť a manuálne ovládanie spomaľujú vývoj do nekonečna. Je zaručené, že produkt, rozdrvený po všetkých schváleniach, bude odsúdený na neúspech. Tímy na vývoj hier potrebujú prázdny šek.

Prinudilovka, Herné rozhranie obchodnej platformy musí byť duplikované v online obchode bez hrania hier. Pretože ak stránka donúti kupujúceho hrať, uprednostní ho vôbec nepoužívať. Najprv budú obchody s hrami obzvlášť obľúbené u detí a mužov. Ako viete, milujú hry viac a nenávidia nakupovanie.

Opozícia zamestnávateľovktorí si myslia, že hry odvádzajú pozornosť od práce. Ľahko sa dá prekonať, ak sa na príklade „Best $ eller“ spoločnosti Euroset rozšíri prax udeľovania hernej meny a bonusov.

Optimalizácia rozpočtov na vývoj. Skromné ​​rozpočty a epizodický úspech indie hier môže inšpirovať ilúziu jednoduchosti a lacné gamedev, nastaviť manažérov siete pre úspech s "málo krvi". Túžba znížiť náklady je nezničiteľná, a preto sa v každom novom podniku odohráva príbeh o kňazovi a jeho lacnom pracovníkovi Baldeovi. V júli 2017 sa tí, ktorí sa rozhodli ušetriť peniaze pri prechode na online registračnú pokladnicu, dostanú do úpadku. Možno táto kolízia niekoho v mysli.

Partner v oblasti prenosu maloobchodných hier do herných rozhraní by mal mať dlhoročné skúsenosti s automatizáciou obchodu, vytváraním internetových obchodov a vývojom hier. V Rusku tieto požiadavky spĺňa 1C holding, ktorý zahŕňa vývojárov a vydavateľov hier 1C-SoftKlab a Buka Entertainment, ako aj Mail.Ru Group s divíziami Mail.Ru Goods a Mail.Ru Games.

Viac žiadateľov? Áno, štúdiá s hrami a internetovými obchodmi v portfóliu. Napríklad digitálna agentúra "AlterEGO" alebo štúdio S Media Link.

Prechod na „virtuálny Disneyland“ nemusí byť núdzový. To môže byť vykonané postupne, zvýšenie siete cross-marketing odkazy. Napríklad, teraz obchody dávajú hráčom zľavy. Detské ihriská potom začnú udeľovať propagačné kódy pre tovar. Potom v rozhraní online obchodov sa objaví "herne" pre "zarábať" veľké zľavy a malé doplnky. A fyzický a virtuálny tovar sa začne predávať v súpravách. Napríklad kontroly salámy a vodky v supermarkete môžu byť opité a konzumované v "S.T.A.L.K.E.R: Call of Pripyat." Keď sa zvyk miešania hry s nákupmi stáva všadeprítomným, budú sa vyvíjať nákupné a zábavné vesmíry triedy „AAA +“, ktoré budú tiahnúť hráčov po celé roky.

Hladký priebeh „revolúcie zhora“ bude zabezpečený dohodami medzi priemyselnými združeniami. Záujmy maloobchodu pri rokovaniach v Rusku môžu byť zastúpené Asociáciou internetových obchodných spoločností (ACIT) a Asociáciou retailových spoločností (AKORT), záujmami vývojárov hier sú odborná rada odvetvia hazardných hier (ESIA) a Asociácia mobilných vývojárov aplikácií v Rusku (ARMPR).

Vyššie uvedené perspektívy by mali byť v spotrebiteľskom aspekte osobnosti čitateľa dosť povzbudzujúce. Už sladko žmurká, predstaví si zaujímavé a zábavné nakupovanie, konečné zabudnutie fronty, atraktívnych predajcov a zdvorilých kuriérov zo všetkých strán. Som rád, že? A bude to s vami, ustúpi do pracovného aspektu osobnosti. Dajte mu vedieť, za čo bude zaplatený nový nádherný svet.

Odizolovanie priamych konkurentov

Obchodné siete netolerujú konkurentov vo svojich výklenkoch a bojujú s nimi až do úplného zničenia slabých. Takže v záujme nákupných centier boli zatvorené 26 z 27 poľnohospodárskych trhov v Moskve. Takže WalMart zničil malé maloobchodné predajne v Amerike, pokrývajúc celú krajinu s 5 000 sieťami lacných megastor. Preto je v Spojených štátoch takmer päťkrát menej obchodných reťazcov ako v Rusku, 18 verzus 85.

"Teraz nebude boj za prilákanie nového publika z internetu, ale za udržanie svojich zákazníkov a prijímanie" zahraničných "zákazníkov."

Pavel Aleshin, bývalý šéf Yandex.Market

Prenos aktivity z režimu offline na online, z fyzických teritórií na informačné, obchodné siete zachytí internet a prinesie tam svoje vlastné pravidlá. Metódy boli vypracované, je tu dosť peňazí, začala delostrelecká príprava.

Volley prvý: legislatívny tlak

V roku 2016 loboval veľký ruský maloobchod za množstvo zákonov ovplyvňujúcich online obchodovanie. Po prvé zmeny FZ-54, ktorá nadobudla účinnosť 1. februára 2017. Teraz sú všetci obchodníci povinní používať schválené online registre, ktoré koordinujú kontrolu s prevádzkovateľom daňových údajov prostredníctvom internetu. Okrem toho musí byť šek vystavený do 5 minút od dátumu platby. A ak nie? Potom pokuta: od 10 000 rubľov do 50% kúpnej ceny od riaditeľa alebo individuálneho podnikateľa, od 30 000 rubľov do 100% kúpnej ceny z internetového obchodu ako právnickej osoby. Toto je prvýkrát, a druhý bude diskvalifikácia úradníka na 2 roky a pozastavenie podniku na 3 mesiace.

Nový zákon vytvoril problémy pre každého, ale najmä online nakupovanie. Po prvé, online registračné pokladne nedokážu vytlačiť viac ako 2 šeky za sekundu, zatiaľ čo online obchody nemôžu zákazníkov čakať vo fronte, budú bežať. Takže musíte kúpiť niekoľko registračných pokladníc a paralelizovať ich. Po druhé, kuriéri budú musieť vyradiť šek hneď po prijatí platby. To znamená, že buď kuriéri s sebou prepravujú mobilné pokladne, alebo vôbec neprijímajú platby. Po tretie, zákon vyžaduje, aby bola mobilná pokladňa registrovaná na adrese predajného miesta alebo na čísle vozidla na výstupný obchod. To znamená, že doručenie nohou kuriérom sa stáva semi-legálne.

A do termínu uzávierky: z 2,8 milióna majiteľov registračných pokladníc, začiatkom marca 2017, len 93 000 prevedených do nových registračných pokladníc, čo je 3,3%. Je pochybné, že zostávajúcich 96% (2 707 000 spoločností) si ponechá počas zostávajúcich 4 mesiacov!

„Federálny zákon č. 54 nadobúda účinnosť čiastočne od 1. februára 2017 a v plnej sile od 1. júla. Pre tento segment by internetové obchody mali vyriešiť problém, pre ktorý neexistuje„ správna odpoveď “. "z fyzických pokladní. Na výrobu, registráciu a odosielanie šekov v tých transakciách, kde to predtým nebolo potrebné."

Sergej Ryzhikov, generálny riaditeľ, 1C-Bitrix

Ďalej. Vo februári prezident podpísal novelu zákona o porušovaní právnych predpisov Ruskej federácie v oblasti osobných údajov 13.11. Keď zákon vstúpi do platnosti 1. júla, všetky formy olova sa stanú nebezpečnými až po najjednoduchšie „Zavolajte nám“. Formulár je a politika spracovania údajov nie je zverejnená? Pokuty: až 6.000 rubľov od riaditeľa, pre jednotlivých podnikateľov - až 10.000 rubľov, pre organizácie do 30.000 rubľov. V Astrachane už začali trestať abecedne.

Od 1. januára 2017 je Federálny zákon č. 244-ФЗ zo dňa 3. 7. 2016 „O zmenách a doplneniach prvého a druhého odseku daňového zákonníka Ruskej federácie“, "Daň Google". Stanovuje 18% daň z pridanej hodnoty pre zahraničné spoločnosti, ktoré poskytujú platené elektronické služby v Rusku. Kto je to? Zahraničné online nakupovanie: Amazon, Aliexpress, eBay. Reklamné platformy: Google Adwords, Facebook, Youtube, Instagram. Poskytovatelia hostingu a cloud storage: Bluehost.com a Amazon S3 (hi backup). Prostredníctvom trhov: Google Play, AppStore, Steam. A SaaS, najmä virtuálna telefónia na zahraničných serveroch.

Ruskí jednotliví podnikatelia a právnické osoby sú zo zákona povinní sami vypočítať a zaplatiť daň. Umiestnené reklamy na Google Adwords - platiť DPH z provízie. Platený cloud na Amazon - uveďte DPH z nájomného. Predáva hru na Steam - transfer 18% z oblasti odmeny.

Dňa 9. marca 2017 vláda schválila návrh zákona Rospotrebnadzor, obmedzovanie práce komoditných agregátorov ("Yandex.Market", "[email protected]"). Keď začne nový zákon fungovať, agregátori budú musieť niesť finančnú zodpovednosť spolu s predajcami, ktorí na ne umiestňujú tovar. V prípade, že tovar nie je kupujúcim akceptovaný alebo nie je dodaný včas, vráťte platbu zo svojich finančných prostriedkov. A na kompenzáciu strát zákazníkom ovplyvnených nepresnými informáciami o produkte. Tlačová služba spoločnosti Yandex.Market uviedla, že návrh zákona vytvára "široké pole pre zneužívanie práv spotrebiteľov." Naopak, vedúci trhoviska Tovar („M.Video“) si je istý, že jeho platforma plne spĺňa požiadavky nového zákona.

A posledný akord: ustanovenia „balíka Yarovoi“ vstúpia do platnosti v priebehu jedného roka a predpisujú poštovým operátorom vykonávať prísne bezpečnostné kontroly balíkov. To znamená, že dopravcovia budú musieť získavať rádioskopy, röntgenové lúče, detektory kovov a detektory plynov, aby identifikovali zbrane, drogy a účty. Tarify dopravcov sa môžu zvýšiť o 30-40% a tržby klesnú, najmä lacný tovar. Kto by ho rád, keď náklady na prepravu prevyšujú náklady na nákup?

Pite-snack domáce dodávky

V roku 2016 uskutočnili maloobchodné reťazce potravín prefíkaný manéver zameraný na „vyčerpaný narzán“. X5 Retail Group, AUCHAN, Metro Cash & Carry, spolu so združeniami výrobcov alkoholu (Výbor výrobcov alkoholu, Zväz vinárov Ruska) vyvinuli systém predaja alkoholu prostredníctvom internetu. Na základe tohto plánu sa na Ministerstve priemyslu a obchodu pripravuje návrh zákona o predaji alkoholu na internete. Povoliť obchod budú len držitelia licencií na výrobu a veľkoobchod s alkoholom. Malé podniky tu nemajú žiadnu šancu. Veľkoobchodná licencia sa vydáva na základe dostupnosti priestorov o rozlohe 100 metrov štvorcových plus samotná licencia stojí 800 tisíc rubľov. Predpokladá sa, že návrh zákona bude schválený v roku 2017.

Medzičasom je zakázaný obchod s alkoholom na diaľku, obchody s alkoholom sú trestne stíhané a súdom ukončené. Okrem toho sa zvažuje návrh zákona, podľa ktorého budú potrestaní aj za šírenie informácií o predaji alkoholu na diaľku. Miesta by mali byť zablokované mimo súdu a majitelia by mali byť pokutovaní: od 30 000 rubľov na riaditeľa až po 1 milión na podnik.

"Je dôležité pochopiť, že internetový predaj alkoholu prudko povzbudí internetový obchod s potravinami, pretože sa stane oveľa ziskovejším - dodávka potravín, ak sa k nim pridá alkohol, bude oveľa lacnejšia".

Victor Evtukhov, námestník ministra priemyslu a obchodu

Skvelý motivátor pre ťahanie konzervatívnych divákov do online obchodovania. Stelesnenie najhlbších národných ambícií: "stlačte tlačidlo - víno v akomkoľvek množstve." Myslím, že už sa vyvíjajú tlačidlá, aplikácie pre mobilné telefóny a set-top boxy.

Druhá salva: stláčanie cien

Federálne reťazce sa predávajú o 30 - 40% lacnejšie ako regionálni maloobchodníci. V máji 2016 Únia nezávislých sietí Ruska (NDS), ktorá združuje regionálnych maloobchodníkov, apelovala na predsedu vlády, aby legálne zakázal dumping, ale nebol vypočutý. V liste NDS sa uvádza:

„V kríze sa zintenzívnila expanzia najväčších hráčov na maloobchodnom trhu do regiónov. Jej hlavným nástrojom je dumping, predaj tovaru za nižšie ceny. Dumpingová politika uplatňovaná najväčšími federálnymi diskontnými predajňami a hypermarketmi je stratégiou spálenej zeme, ktorej cieľom je zničiť konkurentov. “

Veľké obchodné reťazce budú oslobodené od bremena priestoru a personálu a znížia maloobchodné ceny oveľa nižšie ako nákupné ceny internetových obchodov a vytlačia ich z trhu.

Ako inak bude online nakupovanie zničené? Reklamné kampane, cenové ponuky na aukciách Yandex.Direct, Google AdWords, Facebook. Teraz pre väčšinu online inzerentov sa zdá, že milión rubeľového rozpočtu je poburujúci a príplatok 300 tisíc spôsobuje epické hádky. Medzitým veľké maloobchodné spoločnosti každoročne vynakladajú na reklamu miliárd rubľov („Magnet“ - 5,3 miliardy v roku 2016). Даже десятой доли таких затрат мелкие игроки не потянут.

"Рынок почувствует, что такое "война бюджетов", демпинг, массовое банкротство игроков, когда Х5, "Магнит", "Дикси", "М.видео", "Эльдорадо" начнут тратить на онлайн-продвижение более трети своих маркетинговых бюджетов".

Алексей Федоров, президент Ассоциации компаний интернет-торговли

Сначала вылетят 1699 российских интернет-магазинов товаров для дома, выдавленные сетями METRO, IKEA, "Ашан". За ними последуют 1778 магазинов одежды и обуви, конкуренты Adidas, "Спортмастер" и "Центробувь". Потом разорятся 1508 магазинов стройматериалов, мешающие DIY-сетям "ОБИ", Leroy Merlin, Castorama. И так далее, по сочетанию уровня спроса, рыночной доли и политической воли советов директоров.

Podniky médií proti nepriamej konkurencii

Priama konkurencia je daná zhodou rozsahu, cenového rozpätia, miesta a času. Pri vzdialenej spotrebe sa význam vzdialenosti resetuje na nulu a jej úloha sa presúva na čas. Nepriame konkurenti z rôznych miest sa stávajú priamymi konkurentmi pre pozornosť diváka. Televízia objavila túto pravdu v 40. rokoch 20. storočia a internet sa od spoločnosti Google Panda v roku 2011 dozvedel, že je potrebné predĺžiť jej trvanie.

Odmietnutie modelu predajného automatu v prospech herného rozhrania (virtuálne nákupné centrum), maloobchodníci budú tvrdiť po celú dobu a všetku pozornosť všetkých potenciálnych kupcov. Všetky zdroje a internetové kanály budú rozdelené na užitočné a škodlivé. Navštívené služby, médiá, publikácie a autori sa stanú atrakčnými kanálmi alebo zmiznú.

V prvom rade sa pozornosť maloobchodníkov obráti na herný trh. Hry malých štúdií a indie budú vylúčené z trhu zvýšením provízií trhov a reklamných taríf. Portály bezplatných hier (Vseigru.net, Flashgames.ru) budú zakúpené a zatvorené. Významní vývojári hier a vydavatelia vstupujú do aliancií s obchodnými reťazcami, uzatvárajú dlhodobé reklamné zmluvy a čiastočne udeľujú franšízy.

Okrem toho maloobchodníci rozšíria frontu konkurencie na zábavný trh vo všeobecnosti. Firemné kódexy a marketingové plány pre obchodné reťazce určia politiku filmových štúdií, produkčných centier a vydavateľstiev so sponzorstvom, reklamnými zmluvami a lobovaním. Okrem štátnej cenzúry bude vytvorených niekoľko súkromných, protichodných.

Teraz sa zahihňame z neznalosti drobného baryga, ponáhľajúceho sa objednať si vlastné sociálne siete za mesačný plat programátora. Zajtra významní hráči prídu na internet, a značka Vkontakte s Odnoklassniki v koreňovom adresári. To je, keď sa smejeme. Keď správcovia zakážu Ronalda MacDonalda za rúhanie, Zuckerbergova cenzúra sa bude zdať ako rozprávka.

Významní nositelia práv a maloobchodníci spoja svoje sily v boji proti pirátskemu voľnému obsahu. Začal sa už začiatok. Asociácia elektronických obchodných spoločností (ACIT) pripravila „Stratégiu rozvoja elektronického obchodovania v Rusku na roky 2017 - 2018 a na obdobie do roku 2025“ a získala súhlas Ministerstva priemyslu a obchodu. Jeden zo strategických bodov naznačuje predsúdne blokovanie stránok s falzifikátom na žiadosť držiteľov práv, Takáto aliancia moci a peňazí má všetky možnosti konečne vyriešiť „problém pirátstva“. Štáty sú už dlho pripravené: v Nemecku je sťahovanie pirátskeho obsahu pokutované až do výšky 1000 eur a vo Veľkej Británii od roku 2013 polícia proti pirátstvu prevádzkuje oddelenie pre duševné vlastníctvo.

Na vyriešenie týchto problémov bude internet rozdelený medzi konglomerátne mediálne fondy ako Virgin Group a Gazprom-Media. Internetoví giganti nebudú mať v týchto štruktúrach vedúce postavenie a nebudú v nich hrať vedúcu úlohu, príliš jasne demonštrujú neochotu spolupracovať. Napríklad v marci 2017 utrpel Google masívny bojkot inzerentov. McDonald's, Channel 4, BBC, L'Oreal, AT & T a iní odstránili svoje reklamy z Youtube a našli vedľa neho nacionalistické, antisemitské a homofóbne videá (nenávistná skupina). A služba „Order on the Market“, ktorú Yandex spustil na konci roka 2016, vyvolala odchod z lokality Citylink, M.Video a ďalších maloobchodníkov. Nová služba umožnila kupujúcim agregátorov spracovať a zaplatiť za tovar bez toho, aby museli ísť na internetovú stránku internetového obchodu, čo samozrejme nevyhovovalo dodávateľom.

Médiá budú kupovať a absorbovať populárne online nakupovanie, hry, médiá. Ako Wal-mart v auguste 2016 som kúpil Jet.com za 3,3 miliardy dolárov. Ambicióznym vlastníkom budú ponúknuté fúzie. Samozrejme, spoločnosti z príbuzných odvetví sa čoraz častejšie spájajú. Dell a EMC spájajú tvrdé a mäkké, Technosila a Eldorado absorbujú M. Video a X5 Retail Group kupuje Spar Retail. Virgin Group však už vlastní poskytovateľa Virgin Connect a Gazprom-Media vlastní video hosting RuTube, filmový portál NOW.RU a internetové rádio 101.RU. Začiatok.

Najviditeľnejším spôsobom ovládania informačného priestoru je manipulácia s výsledkami vyhľadávania, ako aj pásky sociálnych sietí. Na základe týchto dôkazov budú spoločnosti Google a Yandex, Facebook a Vkontakte najprv formálne nezávislé. Pokyny a úlohy hodnotiteľov a moderátorov však budú vo väčšej miere závisieť od rozpočtov na reklamu a sponzorstvo. Takáto dobrovoľnosť môže konečne viesť k sebapoznávacím vyhľadávacím algoritmom. Spammed služby stratí publikum, dávať cestu k non-angažovaných konkurentov. Tí zase budú poškodení a tak ďalej v kruhu.

Ako príchod maloobchodu zmení internet

Na zhrnutie Internet zostal nezávislý, kým nebol potrebný a nepredstavoval hrozbu. Teraz veľké obchodné reťazce považujú online predaj za zdroj problémov a zároveň cestu z krízy. Preto budú nútiť internet, aby sám slúžil a transformoval ho z knižnice na obchodný systém. Spôsoby a dôsledky tejto reštrukturalizácie sú určené kombináciou troch hlavných scenárov.

Scenár 1: Výmena malých zákazníkov

Z Runetu zmizne 24 000 internetových obchodov, 2999 webových štúdií, ktoré sa špecializujú na ich výrobu, a 162 000 malých internetových marketingových štúdií. Trh skočí z plošiny do štádia zániku, „prasknutej bubliny“. Začne sa odlev zákazníkov, kolaps podnikov, prepúšťanie a škrty, panika. Nenároční vývojári (copywriteri, dizajnéri, programátori) sa ponáhľajú na externé výmeny, zlomkové služby (YouDo, Porucheno) a mierne zvýšia priemernú úroveň kvality. A tarify, prirodzene, budú prelievať.

S určitými ťažkosťami budú vedúci ratingov so zavedenou reputáciou a prepojeniami udržiavať nad vodou. Štúdio Lebedev, Ashmanov a partneri, Aero a Artwell. Špecializované agentúry budú ochotné zvládnuť celý cyklus. Budú sa zlúčiť podľa vzoru QSOFT a AIC.

Služby recenzie (Irecommend.ru, Otzovik) izvedut ako trieda. Súdne spory, sťažnosti na vyhľadávače, podplácanie a tlak na vlastníkov. Záporné publikácie o predajcoch zmiznú z miest, ktoré prežili. Čističe sú pripravené a ponúkajú svoje služby.

Dopyt po internetovom marketingu pre figuríny klesne na nulu. Nebude nikto učiť. Najlepšie postupy, prípady, knihy, články sú skryté pred prístupom verejnosti, v súlade s podmienkami NDA a nie na pomoc konkurentom. Stiahnuť, keď máte niečo!

Na pozadí vzrastu taríf za kontextovú reklamu je možný dočasný nárast dopytu po propagácii v ekologickej dodávke, sociálnych sieťach a instant messaging a "natívnej" reklame v regionálnych médiách. Po zvládnutí zvyšky malých rozpočtov, budú títo obchodníci opustiť trh a pripojiť MLM.

S ich ratingový model, copywriting výmeny už nebude poskytovať low-platené textári s aspoň životné mzdy. Nezávislí copywriteri a redaktori SEO sa dostanú do vnútra firemných redakčných kancelárií háčikom alebo podvodníkom. Ich život bude ťažký, budú musieť súťažiť na úrovni zručností so skúsenými novinármi mediálnych spoločností.

Len dlho a drahé on-line predaj prežije. Takmer všetky B2B: stavebné stroje, ťažké vozidlá, zariadenia na rafináciu ropy atď. Podniky zásobujúce výrobky tankermi a vlakmi. Od staviteľov B2C nebudú predajcovia prémiového tovaru podliehať dumpingu, ako aj sektor služieb: realitných kancelárií, právnikov, kaderníkov, psychológov, tútorov. Rast cien za reklamu však nebude nikomu prechádzať a len veľmi málo malých spoločností ho prežije.

Scenár 2: Outsourcing predaja MLM

Práve tam sa ocitnú neohlásení textári, obchodníci, dizajnéri, právnici, účtovníci a ich ilk. Colníctvo v tomto prostredí bude vlk, asi tak ako je to medzi súkromnými realitnými kanceláriami. Typická publikácia MLM bude klamlivá, postavená na neexistujúcich výhodách a nesplnených sľuboch. Pôda bola pripravená: copywriter teraz verí, že podvádzanie je, keď zákazník neplatí za prácu.

Na základe reklamy a metodickej podpory pre maloobchod budú siete MLM konečne zaplaviť digitálne kanály lžami. Spam je legalizovaný, pretože bude slúžiť dobrému účelu. Prečo bol vysadený spamový kráľ Sanford Wallace? Pretože on nie je náš bastard. Dokonca aj úplná de-anonymizácia internetu situáciu neopraví. Dokonca aj naopak, spamerom poskytne ďalšiu dôveryhodnosť.

Kupujúci si budú musieť vybrať medzi falošnými správami, spoliehajúc sa na šťastie. Nakoniec takto vyberáme prácu na základe pracovných textov. Senzačné zjavenia neuložia pravosť. Aj keď celé mestá vymiznú z falošnej vodky, malým subdodávateľom bude prepínač. A to bude potrestané zášťou, ak konkurenčný podnik náhle nepotrebuje pocit.

Populárne internetové kanály stratia svoju dôveryhodnosť. Zdrojom viac či menej spoľahlivých informácií bude osobné datovanie.

Scenár 3: mods na herných rozhraniach

Verejný záujem veľkých účastníkov trhu pri predaji herných rozhraní vytvorí nový spôsob. Je pravdepodobné, že priekopníkmi implementácie nebudú ani obchodné reťazce, ale vývojári a vedúci realitných kancelárií trpia nadprodukciou nie menej ako maloobchodníci. A integrácia dlhých vývojárov predaja do hry je oveľa jednoduchšia. Dôkazom toho sú aktívne experimenty predajcov nehnuteľností s virtuálnou realitou.

Banky radi podporia. Práve teraz prevádzkujú hry pre zákazníkov. Napríklad, hľadanie "Promsvyazbank" "Hľadanie zlata" v roku 2016, on-line obchodné simulácie "Sám bankár" banky "Home Credit" v roku 2017.

Výsledkom bude obrovský dopyt po rozvoji predaja hier, predovšetkým mobilných a online. V rozpočtovom segmente sa dopyt po hrách stretne s nezávislými vývojármi a rýchlo namaľovanými webovými štúdiami. Prevažná väčšina týchto implementácií neprinesie výnosy, čo len urýchli presun malých zákazníkov a výkonných umelcov z trhu.

Preto bude klesať dopyt po statických formátoch: longreads, články, fotogalérie. Dokonca aj video nejakým spôsobom. Neinteraktívne publikácie sa už nebudú považovať za univerzálny propagačný nástroj a stanú sa prostriedkom na podporu hier.

Recenzenti a komentátori, novinári budú žiadaní. Stále existuje veľa kníh založených na hrách: inter-autorský cyklus S.T.A.L.K.E.R. (187 kníh) založené na hrách STALKER, inter-autorský cyklus "Worlds of the Commonwealth. EVE Universe" (102 kníh) na základe EVE online, Umbrella Corporation, City of Death, Code Veronica Stephanie Perry - založené na hrách Resident Zlo ". Toto odvetvie literatúry, podporované maloobchodníkmi, bude prosperovať.

Časť herníckych povolaní legalizovala. V nadväznosti na League of Legends, bude veľa profesionálnych líg s cybersportsmens a trénerov pre platy. Vynikajúci hráči po Jonathanovi "Fatal1ty" Wendell a Anton "Cooller" Singovom sa stávajú hviezdami. Individuálny tok (video vysielanie hry) bude aktívne sponzorovaný. Čerpanie účtov a Peržanov bude trestne stíhané ako podvod a nešportové správanie.

záver

Príbuzní a priatelia sa opakovane pýtali autora: prečo píšete toto? Naozaj chcete žiť v takejto budúcnosti? Nechcem, ale musím. Prednášajúci konferencie „Retail 2017: Future Horizons“ očakávajú do polovice roku 2020 prechod na lavínu na novú formu maloobchodného predaja. A dobre, ak je toto obdobie podhodnotené.

Na tomto by to mohlo skončiť. Maxim Ilyakhov sa však nezaujíma vystrašiť hororové príbehy bez užitočnej rady. No, tu je. Ambiciózny, plný energie a vyškolení autori sa môžu ocitnúť v tímoch vývoja hier. Pre nich je veľa práce.

Príloha 1: Úloha copywritera vo vývoji hier

Alexey Kalinin, výkonný producent a vedúci Wargaming Development, uvádza: úspech hry je do značnej miery determinovaný textami, grafmi a dialógmi vytvorenými hernými dizajnérmi a scenáristami.

Popis sveta (nastavenie). Scenáristi vymýšľajú herný vesmír. "Podvodná časť ľadovca" od Hemingwaya. Neviditeľná štruktúra hráča a detaily, na ktorých je vnútorná logika sveta a cesta hráča v ňom. Typické typy nastavení: cyberpunk, fantasy, post-apokalypsa. Dobre vykonané nastavenie ťahá hráča do prúdu a je úzko späté s mechanikou hry.

Hlavný príbeh (príbeh). Vyvinúť hlavné dej a podpríbehy, od všeobecných až po špecifické. Prepracovaný, ucelený a zaujímavý príbeh podporuje a posilňuje emocionálne zapojenie do hry. Sedem klasických grafov Christophera Bookera a 36 dramatických grafov Georgesa Poltiho možno nájsť v článku "Tajne po celom svete, alebo ako rozvíjať a spúšťať povesť." Existujú podrobné pokyny na vytvorenie herného grafu.

Znaky. Autori opisujú postavy postáv, históriu ich vzniku, podnety, reakcie na udalosti a interakcie s ľuďmi. Umiestnenie postavy v kritických situáciách, prežívanie ich porážok a víťazstiev, si ich predstavte v bitke a láske. Zaviesť charakteristiku "zdôrazňuje" (frázy, gestá, závislosti). Prispôsobte si témy osobných príbehov postáv s hlavným príbehom hry. Asociatívne metódy pomáhajú vytvoriť celý vnútorný svet postavy (Tarot, sieť znakov). 13 krokov vývoja postavy je popísaných v knihe “Plot Architecture” a Alexey Astremsky.

Úlohy a situácie. Scenáristi pracujú na situáciách vyplývajúcich z rôznych zvratov. Príďte s quest scenáre, hádanky a odmeny za ich riešenie. V multiplayerových a rolových hrách je objem takejto práce taký veľký, že ju robia špeciálni scenáristi - technici questov. Zo siedmich klasických grafov pre questy je najvhodnejší štvrtý detektívny príbeh. Klasický "zlatý vek detektíva" Willard Huntington Wright (Steven Van Dyne) odporúča "Dvadsať pravidiel pre písanie detektívov."

Dialógy. Autori predpisujú dialógy všetkých postáv v hre na replikách. Dialógy by mali byť stručné, emocionálne, spôsobiť záujem o rady. Súčasne, na rozdiel od filmu, hra kombinuje mnoho scenárov. Preto sú herné dialógy navrhnuté podľa štruktúry stromu variantov, ktoré zohľadňujú nelineárne podmienky. V kapitole VII knihy Jamesa Freya „Ako napísať geniálny román“ je ukázané, ako viesť živý a expresívny dialóg, aby sme vypracovali podnety.

Dokument dizajnu (dizdok), Autori vytvárajú a aktualizujú tri dokumenty, ktoré odrážajú tri úrovne detailov „od abstraktu k betónu“. Koncepčný dokument sumarizuje myšlienku hry, Vision opisuje hru ako obchodný produkt, zoznam funkcií popisuje funkcie, ktoré tvoria hru. Dizdok je navrhnutý ako wiki projekt na motoroch Atlassian Confluence alebo MediaWiki. Krok za krokom návod, ako písať dizdok.

Súprava na školenie (tutorial), Scenáristi píšte vzdelávacie materiály, ktoré umožňujú novým hráčom pochopiť pravidlá hry, ovládať ovládacie prvky, pohyby, triky a hladko sa pripojiť k hre. Dobrý návod je integrovaný do hry, potom učenie úlohy sú ľahko stráviteľné a príjemné.

„V hrách je skvelé, že tradície tu nie sú súborom úzkych rámov, ale hrajú úlohu odrazového mostíka. - žiadne publikum to predtým nezažilo.

Marc Laidlaw, Half-Life Lead Scriptwriter

Musíme si uvedomiť, že vo väčšine herných projektov je úloha scenáristu oficiálna. Nie je nezávislý, pretože plní úlohy projektovej dokumentácie a prepisuje hotové texty pri každej iterácii projektu. Nedefinuje typ produktu a hernú mechaniku, je to kompetencia výrobcov a herných dizajnérov. Výsledky hry scenárista sú rozpustené v tele hry a neprinášajú mu vavríny. Hra spisovateľ nie je nič viac ako technický spisovateľ.

Príloha 2: súbor nástrojov pre scenáristu hier

knihy

HLAVA

AUTHOR

PREHĽAD

"Kino medzi peklom a nebom"

Alexander Mitta

Techniky tvorby scenárov ukázaných v analýze známych filmov. Tri činy, expozícia, dramatická situácia, konflikt, peripeteia, vyvrcholenie, akčná protiváha, antagonista-protagonista, tematicko-protikladová téma, napätie, porušenie, bariéry, navrhované okolnosti, alternatívny faktor. Autor je tak dôkladný, že je kritizovaný za obmedzenie tvorivej slobody.

"Million Dollar Story"

Robert Mackey

Odborná učebnica pre scenárov. David Bowie, Paul Haggis, William Goldman na ňom študoval. Základy špeciality: scéna, rám, epizóda, akt, ariset, mini-plot a antisubjekt. Prezentácia je k dispozícii s príkladmi filmov, vysvetľujúcich diagramov a ilustrácií.

„Zachráň mačku!

A ďalšie tajomstvá scenáristiky "

Blake snider

Vyčerpávajúci manuál pre organizáciu zefektívnenia výroby scenárov. Autorka opisuje univerzálnu štruktúru scenára, pohybov a techník, chyby spisovateľov. Je daná technika na vypracovanie scén pomocou scenáristu (tabuľky) podobného kanbanu.

"Scenár: Základy písania"

Syd Field

Táto kniha je považovaná za základnú učebnicu scenáristiky v Spojených štátoch. Leží a rozvíja trojakú paradigmu, štruktúru štyroch bodov sprisahania, koncepciu "stredu" (stred). CNN nazval tohto autora „guruom všetkých spisovateľov“. Autorka pracovala ako špeciálny konzultant pre scenáristov 20. storočia Fox, Disney Studios, Universal Pictures.

"Искусство драматургии"

Эгри Лайош

Увлекательное пособие для написания пьес на основе посылки, характера и конфликта. Уделяется внимание оркестровке характеров, видам и динамике конфликтов, экспозиции и источникам идей.

"Как хороший сценарий сделать великим"

Линда Сегер

Как и заявлено в названии, книга помогает усилить сырой, недоработанный сценарий по голливудским стандартам. Правки в сценарий предлагают продюсеры, режиссеры, актеры. Линда Сегер учит вносить доработки с пользой, чтобы улучшить, а не сгубить сценарий.

"Психология для сценаристов"

Уильям Индик

Изложение теорий психоанализа Зигмунда Фрейда, Эрика Эриксона, Карла Юнга, Джозефа Кэмпбелла, Альфреда Адлера и Ролло Мэя на примерах героев классических фильмов ("Звездные войны", "Все без ума от Мэри", "Красота по-американски").

Программное обеспечение

НАЗВАНИЕ

POPIS

PRÍKLADY

šablóny

Bežné skripty pre textové editory

"Clerk" pre Microsoft Word

Toolkit Scriptwriters pre Microsoft Word

Pago pre vim

Nástroje na formátovanie skriptov

Aplikácie pre formátovanie hollywoodskeho štandardu.

"KIT Scriptwriter" (freeware)

Celtx (bezplatný program)

Fade In (plne funguje s ruskými textami, $ 50)

Konečný návrh (populárny, $ 250)

Amazon Storywriter (cloud editor a konvertor)

WriterDuet (služba pre spoluautorstvo v reálnom čase)

Vývoj príbehu / dramatický vývoj

Programy na vytvorenie štruktúry skriptov, znakov. Založené na štruktúrach Campbell, Snyder, Vogler, Shecher.

NIMS (bezplatná online ruská služba pre živé hranie hier)

Ultraoutliner (bezplatný rusko-jazykový program pre vytváranie štruktúry histórie)

yWriter (bezplatný anglický "literárny asistent")

Contour (anglický program shareware)

Scrivener (program v anglickom jazyku s rozhraniami pre charaktery znakov, scény, vývoj skriptov)

Dramatica Pro (populárny softvér PC / Mac, $ 130)

Myseľ mapy

Programy na vytváranie asociatívnych máp. Používa sa na vizuálnu prezentáciu znakov, scén, oblúkov grafov, umiestnení rozbočovačov.

FreeMind (obľúbený bezplatný program)

XMind (populárny program, od $ 79, existuje bezplatná verzia)

Coggle.it (bezplatná služba)

Popplet (bezplatná služba)

Rozvoj dialógu

Programy na rozvoj rozvetvených dialógov

INSTEAD (bezplatný ruský program)

Inklewriter (bezplatná anglicky hovoriaca služba)

Stránky, blogy, publikačné cykly

HLAVA

POPIS

"Vytváranie svetov pre figuríny"

Preklady 23 článkov Michaela Wenmana. Stavba máp, prírody, kultúr, pretekov, príšer, katastrof a ďalších 17 tém.

"Stsenaristikum"

Blog spisovateľa počítačových hier Maria Kochakova, zakladateľka Royal Troupe ateliéru a Narratorova škola scenáristov. Poučenie, materiál, rozhovory, predpovede.

Video kanál Alexander Molchanov

Youtube je dramatik, scenárista a scenárista.

23 epizód cyklu "Scenary Kitchen"

od roku 2011.

"Aus Hestov"

Tímový blog 10 vývojárov Wargaming.net a Plarium. Tipy pre scenáristov, herných dizajnérov a programátorov, preklady. Materiály o speňažovaní hier.

Blog Yaroslav Kravtsov

Autor je herný dizajnér s 10 rokmi skúseností, pracoval v G5 Entertaiment AB a Allods Team. Publikácie o rozprávaní, úrovni dizajnu, hernej matematike.

Blog Oleg Yakubenkova

Autor je analytikom Workplace by Facebook. Viedol skupinu analytikov geoservices Yandex. Publikácie o marketingu a analýze hier, recenzie, behaviorálnej ekonómie.

Gamedev.Ru

Časopis, knižnica a fórum najstaršej komunity vývojárov hier v RuNet. Pracuje od roku 2001.

Core-Rpg.Net

Knižnica a archív venovaný hrám na hranie rolí. Účinné od roku 2009.

Habrahabr

Najväčšou európskou komunitou IT, ktorá pôsobí od roku 2006. V sekcii "vývoj hier" je 2720 publikácií a 103000 účastníkov.

Progamer.ru

Miesto a komunita hráčov, vývojárov a kybernetických športovcov. Od roku 2001 existuje.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár