Ako používať instant messenger inzerovať

Mám používať instant messenger na podporu podnikania? Vo svete, kde je možné vidieť reklamu na plotoch, stĺpoch, na asfalte a dokonca aj na toaletnom papieri, je to zvláštna otázka. Na použitie takého pohodlného a populárneho kanála šírenia informácií je potrebné. V tomto článku sa dozviete, ako používať instant messenger v podnikaní.

Obsah:

Prečo by mali podniky používať instant messenger pre marketingovú komunikáciu

Na túto otázku sú dve odpovede: pohodlie a popularita.

Čo vysvetľuje pohodlie nástroja? Ľudia používajú instant messenger na smartfóny a tablety. Tieto zariadenia sú vedľa osoby, dokonca aj počas spánku. Vďaka tomu patria aplikácie na zasielanie správ medzi aktívne využívané programy. Tu sú niektoré potvrdenia:

 • Podľa štúdie spoločnosti Flurry Analytics a Yahoo ju 68% používateľov otvorí aspoň raz počas prvého mesiaca po inštalácii služby Messenger. Rok po inštalácii, aspoň raz mesačne, aplikáciu používa 62% používateľov. V prípade všetkých žiadostí, bez ohľadu na kategóriu, sú tieto údaje 36% a 11%.
 • Podľa Verto Analytics mladí ľudia uprednostňujú aplikácie na výmenu okamžitých správ. Staršie publikum používa e-mail častejšie.
 • Ekonóm tvrdí, že priemerný užívateľ WhatsApp komunikuje v aplikácii 200 minút týždenne. Každý deň je to asi pol hodiny.
 • Podľa App Annie, priemerný britský užívateľ začína 13 dialógov v instant messenger denne.
 • Podľa štatistickej služby Statista sa približne 70% celkového počtu adries URL vyskytuje na území tzv. Temných sociálnych alebo temných sociálnych médií. Hovoríme o instant messengeroch, e-mailoch a iných systémoch osobných správ. Len 30% publikácií sa verejne objavuje na stránkach v sociálnych sieťach alebo na webových stránkach.

Ale údaje ilustrujúce popularitu instant messengerov:

 • Podľa spoločnosti Statista v apríli 2016 mesačné publikum WhatsApp presahuje 1 miliardu používateľov. Pre Facebook Messenger, Skype, Viber a Telegram je to 900, 300, 249 a 100 miliónov používateľov.
 • Podľa The Economist, v prvom štvrťroku 2016, nainštalovalo a použilo aspoň jeden posol 2,5 miliardy používateľov.
 • Business Insider tvrdí, že štyria najobľúbenejší poslovia na svete stoja pred štyrmi najpopulárnejšími sociálnymi sieťami v počte aktívnych užívateľov. Mesačné publikum štyroch poslov je asi 3 miliardy ľudí a štyri sociálne siete asi 2,5 miliardy ľudí.
 • Podľa Wired, 600 miliónov užívateľov WeChat mesačné nákupy pomocou roboty. Bots pomáhajú používateľom tohto messengeru volať taxík, rezervovať lety, uskutočňovať finančné transakcie a tak ďalej.

Vďaka pohodliu sa instant messenger stal obľúbeným medzi majiteľmi smartfónov a tabletov. Preto môžu obchodníci používať instant messaging softvér pre interakciu so zákazníkmi.

Ako si vybrať instant messenger pre podporu projektu

Použite zrejmé kritériá: celková popularita programu, rovnako ako popularita vašej cieľovej skupiny, funkčnosť posla, funkcie obchodného projektu, schopnosť a pohodlie používania robotov. Nižšie je uvedený hrubý zoznam instant messengerov, ktoré môžu byť použité pre marketingovú komunikáciu.

WhatsApp

WhatsApp je od jari 2016 najobľúbenejším instant messengerom na svete. V Rusku je na Facebooku obľúbený program na Facebooku. V WhatsApp neexistuje spôsob, ako posielať platené správy alebo zobrazovať reklamy. Vývojári aplikácií práve začínajú testovať nástroje, ktoré umožňujú spoločnostiam a ich zákazníkom komunikovať. WhatsApp sa však stal nástrojom pre priamu obchodnú komunikáciu s publikom.

Použite aplikáciu WhatsApp, ak:

 • Pracujete na medzinárodnom trhu.
 • Potrebujete kanál priamej komunikácie so spotrebiteľmi.
 • Potrebujete systém pre komunikáciu so zamestnancami.

Vıber

Toto je najpopulárnejší instant messenger v Rusku. Podľa J'son & Partners Consulting, na začiatku roka 2016, až 60% vlastníkov smartfónov, alebo asi 60 miliónov Rusov, používa program. Viber má nástroje na podporu podnikania, zapojenie a informovanie publika. Vyberte si tohto posla v týchto prípadoch:

 • Pracujete s rusky hovoriacim publikom.
 • Chcete zažiť a používať nový kanál distribúcie obsahu a prilákať používateľov.
 • Potrebujete nástroj na komunikáciu so zákazníkmi, ako aj na interakciu v rámci spoločnosti.

Facebook Messenger

Toto je druhý najobľúbenejší posol na svete. Jeho publikum sa blíži miliarde ľudí. Program možno použiť na komunikáciu s osobnými priateľmi, ako aj s predplatiteľmi spoločnosti. Messenger vám vyhovuje, ak:

 • Vy alebo vaša spoločnosť aktívne používa Facebook.
 • Potrebujete alternatívu k kontaktnému formuláru na stránke. Messenger umožňuje návštevníkom stránok, aby uverejnili na Facebookovej stránke značky.
 • Potrebujete šikovný nástroj na komunikáciu so zákazníkmi a kolegami.

QQ a WeChat

Doteraz žije v Číne hlavné publikum tretieho a štvrtého najobľúbenejšieho vo svete instantných poslov. Programy získavajú sympatie používateľov z Indie, Južnej Kórey, Thajska a ďalších krajín juhovýchodnej Ázie. WeChat obchodníci robia ambiciózne plány na dobytie amerických a európskych trhov.

Program zaujme svojou univerzálnosťou: pomocou aplikácie WeChat môžete odosielať textové správy, uskutočňovať videohovory, zdieľať videá a fotografie. Mal by som dnes používať čínskych poslov? Určite áno, ak máte partnerov alebo zákazníkov v Ázii.

skype

Pohodlný nástroj pre osobnú komunikáciu so zákazníkmi a partnermi. Program používa približne 300 miliónov ľudí na celom svete. So službou Skype môžu zákazníci volať priamo z lokality. Kedy používať nástroj? Tu sú možnosti:

 • Ak organizujete online systém podpory používateľov.
 • Ak potrebujete komunikovať s kolegami a partnermi.
 • Ak je pre vás dôležitá funkcia videohovorov a konferencií.

telegram

Posol je dobrý pre tých, ktorí si spomínajú na veľkého brata, ktorý ich pozoruje. Je to doslova o paranoidných bezpečnostných opatreniach: od šifrovania až po tajné chaty a samo-deštruktívne správy. Okrem bezpečnosti sa Telegram môže pochváliť dobre vyvinutou infraštruktúrou topánok a možnosťami distribúcie značkového obsahu.

Kto je posol Pavla Durova? Spoločnosti, ktoré:

 • Potrebujete bezpečné komunikačné kanály.
 • Pripravený komunikovať s publikom pomocou robotov.
 • Chcú využiť všetky dostupné kanály na prilákanie nových používateľov a distribúciu obsahu.

Môžete použiť aj iné obľúbené instant messenger pre obchodnú komunikáciu, napríklad Google Hangouts, ICQ, QIP, [email protected], Line a tak ďalej. Okrem toho vám nikto nezakáže používať niekoľko populárnych programov na jeden alebo druhý účel. Aké úlohy možno vyriešiť pomocou instant messengerov? Toto bude ďalej diskutované.

Ako riešiť praktické marketingové úlohy pomocou instant messengerov

Od systémov pre obojsmerné zasielanie textových správ sa instant messenger stal plnohodnotným kanálom pre šírenie informácií, platforiem pre obchodné transakcie, nových sociálnych médií a priestoru pre prilákanie nových používateľov. Zoznam úloh, ktoré možno vyriešiť pomocou systémov okamžitých správ, možno rozdeliť do nasledujúcich skupín:

 1. Technická a informačná zákaznícka podpora.
 2. Distribúcia obsahu.
 3. Zapojenie používateľov do interakcie.
 4. Vykonávanie operácií, napríklad registrácia a úhrada objednávok.
 5. Interná komunikácia.

Pozrite sa, ako môžete tieto problémy vyriešiť v praxi.

Používajte okamžitých poslov pre nepretržitú zákaznícku podporu.

To je jeden zo zrejmých spôsobov, ako používať instant messenger. V tomto prípade programy na odosielanie správ fungujú ako komunikačný kanál, rovnako ako telefón alebo e-mail.

Mimochodom, nie je jednoduchšie podporovať a informovať spotrebiteľov telefonicky alebo e-mailom? Jeden nezasahuje. Presvedčte sa sami: E-mail môžete použiť na riešenie naliehavých problémov. Telefón je vhodný na riešenie akýchkoľvek praktických problémov, vrátane núdzových. Nie je však vždy vhodné používať ho pre svojich zákazníkov:

 • Je drahé volať, ak kupujúci žije v Kazachstane a predávajúci pracuje v Bielorusku.
 • Pre zákazníka je nepohodlné volať aj 24-hodinový podporný telefón, ak je mimo okna a dieťa spí v ďalšej miestnosti. Môžete si predstaviť niekoľko tisíc situácií, v ktorých je zákazník nepohodlný volať.
 • Spotrebiteľská neochota volať, pretože je misantropia, sociálna fóbia, má zlú náladu, bolesť hrdla alebo nosa.

Poslovia dopĺňajú možnosti telefónu a e-mailu. S ich pomocou môžete uskutočňovať bezplatné volania z Južnej Afriky na Aljašku, vymieňať si správy s operátorom podpory, sedieť v sále kina, písať svojmu lekárovi bez toho, aby ste vstali z postele.

Tu sú niektoré príklady použitia instant messenger pre podporu informácií o zákazníkoch.

Mobilný operátor Tele2 pomáha prostredníctvom Telegramu

Ak chcete nájsť službu Tele2 pre podporu v telegrame, musíte nájsť a pridať kontakt Tele2_support. Pohodlné, že?

Ak máte malú spoločnosť a zákazníci len zriedka žiadajú informácie, stačí zverejniť kontaktnú osobu, ktorá je zodpovedná na webovej stránke. Ak máte veľkú spoločnosť a zákaznícku podporu poskytuje niekoľko manažérov podpory, je lepšie organizovať chat pomocou Telegram API. Napríklad môžete použiť bot na distribúciu správ klienta medzi zamestnancami.

Holandská letecká spoločnosť Transavia komunikuje s cestujúcimi pomocou WhatsApp

Spoločnosť Transavia Airlines ponúka zákazníkom kontakt na informácie na Facebooku, Twitteri a WhatsApp. Môžete písať alebo volať od 8:00 do 22:00 denne.

BBC pozýva čitateľov, aby zdieľali horúce novinky na WhatsApp

Ďalší príklad použitia WhatsApp ukazuje BBC. V tomto prípade spoločnosť prijíma informácie od divákov.

Distribuovať komerčný obsah prostredníctvom instant messenger

Hovorí sa, že poslovia patria do temných sociálnych alebo temných sociálnych médií. Akékoľvek sociálne médiá môžu byť použité na distribúciu obsahu. Programy pre instant messaging sa líšia od tradičných "Vkontakte" a "Facebook" len mechaniku komunikácie. Preto ich zahrňte do zoznamu lokalít na publikovanie obsahu. Pozrite sa, ako dobre známe a nie veľmi známe spoločnosti šíria informácie pomocou instant messengerov.

Mashable Edition používa verejné chaty Viber.

Verejné chaty sa vo Viber objavili v roku 2014. To je vec: zamestnanci spoločnosti diskutujú o rôznych otázkach. Môžu to byť pracovné diskusie, oznámenia a diskusie o publikáciách na webových stránkach, dokonca aj osobná komunikácia. Predplatitelia si prečítajú diskusiu a ak si to želajú, označia jednotlivé správy individuálnym značkám.

Takmer 700 tisíc používateľov sa prihlásilo na Mashable Public Chat. Diskusie sa zúčastňuje len 49 ľudí. Venujte pozornosť vyhláseniu publikácie venovanej narodeninám Elizabeth II. Prakticky sa nelíši od oznámení v sociálnych sieťach. Predplatitelia môžu radi a odovzdávať oznámenia ostatným používateľom Viber. Nie je však možné vyjadriť sa k uverejneniu v chate.

Ak chcete vytvoriť verejný chat, otvorte diskusiu Chats Viber. V spodnej časti hlavnej stránky použite tlačidlo Sign Me Up. Obdržíte e-mail s výzvou na potvrdenie žiadosti. Chat bude prepojený po manuálnom zmiernení liečby.

Telekomunikačná spoločnosť "Terralink" informuje zákazníkov prostredníctvom kanálu v Telegrame

Predplatitelia spoločnosti sa môžu prihlásiť do kanálu a sledovať novinky spoločnosti v Telegrame. V tomto prípade sa posol používa skôr na informovanie zákazníkov ako na prilákanie návštevnosti na stránku.

Venujte pozornosť oznámeniu kanála v Telegrame na stránke "Terralink". Spoločnosť zavolá na stránku sieť, nie posla. Toto je odrazom veľmi dôležitého trendu: populárne programy na posielanie správ prerástli počiatočnú funkčnosť. Majú vlastnosti a funkcie sociálnych médií.

Publikácia Meduza informuje divákov pomocou topánok

Ak si chcete prečítať správy o publikácii, môžete použiť @meduzaprobot robota. Robot je schopný ukázať najnovšie a najobľúbenejšie materiály, vyhľadávať materiály podľa kľúčových slov, vysielať príspevky z Twitteru a dokonca zobraziť náhodné materiály o mačkách.

Univerzálne riešenie: zdieľanie tlačidiel

Venujte pozornosť v súčasnosti podhodnotenej stratégii informovania používateľov a zvyšovaniu pokrytia publika. Jedná sa o tlačidlá pre zdieľanie Viber, WhatsApp, Telegram a ďalšie instant messenger. Ich princíp konania sa nelíši od princípu činnosti tlačidiel "Zdieľať" na sociálnych sieťach. Nižšie sú uvedené niektoré nástroje, ktoré môžete použiť na získanie ďalšej návštevnosti na stránke pre mobilné zariadenia:

 • Tlačidlo zdieľania Viber.
 • Plugin na inštaláciu "Share WhatsApp" tlačidlo na stránkach WordPress.
 • Plugin plugin: doplnok pre populárne riešenie Jetpack, s ktorým môžete pridať tlačidlo Telegram do poľa Share.

Spolupracujte s potenciálnymi a existujúcimi zákazníkmi pomocou instant messengerov

Instant messaging softvér je obojsmerná ulica. S ich pomocou môžete nielen informovať zákazníkov, ale aj získať spätnú väzbu: z komentárov, "Páči sa mi" značiek a reposts žiť komunikáciu s publikom v chatu alebo volania móde. Príklady uvedené nižšie.

Značka Absolut implementovala učebnicu pomocou WhatsApp

Reklamná kampaň značky už v histórii klesla ako prvá rozsiahla propagačná kampaň spoločnosti WhatsApp. Bolo to takto: výrobca vydal nový výrobok pre argentínsky trh a organizoval párty na počesť predaja. Lístky na dovolenku neboli predané. Ak sa chcete stať účastníkom výstavy, osoba, ktorá potrebuje kontaktovať spoločnosť WhatsApp so Svenom z Absolutu a presvedčiť ho, aby daroval lístok.

Samozrejme, Sven je fiktívny charakter. Účet bol spravovaný zamestnancom reklamnej agentúry Woonky. Vďaka triku dostala značka obrovské množstvo správ a ton užívateľsky generovaného obsahu. Reklamná kampaň stimulovala verejný záujem o stranu a produkt značky. Vo videoreklame reklamnej agentúry je niekoľko príkladov užívateľských príspevkov.

Univerzálny nástroj: Facebook Messenger môže byť nainštalovaný na webe

Pomocou miniaplikácie na stránke Facebook môžu návštevníci stránok písať správy správcovi stránky spoločnosti Facebook. Tento nástroj možno považovať za alternatívu k formuláru spätnej väzby a diskusným miestnostiam Jivosite.

Ak chcete nástroj použiť, prejdite na stránku s nastaveniami stránky. Začiarknite políčko „Správy“ vedľa možnosti „Umožniť ľuďom odosielať súkromné ​​správy na moju stránku“. Uložte zmeny.

Kliknite na tlačidlo "Získať kód", skopírujte kód widgetu a vložte ho do lokality. Ak používate CMS WordPress, použite ponuku na inštaláciu vlastných widgetov Text.

Všimnite si atribút data-tabs zvýraznený značkou. Ak chcete povoliť kartu správy, musíte ju zmeniť. Po čiarke pridajte atribút správy za časovú os. Uložte zmeny.

Skontrolujte dostupnosť karty Správy v miniaplikácii na stránke.

Používatelia budú posielať prvé správy priamo z miniaplikácie na stránke.

Dialóg pokračuje v aplikácii Facebook Messenger.

Môžete tiež zverejniť naskenovaný kód svojho posielateľa stránky. Ak chcete kontaktovať vás, užívateľ jednoducho spustí aplikáciu a prečíta informácie.

Prevziať obrázok s naskenovaným kódom môže byť na karte "Správy" v komunite.

Ďalší všestranný nástroj: Telegram skupiny chaty.

Ako príklad si pozrite chat venovaný SEO. Každý užívateľ Telegramu sa môže zapojiť do diskusií v skupinových diskusiách.

Ako môže podnik používať chatovacie miestnosti na zapojenie používateľov? Вот примерный алгоритм:

 • Выберите интересную аудитории тему, связанную с вашим бизнесом. При выборе учитывайте, что с помощью чата вам не нужно продавать продукт. Обсуждения можно использовать для привлечения внимания к проблеме, актуализации потребностей, популяризации идей и технологий.
 • С помощью опции New Group создайте новую группу.
 • Пригласите в группу участников. Расскажите о ней на сайте.
 • Общайтесь на интересные пользователям темы.

Дайте пользователям возможность совершать операции через мессенджеры

Ide o objednanie, zaplatenie, rezerváciu, výber produktu, výmenu a iné obchodné transakcie. Ak potenciálny kupujúci a zamestnanec oddelenia predaja komunikujú s kuriérom, program slúži ako komunikačný kanál. A pomocou robotov ho môžete premeniť na automatický systém zákazníckych služieb. Presvedčte sa sami.

Učebnica príklad číslo 2: klenotníci pomôcť vybrať snubné prstene v WhatsApp a WeChat

Britský predajca šperkov Rare Pink používal instant messenger na komunikáciu so zákazníkmi od začiatku roka 2015. Podľa spoločnosti, už v novembri 2015, asi 10% kupujúcich pri výbere produktu konzultovalo s manažérmi pomocou programov na zasielanie okamžitých správ.

Najčastejšie poradenstvo v WhatsApp je pre mužov, ktorí si vybrali snubný prsteň pre nevestu. Ak chcete zachovať tajomstvo, mladí ľudia nepoužívajú svoj domáci alebo pracovný telefón, e-mail alebo správy v sociálnych sieťach na komunikáciu s klenotníkom.

Sprievodca Rare Pink hovorí o vlastnostiach komunikácie s ľuďmi z ázijských krajín. Ak európski a americkí muži držia svoje zámery tajné a kupujú si prstene sami, ázijskí muži si vyberajú šperky s nevestou. Často ponúkajú možnosť hodnotiť svoje obľúbené krúžky rodičom, priateľom a kolegom. V takýchto prípadoch manažéri Rare Pink používajú čínsky Messenger WeChat, kde môžete rýchlo vytvárať skupinové diskusie.

Apple prijíma platby WeChat

Platiť za iPhone a iPad pomocou systému WeChat Pay môžu len obyvatelia Číny. Prirodzene, táto príležitosť sa vzťahuje len na oficiálne internetové obchody Apple v Číne.

Čínsky posol aktívne rozvíja medzinárodný trh. Už dnes, 300 miliónov ľudí po celom svete používa WeChat Pay, vrátane ázijských krajín, Severnej Amerike, Európe, Austrálii a Oceánii. V blízkej budúcnosti budete možno musieť túto možnosť platby prepojiť vo svojom internetovom obchode pre pohodlie používateľov.

Bežný príklad: objednávanie pizze s Viberom

Predajcovia pizze z Arménska ponúkajú zákazníkom možnosť doručenia tovaru cez Viber a Skype. Musíte venovať pozornosť tomuto banálnemu príkladu, pretože ilustruje dôležitý spôsob použitia instant messengerov. Toto je užívateľsky príjemný kanál alebo komunikačný nástroj.

Yandex ponúka užívateľom telegramov vyhľadávací robot

Bot najväčšieho vyhľadávacieho nástroja Runet odpovedá na otázky používateľov. Navrhované odpovede sú takmer identické s výsledkami vydávania pri bežnom vydávaní "Yandex".

Je vhodnejšie čítať ilustrované manuály v prehliadači. Ale ak užívateľ hľadá jednoduché informácie, ktoré možno vysielať v textovom formáte, pomocou vyhľadávacie topánok je veľmi pohodlné.

Vyhľadávacie roboty sa môžu stať vážnym konkurentom tradičných vyhľadávačov. Yandex to pravdepodobne chápe. Preto ponúka užívateľom svoj vlastný topánok.

AliExpress ponúka hľadať produkty pomocou robota.

Ak chcete nájsť produkt na obchodnej platforme, zadajte do chatu správu ako @alisearchbot + názov produktu. Robot poskytuje výber odkazov na produkty, o ktoré má užívateľ záujem.

Použite instant messenger pre internú komunikáciu.

Pravdepodobne to už robíte, takže príklady nie sú potrebné. Len raz na vedomie, že s pomocou instant messaging programy môžete nielen komunikovať s kolegami, ale aj prilákať pozornosť publika. Hovoríme o vyššie uvedených verejných chatovacích miestnostiach.

Zapamätajte si skupinové videohovory. Pomocou služby Skype alebo služby Google Hangouts môžete napríklad organizovať videokonferenciu, usporiadať stretnutie alebo školenia so zamestnancami na diaľku.

Čoskoro bude otázka používania instant messengerov v marketingu absurdná

Prečo? Dnes sa nikto nepýta, ako používať mobilné telefóny alebo offline poštu na marketingové účely. To isté sa deje s poslami: stávajú sa tradičnými komunikačnými kanálmi, ktoré sa používajú na komunikáciu s kolegami, partnermi a zákazníkmi.

Na druhej strane, funkčnosť instant messengerov ich presahuje jednoduché komunikačné nástroje. Širšie schopnosti programu sú určené radom faktorov, vrátane dostupnosti robotov, rozvoja infraštruktúry na distribúciu obsahu a zapojenia publika a mobility používateľov.

Zamerajte sa na tieto faktory, aby ste vo svojom podnikaní úspešne používali programy na odosielanie okamžitých správ. Pomôžu vám zvážiť poslov nielen ako komunikačný prostriedok. Zásadne nové kanály informačného vysielania a užívateľských služieb sa nakoniec neobjavujú každý deň.

Mimochodom, Texterra má vlastný Telegram bot, @TexterraBot. Doteraz môže len oznámiť nové materiály na blogu, ale čoskoro plánujeme ho naučiť oveľa viac. Pridajte náš robot, ak nechcete nechať ujsť jednu publikáciu. Kak-ispolzovat-messendzhery-v-marketingu
#
Mobile MarketingSMMInžinieriMessenger

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár