Ako spustiť obchod s priateľom a nestratiť všetko

Predpokladá sa, že začatie podnikania s priateľom je zlý nápad. Jeden rok, v spoločnej nádobe, môj partner a ja sme sa do značnej miery zmýlili v práci a mali sme dosť dôvodov na to, aby sme sa navzájom fackovali, ale neurobili sme to. Poviem vám, ako zostať bez priateľa a bez podnikania.

# 1 Vytvorte všeobecnú myšlienku

Partnerstvo s priateľmi je prospešné, pretože všeobecná myšlienka je efektívnejším motivátorom ako peniaze. Podnikanie, ktoré rastie na základe osobných vzťahov, je silnejšie ako podnikanie, založené len na záujmoch partnerov individuálne - menej podpriečinkov.

Podnikanie s priateľom je dobré v počiatočnom štádiu, keď nie je zisk, zamestnanci a môžete zdieľať zodpovednosti s osobou, ktorá je pripravená pracovať pre tento nápad. A ešte lepšie v rozvinutom podnikaní: je tu niekto, na koho sa možno spoľahnúť, menej emocionálneho vyhorenia.

Áno, môžete si vytvoriť efektívny obchodný model sami, ale stále záleží na peniazoch, ktoré zamestnanci dostávajú.

V obchode s priateľmi je veľmi dôležitý pocit všeobecnej myšlienky, takže každý vníma podnik ako jeden organizmus a sám ako orgán, bez ktorého nebude normálne fungovať. Začali sme na začiatku a pre niektoré toto porozumenie nebolo vytvorené. A tu to je: ak priateľ odíde z podnikania, on odíde z vášho života taky.

Niektorí spočiatku nerozumeli vážnosti práce. Hovorili o nej v duchu „Cool, začali spolu podnikať,“ ako keby to bol výlet na grilovanie. Musel som sa porozprávať, vysvetľovať - ​​časom to prešlo.

Ilya Petrushkin, spoluzakladateľ sieť obchodov s autosúčiastkami AWC, 10 rokov podnikania s priateľmi

# 2 Vyberte hlavné

V podnikaní by mal byť niekto zodpovedný - našiel som túto prácu v knihe Podnikanie ako hra, Ruský obchodný hrable a nečakané riešenia od tvorcov siete Mosigr Dmitrij Kibkalo, Dmitrij Borisov a Sergej Abdulmanov. A hlavná vec, ktorú musíte určiť viac na pláži, pretože nie len počúvať vole, s ktorým ste sedeli v ďalšom hrnci v materskej škole. Rovnako ako velenie. Nepohodlie sa musí okamžite prekonať, alebo by ste nemali začať vôbec.

Pri diskusii o strategických otázkach sa vízia situácie nemusí zhodovať. Niekto musí urobiť konečné rozhodnutie a druhý - súhlasiť s ním, inak sa práca zmení na nekonečný prúd sporov.

Diskusia o stratégii je normálnou situáciou, ale ak sú názory na kľúčové otázky opačné, je najlepšie rozdeliť podnik.

Od začiatku sme nemali vodcu, ale v procese, ktorý sa objavil. V tomto duchu nebola žiadna voľba alebo niečo, len v procese všetci prejavovali charakter. Niekto viac vodcovských vlastností.

Zároveň sa snažíme riešiť kľúčové otázky spoločne. Vo všeobecnosti si myslím, že veľa záleží na ľuďoch: máme päť zakladateľov, ale zvyčajne sa pozeráme jedným smerom. Nebolo to také, že niekto odpočíval a rozhodnutie muselo byť nútené.

Ilya Petrushkin

# 3 Checkout LLC

Je drahé otvoriť LLC, a účtovníctvo je ťažké, ale IP forma neumožňuje distribúciu akcií. V skutočnosti jeden bude podnikateľ a druhý - zamestnanec alebo všeobecne bude členom podniku iba slovami. Aj keď nie je žiadny dôvod, situácia je nepríjemná. Je lepšie sa chrániť pred zbytočnými myšlienkami.

V dokumentoch sme však podrobne nešpecifikovali zodpovednosť za seba. Pravdepodobne je to jedna z osobitostí národného podnikania: veľa sa robí na základe dôvery. Príspevky, naopak, porušujú.

Dôvera je však jedna vec a zákon je iný, takže v budúcnosti sa budeme touto otázkou zaoberať.

Pracujeme už desať rokov, ale nemáme žiadne tvrdé rozdelenie akcií v našom podnikaní. Vo všeobecnosti si myslím, že ak začnete podnikať s myšlienkami, ako sa potom rozchádzať a zdieľať, potom je lepšie nezačať vôbec. Takže pôvodne nedôverujete tejto osobe a je nepravdepodobné, že z nej niečo príde.

Ilya Petrushkin

# 4 Rozdeľte zodpovednosť

Keď máte malú firmu, musíte urobiť všetko naraz. Najlepšou možnosťou je, ak spoluzakladatelia majú užitočné zručnosti vo východiskovej batožine. A ešte lepšie, ak majú iný plán. Mal som kompetencie v oblasti marketingu a reklamy, môj partner mal skúsenosti s vedením a nastavovaním obchodných procesov. V súlade s nimi máme rozdelené zodpovednosti a oblasti zodpovednosti.

Garbage sa stane, keď jeden vystúpi do oblasti zodpovednosti druhého. Ak vám niekto zavolá na urgentnú záležitosť a nemôžete odpovedať práve teraz, najhoršie možné riešenie je: „Max, ste v kancelárii? Počúvajte, teraz tam prídu, mám akty v mojom notebooku v priečinku„ Docks 9348 “, podpíšte mi naliehavo potrebuje.

Nerobte to! Potom bude chaos, keď zistíme, kto, čo, prečo, kedy podpísal a komu to všetko prešlo.

Naši zakladatelia riadia každý z vlastných oddelení, takže príjmy nerozdeľujeme rovnako. Väčšina zisku zostáva v obehu, investuje sa do rozvoja podnikania, z ktorých niektoré smerujú do platu zakladateľov. Chcete zarobiť viac - rozvíjate svoje oddelenie, prinášate viac peňazí spoločnosti ako celku.

Ilya Petrushkin

# 5 Nehľadajte vinníka

Úspech je spoločný úspech, zlyhanie je tiež bežné. Aj keď je vedúci, ktorý je zodpovedný za výsledok, alebo niekto špecifický. Znamená to, že boli nedostatočne naplánované, nedostatočne diskutované a podcenené riziká. Je potrebné korigovať húfy a prijať opatrenia, aby sa to opäť nestalo.

V určitom okamihu, vzhľadom na čisto ľudský faktor, sme sa zmiasť s dodávateľom a stratil nákupnú zľavu. Tovar bol zaplatený, ale po dohode ho nemohli vyzdvihnúť. A potom opäť zlyhal.

Vinníkom bol, a bolo možné nafúknuť problém z neho, ale hovorili sme a prišiel k niekoľkým záverom:

  • Hádka neodstráni príčinu problému: zľavu ešte stále nevraciame.
  • Nie sme zmätení, pretože vinník hlúpo strelil prácu, ale preto, že naložil s inými vecami. V skutočnosti, niektoré neboli také dôležité: niektoré z nich mohli byť úplne porazené a zvyšok mohol byť odložený až neskôr.
  • Strata zliav - obťažovanie, ale nie kritické. Môžete obnoviť vzťah s rovnakým dodávateľom a vrátiť zľavu alebo sa zamerať na prácu s iným.
  • Podľa výsledkov:
  • Začali plánovať veci lepšie, uprednostňovať ich.
  • Našiel iný dodávateľ, ktorý bol v skutočnosti ešte výnosnejší.

Ale sú nás dvaja. Čím viac ľudí, tým ťažšie.

Nie je možné znížiť rukoväte na brzdách, z ktorých každý trpí. Je to nákazlivé. Dnes som nakosyachil jeden, mlčal, zajtra rovnaký bude robiť ďalšie. Ako výsledok, kĺb je buď obrátil späť do normálu, alebo nastane problém: "Prečo môžem získať Xx, ale nemôžem?"

Ak však pracujete s priateľmi, nemusíte to vôbec vyjadriť. Niekto sa postaví za jedného, ​​niekoho za druhého a demontáž v duchu "Ale tu ste - A tu ste." Alebo sa zmení na útok na jedného. A jeden a druhý nie je normálny a nie je známe, čo sa stane. Vediete vzdelávaciu konverzáciu v súkromí, pokojne vysvetľujete kĺb a prečo to tak nie je možné.

Stávalo sa, že osoba prijala kritiku na osobný účet, bol urazený. Musel som sa priznať, že som len nadával na prácu, priateľstvo s tým nemá nič spoločné. Je to ťažké.

Ilya Petrushkin

# 6 Samostatná práca a voľný čas

Toto je len jamb! Sedíme v kancelárii, diskutujeme o stratégii SMM, robíme obsah a potom SUDDENLY zistíme, že pol hodiny hovoríme len o kolieskach. Priateľstvo je jeden model komunikácie, podnikanie je úplne iné a musíte sa naučiť, ako medzi nimi prepínať.

Mätúca práca s osobnými záležitosťami je ďalšou črtou národného podnikania. A naozaj pracovný vzťah. Je to jedna vec, keď sa to týka prenajatých pracovníkov, rozhoduje sa o metóde mrkva a tyčinka. Ak sa na rovnakej bažine ťahá majitelia podnikov zle.

Keď tam neboli žiadni zamestnanci, jeden zo zakladateľov bol zodpovedný, niekto bol za podriadeného. A stalo sa, že idete do kancelárie a všetci sedia, majú osobné rozhovory, smejú sa, v práci by to tak nemalo byť. Nie je možné motivovať peniazmi, s bonusovou depriváciou priateľov.

Problémy sme vyriešili rozprávaním, vysvetľovaním, ale trvalo to veľa času. Šesť mesiacov alebo rok sme sa len trápili, ale nakoniec všetci akceptovali, že zarábame peniaze v práci. Išli sme na prestávku na dym - tu sme priatelia, môžete hovoriť o osobnom.

Ilya Petrushkin

Obchod s priateľom ≠ Obchod s priateľom

Táto práca nie je návodom k činom, tak som ju postavil samostatne. Niekoľko desivých obchodných príbehov s priateľmi má spoločný scenár.

  1. Spolupracovali / náhodne objavili spoločné záujmy / sa stretli v sociálnych sieťach na tematickom fóre.
  2. Spustili sme spoločný projekt.
  3. "Priateľ" začal kosiť.
  4. Rozprávač sedí a myslí si: „No, tak ako to bolo, komunikovali normálne, bol to dobrý človek. Takto obchodníci menia ľudí, môj otec / strýko / šéf v starej práci mi správne povedal“.

Alebo možno nie je to, že sa človek zmenil, ale že ste ho predtým nepoznali správne?

Tu je jeden z týchto príbehov: prvý spoluzakladateľ vytiahol peniaze z pokladne a zmizol. Druhý vyhlásil polícii, otvoril prípad. Bolo zistené, že prvý má niekoľko miliónov dlhov a úverov po lehote splatnosti, ktoré nesúvisia so všeobecným obchodom. Ak je priateľ náchylný na dobrodružstvo, trávi viac, než zarába, a už predtým hodil vzájomných známych, viete o tom vopred.

To neznamená, že môžete pracovať len s priateľmi. Ale nie sú viniť také problémy na skutočnosť, že obchod s priateľom je zlé. Neviete, čo človek žije v súkromnom živote - je to len potenciálny obchodný partner a podľa toho ho berte.

Pozrite si video: Calling All Cars: The Grinning Skull Bad Dope Black Vengeance (Marec 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár