Sila chyby. Ako sa vyrovnať s poruchami

Zoznámte sa s Tanyou a Iľou. Tanya je internetový obchodník, Ilya je dizajnér; Obaja sú veľkí špecialisti vo svojich odboroch, a to so skúsenosťami a hlavou na pleciach. Tanya a Iľja majú spoločný problém: často pochybujú o tom, že pracovníci majú problémy.

Toto je dnešný článok.

Prípad číslo 1. Tanya a hypotézy

Tanya je obchodník s ambíciami. Už niekoľko rokov pracuje vo vážnej spoločnosti. Tanya jedla psa na bannery, zvyšovala konverziu a viedol generáciu, a teraz nielenže predstavuje myšlienky iných ľudí, ale vytvára aj vlastné. Jej úlohou je predkladať hypotézy, odovzdať ich dodávateľom a sledovať výsledky.

Tanya je hrdá na to, že dosiahla právo prijímať rozhodnutia: vďaka svojej energii a odhodlaniu je v dobrom postavení so svojimi nadriadenými a kolegami. V kariére Tanya všetko ide dobre, ale chcem dosiahnuť novú úroveň: skúsiť niečo nové a ukázať všetkým, ako to urobiť.

V poslednej dobe spoločnosť, v ktorej Tanya pracuje, spustila nový produkt. Tanya pochopila: tu je šanca predstaviť epos. Je čas prepracovať hlavnú stránku, zmeniť akcenty, prepracovať celú navigáciu. Po diskusii o tejto myšlienke s niekoľkými kolegami sa Tanya ponáhľala realizovať svoje plány. Našla adekvátnych dodávateľov, urobila s nimi skvelý dizajn a predstavila veľkú aktualizáciu. A pred tým, samozrejme, povedala všetkým, ako zachrániť svet.

Náhle sa však nový dizajn nevysunul.

Ukázalo sa, že predchádzajúce problémy nie sú vyriešené, ale zhoršujú sa. Noví užívatelia nepochopili spoločnosť a starí ľudia nenávidia náhle zmeny a píšu nahnevané listy podpory.

Ako Tanya vidí problém

Tanya nie je prvým rokom v odbore. Vie, že užívatelia sú konzervatívni a redesign sa často stretáva s odporom, aj keď rieši problémy. Vyhodnotenie užitočnosti zmien často trvá určitý čas. Ale, bohužiaľ, nie v tomto prípade.

Miera konverzie objektívne klesla, už písali o zlyhaní v priemyselných blogoch a vo vnútri spoločnosti je každému jasné, že pár mesiacov čakajúcich na počasie nebude robiť. Stránka by mala byť vrátená späť, zatiaľ čo finančné straty sú malé.

Tanya je v depresii. Prisahala všetkým, že hypotéza bude fungovať. Zdá sa, že na samom začiatku sa niečo pokazilo, ale je ťažké presne pochopiť, čo. Predtým, než Tanya nečelila problémom, ktoré by tak jasne vyvolala jej iniciatíva. Zvyčajne je to jeden z tých ľudí, ktorí riešia problémy a nevytvárajú.

Tanya pochybuje, a navyše sa cíti nielen mylne, ale verejne ponížená. Jej chybu videli kolegovia, šéfovia, používatelia. Teraz si každý bude myslieť, že nerozumie jej podnikania.

Hlavným problémom v súčasnej situácii je, že ona, Tanya, sa ukázala byť nesprávna a všetci to videli.

V skutočnosti

Ak venujete pozornosť Tanyiným myšlienkam, môžete vidieť, že o tomto probléme nerozmýšľa, ale o tom, ako ju táto situácia charakterizuje.

Čo si ľudia budú myslieť? Ako to ovplyvní reputáciu Tanya? Čo keď sa každý rozhodne, že Tanya nerozumie marketingu? To sú hrozné otázky. Keď prídu do Tanyinej hlavy, nie je možné myslieť na nič iné.

Vitálne sily Tanya odchádzajú do živých pocitov viny a sebaobrany pred vnútorným hlasom, ktorý šepká všetky druhy ošklivosti. V Tanyinej predstavivosti je tento problém zveličený každým obratom vnútorného konfliktu. Nové riešenia nie sú vynájdené (po takomto zlyhaní dokonca začínajú niečo desivé). Hlava je obsadená predpokladmi a obvineniami, a nie hľadaním cesty von.

Medzitým sa nestalo nič fatálne.

Posunúť výsledok, vidieť, že niečo nefunguje, opraviť kurz a ísť ďalej, je normálny pracovný proces.

Takto je usporiadaný vývoj akéhokoľvek digitálneho produktu. Áno, je riskantná. Áno, môžete prísť s mechanizmami, ktoré zvýšia pravdepodobnosť úspechu. Samotná neúspešná hypotéza je však celkom normálna.

Úspech a chyba sú dve reakcie na testovanie hypotézy. Ak sa hypotéza nepotvrdila, nehovorí nič o Tanyi, ani o jej mentálnych schopnostiach, ani o kvalite jej práce. Je to len „Vráťte sa na začiatok slučky a skúste niečo iné.“

Ak Tanya môže byť vyčítaná za čokoľvek, potom len v zhone. Je možné, že počas procesu vývoja sa oplatilo rozdávať slamu: pripraviť divákov, vopred premýšľať o tom, ako by spoločnosť konala v prípade reakcie, diskutovať o spätnom vrátení záloh. Táto skúsenosť sa však nebude brať zo zátoky: aby sme urobili nabudúce podľa mysle, musíte najprv vyplniť hrboľ.

Tanya to predtým nevedela, ale teraz vie. Zlyhanie s redizajnom ho urobilo skúsenejším, učilo nové a nakoniec sa zmenilo na hodnotnejšieho špecialistu. Spoločnosť dostala nové údaje a v skutočnosti je zlyhanie pozitívne: otvorila nové perspektívy, ktoré treba len využiť.

Bohužiaľ, Tanya to nevidí a nerobí nič, pretože ona je vášnivá pre samo-bičovanie.

Čo robiť

Naliehavé opatrenia

Pre začiatok - pustiť vinu a hanbu, Skutočný problém nevznikne, keď sa hypotéza ukáže ako nesprávna, ale keď sa špecialista, spustošený zmyslom pre vinu a hanbiac sa za seba, nerobí nič.

Druhý krok je opravte chybu, Vráťte stránku späť do predchádzajúceho stavu, ospravedlňte sa používateľom, preskúmajte všetky fakty a ukazovatele a zozbierajte spätnú väzbu od účastníkov. Je to dôležité, aby sme presne pochopili, čo sa stalo (a v akej fáze). Bez analýzy je neúspešná hypotéza zbytočná.

Tretím krokom je navrhnúť novú hypotézuberúc do úvahy zlé skúsenosti. V procese testovania venujte pozornosť hodnoteniu úspechu a neúspechu: vopred sa dohodnite na kritériách chýb a načrtnite akčný plán.

prevencia

Všetky uvedené opatrenia sú naliehavé. Sú určené na pripojenie otvoru, ale nemenia procesy ako celok. Aby sme sa nezastavili na rovnakom hrable, potrebujeme systémové zmeny.

Nedostatočná vina pomáha bojovať pozerám sa na seba, Vina a hanba sú bolestivé stavy vedomia, ktoré sa objavujú, keď sa správanie človeka dostane do konfliktu so sociálnymi hodnotami a prijatými pravidlami. Nevyzerajú náhodne alebo neodvolateľne. Ich vzhľad je možné vysledovať a opraviť.

Vína a hanba sú dobré pre socializáciu. S ich pomocou komunita reguluje správanie jednotlivcov. Rozzúrená matka, ktorá si všimla, že jej syn sa nekoná dobre, vo svojich srdciach povedala: „Hanba na vás!“. Učiteľ, ktorý sa zaoberá školskými bojmi, volá: „Urobil si strašnú vec, ospravedlňuj sa za svoje správanie!“. S pomocou týchto nástrojov, dospelý plán pre dieťa limity prípustné.

Pocit hanby je spojený s negatívnym hodnotením osobnosti; viny - so zodpovednosťou za konkrétny čin. Pre niektorých ľudí sú hranice medzi hanbou a vinou rozmazané a pocity nefungujú tak, ako bolo zamýšľané. Nepomáhajú socializácii, ale stávajú sa ťažkým bremenom, ktoré paralyzuje osobu, keď je potrebné konať.

Je potrebné vysledovať vstup do cyklu seba-viny - práve v okamihu, keď sa objavia myšlienky „Som zlý špecialista“ a „čo si o mne bude myslieť“. Keď sa to stane, preneste sa do režimu experimentátor a presunúť zameranie pozornosť na problém, nie na názory.

Najprv to bude ťažké, ale pozerať sa na seba je trénovaná zručnosť. Nie je nič hanebné, pokiaľ ide o problém, ktorý vyvolal vinu a hanbu: každý má chyby, všetky experimenty, ale nie každý sa odvažuje priznať, a nie každý sa učí užitočnej skúsenosti.

Dobrým krokom je vložiť chybu do pracovného toku: predpísať, že experiment prebieha, 95% výsledkov bude neúspešných, a tak by to malo byť.

Cieľom experimentu nie je okamžite uspieť (nie je to tak), ale pomocou pokusov, chýb a analýz identifikujte 5%, na ktoré sa pracuje. Ak chcete, aby bol proces vyhľadávania menej nákladný, obmedzte rozpočet pre každý test.

Prípad číslo 2. Ilya a únava

Ilya je dizajnérka. Je zodpovedný, šikovný, talentovaný; vie, že dizajn nie je len kreslenie obrázkov, ale riešenie obchodných problémov. Ilja má skúsenosti, niektoré ocenenia, stabilnú prácu. Dokonca vie, ako zvládnuť čas, a preto takmer neporušuje termíny.

V posledných šiestich mesiacoch sa Ilya snažila nosiť. Urobil niekoľko sebavedomých projektov, skočil cez hlavu, prirodzene zachránil klienta niekoľkokrát. Boli tu ťažké a zaujímavé úlohy, boli stredne veľké a boli tam úprimne zlé, ale nie kvôli Ilyi. Dokonca aj v ťažkých podmienkach Ilya urobil všetko, čo bolo v jeho moci, a aspoň trochu, ale vylepšil dizajn.

A tak bola Ilya obvinená z inej úlohy. Vstupy neboli brilantné: pochybujúci klient, malý rozpočet, vágne ciele, vysoké očakávania od projektu. Ilia sa však vnútorne rozhodol, že sa o to nestará. Už za takýchto okolností sa viac vyrovnal, často pracoval v zhone, zvykol si na odreniny a ťažkosti.

Na tomto projekte si Ilya stanovil úlohu: musí prekonať seba samého - nielen "robiť to ako obvykle", ale "urobiť prielom".

S touto inštaláciou, on začal s prácou, starostlivo a čestne pracoval, a po chvíli zistil, že výsledok bol tak-tak.

Ako Ilya vidí problém

Podľa Ilya, dizajn úprimne zlyhá: je to všetky druhy pokrčený prvky, ktoré sú heterogénne, nie je dosť času na veľkolepé animácie, návrh systému nie je narodil, a klient tiež robí úpravy z prvého rozloženia, ktoré sú redukované na sekundárne riešenia všetci. “

Klient má jednoduchú logiku: prečo vymýšľať niečo, ak môžete jednoducho vziať od konkurentov a prekresliť? Ale Ilya nesúhlasí.

Ilya sa pozerá na rozloženie hlavnej stránky a chápe: nesnažil sa dostatočne usilovne. Ak by klient videl, aké výsledky by sa dali dosiahnuť jeho mysľou, otázka rozhodnutí iných ľudí by ani nestála. Takže musíte skúsiť viac, pracovať viac a dlhšie, aplikovať všetky možné snahy. Ilya začne zotrvávať v práci, ponáhľať sa, prejsť desiatkami možností, ale nie je to tak.

Manažér tlačí Illyu: kamarát, už je čas, aby sme napísali načasovanie. Koľko ste pripravení? Čoskoro urobíte zmeny? Kedy sa pozrieme na rozloženie? Poďme, ponáhľaj sa, náš ďalší projekt bude čoskoro v plameňoch.

Ilya je vydesená. Hanbí sa ukázať manažérovi a klientovi, čo sa stalo. Preto ťahá čas, bije nad každou úpravou a veľmi citlivo vníma každú kritickú poznámku.

Vysoký dopyt Ily sa zmenil na úplnú beznádej. Potenciálne prielom, zaujímavý projekt sa stal múkou, a Illya sám pomaly zmutuje do neurasthenic. Je sklamaný v sebe a vo svojej práci, je veľmi unavený, ale nemôže mu dať nič za to.

Spočiatku Ilya verí, že problém je v klientovi a manažérovi, ale červ pochybností ho ostreľuje dovnútra. Nakoniec sa Ilya vzdáva: je to vo mne.

"Som zlý dizajnér, snažím sa trochu a nie som schopný prelomu. V inom čase musíte buď vyskúšať ťažšie (ale kde je viac, máte tak málo sily), alebo hľadať inú prácu. Alebo možno toto povolanie nie je pre mňa vôbec?"

V skutočnosti

Problém nespočíva v tomto konkrétnom prípade, ale vo vzore: Ilia systematicky pracovala bez polovičných opatrení a prevzala viac, než potreboval. V projekte nevie presne, aké sú jeho očakávania a nevie, aká je situácia od neho. Len sa snaží dať maximálne úsilie.

Niekedy sú tieto snahy chaotické a vyzerajú ako putovanie v tme. Ilya nemá formulovanú definíciu toho, čo je dobrý dizajn. Je tento koncept univerzálny? Aké sú hodnotiace kritériá? Čo je považované za úspech na tomto projekte a aké zlyhanie?

Na chvíľu sa Iljovi podarí uhádnuť smer a dosiahnuť výsledok len na duchovnom stúpaní, ale prístup nie je univerzálny a vnútorné zdroje sú obmedzené. Ilya nahromadila únavu, ktorú si nevšimol, pretože všetka pozornosť bola zameraná výlučne na prácu.

A potom prišla chvíľa, keď Illya vyčerpala. Výsledok bol tak-tak, pretože Illya bola unavená - vyčerpali vnútorné zdroje, nápady boli vyčerpané a zostali len premrštené očakávania. Náhle sa to nestalo, ale Illya nevie, ako sledovať svoj stav, takže nechápal, čo sa stalo až do poslednej chvíle, a ešte viac sa búšil.

Bohužiaľ, "maximálne úsilie" nie je "najlepší výsledok". Niekedy nemusíte „pracovať viac“ a „pracovať inak“. A niekedy - "pracovať rovnakým spôsobom ako predtým."

Zmena v záujme zmeny nie je potrebná; ak tento prielom nesúvisí s riešením konkrétneho problému, nie je potrebný žiadny abstraktný „prelomový projekt“. Civilizácia nie je poháňaná tak prelommi ako každodenným opakovaním užitočných akcií.

Čo robiť

Prvá vec, ktorá sa stala Ilya, je zvýšiť tlak okolností. Pracujte ťažšie, čakajte na termín a adrenalínový spech, zvýšite očakávania, zdvihnite bar a pokúste sa s ním skočiť s posledným úsilím.

Na chvíľu tento recept funguje. Ale v dlhodobom horizonte, vedľajšie účinky prekonať výhody.

Perfekcionizmus a prokrastinácia sú samotné stresujúce; Ak ich doplníte násilím proti sebe, obraz sa stane celkom bezútešným. Na to, aby sme sa dostali z bludného kruhu, má zmysel uvažovať o tom, ako znížiť stres, a nie o tom, ako ho posilniť. To pomáha odpočinku, prevencii syndrómu vyhorenia a opatreniam zameraným na boj proti perfekcionizmu.

Naliehavé opatrenia

Prvým krokom je objasniť očakávania, Je potrebné diskutovať o práci s manažérom a klientom a vytvoriť si jasný obraz o požiadavkách. Čo presne by malo byť výsledkom? Aké problémy by mal návrh vyriešiť? Malo by to byť prelom? A ak áno, prečo a akým spôsobom by sa mala vyjadriť? Odpovede na takéto otázky vrátia Illyu do reality.

Ďalej by bolo dobré objektívne vyhodnotiť aktuálny výsledok, Je naozaj taký zlý, ako sa zdá Ilya, alebo je to len vnútorný pocit nespokojnosti so sebou - hovoria, mohol som niečo urobiť, ale nemohol som sa prekvapiť.

Ak je všetko objektívne zlé - opraviť chyby, Zoznam chýb by mal byť špecifický, inak sa problém vráti k smeru nejasnej nespokojnosti. V prípade vnútorných pochybností a smrteľného pocitu „všetko je zlé“ si môžete najať externého sudcu - napríklad môžete ponúknuť skúseného kolegu, aby pôsobil ako poradca a hodnotiteľ.

Užitočné na návrat do produktivity rozdrobiť veľkú úlohu úlohy sú menšie - sú rýchlejšie realizované, ľahšie hodnotiteľné, a preto nie sú také hrozné.

Funguje dobre metóda malých výhier: aj v najúspešnejšom projekte môžete nájsť aspoň jednu malú oblasť, v ktorej môžete vyhrať a urobiť niečo hodné. Keď sa dosiahne malé víťazstvo, sily sa rozbehnú smerom k novému malému víťazstvu.

A samozrejme, Ilya bude potrebovať odpočinok. Nemôžeme ich zanedbávať, aj keď sa po fakapách naozaj chcem potrestať. Zvyšok je aspoň pár večerov odpočinku a normálneho spánku bez práce, ako maximum - úplná dovolenka so zmenou atmosféry.

Áno, to znie trite, ale nie všetci ľudia idú na dovolenku dvakrát ročne. Autor tohto článku bol kedysi na mieste Ilya a nemal tri roky odpočinku.

prevencia

Dokonalosť nie je potrebná. Dokonca aj perfekcionisti, ktorí sú posadnutí hľadaním ideálu, nechcú žiť vo svete, ktorý bude bezchybný a vysporiadať sa s mimoriadne bezchybnými ľuďmi.

Hodnota nie je neomylnosťou, ale zhodou okolností medzi cieľom a výsledkom. Inými slovami, klienti, manažéri a kolegovia Ilya nemusia štýlovo a koncepčne dokonale plniť úlohu, ale vykonanie, ktoré zasiahne cieľ.

Roky tvrdej práce môžu byť potrebné na prijatie a realizáciu tejto diamantovej pravdy, ale proces môže byť urýchlený, ak je zvyčajné objasniť očakávania zakaždým pred začatím projektu.

Prvá etapa práce by mala byť prípadovej štúdie, starostlivé zváženie bodu A a bodu B. Kde prebieha projekt, kde je cieľom? Prečo tam projekt ide? Čo chce umelec na výstupe? Čo chce klient? Čo sú používatelia?

Druhý moment vymedzenie hraníc, Ilya potrebuje pochopiť, kde končí jeho oblasť zodpovednosti a kto iný začína. Čo môže Ilya urobiť pre dosiahnutie bodu B? A čo presne nemôže, pretože nie je v jeho kompetencii?

A tretí okamih - rovnováha síl, Ilya je najproduktívnejším nie vtedy, keď sa snaží priniesť model na nedosiahnuteľný ideál z posledných síl v panike, ale keď je zdravý, plný sily, šťastný a inšpirovaný.

Paradoxne, najlepšia vec, ktorú môže workoholik pre projekt urobiť, je stať sa trochu menším workoholikom. Pre každého je prospešné, že Ilya je spokojná pri práci na projekte, čo znamená, že dosiahnutie šťastia a dobrého odpočinku z dlhodobého hľadiska nie je pre jeho prácu o nič menej dôležité ako práca samotná.

Zhrnutie: ako získať užitočné skúsenosti z chýb

  1. Prekonajte pocity viny, Nájdite spôsob, ako prekonať seba-vinu a triezvo zvážiť problém. Chyba je bežnou súčasťou pracovného postupu a vina je prekážkou, ktorá vám bráni pokojne pracovať.
  2. Buďte pripravení opraviť hypotézy, Ak chyba skutočne ovplyvnila produkt, mali by ste ho opraviť a ospravedlniť tým, ktorých sa to týka, a potom predložiť novú hypotézu. Чтобы сделать это, важно собрать обратную связь и провести анализ. Без обратной связи ошибка бесполезна.
  3. Встроить ошибку в цикл, Заранее дать себе и окружающим установку на эксперименты. Смысл экспериментов - не добиться мгновенного успеха сразу, а выявить истину методом проб и ошибок.
  4. Уточнять ожидания, Aby ste sa príliš nerozmýšľali, musíte sa vopred dohodnúť so zainteresovanými stranami, aký je účel projektu, aký je úspech a čo je zlyhanie.
  5. Sledujte svoj stav, Sledujte seba ako fenomén a naučte sa sledovať stavy s najväčšou zraniteľnosťou.
  6. Odpočiňte si, Odpočívaná osoba je menej kosená.

Pozrite si video: Solar Plexus Chakra, Manipura Meditation Music, Tibetan Bowls, Chakra Healing (Marec 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár