Ako urobiť SMS mailing: podrobný sprievodca

Hoci digitálna éra je na nádvorí, starý staromódny nástroj na posielanie SMS správ zažíva znovuzrodenie. Stávajú sa užitočnejšími, gramotnejšími a relevantnejšími. Keď takéto správy prichádzajú zriedkavo a obsahujú pre používateľa zaujímavé návrhy, nie sú takmer otravné. Hovorte o tom, ako používať tento nástroj v prospech podnikania.

Ako SMS mailing

SMS mailing má niečo spoločné s e-mailovým marketingom - odosielateľ odovzdáva informácie priamo svojmu príjemcovi v jeho osobnom priestore. Toto je hlavný rozdiel medzi týmito komunikačnými kanálmi z blogov a kontextovej reklamy. Rozdiel medzi SMS a e-mailom je, že smartphone je ešte osobnejší ako emailová schránka.

„Poštové SMS sú viac personalizované ako e-mail. Môžeme mať niekoľko poštových schránok - osobné, pracovné, špeciálne pre reklamné poštové zásielky a potvrdzovanie objednávok v internetových obchodoch. Často je k dispozícii aj mobilné číslo. Okrem toho, mobilné informácie sa prijímajú rýchlejšie, čo je dôvod, prečo nám posielanie SMS správ umožňuje rýchlo doručovať zákazníkom prispôsobené správy.

Na druhej strane by som tieto komunikačné kanály nezdieľal, pretože sa navzájom podporujú - informácie prostredníctvom e-mailu a SMS sú duplikované a existuje viac šancí osloviť klienta. “

Sergey Tabolin

Riaditeľ marketingu spoločnosti "Rostelecom"

Aj keď číslo nie je jedno, stále držíme obidva telefóny po ruke alebo použijeme smartphone s 2 SIM kartami - o novej správe budeme vedieť okamžite.

Moderné smartfóny upozorňujú na nové písmená v e-mailovej schránke. Nie všetky však používajú túto funkciu.

Zvýraznite funkcie odosielania SMS správ:

 • Personifikácia. Posielanie správ na našej klientskej základni určite poznáme portrét príjemcov.
 • Okamžité doručenie. Výnimkou je, že príjemca je mimo prístupovej zóny, ale keď sa objaví v sieti, dostane správu.
 • Vysoká otvorená sadzba. Podľa rôznych štúdií 70-90% príjemcov otvorí všetky prichádzajúce SMS správy. Tu je nový experiment z roku 2018.
 • Široké pokrytie. Cielené SMS maily pokrývajú veľký okruh potenciálnych zákazníkov, ktorý je limitovaný možnosťami služby mailing listu a Vašich financií.
 • Kontaktujte nás. S pomocou chatovacích robotov, odosielateľ rýchlo dostáva spätnú väzbu od príjemcov.
 • Úspor. SMS distribúcia je lacnejšia ako volania a email. S kontextovou a cielenou reklamou musíte porovnať a pozrieť sa na náklady predaja. Ale je potrebné mať na pamäti, že pre drahé výklenky, pre ktoré kliknite na "Direct" stojí niekoľko tisíc, jedna SMS bude stáť všetky rovnaké 1,5-3 rubľov.
 • Jednoduchá implementácia. Na spustenie distribúcie SMS nemusíte zvládnuť komplexný softvér.
 • Žiadny hluk z reklamy. Na rozdiel od väčšiny reklamných kanálov tu prakticky nekonkurujeme o pozornosť klienta s inými značkami - SMS mailing neprichádza rovnako ako email.

Aby však nástroj fungoval efektívne, je zabudovaný do všeobecného systému komunikácie so zákazníkmi a marketingovej stratégie spoločnosti, čo znamená, že je potrebná znalosť marketingu.

Typy poštových zásielok

V závislosti od efektívnosti a cieľov sledovaných odosielateľom je distribúcia SMS rozdelená na:

 • transakcie;
 • informácií;
 • služby;
 • reklama.

Informácie. Tento typ zahŕňa správy, ktoré neinformujú a nepredávajú - jednoducho poskytujú informácie. Mobilní operátori posielajú správy o tarifách a zostatkoch balíkov, obchodoch a službách - o zmenenom pracovnom programe.

Reklama. Táto kategória zahŕňa všetky správy o propagačných akciách, nových produktoch, zľavách, špeciálnych ponukách, pozvánkach na otvorenie nového obchodu atď.

Service. Takéto zásielky sa zvyčajne zasielajú automaticky a informujú klienta o každej udalosti - na účte nie je dostatok finančných prostriedkov, tovar prišiel na miesto vydania atď. Preto sú zubní lekári upozorňovaní na stretnutie, vzdelávacie spoločnosti informujú o prevode tried a o autoservisoch - že auto môže vyzdvihnúť.

Transakcie. Špeciálny prípad servisných poštových zásielok, ktoré používajú banky a finančné organizácie - zasielajú kódy na potvrdenie operácií, informácie o pohybe finančných prostriedkov a iné udalosti.

Niekedy existujú aj iné typy poštových zásielok - pripomienka, tematická, vítaná, ale všetky patria do jedného zo štyroch hlavných typov.

Aké úlohy riešia posielanie SMS správ

Akýkoľvek marketingový kanál môže byť použitý rôznymi spôsobmi v závislosti od toho, aké ciele chceme dosiahnuť. SMS distribúcia nie je výnimkou. S ich pomocou spoločnosti riešia desiatky obchodných a marketingových úloh.

Zvýšte percento dokončených transakcií. Infobusiness pošle správu odkaz na zaplatenie za produkty, online služby vám pripomínajú, že proces je u konca a je čas vybrať si tarifu, a internetové obchody sa stretávajú s opustenými košmi.

Toto je však možné len vtedy, ak spoločnosť systematizuje prácu s klientskou základňou - end-to-end analytics, CRM a špeciálne služby vám umožnia sledovať, že súčasný klient opustil kôš a jeho číslo je v databáze.

Stimulovať predaj medzi súčasnými zákazníkmi. Existujú desiatky spôsobov, ako predávať rovnakým zákazníkom znova a znova prostredníctvom SMS. Obchody posielajú správy o nových príchodoch, akciách a predajoch, baroch a reštauráciách - o zmenách v menu, špeciálnych ponukách a akciách.

Zvýšenie lojality zákazníkov. Akcie a predaj sú dobré, ale nemali by ste sa s nimi podieľať - začnete sa obťažovať. Existujú však spôsoby, ako si o sebe pripomenúť, a je to príjemné pre klienta.

Ak chcete zvýšiť lojalitu, spoločnosti posielajú SMS pozdravy na ich narodeniny, novoročné a rodové prázdniny, ako aj informačné bulletiny, ktoré nič nepredávajú. Správy o stave objednávky, príchode na miesto vydania, pripomenutie o menovaní do lekára alebo kaderníka - to všetko zvyšuje lojalitu zákazníkov, pretože sa cítia opatrní.

Pripomienky z "Elba" o platení daní a príspevkov výrazne zvýšili moju lojalitu - voľný rok, ktorý online účtovníctvo dáva nové IP, skončilo, a ja sa to nevzdám.

Viesť prevádzku na stránku. Áno, túto úlohu je možné vyriešiť aj pomocou SMS mailov. Takže Facebook mi pravidelne píše SMS, že niekto má narodeniny, niekto mi zanechal komentár alebo zaklopal na PM. Kliknem na odkaz na kontrolu.

Sú chránené pred botami a registráciami spamu. Takáto aplikácia SMS-mailingu sa nachádza v oblasti cloudových služieb a aplikácií. Pri registrácii je používateľ vyzvaný, aby zadal telefónne číslo a potom zadal kód zo správy.

Prilákať nových zákazníkov. Pomocou zacielenia spoločnosti posielajú správy tým, ktorí ešte nie sú v ich zákazníckej základni. Podobne ako v sociálnych sieťach sa tu konfigurujú distribučné parametre - región príjemcu, ich pohlavie, vek a priemerný mesačný účet za komunikačné služby.

Salón krásy robí bulletiny pre obyvateľov okolitých oblastí, ktorí strávia 500-1000 rubľov. na linke. Takže priťahuje klientov s príjmovou úrovňou, ktorá zodpovedá cieľovej skupine.

Zbierajte spätnú väzbu. Chat roboty vám umožňujú vykonávať distribúciu s možnosťou odpovedať - príjemca vyberie vhodnú možnosť a odošle príslušné číslo. Takže spoločnosti zbierajú názory na produkty, ponuky, kvalitu služieb. Môžete tiež získať plnú spätnú väzbu o produktoch alebo službách prostredníctvom SMS.

Odpoveď bude väčšia, ak urobíte správy zadarmo pre zákazníkov a nahlásite ich do zoznamu adries.

Vytvorte základ pre retargeting a remarketing. Na prvý pohľad je pre tieto účely jednoduchšie používať kontextovú alebo cielenú reklamu, ale zasielanie SMS je niekedy lacnejšie - musíte si vyskúšať a porovnať náklady jedného priťahovaného návštevníka.

Ak chcete vytvoriť základňu pre opätovné zacielenie pomocou SMS, musíte spustiť cielenú kampaň s odkazom na stránku.

Posielanie SMS nie je univerzálnym nástrojom, ktorý by mal každý podnik používať bez ohľadu na miesto, región a obrat. Aby ste sa mohli rozhodnúť, či ich potrebujete alebo nie, premýšľajte o tom, aké úlohy je možné vyriešiť pomocou ich pomoci vo vašej spoločnosti a či to nie je možné urobiť efektívnejšie iným spôsobom. Zatiaľ budeme hovoriť o nástrojoch, pomocou ktorých sa budú spúšťať zoznamy adries.

Aké SMS správy: vyberte nástroj

Existujú dve zásadne odlišné možnosti - nástroje telekomunikačných operátorov a agregátory. Porovnajme a uvidíme, aký je rozdiel.

Telekomunikačný operátor ponúka

Všetky hlavné telekomunikačné operátory a telekomunikačné kampane majú služby odosielania SMS správ: Tele2, Rostelecom, Megafon, MTS, Beeline.

Ponuky operátorov sa mierne líšia, ale väčšina z nich umožňuje:

 • Práca s databázou uloženou na počítači alebo na serveroch operátora - pridávanie a odstraňovanie čísel, segmentov, čiernych listov.
 • Odosielanie správ v mene spoločnosti - zobrazí sa na obrazovke príjemcov namiesto čísla odosielateľa.
 • Plánujte zásielky vopred s uvedením dátumu a času odoslania.
 • Vytváranie prispôsobených šablón - do správ sa automaticky nahradí názov, dátum narodenia a ďalšie údaje príjemcov.
 • Dostávať spätnú väzbu vo forme odpovedí na ankety alebo plnohodnotné správy.
 • Zamerajte informačné bulletiny na určité kategórie predplatiteľov operátorov.
 • Získajte odpovede na newsletter e-mailom.
 • Spravujte informačné bulletiny v intuitívnom webovom rozhraní.
 • Výsledky sledovania - koľko správ je doručených a čítaných.
 • Integrujte poštovú službu s CRM a inými podnikovými systémami.

Cielené zásielky sú dostupné iba v rámci jedného operátora. Ak používate službu Tele2, nebudete môcť odosielať správy účastníkom Beeline alebo Megafone.

Operátori nezverejňujú údaje o účastníkoch odberateľom alebo voči sebe navzájom. Nepredávajú databázu a neuvádzajú počet ľudí, ktorí sú vhodní pre podmienky zacielenia. Funguje to inak - klient nastaví podmienky zacielenia v rozhraní operátora, vyberie počet správ, ďalšie podmienky a spustí distribúciu. Systém automaticky vyberie príslušné čísla v databáze operátora a odošle správy.

Poštová služba SMS sa zvyčajne poskytuje v balíkoch od 500 do 100 tisíc správ. Cena jednej SMS v Rusku je okolo 1,5 rubľov. Cielené zásielky budú stáť viac - 2-3 rubľov. pre správu. Väčšina operátorov sa asi 1000 rubľov. pre jedinečné meno odosielateľa, aby vaši zákazníci namiesto čísla videli názov spoločnosti.

Niektorí operátori účtujú osobitný poplatok za pripojenie k službe a uskutočňujú rôzne ceny za služby a reklamné zásielky, za správy na „ich“ a „zahraničné“ čísla.

Ostatné služby odosielania SMS

Okrem telekomunikačných operátorov je sieť plná ponúk rôznych webových služieb - agregátorov. Nemajú svoju mobilnú prevádzku, kupujú ju od tých istých operátorov.

Tieto nástroje majú svoje vlastné charakteristiky:

 • Spoločnosti ukladajú a spracúvajú klientsku základňu na agregačných serveroch.
 • Niektoré služby poskytujú možnosť zhromažďovať čísla pre databázu priamo z webu pomocou miniaplikácií.
 • Odosielateľ pracuje s databázou a konfiguruje poštové zásielky v intuitívnom webovom rozhraní.
 • Niektorí agregátori vyvíjajú mobilné aplikácie na spúšťanie SMS správ z telefónu.
 • Dátum a čas odosielania správ je možné nastaviť vopred.
 • Pošty sú prispôsobené nahradením mena, veku a iných údajov o zákazníkoch.
 • Veľké agregátory vyvíjajú integráciu s CRM a inými systémami.

Typicky, cena agregátorov je vyššia ako u telekomunikačných operátorov - 2-3 rubľov. pre reklamné zásielky. Príliš nízke ceny - dôvod myslieť na spoľahlivosť a bezpečnosť služby.

Takéto služby majú často komplexné a zložité cenové systémy, pretože agregátory nakupujú prevádzku od rôznych operátorov a každý má svoje vlastné podmienky spolupráce.

„Pri výbere medzi operátorskými službami a agregátormi stojí za to premýšľať predovšetkým o dvoch veciach:

 1. Bezpečnosť údajov Databázu kontaktov odovzdávate na webovú stránku niekde na internete. Kde je všetko uložené, je nepochopiteľné.
 2. Fakturačný systém V agregátoroch je to najčastejšie platba vopred. Tarifing je nepriehľadný a mätúci.

Sergey Tabolin

Riaditeľ marketingu spoločnosti "Rostelecom"

Ak sa chystáte spúšťať poštu prostredníctvom agregátorov, starostlivo vyberte službu. Venujte pozornosť zásadám ochrany osobných údajov a bezpečnosti údajov:

 • kontrola licencií a registrácia v Roskomnadzor;
 • zistiť, kde sú servery a ako sú chránené;
 • skontrolovať, či sú údaje zálohované;
 • uistite sa, že spoločnosť sa stará o ochranu pred útokmi hackerov a DDos.

Spoľahlivé spoločnosti zverejňujú tieto informácie na stránke, rozmiestňujú skenovanie licencií, poskytujú odkazy na informácie o sebe na webovej stránke spoločnosti Roskomnadzor. Ak to všetko nie je, skontrolujte agregátor stojí za to viac pozornosti.

Pokyny: ako spustiť newsletter

Nebudem tu hovoriť o technickej stránke otázky. Rozhrania služieb sú odlišné, ale väčšina z nich je intuitívna, takže sťahovanie a segmentovanie základne, nastavenie a prevádzka newslettera je jednoduché.

Zvážte proces prípravy a spúšťania informačných bulletinov z hľadiska marketingu a efektívnosti SMS kampaní.

Definujte cieľ

Spustenie SMS vysielania bez konkrétneho cieľa je zlý nápad. Takže riskujeme, že nedostaneme žiadny zisk a nebudeme strácať peniaze.

„SMS marketing by mal byť zabudovaný do všeobecného systému komunikácie so zákazníkmi.

 1. Určiť cieľ - pochopiť, prečo spoločnosť SMS-mailing.
 2. Rozhodovať o tom, aký efekt chceme dosiahnuť, je to, či je potrebná návratnosť investícií alebo či bude povedomie o značke stačiť.

Sergey Tabolin

Riaditeľ marketingu spoločnosti "Rostelecom"

Preto prvá vec, ktorú musíte pochopiť, aký cieľ chcete dosiahnuť pomocou mailingu. Môže to byť:

 • prilákať zákazníkov na nový produkt;
 • stimulovať opakované predaje;
 • zvýšiť počet účastníkov akcie;
 • zvýšiť lojalitu zákazníkov alebo povedomie o značke.

Na základe cieľa sa vyberie báza, text sa napíše, formulujú sa KPI a ak sa dosiahnu, distribúcia sa bude považovať za úspešnú.

Salón krásy otvára newsletter so zľavou na novú službu. Kľúčovým ukazovateľom bude počet príjemcov pošty, ktorí ponuku využili.

Tvoríme základ pre mailing

Základom pre konkrétnu SMS kampaň môže byť:

 • celý zoznam klientov, ktorí zanechali čísla a súhlasili s newsletterom;
 • Samostatný segment - tí, ktorí vykonali činnosť na mieste, sa narodil v januári alebo kúpil akvárium za zlatú rybku minulý mesiac;
 • všetkých účastníkov, ktorí spĺňajú podmienky zacielenia.

Voľba závisí od cieľov. Ak je cieľom zvýšiť počet pravidelných zákazníkov, môžete si urobiť newsletter s propagáciou pre tých, ktorí si kúpili niečo po prvýkrát.

Tam sú ešte kúpa základne, ale pred rozhodnutím o takomto dobrodružstve stojí za to tisíckrát premýšľať.

„Základným kameňom je, podľa môjho názoru, že ak nebudete pracovať so svojou základňou a nakupujete, neexistuje žiadna záruka, že za neplatné neplatíte. Verím, že budovanie a štúdium vašej základne je efektívnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá.

Keď poznáte svoju základňu a pracujete s ňou, urobíte menej chýb a získate viac odozvy. V konečnom dôsledku je výnosnejšie, než ísť a kúpiť nejaký druh základne. Okrem toho existuje otázka zákonnosti práce s touto databázou. “

Sergey Tabolin

Riaditeľ marketingu spoločnosti "Rostelecom"

Píšeme text

Keď sme formulovali cieľ a vybrali základňu pre distribúciu, je čas napísať text. Veľa sa písalo o všeobecných zásadách a jednotlivých technikách písania reklamných a informačných textov na našom blogu. Zbierali sme tie najlepšie materiály pri výbere "95+ článkov pre copywriting školenia." Nebudem duplikovať zásady tu o stručnosti, jasnosti a zameraní na cieľovú skupinu. Preto jednoducho vyberte vlastnosti textov pre SMS-mailing.

Pri písaní textu, ktorý príjemca prečíta v SMS, majte na pamäti, že:

 • Ste obmedzený počtom znakov. Áno, na rozdiel od kontextovej reklamy tu môžete kombinovať niekoľko správ do jednej a napísať dlhú správu. Ale tento prístup zvýši vaše náklady toľkokrát, koľko textu bude mať textové správy.
 • Formát SMS predpokladá krátke správy - zachytiť podstatu v priebehu niekoľkých sekúnd. Príjemca často nie je nakonfigurovaný na čítanie dlhých footwrapov od značiek prostredníctvom SMS. Výnimka - dlhé trasy alebo dlhé cesty v doprave bez prístupu na internet.
 • Máte len text. SMS mailing nebude možné riediť ilustráciami, videami a dokonca ani najjednoduchšími prvkami sadzieb - titulky a zoznamy. To je ďalší dôvod, aby sa znenie venovalo viac pozornosti.
 • Gramatika, interpunkcia a iné chyby v SMS od značiek sú tiež neprijateľné, ako na firemnej webovej stránke. Следите за грамотностью и не скупитесь на символы: неправильные сокращения и отсутствие пробелов после знаков препинания - тоже ошибки.
 • Капс по-прежнему нужно использовать осторожно. Лучше вообще его избегать или хотя бы не набирать заглавными буквами все сообщение.

Если мне нужны джинсы или курьер, я и так воспользуюсь предложением. На меня не надо кричать.

Отслеживаем результаты

Štandardná funkcia väčšiny služieb vám umožňuje sledovať, koľko správ sa dostalo k príjemcom a aké percento príjemcov sa otvorilo. S cieľom vyvodiť závery vychádzajúce z reálnych obchodných ukazovateľov to zjavne nestačí.

Ak chcete tento problém vyriešiť, musíte použiť iné nástroje. Pozrime sa, aké sú možnosti.

 • Propagačné kódy. Každá správa obsahuje jedinečný propagačný kód. Podľa počtu využitých môžeme vypočítať, koľko zákazníkov zaslalo poštou, koľko ich prinieslo do podniku a či sa kampaň vyplatila.
 • Sledovanie hovorov Princíp fungovania je rovnaký ako v iných reklamných kanáloch - oddelíme virtuálne číslo pre konkrétny informačný bulletin a v službe vidíme, koľko ľudí ho nazývalo. Aby sme mohli sledovať štatistiky pred predajom, pozrieme sa na to, ktorý z volajúcich dosiahol nákup.
 • Odkazy z UTM. Táto voľba je vhodná, ak odoberieme zákazníka na stránku zo správy a prinesieme ju na nákup už tam. Konverzia na návštevníka je monitorovaná štandardnou analýzou.
 • Integrácia s CRM. Ak má služba API rozhranie, môžete komunikovať so svojím systémom CRM. Táto voľba vám umožňuje nastaviť podrobnú analýzu - v systéme uvidíte, ktorý z odberateľov využil ponuku z mailing listu a aký zisk priniesol.

Čo je potrebné zvážiť, aby sa obťažovali príjemcovia?

Nakoniec, dovoľte mi pripomenúť vám niekoľko pravidiel, ktoré je potrebné zvážiť, aby nedošlo k opačnému efektu ako posielanie SMS správ.

 • Nepodieľajte sa. Pre SMS od značiek, aj raz denne je príliš často a nepríjemné.
 • Zvážte časové pásmo príjemcu. Propagačné správy, ktoré prebudia osobu vo 3 hodiny v noci, sú neuveriteľne besyat.
 • Buďte relevantné. Skúste poslať ľuďom len zaujímavé ponuky. Na tento účel by ste mali starostlivo segmentovať a študovať svoju základňu, ako aj starostlivo si vybrať podmienky pre zacielenie.
 • Nechajte právo na výber. Rovnako ako v e-mailovom marketingu, mali by ste byť schopní odhlásiť sa z SMS mailov.

Tu, možno, to je všetko. Čo si myslíte o odosielaní SMS správ? Používate ich vo svojom podnikaní? Poďme diskutovať v komentároch.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár