Ako vytvoriť reklamu pre deti: funkcie marketingu detí

Deti sú pre obchodníkov zaujímavé: po prvé, ovplyvňujú rozhodnutie rodičov nakupovať tovar. Po druhé, reklama formuje ich spotrebiteľské návyky, a preto ich robí lojálnymi určitej značke v dospelom živote. Po tretie, deti majú vreckové, ktoré radi strávia.

Reklamné kampane však často zlyhávajú z dôvodu nedostatočného pochopenia cieľovej skupiny. Aby som to pochopil, rozdelím tri vekové kategórie - 1-3, 3-7, 7-10 rokov. Tieto znalosti pomôžu vytvoriť reklamnú ponuku pre deti.

Veková periodizácia Elkoninom

Sovietsky psychológ Elkonin Daniil Borisovič v knihe "Detská psychológia" (1960) opísal jednu z najlepších vekových periodík. Použijem ho na vysvetlenie vlastností psychosomatického vývoja detí.

Zo zrejmých dôvodov nepovažujem obdobie detstva, pretože nie je zaujímavé. Tiež som upustil od adolescencie (od 11 rokov): pochopenie reklamy v týchto rokoch nastáva na úrovni dospelého.

1-3 roky

Dieťa sa učí veci s pomocou dospelých, pretože nemá dostatok batožiny vedomostí na ich identifikáciu. Aktívne tvorená motilita, reč a spoločenská adaptácia. Pozornosť je priťahovaná veľkými a viacfarebnými predmetmi: uprednostňuje sa to, čo sa dá zložiť, položiť na seba, nakloniť alebo stlačiť.

Dieťa mladšie ako 4 roky vníma všetky veci ako svoje vlastné, a preto si v obchode ukladá hnev, robí to úprimne a nemanipuluje. Nerozumie, prečo teta (predávajúci) nedáva "svoju" hračku. Tam je stres porovnateľný so stratou milovaného človeka.

Naděžda Soldatenko, psychológka, vedúca oddelenia psychologickej podpory a sociálnej adaptácie detí a mládeže, V.H. Columbus, Yoshkar-Ola

Vypracovať psychosomatické zameranie tejto cieľovej skupiny je len pri vytváraní produktu. Reklama je zbytočná: obmedzený jazyk detí vylučuje akúkoľvek možnosť porozumenia. Ale mali by ste venovať pozornosť rodičom. Prieskum, ktorý som uskutočnil na VKontakte, ukázal, že 10 ľudí zo 16 dobrovoľne ide o svoje deti.

Dcéry takmer 3. Najčastejšie jej túžba nemá vplyv na rozhodnutie o kúpe. Pretože v určitom momente dieťa potrebuje a toto, a to aj toto. Nakupujem hračky plánované a bez prítomnosti mojej dcéry. S výrobkami je jednoduchšie. Vyberie si niečo a spýta sa, či dokáže. Sledujem skladbu, ak mi to vyhovuje - autorizujem. Na jednu cestu do obchodu si kúpim viac ako 1-2 neplánované občerstvenia.

Alina Latypová, 26 rokov

3-7 rokov

Model rodinných vzťahov sa mení: dieťa vstupuje do fázy situačných hier. Schopný hovoriť a čítať, dobre spolupracuje s ostatnými deťmi, dodržiava pravidlá. To znamená, že je schopný vnímať jednoduché propagačné ponuky so sociálnym posolstvom (priateľstvo, láska, pomoc).

Podľa teórie „fázovanej tvorby mentálnych činností“ Petra Galperina, dieťa rieši nové problémy bez pomoci dospelých, stanovuje ciele a dosahuje ich v hre. S dostatočnou motiváciou môže byť cieľom kúpiť si produkt, ktorý podľa jeho názoru uspokojí jeho potreby. K tomu sa dieťa obracia na svojich rodičov a zručne s nimi manipuluje. V roku 2015 IOM Anketolog uskutočnila prieskum a zistila, že 50% detí prosiť o kúpu výrobku z reklamy. Približne 28% dospelých súhlasí a odchádza do obchodu.

Deti sú priťahované k reklamnému jasu a rozstupu. Zvýšené tóny, mimoriadne pozitívne, sľubné posolstvá a slogany, ktoré ľahko padnú na pamäť detí.

Tatyana Gileva, detský psychológ, riaditeľ psychologického štúdia "Medzi nami", Petrohrad

Ideálnym reklamným formátom pre tento vek je video. Dieťa nerozumie významu posolstva, ale priťahuje ho dynamika. Štúdia portálu "Hračky. Segment. Ru" to potvrdzuje: mladí rodičia povedali, že iniciátormi nákupu hračiek po prezeraní reklamy sú najčastejšie deti.

Barry Gunter vo svojej knihe "Reklama deťom v televízii: Obsah, vplyv a regulácia" uvádza: reklama prináša viac výsledkov počas vianočného obdobia. Pre našu krajinu je to isté vyhlásenie pravdivé, ale upravené pre Nový rok.

Použite tipy na vytvorenie filmu, ktorý majú deti:

 • Vnímanie kvetov od rodičov a ich potomkov sa líši. Budeme musieť nájsť rovnováhu medzi dvoma cieľovými skupinami. Napríklad červená je obľúbená u detí, pretože je spojená s pohybom. Dospelí ju vnímajú ako agresívnu;
 • to isté platí pre zvuky: detské piesne často obťažujú rodičov, ale deti sú pripravené počúvať svoju obľúbenú melódiu donekonečna;
 • pozornosť dieťaťa nie je konštantná, rýchlo skáče z jedného objektu na druhý, preto snímajte krátke videá;
 • používať štvorkolky: deti si ich ľahko zapamätajú a odovzdajú ich svojim rodičom. To je ďalší dôvod na pripomenutie staršej generácie vášho produktu;
 • deti reagujú na úsmev - čím viac radostných emócií na obrazovke, tým silnejšie je dieťa chce vidieť znova;
 • Nevytvárajte reklamné obrázky na kresbách detí. Deti vidia svet bez skreslenia, ale maľujú ho kvôli svojim schopnostiam. Nezrozumiteľný znak zbavuje deti kotvy na zapamätanie obrazu.

Vo veku 7-11 rokov

Človek vo veku 7-11 je už vytvorený, existujú preferencie a chute. Dieťa je zvedavé, skúma svet bez účasti dospelých. Ľubovoľná pozornosť je slabá: rozptyľovaná všetkým svetlým a zaujímavým. Vyvinutá vizuálna pamäť, verbálna informácia sa zapamätá mechanicky, bez analýzy. Pre obchodníka je to úrodné publikum - dieťa je dosť staré na vyjadrenie lojality značky. Okrem toho sa objavia prvé vreckové: deti rýchlo minú tieto malé sumy. Kvôli slabej voličnej regulácii správania sú deti rozmarné a tvrdohlavé - to magicky ovplyvňuje ich rodičov.

Syn má 9 rokov. Reklama nie je veľmi vystavená, pretože málokedy sleduje televíziu a nesedí na internete. Hlavne na základe toho, čo majú priatelia. Ak obchod žiada o značkovú hračku, potom nákup závisí od ceny. Ak je to drahé, vysvetlím a ponúknem pozrieť sa na podobnú hračku, ale lacnejšie. A ak cena vyhovuje, kupujem to, čo chcem.

Evgenia Sherikhova, 30 rokov.

V tomto veku dochádza k zmene vo vnímaní pravdy a fikcie. Americký psychológ Howard Gardner zistil, že deti mladšie ako 8 rokov pozitívne reagujú na kreslené postavičky. Preto ich lákajú reklamy Nestlé s králikmi Kwiki alebo medveďom astronautov v hotových hoteloch Kosmostars.

Po 8 rokoch sa situácia mení a deti uprednostňujú realitu pred fikciou: dobre reagujú na reklamu s rovesníkmi alebo deťmi staršími ako 2-3 roky.

7-10 rokov - začiatok dospievania. Obchodníci by mali vytvoriť produkty pre túto strednú Áziu s okom „Budem ako dospelý“, „Budem chladnejší ako všetci moji rovesníci, pretože mám napríklad„ iPhone “. teraz ich priťahujú blogovanie, móda, sociálne siete, ktoré sú príliš podobné.

Naděžda Soldatenko, psychológka, vedúca oddelenia psychologickej podpory a sociálnej adaptácie detí a mládeže, V.H. Columbus

Predškoláci vnímajú reklamy v akomkoľvek inom formáte ako je čistý zvuk. Aj keď priorita stále zostáva pre video. Pri vytváraní zvážte nasledovné:

 • Deti sú zvedavé, nadšene vnímajú inovácie a nezvyčajný tovar. Avšak, to desí dospelých. To vysvetľuje zlyhanie výrobkov "Skeleton" od Danon. Po reklamnej kampani rodičia žiadali prestať podporovať násilie;
 • Hodnoty detí sa neustále menia: na tom, čo dnes záleží, sa môže zajtra stať zbytočné. Pridajte ďalšie hodnoty pre dospelých: výhody produktu alebo uloženie rodičovského rozpočtu kvôli jeho vlastnostiam;
 • Zvážte pohlavie dieťaťa: v tomto veku je dôležité, aby si deti všimli rozdiely medzi sebou na fyzickej a psychologickej úrovni.

Etické aspekty reklamy pre deti

Predtým, ako urobíte návrh pre deti, študujte umenie. 6 zákona o reklame: odhaľuje podstatu ochrany neplnoletých pred tlakom zo strany výrobcov a predajcov. Zameriam sa na neetické príbehy z pohľadu detskej psychológie:

 • odmietnuť príbehy s násilím alebo duševným utrpením cieľovej skupiny. Reklama, pri ktorej sa hračka odoberá dieťaťu, spôsobuje stres divákovi v rovnakom veku;
 • nezastrašujte. Realistické monštrá a mimozemšťania môžu vážne narušiť psychiku dieťaťa a spôsobiť zdravotné problémy;
 • Neporušujte všeobecne uznávané normy vzdelávania: v materskej škole deti jedia podľa plánu av noci vždy spia doma. Nemôžete volať o občerstvenie alebo sa zobudiť o polnoci, aby ste študovali berušky v záhrade: deti sú dôveryhodné a bezvýhradne sa riadia radou. To povedie ku konfliktu v rodine alebo k porušeniu režimu;
 • Zabudnite na dej s nebezpečnými situáciami: deti sú zvedavé a napodobňujú svoje obľúbené postavy. Slávna reklama "A vy ju nalejte, a dostať preč" vyzerá neškodne, ale to tlačí deti, aby nesmierne používať šťavu. To má negatívny vplyv na žalúdky mladých spotrebiteľov;
 • Nepoužívajte vzhľad ako obraz priťahujúci pozornosť: posmech nad okuliarmi v prospech šošoviek tvorí komplex menejcennosti u detí.

Použitie opísaných grafov vedie nielen k problémom s psychikou dieťaťa, ale aj k pokutám. V roku 2014 súd uložil pokutu banke „Revival“ za 300 000 rubľov za obraz s tromi malými deťmi v kufri auta. Súd zistil, že situácia je nebezpečná pre vnímanie detí. Dovoľte mi pripomenúť, že právne subjekty sú zodpovedné podľa časti 1 čl. 14.3 správneho poriadku Ruskej federácie av prípade porušenia práv detí je povinný zaplatiť pokutu od 100 000 do 500 000 rubľov. Jednotlivci vystúpiť ľahšie: suma splatná je len 2000-2500 rubľov.

Deti nie sú len kvetmi života, ale aj hybnou silou obchodovania B2C. Iba starostlivé štúdium cieľovej skupiny detí pomôže rozvinúť úspešnú reklamu, ušetriť peniaze a nervy pri snahe osloviť malých spotrebiteľov.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár