Programová reklama - módny termín alebo budúcnosť reklamného trhu?

Mali by ste začať hneď so spojlerom. Programová reklama je jednoducho módny názov dlhodobo známej technológie. Budúcnosť je však za týmito technológiami a tradičná reklama zrejme stráca pôdu pod nohami. Podrobnosti v článku.

Čo je programová reklama

Pojem "programová reklama" prišiel do angličtiny. angličtina nákupy programových reklám znamená automatický alebo algoritmický nákup reklamy. To znamená, že hovoríme o nákupoch alebo cielených akciách prostredníctvom automatických platforiem, a nie priamo od vlastníkov stránok.

Príklad číslo 1: keď platíte za reklamný príspevok správcovi komunity v sieti VKontakte, toto nie je programové.

Príklad číslo 2: Keď spustíte reklamnú kampaň v službe Yandex.Direct alebo Reklamy Google, ide o programový alebo algoritmický nákup reklamy.

Spravodlivá otázka: ak sú algoritmické nákupy dobre známe všetkým, „Direct“, prečo potrebujete humbuk okolo nového výrazu „programmatic“?

odpoveď: Priame a reklamy využívajú algoritmický nákup. To znamená, že formálne odkazujú na programový nákup. Stalo sa však, že módny termín sa nazýva pokročilejší algoritmický nákupný nástroj. To by sa malo objasniť príkladom.

Začiatkom roka 2018 Yandex oznámil postupný prenos zobrazovacej reklamy zo služby Display na Direct. Spoločnosť prisľúbila, že sa "Direct" stane v jednom okne "pre programové nákupy médií a kontextovej reklamy na Yandex a YAN." Transformácia „Direct“ na programový program začala beta testovaním formátu „Media Campaign“.

Vo všeobecnosti sa mediálne kampane líšia od iných typov kampaní v časti „Priame“ iba jedno označenie. Tu je podmienka zobrazenia profilu používateľa dostupná a predvolene zapnutá.

To znamená, že inzerent môže zacieliť publikum nie na kľúčové frázy, ktoré ľudia používajú pri vyhľadávaní, ale podľa demografických a sociálnych charakteristík, ako aj podľa preferencií a záujmov. Zacielenie zahŕňa pohlavie, vek, príjem, rodinný stav, prítomnosť detí, profesiu a záujmy.

Inzerent môže prepnúť podmienku zobrazenia na "Kľúčové frázy". V tomto prípade bude publikum zamerané na témy stránok.

Program Yandex.Direct, Reklamy Google, reklama na sieťach VKontakte, Facebook, Instagram je tiež programový, pretože ide o algoritmický nákup. Ale termín "programový" sa nazýva pokročilý formát programového nákupu. Napríklad mediálne kampane v režime „Priame“ so schopnosťou zacieliť zobrazenia podľa profilov používateľov.

Ako programová reklama

Nákup programových reklám je všeobecný pojem, ktorý opisuje rôzne technológie algoritmickej reklamy na nákup. Preto je lepšie zvážiť mechanizmus práce programových reklám na konkrétnych príkladoch.

Najznámejšou programovou témou je aukcia RTB. Túto technológiu používa Yandex.Direct, Google Ads a ďalšie známe reklamné systémy.

RTB nie je synonymom pre programový, ale jeden z typov programovania. Inými slovami, RTB je vždy programová, pretože je to algoritmická aukcia. Ale programové nie je vždy RTB, pretože algoritmický predaj reklamy je možný bez obchodovania v reálnom čase.

Skratka RTB znamená ponúkanie v reálnom čase alebo ponúkanie v reálnom čase. Aukcie sa zúčastňuje napríklad kupujúci platformy, napríklad Yandex.Direct a predajca platforiem, napríklad reklamná sieť Yandex.

Na aukcii sa môže zúčastniť aj poskytovateľ údajov koncového používateľa. Túto úlohu často hrá predajca platformy. Napríklad, Yandex Reklamná sieť nepriamo poskytuje informácie o užívateľoch, keď posiela informácie o stránkach Yandex.Direct. A ak inzerent zhromažďuje údaje o užívateľoch pomocou Yandex.Audience, druhá platforma funguje ako poskytovateľ údajov.

Aukcia vyzerá takto:

  1. Návštevník vstupuje na stránku reklamnej siete.
  2. Sieť ponúka zobrazovanie reklamy užívateľovi a prenáša údaje o nej kupujúcemu platformy.
  3. Platforma kupujúci analyzuje údaje. Toto môže byť predmetom stránky, demografických a behaviorálnych informácií o používateľovi.
  4. Na základe analýzy si kupujúci platformy vyberie reklamu, ktorá sa môže zobraziť konkrétnej osobe.
  5. Pomocou aukcie v reálnom čase reklamná sieť vyberie reklamy s najvyššou ponukou a zobrazí ich používateľovi.

Existuje termín "programový priamy". Ide o automatizovaný nákup reklamného priestoru od vlastníka stránky. Táto funkcia je implementovaná na platforme DoubleClick Google, ktorá sa od 24. júla 2018 nazýva marketingová platforma Google.

Medzisúčet: v širokom zmysle možno programovú reklamu označiť za automatické alebo algoritmické nákupy reklamy. Dokonca aj vousaté platformy ako Rotoban vyhovujú definícii programovej, pretože tu je automatizácia.

V úzkom zmysle pojem programmatic označuje pokročilé reklamné technológie so schopnosťou zacieliť publikum podľa užívateľského profilu. Príklad: Yandex.Direct mediálne kampane.

Ako spustiť reklamnú kampaň na modeli programu

Na tento účel musíte použiť reklamné stránky, ktoré inzerentom umožňujú automaticky nakupovať reklamy. Najpopulárnejšie sú uvedené nižšie.

"Yandex"

Nastavte si svoju prvú reklamnú kampaň pomocou nášho podrobného sprievodcu. Ak chcete vyskúšať skutočnú programovú, venujte pozornosť mediálnym kampaniam dostupným v beta verzii. Ale nebojte sa, všetky ostatné produkty Yandex.Direct tiež spadajú pod definíciu nákupu algoritmických reklám.

"Yandeks.Displey"

Toto je platforma pre správu mediálnej reklamy v službách YAN a Yandex. "Zobrazenie" je určené pre agentúry, ktoré spravujú inzerciu klientov. Ako bolo uvedené vyššie, Yandex plánuje presunúť zobrazovaciu reklamu na Direct. Zatiaľ sa však nedá hovoriť o zatvorení „Display“, takže nástroj sa dá použiť na programový nákup.

Reklamy Google (predtým Google AdWords)

Použite náš sprievodca na spustenie reklamnej kampane v službe Reklamy Google.

Pravdepodobne ste počuli, že od 24. júna sa služba Google AdWords nazýva Reklamy Google. Toto nie je len rebranding. Google prechádza cez obvyklú programovú reklamu a ide na novú úroveň. Ide o technológie strojového učenia, ktoré budú dostupné všetkým inzerentom v reklamách Google.

Nové reklamy Google sa spoliehali na inteligentné kampane. Môžu sa nazývať vylepšená verzia služby Google AdWords Express. Ak v minulosti, aby mohol úspešne nastaviť kampaň v službe Google AdWords, inzerent potreboval získať aspoň minimálne vedomosti a porozumieť terminológii, teraz sa všetko zmení. Používateľ potrebuje len určiť ciele reklamnej kampane a všetko ostatné robia roboty služby Reklamy Google.

Nenechajte sa zmiasť hlavami, ako je napríklad 5 dôvodov, prečo programové reklamy kope do služby Google AdWords alebo „5 dôvodov, prečo je programový program chladnejší ako služba Google AdWords.“ Toto sú špekulácie a hra o termínoch. Služba Google AdWords je rovnako programová ako iné typy automatizovaného nákupu reklám.

Google Marketing Platform (predtým DoubleClick)

V rámci rozsiahleho rebrandingu Google kombinuje DoubleClick a Google Analytics Suite Suite pod spoločnou značkou marketingovej platformy Google. Nová platforma je určená pre agentúry a malé a stredné podniky. S ním si môžete kúpiť reklamy a sledovať ich účinnosť.

Na novej platforme zostanú nástroje na automatizovaný nákup reklamy a správu kampaní: Správca cenových ponúk (Display & Video 360), Vyhľadávanie DoubleClick Search (Vyhľadávacie reklamy 360) a Správca kampaní. To znamená prostredníctvom marketingovej platformy Google, že inzerenti môžu spúšťať programové reklamy vo vyhľadávacích službách a službách Google, ako aj na stránkach v Reklamnej sieti Google.

Jednou z kľúčových inovácií marketingovej platformy Google je stávka na automatizáciu rutinných procesov. To znamená, že nový reklamný nástroj Google pre malé podniky a podniky možno nazvať vývojom programového prístupu.

Sociálne siete

Reklama v populárnych sociálnych sieťach funguje aj s využitím programového prístupu. Máme užitočné materiály o:

  • Zacielenie na VKontakte.
  • Zacielenie na Facebook
  • Inzercia Instagramu.
  • Reklama v Odnoklassniki.

V sociálnych sieťach môžu inzerenti zacieliť publikum podľa rôznych kritérií vrátane záujmov, správania a demografických údajov.

Alternatívne programové platformy

Runy prevádzkujú platformy, ktoré súťažia s ťažkými váhami automatizovaného reklamného trhu. Niektoré z nich sú stručne uvedené nižšie.

Relap.io

Pomocou služby Relap môžu inzerenti nakupovať programové reklamy na stránkach, ktoré používajú miniaplikácie Relap. Jeden z nich možno vidieť v tomto článku. A reklama v nej vyzerá takto (pozri ilustráciu).

Solovay

Služba je umiestnená ako programový marketingový systém. Prostredníctvom platformy inzerenti automaticky nakupujú bannerové reklamy na stránkach, ktoré sú súčasťou ich vlastnej reklamnej siete Soloway. Zacielenie je dostupné pre podobné publikum, segmenty, klasické a dynamické presmerovanie.

Auditorius

Služba RTB-reklama s tromi dostupnými formátmi: bannery, videoreklamy a reklama v mobilných aplikáciách. Spoločnosť spolupracuje so 17 reklamnými sieťami a jej počet je 750 miliónov unikátnych zariadení mesačne.

Inzerent musí inzerovať prostredníctvom Auditorius a musí podať žiadosť a získať individuálny výpočet parametrov kampane.

Getintent

Getintent poskytuje inzerentom a agentúram prístup k platforme SaaS pre automatický nákup reklamy v ruských a medzinárodných segmentoch internetu. Náklady na umiestnenie sa určujú prostredníctvom aukcie RTB. Podľa informácií na stránke platformy vyberá príslušné publikum pre reklamu „s využitím algoritmov umelej inteligencie“.

Program je tu

Nabudúce budete počuť termín "programmatic", v prvom rade premýšľať o príšerách trhu pre automatizovaný nákup reklamy. Google, Yandex, Facebook, VKontakte, Instagram, Target.Mail.ru majú všetko, čo zostanú lídrom a hnacou silou rozvoja trhu po mnoho rokov programového nákupu.

V prvom rade ide o obrovské publikum, ktoré je v miliardách a stovkách miliónov používateľov. Sú to aj finančné zdroje, dôvera inzerentov, vyvinuté reklamné siete. Sledujte vývoj reklamných služieb "Yandex" a Google. Pomocou algoritmov jednoznačne poukázali na ďalší vývoj automatizácie a zlepšenie presnosti zacielenia.

Ak chcete, použite alternatívne platformy na automatické zakúpenie reklamy. Možno, že pre vaše podnikanie, budú účinnejšie reklamné výrobky z heavyweights programového trhu.

A posledný. Nenechajte sa naháňať módnymi slovami. Niektorí aktéri na reklamnom trhu používajú pojem „programový“ na to, aby ich oddelili od konkurencie. To však nestačí na to, aby sme sa stali dôstojnou alternatívou k Yandexu, spoločnosti Google a iným príšerám.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár